|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.6.2012 1:28:18   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: boni25

Dali ima vrska pocetokot na dohranata kaj bebinja sto se isklucivo na majcino mleko i kaj bebinja na ad? Nie sme na ad od pocetok, uste nedela dena i ke pravime polni 3 meseci. Poslednava nedela osekam promeni kaj maleckata, odnosno celo vreme e se pogladna i pogladna i jade na pokratki intervali, pie so zadovolstvo i cajce i voda ali toa i e samo zalazuvanje pred mlekceto, napreduva odlicno vo kilaza, e sega me interesira dali nekoja majka sto nejzinoto bebce e na ad, pocnala da go dohranuva so sokcinja od 3 meseci ili seuste e rano, ne sakam da napravam nekoja belja, a malata e dosta lakoma, na pedijatar mi kazaa posto sme na ad da pocneme so sokcinja od polni 3, a so kasicki od polni 4 meseci, ali citajki ve vas, nikoj nema pocnato tolku rano.


Обично велат тие што се на АД може и малку порано да почнат со вкусови, не дохрана user posted image
ама вас посекако ви е рано...тоа желудниче е толку мало....што може да свари?? ајде барем до 4м почекајте

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.6.2012 10:39:41   
Yummy Mammy
Da, da, rano e. I jas Nemam slusnato nekoj tolku rano da pocne so dohrana ma na kakvo i da e mleko. Barem do 4 - 4,5 pocekajte. Ona ako e lakma, lakoma e za mlekoto, zgolemi i ja dozata, a ne so novi vkusovi da eksperimentirate. Baska ne sakas tronta da ja napravis :)))))

Baska ima uste edna pricija zasto pedijatrite sovetuvaat dohrana so gusta hrana posle 6tiot mesec, sto ovde gledam nikoj ne ja spomnuva - na 6 meseci bebeto samostojno umee da si go drzi vratot i glavata i samo gi kontrolira ovie muskuli, pa zatoa i moznosta od zadusuvae e mnogu pomala.

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 24.6.2012 10:45:49 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Кога да се почне со дохрана
6.7.2012 10:35:00   
teona cvetkos
Zdravo pred se na site mamicki,vaka znaci mojata mala ima pet ipol meseci,seuste ja dojam ama ocigledno e deka moeto mleko i e malku,pa pedijatarot ni rece da pocneme so kasicki toa bese uste pred eden mesec,aro ama malata ne saka ni da ja vidi kasickata a kamoli da jade,pocnav prvo da i kupuvam ne sakase,pa posle si rekov aj ke pocnam da i pravam domasni moze ke saka,ama se mi bese popusto,Ne saka i gotovo.Sto da pravam pomagajte,dali da pocnam so nadoknaduvanje na ad mleko,pozdrav i cekam odgovori

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Кога да се почне со дохрана
6.7.2012 15:12:36   
Natuska85
Теона мораш да бидеш упорна,сигурно дека веќе не и е доволно само твоето млекце.Почни полека ако не сака овошни кашички пробај со зеленчукови или обратно.Можеш и да и измолзиш малку и од твоето млекце во кашичките па ќе и дојде малку и познат вкусuser posted image .Малку по малку ќе се превикнете

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот teona cvetkos)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Кога да се почне со дохрана
1.8.2012 12:33:52   
bliznaci 007
zdravo majki ajde ke ve molam za sovet nie utre pravime 4 meseci i cicame i po ednas vo den sme na adaptirano zosto ne ni e dovolno cicanjeto a pocnuva i da se budi so placenje i ke pocica i pak zaspiva znaci ne i e dovolno cicanjeto samo imame 7,750 gr...kazete sto da pravime dali sme spremni za kasicki i sokcinja ???

