|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
15.5.2012 17:22:17   
kikicka
Миана ако сте почетници тогаш друго,не сум читнала убаво.
Вака ке ти објаснам по кратко, сенадевам кеме сватиш,како правев јас на почеток.
Појадок -АД/цицање, ако сте во фаза на пробување вкусови тогаш цел ден ке си бидете на млеко а за време на ручек нека си се накрка бебето овошје(јаболка) така наредните три дена. После менуваш овошје ама исто си тераш со млеко.
Е веќе кога ке проба овошје,време е за зеленчук. Овошјето сега ке го даваш за време на ушина ,заначи после појадок откако ке се нацица илинапие АД,кога е време за следно пиење мелко ти ке му дадеш овошје. После овошјето кога ке дојде време за јадење ,ке дадеш млеко,после млекото зеленчук(морковче) и така пак наредните 3 дена ке менуваш зеленчук додека не пробате се. После зеленчуковата каша давај се млеко,а сокче можеш некаде 18ч или 19ч.И така ке си тераш се додека бебето не си проба се ,ужината(овошјето )можеш и да му го комбинираш ,јаболче-круша. Па после зеленчукот ке му го комбинираш и поле сето ово ке му заменуваш млечен оброк со каша. Јас би ти пропорачала про да си пробате овошје и зелечнчук па после да пробаш со овие Лино,Нестле и хип кашите.



ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Миана зеленчук секако за ручек,млечни каши,житарици за појадок или вечера,овошјето јас го давам за ужина.
На секои 3 часа јадење. Сокчето дури и немораш,можеш да го учиш на вода да си се освежува.Или веќе ако даваш сок дади му после ручекот т.е после 1 поминат час.


a cicanje koga? Neli na pocetok poleka se dava po eden obrok ( kasicka ) samo,odnosno se zamenuva eden podoj pa postepeno se vodeduva i drug obrok i taka polekja dodeka pojdam na rabota da moze da ja ostavam ( da se odbie) Na toa mislev jas?Kako se pocnuva? Vo kolku saat sto i po kolku da i davam,? Taa si jade se dodeka jas ne prestanam da i davam..



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Кога да се почне со дохрана
16.5.2012 16:13:58   
Velena
Моето бебе за два дена прави 6 месеци.Од 4 и пол месеци почнав да и давам овошни и зеленчукови кашички,по малку и мнооооогу тешко ги прифаќа.Едвај по две ,три мали лажички успевам да и дадам.Прави фаци,се гади ,ја стега устичката не дава лажичката да и ја доближам.Понекогаш дури и ги исповратува и тие две три лажички.Пробувам со купечки и со домашни приготвени.Не бива никако.Пред два дена и дадов со лажичка јогуртче по препорака на педијатар.Е јогуртче сака.Кога ке и измешам нешто во јогуртот одма го осеќа и негодува.За два месеци треба да почнам со работа,а изгледи дека ке почне да јаде не гледам.Само цицето и ништо друго не признава.Како да правам веќе не знам.user posted image

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Кога да се почне со дохрана
16.5.2012 22:49:41   
kikicka
Значи тема за доење имаме еве ОВДЕ ексклузивно или не сепак е доење без разлика колку и како!
Нареден пат кога ке барате тема ,само напишетего зборот што барате погоре во прозорецот за пребарување и ке ви ја даде соодветната тема.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Eve nesto interesno za muabet:
(Надворешни линкови не се дозволени)
Ne znam dali jа pogodiv temata samo... bidejki nemame tema za Ekskluzivno doenje, eve tuka go stavam linkov...



< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 16.5.2012 23:07:32 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Кога да се почне со дохрана
17.5.2012 16:06:07   
Yummy Mammy
Pa barav kikicka, ama ne mi dade nisto od forumov, samo statii na RR.
A btw, linkov e informacija, a ne reklama za da bide zabranet. Mozam i da go copy-paste, ama ne sakav da gi trupam stranive.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Значи тема за доење имаме еве ОВДЕ ексклузивно или не сепак е доење без разлика колку и како!
Нареден пат кога ке барате тема ,само напишетего зборот што барате погоре во прозорецот за пребарување и ке ви ја даде соодветната тема.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Eve nesto interesno za muabet:
(Надворешни линкови не се дозволени)
Ne znam dali jа pogodiv temata samo... bidejki nemame tema za Ekskluzivno doenje, eve tuka go stavam linkov...