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Кога да се почне со дохрана
1.8.2012 12:57:07   
Hunny
Уште 15-тина дена треба да почнеме со сокчиња. Па ако може некој совет со какви сокчиња да почнеме? Знам дека прво се почнува со јаболко, но дали им дававте на вашите user posted image домашни сокчиња или купечки? Гледав сокчиња на hipp без шеќер, па се мислам дали е добро да почнеме со нив? Помагајте зашто врска немам што треба да правам?user posted image

(Одговор на членот bliznaci 007)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Кога да се почне со дохрана
1.8.2012 13:24:47   
bliznaci 007
nie vcera za prv pat probavme od fruvita-fructal od malite ima so kamilica,jabolko i so komorac go pie ama malce dadov so lazice i se e ok...mislam deka e dobar toj i isto taka i domasno napraveno e najubavo

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Кога да се почне со дохрана
1.8.2012 13:27:34   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Уште 15-тина дена треба да почнеме со сокчиња. Па ако може некој совет со какви сокчиња да почнеме? Знам дека прво се почнува со јаболко, но дали им дававте на вашите user posted image домашни сокчиња или купечки? Гледав сокчиња на hipp без шеќер, па се мислам дали е добро да почнеме со нив? Помагајте зашто врска немам што треба да правам?user posted image


Јас почнав со готови сокчиња на Хип. за почеток ми беа посигурни, знам дека е лето и има еден куп овошје, ама некако не му верувам за старт. ја почнав со јаболко, слива, банана круша.праска кајсија...прво разредено 50-50 со вода...па намалував..и се така еден вкус до 3 дена

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Кога да се почне со дохрана
1.8.2012 18:12:54   
Hunny
Андријанче фала многу user posted image user posted image user posted image И уште нешто заборавив да прашам: колку сокче треба да давам на почеток?

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Кога да се почне со дохрана
2.8.2012 21:34:31   
boni25
Nie samo sto pocnavme so sokcinja od hipp, i dosega probavme jabolko i praska, jas gi razreduvam 50/50 uste nekoj den, ali jas i davam poveke radi vkus , prviot pat i dadov bukvalno samo 2 lazicki cisto kolku da proba a posle nagolemuvavme , sega pieme okolu 60,70 ml ali toa vkupno sto znaci 30,35 ml sok ali iskreno mojata ne e ni po sokot ne ni saka poveke, moja prijatelka na nejzinata malecka a e na ista vozrast kako mojata dnevno pie i po 150 do 200 ml razreden sok ali nema pravilo.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Кога да се почне со дохрана
2.8.2012 23:15:34   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: boni25

Nie samo sto pocnavme so sokcinja od hipp, i dosega probavme jabolko i praska, jas gi razreduvam 50/50 uste nekoj den, ali jas i davam poveke radi vkus , prviot pat i dadov bukvalno samo 2 lazicki cisto kolku da proba a posle nagolemuvavme , sega pieme okolu 60,70 ml ali toa vkupno sto znaci 30,35 ml sok ali iskreno mojata ne e ni po sokot ne ni saka poveke, moja prijatelka na nejzinata malecka a e na ista vozrast kako mojata dnevno pie i po 150 do 200 ml razreden sok ali nema pravilo.


Толку колку што ти пие и се сосема доволно...нема потреба за повеќе..јас на почетокот не давав повеќе од 50мл сок...дополнително растворен со вода...

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.8.2012 12:59:09   
Andriance
Не значи дека млекото ја има истата нутритивна вредност по првите шест месеци, тоа повеќе има психолошко влијание врз бебето. За нив дојката е како нивно ќебенце за заспивање и не гледаме ништо лошо во тоа”, вели Schanler.

Просто се стопив кога го прочитав денес ова...еве за сите мамички кои дојат, а се во дилема кога да почнат со дохрана


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.8.2012 22:01:42   
V for Veronika
Zdravo mamicki!
Se druzam so ringeraja uste od pocetokot na bremenosta, no eve sega dojde red da se vklucam i na forumite. Mojot bebus ima veke 6 i pol, meseci, pocnav so kasicki od koga napolni 6, ama nesto tesko ni odi, edvaj po nekolku lazicki ke kasne i pocnuvam da se plasam zosto neli rezervite na zelezo veke pocnuvaat da se trosat, a ona prakticno nisto drugo osven mlekce (cica) ne vnesuva. slusam od drugi majki nivnite bebcinja uste vednas po pola teglicka jadele, a moevo zverce nejke. do dusa zelencukovite gi saka troa poveke, a od ovosnite i se gadi prakticno (i gotovi i domasni), jabolkoto duri i mi go povrati. se mislam da ne trebase porano da pocnam da i davam, sega moze potesko i e da prifati nesto novo?

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.8.2012 22:18:50   
Ikana
Здраво!
Прво почна со каши директно или со сокови? Пробај сокче дај му на бебето, ако уште одбива пробај банана да му додадеш, да осети благ вкус, можеби ќе ги засака овошните каши.
Кајсија можеш да му дадеш за железо, а подоцна почнете со телешко месо (на 8 месеци, со консултација со педијатар). Брокула, карфиол и зелена тиквичка се одлична комбинација за зелечнчукови каши, моја М не сака морков многу, и се гади, па и го мешам со компир и брокула, не го приметува. Слива и крушка се исто благички на вкус и со тоа пробај. Поздрав.

(Одговор на членот V for Veronika)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.8.2012 22:31:28   
V for Veronika
pocnav so kasicki, normalno poretki (im dodavav po malko izmolzeno mlekce), a sokcinja nesto ic ne sakam da davam , da ne se "navlece" na niv, praktikuvam da i davam voda so sekoja kasicka, a moze bi trebala i cajce, ama ne znam kakvo i kolku. inaku reakcijata na ovosnite kasicki e ista kako so jabolkoto (imame probano banana, sliva i praska). i gi mesam i so orizovite snegulki (niv gi saka) ama so ovosje i niv ne gi jade! cudno e ova moevo bebce, vo princip site maka imaat so zelencukot, a nie obratno user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.8.2012 22:34:09   
V for Veronika
a mozam li na 6 meseci da i davam brokula? doktorkata ni e na odmor bas sega koga ni treba ,user posted image , ama za cela sreka ve imame vas user posted image

(Одговор на членот V for Veronika)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.8.2012 23:08:50   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: V for Veronika

a mozam li na 6 meseci da i davam brokula? doktorkata ni e na odmor bas sega koga ni treba ,user posted image , ama za cela sreka ve imame vas user posted image


Никој невика ти да даваш количински многу сок...само колку да осети вкус...20-30мл...обично прво се почнува со сокче од еден вкус, па после се дава каша од истото...ти продолќи со вода, и чајче можеш слободно...ама кога воведував јас нов вкус тоа го правев со сокче...

за брокула почекај малку...почни со морков тиквица компирче оривче..можеш и пашканат па потоа брокула карфиол и слично

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот V for Veronika)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.8.2012 10:40:28   
belabela
Jas pocnav so dohrana na 4 meseci prvo sokcinja ne e stetno da se pijat po malku pievme po 30 grama posle 2 nedeli ovosni kasi pa so polni 5 zelencuk.Normalno e deteto da ne jade kolicinski i moeto bese taka na pocetok bidi si trpeliva ke si jade se samo treba nekoj period od 2 meseca za priviknuvanje kon novata hrana,i normalno e nesto da im se sviga nesto ne.
ИЗВОРНА ПОРАКА: V for Veronika

pocnav so kasicki, normalno poretki (im dodavav po malko izmolzeno mlekce), a sokcinja nesto ic ne sakam da davam , da ne se "navlece" na niv, praktikuvam da i davam voda so sekoja kasicka, a moze bi trebala i cajce, ama ne znam kakvo i kolku. inaku reakcijata na ovosnite kasicki e ista kako so jabolkoto (imame probano banana, sliva i praska). i gi mesam i so orizovite snegulki (niv gi saka) ama so ovosje i niv ne gi jade! cudno e ova moevo bebce, vo princip site maka imaat so zelencukot, a nie obratno user posted image