_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Кога да се почне со дохрана
17.5.2012 18:28:05   
kikicka
Постовите се префрлени во соодветна тема од стана на модераторите заедно со линкот.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Pa barav kikicka, ama ne mi dade nisto od forumov, samo statii na RR.
A btw, linkov e informacija, a ne reklama za da bide zabranet. Mozam i da go copy-paste, ama ne sakav da gi trupam stranive.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Значи тема за доење имаме еве ОВДЕ ексклузивно или не сепак е доење без разлика колку и како!
Нареден пат кога ке барате тема ,само напишетего зборот што барате погоре во прозорецот за пребарување и ке ви ја даде соодветната тема.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Eve nesto interesno za muabet:
(Надворешни линкови не се дозволени)
Ne znam dali jа pogodiv temata samo... bidejki nemame tema za Ekskluzivno doenje, eve tuka go stavam linkov...







_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Кога да се почне со дохрана
22.5.2012 22:32:12   
cece81
dragi rr-ki jas po knigata na Dr. Vera Prenda Nica,(toa e kniga za majkite kako da gi hranat svoite deca, porano im gi davale na rodilkite .) uste od vtor mesec mu davam na sinceto po nekoja lazicka (2-3 kapki limon i glikoza) toa e isto edna vrsta sokce i si go saka so toa mu prestanuva ikanjeto. dali mozebi nekoj od vas ja ima ovaa kniga ,

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Кога да се почне со дохрана
22.5.2012 23:23:26   
Yummy Mammy
Me interesira od koja godina e knigava?

Za drugo ke se vozdrzam od komentari zasto ako otvoram usta ke bidam mnogu losa.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Кога да се почне со дохрана
22.5.2012 23:46:12   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: cece81

dragi rr-ki jas po knigata na Dr. Vera Prenda Nica,(toa e kniga za majkite kako da gi hranat svoite deca, porano im gi davale na rodilkite .) uste od vtor mesec mu davam na sinceto po nekoja lazicka (2-3 kapki limon i glikoza) toa e isto edna vrsta sokce i si go saka so toa mu prestanuva ikanjeto. dali mozebi nekoj od vas ja ima ovaa kniga ,


Лимон на дете од 2 месеци user posted image Лимон не се дава до година,а за икањето можеш водичка,млекце

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.5.2012 21:11:26   
cece81
user posted image Mislite deka sum napravila greska so limonceto pa site vo moja blizina im davale pa me posovetuvaa i mene a i pedijatarot mi rece deka moze , navistina neznam sto da se dava na bebce nema nikoj koj ke ti kaze sto e pravilno a sto ne sekade citam i sto razgovaram site razlicno zboruvaat , navistina vo glavata mi e golem haos user posted image , Edinstveno zaednicka rabota na site im e sto pocnuvaat so sokce od jabolko ,krusa , morkovce , ...a i od toa od koga dase pocne dali od 4 mesec ili 6 navistina neznam sto da pravam mojot bebus posledniov mesec e pretezno na moe mleko samo eden obrok koga izleguvame mu davam vestako. Pomagajte davajte sovet !user posted image

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.5.2012 21:45:41   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: cece81

user posted image Mislite deka sum napravila greska so limonceto pa site vo moja blizina im davale pa me posovetuvaa i mene a i pedijatarot mi rece deka moze , navistina neznam sto da se dava na bebce nema nikoj koj ke ti kaze sto e pravilno a sto ne sekade citam i sto razgovaram site razlicno zboruvaat , navistina vo glavata mi e golem haos user posted image , Edinstveno zaednicka rabota na site im e sto pocnuvaat so sokce od jabolko ,krusa , morkovce , ...a i od toa od koga dase pocne dali od 4 mesec ili 6 navistina neznam sto da pravam mojot bebus posledniov mesec e pretezno na moe mleko samo eden obrok koga izleguvame mu davam vestako. Pomagajte davajte sovet !user posted image


ja ne bi davala limon...pogotovo ne ako e za ikanjeto...a za dohranata jas licno sum da se pocne so probuvanje samo na vkusovi kaj 5 mesec so ovoshje....a vekje od 6 mesec i zelencuk...set_o toa postepeno...ako e dete na vestacko mleko onda moze i nesto malku poranko