(Одговор на членот V for Veronika)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.8.2012 22:19:27   
V for Veronika
taka e belabela, znam deka nisto ne biduva odednas, ama mora da se "borime" oti ke trgnam na rabota, a nema da mozam da izleguvam da ja dojam. inaku znam deka treba vreme da se prifatat novite vkusovi ama epten me cudi toa sto od site ovosja sto i gi imam dadeno i se gadi i dobiva nagon za povrakanje (jabolko, sliva, praska i banana)! zelencukot pak go jade, do dusa imame probano samo morkov, tikvicka i kompir.

(Одговор на членот belabela)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.8.2012 23:07:38   
Natuska85
В фор Вероника дали кашичките и ги даваш скорз блендирани?Моето user posted image добиваше така нагон за повраќање кога почнав да му ги давам пасирани,среќа тоа траеше краток период и сега веќе не блендираме.Пробај со купечки ако не сака домашни или обратно убаво изблендирај и ги дома(незнам какви и даваш).

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот V for Veronika)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.8.2012 21:48:15   
V for Veronika
i pravam domasni so blender, na ist nacin i zelencukot i ovosjeto, a samo na ovosjeto taka mi reagira! tuku dobri sme denes si ja izede skoro celata kasicka od morkov i kompir, a ovosnata (sliva) kasna nekolku lazicki. ke probam pak i so kupeni ovosni da vidam kako ke reagira.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Кога да се почне со дохрана
20.9.2012 17:39:48   
Ananija
user posted image Ние од вчера наполнивме 4 месеци и бевме исклучиво на доење поради многуте стресни состојби и митот недоволно млеко многу се плашев дали доволно цица дали има млеко и на неколку пати и имам и понудувано ад ама за среќа никако не го сакаше па и кога да и дадев го плукаше и никако цуцла да фатеше..од пред некој ден ппробав да и дадам сокче јаболка и тоа не го сака се мршти нити со лажиче нити со шприц ..потоа кашичка од јаболка некако подлизнуваше и сега и давав кајсија и банана е по полалажиче лизне ке продолжам да и давам само ради вкус за кога ќе наполниме 6 месеци да ни е познато сето тоа и да си јадеме ..мислам дека е во ред да не грешам..не и го давам како оброк туку за вкус

(Одговор на членот V for Veronika)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Кога да се почне со дохрана
20.9.2012 17:42:04   
kikitina
Сосема си во право ич да не се секираш, до 6 па и 7 месеци млеко е доволно, ако напредува со тежина и поготово ако нема заби како моето user posted image

_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.9.2012 22:10:53   
Ani89
Здраво мамички, постојано ве читам и сте ми навистина голема помош user posted image Мојот лошко е на АД уште од првиот ден и сега има 3,5 месеци. Јас веќе од полни 3 месеци почнав да му давам сокчиња и немам никаков проблем. Најпрво пробавме сокче од слива , бидејќи имавме проблем со цврста столица Од почеток се мрштеше , но пробував неколку пати и го прифати. Сега веќе пие сокчиња и од крушка и јаболче и супер си ги прифати. Читав различни мислења за тоа кога треба да се почне со воведување на вкусови, но мислам дека се е индивидуално.

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.9.2012 13:44:11   
Alexia
Драги мамички, моето бебе има 3 и пол месеци и до 3 месеци немавме проблем со будењето си спиеше по повеќе часа без да се разбуди но сега почна почесто да се буди за цицање. Досега сме само на мајчино млеко и сакам да ве прашам што храна да му воведам и дали да почнам да му давам ад млеко пред спиење за да биде сито? Му имам дадено преку ден малку сокче од рендано јаболко и го прифаќа без проблем, а навечер се буди на секој час за цицање сто досега не беше проблем кај нас.
Совет ве молам user posted image

(Одговор на членот Ani89)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?