< Поракaта ја уредил Andriance -- 23.5.2012 21:46:28 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.5.2012 22:11:40   
Ikana
Ехехе и јас се зезнав со лимон за икање, ама ок е ништо не и се деси...Здравје таму после годинка ќе и дадам цитрусно овошје!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Кога да се почне со дохрана
29.5.2012 14:41:24   
Mrs.Tinka
Zdravo
Jas so dohrana pocnav od 4-ot mesec. Pocnavme so ovosje i super si go prifati ovosjeto, osven sokot od jabolce(ne saka da go vidi). Od 5-ot mesec pocnav eden obrok da i zamenuvam so zelencuk i isto taka super pominavme. Pedijatarot mi sovetuvase da pocnam i so mlecni kasicki so zitarici navecer.I so toa sme super. Vo sustina dedeto si jade se. Znaci imame eden obrok AD, pa ovosje, pa pak AD, pa zelencuk, pa  zitarica pred spienje. Cela nokj spie i voopsto ne se budi nokje. Spie po 10 casa :). E toa sto me zbuni e sto pedijatarot mi preporacuva da vovedam meso so izgovor deka detencevo mi e krupno, povekje e dolgo otkolku sto e buckasto. Ako ne jade meso, ke mu oslabela krvta. Inaku krvnata slika za sega i e super. Ima 71 cm i 7.700 gr, ima 5 meseci i 13 dena. Nekako mi e premnogu za taa vozrast da davam ovosje, zelencuk, zitarici pa i meso???  Sto mislite za mesovo?

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Кога да се почне со дохрана
31.5.2012 12:38:41   
mamicka77
ah lele kakov organizam ima ova moe dete i jas ne znam , luge od zitarici i toa najobicni ovesni snegulki se isfrli celata po teloto , ne mi bese verno deka e od toa i ne poveruvam mislev deka e od zolckata od cela zolcka i namerno pak i dadov a toj den koga i dadov zolcka zitarici ne i nemase nikakva reakcija ,ne se isfrli nemase nisto , vcera i dadov pak zitarici eve ja od sabajle celata e lomi , grbce , kolkovi i graden kos i racinja se i okolu usteto celata e so crveni sitni brumcinja katastrofa.Kiselo melko ne podnasa niakkvo i kiselo i blago probavme jok , eve sega i zitaricii stvarno ne znam sto da pravam , da ne i davam zitarici mi rece pedijatarot edna nedela vidi kako ke e koga ke se iscistat pak probaj ako se isfrla pak znaci toa e ,e sto jas eksperimenti li ek i vrsam na deteto,a i an nego ne mu e verno deka moze da e od zitaricite,drugo novo nisto ne sme probale apsolutno nisto

< Поракaта ја уредил mamicka77 -- 31.5.2012 12:41:04 >

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Кога да се почне со дохрана
31.5.2012 13:13:17   
arh_diz
mamicka77 neznam kolku imas moznost da kupis tamu cisti zitarici ,za pocetok takvi se davaat.Mislam deka mnogu izbrzuvas so vnesuvanje na novi produkti i sama neznaes od sto e .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Кога да се почне со дохрана
31.5.2012 13:23:28   
mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

mamicka77 neznam kolku imas moznost da kupis tamu cisti zitarici ,za pocetok takvi se davaat.Mislam deka mnogu izbrzuvas so vnesuvanje na novi produkti i sama neznaes od sto e .

go prasav pedijatarot mi rece mozes zitarici da zemes bilo kakvi,barav tuka i najdov na germanska firma HAFERFLOCKEN se vikaaat obicni ovesni snegulki i ete se isfrli,pa ajde otidovme na kontrola i mi rece sega novo ke pocnes so zitarici i leka veke pocnuvate 10meseci,i sega koga mu se javiv bas se iznenadi, a leka ne sum i dala mi rekoa deka stvarala gasovi

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Кога да се почне со дохрана
31.5.2012 13:34:28   
Calypso
Не е можно дека е од житариците, ама ајде... тие чисти житарици се, без додатоци, на какви житарици инаку мислиш арх_диз? Син ми има пробано повеќе видови, фала му на Бога, немал проблем.
Мамичка, а како не поднесува кисело млеко - гасови ли има, или се исфрла? И да има гасови, ќе и се навикне стомакот лека полека. Не и менувај често, држи се до еден производител. Со павлака и зденка си подранила, син ми нема пробано зденка, а има 14 и пол месеци, павлака до година не му имав дадено.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Кога да се почне со дохрана
31.5.2012 14:38:09   
anaana
nie sme uste mali za dohrana, 2 i pol meseci, ama me interesira od koga mozam da pocnam so sokcinja i kasicki. jas planiram bez razlika koga ke pocnam se da mu pravam doma, i sokce i kasicka. i so kakvo sokce najcesto pocnuvate, jabolko morkov????

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Кога да се почне со дохрана
31.5.2012 14:51:18   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Не е можно дека е од житариците, ама ајде... тие чисти житарици се, без додатоци, на какви житарици инаку мислиш арх_диз? Син ми има пробано повеќе видови, фала му на Бога, немал проблем.
Мамичка, а како не поднесува кисело млеко - гасови ли има, или се исфрла? И да има гасови, ќе и се навикне стомакот лека полека. Не и менувај често, држи се до еден производител. Со павлака и зденка си подранила, син ми нема пробано зденка, а има 14 и пол месеци, павлака до година не му имав дадено.

Se soglasuvam Calypso so tebe , sin mi nema probano zdenka a i neplaniram da mu davam zasega
Da Calypso bez dodatoci mora da gi ima vo zdrava hrana vo Skopje
A i ako leb ima probano znaci ne i e od zitaricite
Jas orizovi snegulki nemam davano mu davav oriz intgraen ili obicen, a za drugite zitarici isto kupuvav cisti i mu gi varev so mleko ili voda.
Mozebi mamicka treba da i dades enterosgel da i se procisti zeludniceto , ne e steten i posle poleka da vnimavas na vnesuvanje na novi produkti


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Кога да се почне со дохрана
31.5.2012 17:19:28   
Fiao
Eve kako nie pocnavme:
Na 4 meseci i 1 nedela pocnavme so degustacija na vkusovi. Poleka gi probuvavme ovosjata preku sokcinja. Eden vkus tri dena sekoj den po nekolku lazicki. so 5 polni meseci pocnavme postepeno da probuvame kasicki. Najprvo pocnavme so cisti vkusovi i eden vkus go probuvavme isto taka 3 dena (odnosno ne povekje od 2 vkusa nedelno). Prviot den jadevme 1/3 kasicka, sledniot 1/2 i na krajot, tretiot den cela. Deneska imame 5 i pol meseci i denes za prv pat probavme zitarki so ovosje odnosno mesani kasicki, mnogu dobro gi podnese. Deneska jadevme 100gr kasicka od praska, jabolko i oriz. So polni 6 meseci postepeno planiram da i voveduvam gluten i zelencuk. Na 5 i pol meseci kasickata ni zamenuva eden obrok, no sepak najglavnoto jadenje vo tekot na denot e cice user posted image .
Rezime:
Jas zapocnav na 4 meseci za da mozam do 6 veke da zamenam obrok!
P.S. Sakam da kazam deka voveduvanjeto hrana e podolg proces, i jas licno mislam deka da se pocne so 6 meseci e mnogu kasno...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Кога да се почне со дохрана
31.5.2012 22:59:05   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Не е можно дека е од житариците, ама ајде... тие чисти житарици се, без додатоци, на какви житарици инаку мислиш арх_диз? Син ми има пробано повеќе видови, фала му на Бога, немал проблем.
Мамичка, а како не поднесува кисело млеко - гасови ли има, или се исфрла? И да има гасови, ќе и се навикне стомакот лека полека. Не и менувај често, држи се до еден производител. Со павлака и зденка си подранила, син ми нема пробано зденка, а има 14 и пол месеци, павлака до година не му имав дадено.


Se soglasuvam...mamicka77, ti go dadov toj sovet na vreme :-)))

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Кога да се почне со дохрана
31.5.2012 23:02:21   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

nie sme uste mali za dohrana, 2 i pol meseci, ama me interesira od koga mozam da pocnam so sokcinja i kasicki. jas planiram bez razlika koga ke pocnam se da mu pravam doma, i sokce i kasicka. i so kakvo sokce najcesto pocnuvate, jabolko morkov????


Ako ste na mlekce nemas potreba ni za vkusovi pred 4,5 meseci...i moj sovet,..barem prv pat koga kje go probuvate vkusot neka bide kupecki pogotovo shto kje ve fati najtoploto....a koga kej set_ate pozelno e kupecko...

se pocnuva obicno so jabolce, krusa sliva banana praska kajsija...sekako za pocetok razreden so voda i mala kolicina...ne povekje od 2 vkusa nedelno

< Поракaта ја уредил Andriance -- 31.5.2012 23:04:48 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Кога да се почне со дохрана
1.6.2012 0:09:41   
ivoni4ka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Eve kako nie pocnavme:
Na 4 meseci i 1 nedela pocnavme so degustacija na vkusovi. Poleka gi probuvavme ovosjata preku sokcinja. Eden vkus tri dena sekoj den po nekolku lazicki. so 5 polni meseci pocnavme postepeno da probuvame kasicki. Najprvo pocnavme so cisti vkusovi i eden vkus go probuvavme isto taka 3 dena (odnosno ne povekje od 2 vkusa nedelno). Prviot den jadevme 1/3 kasicka, sledniot 1/2 i na krajot, tretiot den cela. Deneska imame 5 i pol meseci i denes za prv pat probavme zitarki so ovosje odnosno mesani kasicki, mnogu dobro gi podnese. Deneska jadevme 100gr kasicka od praska, jabolko i oriz. So polni 6 meseci postepeno planiram da i voveduvam gluten i zelencuk. Na 5 i pol meseci kasickata ni zamenuva eden obrok, no sepak najglavnoto jadenje vo tekot na denot e cice user posted image .
Rezime:
Jas zapocnav na 4 meseci za da mozam do 6 veke da zamenam obrok!
P.S. Sakam da kazam deka voveduvanjeto hrana e podolg proces, i jas licno mislam deka da se pocne so 6 meseci e mnogu kasno...


isto i jas mislam deka na 6 meseci e kasno tuku vnmavaj so zelencukot A nem da ne o saka bidejk se naviknala na vkusot na ovosje -blag vkus

< Поракaта ја уредил ivoni4ka -- 1.6.2012 0:10:21 >


_____________________________



(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Кога да се почне со дохрана
1.6.2012 9:26:09   
dubi_du

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Eve kako nie pocnavme:
Na 4 meseci i 1 nedela pocnavme so degustacija na vkusovi. Poleka gi probuvavme ovosjata preku sokcinja. Eden vkus tri dena sekoj den po nekolku lazicki. so 5 polni meseci pocnavme postepeno da probuvame kasicki. Najprvo pocnavme so cisti vkusovi i eden vkus go probuvavme isto taka 3 dena (odnosno ne povekje od 2 vkusa nedelno). Prviot den jadevme 1/3 kasicka, sledniot 1/2 i na krajot, tretiot den cela. Deneska imame 5 i pol meseci i denes za prv pat probavme zitarki so ovosje odnosno mesani kasicki, mnogu dobro gi podnese. Deneska jadevme 100gr kasicka od praska, jabolko i oriz. So polni 6 meseci postepeno planiram da i voveduvam gluten i zelencuk. Na 5 i pol meseci kasickata ni zamenuva eden obrok, no sepak najglavnoto jadenje vo tekot na denot e cice user posted image .
Rezime:
Jas zapocnav na 4 meseci za da mozam do 6 veke da zamenam obrok!
P.S. Sakam da kazam deka voveduvanjeto hrana e podolg proces, i jas licno mislam deka da se pocne so 6 meseci e mnogu kasno...


Potpolno se soglasuvam so tebe Fiao i mi se dopaga tvojot''model'' na voveduvanje cvrsta hrana.Istiot i jas go praktikuvav so prvoto dete i nemav nikakvi problemi so jadenjeto.E sega i so bebcevo ke pocneme za nekoj den so probuvanje vkusovi pa ke vidime kako ke ni odi.Do 6 meseci veke bi trebalo da imame zameneto eden obrok.Pozdrav!

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Кога да се почне со дохрана
2.6.2012 23:33:53   
cece81
I mene mi se dopaga kako Fiao pocnala da gi voveduva sokcinjata i kasickite , ke mi bides reper i jas taka ke pocnam, se nadevam nema da imam problemi so prifakanjeto , i ke imam dovolno mleko do 4 meseci i 1 nedela, sega sme 3 ipol meseci user posted image rano ni e seuste!

(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.6.2012 23:22:22   
boni25
Dali ima vrska pocetokot na dohranata kaj bebinja sto se isklucivo na majcino mleko i kaj bebinja na ad? Nie sme na ad od pocetok, uste nedela dena i ke pravime polni 3 meseci. Poslednava nedela osekam promeni kaj maleckata, odnosno celo vreme e se pogladna i pogladna i jade na pokratki intervali, pie so zadovolstvo i cajce i voda ali toa i e samo zalazuvanje pred mlekceto, napreduva odlicno vo kilaza, e sega me interesira dali nekoja majka sto nejzinoto bebce e na ad, pocnala da go dohranuva so sokcinja od 3 meseci ili seuste e rano, ne sakam da napravam nekoja belja, a malata e dosta lakoma, na pedijatar mi kazaa posto sme na ad da pocneme so sokcinja od polni 3, a so kasicki od polni 4 meseci, ali citajki ve vas, nikoj nema pocnato tolku rano.

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?