|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кога да се почне со дохрана
28.4.2009 20:11:39   
mis.
Кога е идеално време да почнете да им давате друга храна освен мајчино/адаптирано млеко на вашите најмили?Мислењата и советите на педијатрите се разликуваат и од тие причини ја поставив оваа тема за да го слушнам и вашето мислење и да ја разрешам дилемата.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кога да се почне со дохрана
28.4.2009 20:22:37   
Еца
По шетиот месец детето треба да продолжи да се дои или да пие адаптирано млеко и да му се додава соодветна дополнителна храна.Сепак  за да се обезбеди добар раст и здрав развој важно е да се знае кои видови на храна во колкава количина и колку често треба да се дава.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кога да се почне со дохрана
29.4.2009 8:04:23   
mami
и јас сум за препораката на елена, ние почнавме од кај 5 месец со сокчиња и кашички(тргнав на работа и мораше така) а млеко пиеше како 90% од времето до кај6 месец, после сам почна да си го намалува и сега пие еднаш наутро и следното е пред спиење, остатоткот ако има некоја млечна кашичка, инаку да земе само млеко нема шанси, не го држи веќе , за 15 мин пак е гладенuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кога да се почне со дохрана
20.6.2009 17:22:27   
Еца
Најдобар период  за  воведување на немлечна храна е периодот помеѓу 4-6месец. Давањето на немлечна храна пред 4-от месец не се препорачува бидејќи организмот на доенчето не е физиолошки доволно созреан за да прими таков тип на храна. Додека пак по шестиот месец, потребите на доенчето неможат да се задоволат само со млеча храна.
Од 4-6 месец е период кога доенчето полесно ја прифаќа новата техника на исхрана со лажичка  како и навикнување на новите вкусови.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кога да се почне со дохрана
20.6.2009 21:01:49   
Еца
Сакам уште ова да ви го кажам бидејки сметам дека е од голема важност за родителот и детето. Воведувањето на нови намирници треба да биде постепено. Препорачливо е внесување на 1 до 2 намирници неделно. Внимавајте секоја намирница на почетокот се дава во мали количини, затоа што се можни алергиски реакции. Кога ке утврдите дека нема никаква реакција на новата намирница постепено ја зголемувате количината до полн оброк. Поради функционална незрелост на цревата, не е пожелно да се мешаат две намирници  одеднаш. Затоа првите кашички се подготвуваат од еден вид овошје или зеленчук, а потоа можат да се мешаат веќе воведените продукти.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.7.2009 15:34:52   
mk28
zdravo jas sum nova na forumot, i sakav da se konsultiram vo vrska so dohranata. Moeto bebence e 7 meseci i me interesira kolku obroci na tvrda hraba na taa vozrast e preporaclivo? fala 

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.7.2009 15:46:37   
mami
па ако почнуваш сега со дохрана,значи ако досега било само на млеко, можеш да почнеш прво со еден оброк, па постепено секоја недела или две недели да укинуваш по еден подој и да го менуваш со цврст оброк, види во рецепти има убави рецепти за прва нова храна на бебето
http://www.ringeraja.mk/forum/prva-nova-hrana-na-bebeto/m_3435/mpage_1/tm.htm#10628

(Одговор на членот mk28)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кога да се почне со дохрана
2.8.2009 21:21:10   
Еца
6 - 8 месеци

Организмот на бебето сега е подготвен за постепено воведување на кашички од телешко и од пилешко месо како одличен извор на белковини и железо за зголемените потреби од железо на бебето.

Постепено почнете да внесувате сў повеќе нови вкусови за бебето што поуспешно да се адаптира на мешана исхрана.8 - 10 месеци

Бебето може да почне да учи да пие од чаша. Во овој период бебињата веќе ги имаат и првите запчиња и храната што ја прима како дополнување на млечните оброци не мора да биде најситно пасирана .

Сў уште повеќе од половина од дневните нутритивни потреби на бебето треба да бидат задоволени со млеко (мајчино или приспособено млеко).

Остатокот се задоволува со кашички од зеленчук, овошје, месо и со сокчиња. Бебето сака да проба сў повеќе различни вкусови. При нивно воведување правете го тоа внимателно поради опасноста од алергии.10 - 12 месеци

Најголемиот број од бебињата имаат потреба од 750 до900 килокалории дневно од кои половината треба да биде обезбедена од млеко. Најдобро ако тоа сў уште може да биде мајчино (доколку не е можно тогаш приспособено млеко). Може да почнете да му нудите на бебето и покрупно пасирана храна за постепено да почне да се учи да џвака.

Детето се обидува да се храни, сў уште повеќе ја сака меката храна, но повремено сака и поцврста храна, се учи да џвака.

Бебето сега инсистира да се храни само. Ја зема лажицата и ја крева, но најчесто ја промашува устата. Детето обично речиси во целост ја има прифатено семејната исхрана и има три пати поголема тежина од родилната.

Имајќи ги предвид сите погоре наведени совети, на крајот уште една порака: родителите секогаш треба добро да ја загледаат етикетата и составот на храната која ја купуваат за своите бебиња, дали таа одговара според својот состав на возраста и на потребите на нивните деца.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.9.2009 10:56:57   
profesorica
Ние почнавме со банана на 4 месеци постепено му го зголемував оброкот до цела банана.Потоа почнавме со јаболко итн.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.9.2009 10:58:37   
mother 29
nie so jabolko,posle 3 mesec

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кога да се почне со дохрана
29.9.2009 12:15:29   
bordan
so sokcinja pocnavme 5.5meseci a kasicki po 6mesec ovosnite gi saka a zelencukovite ne i mora po malku banana da stavam vo zelencukot za da go izede i togas jade.Inaku Oleg e 7meseci

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кога да се почне со дохрана
29.9.2009 12:22:15   
mis.
user posted image user posted image user posted image за Олег.Зеленчукот можеш да му го мешаш и со млечните кашички на хипп Стефан така ги јаде.

(Одговор на членот bordan)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.10.2009 10:56:48   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: steci

Jas seuste go dojam mojot sin i iskreno od sega stravuvam kako bi mi bilo mene i na Martin prekinot na doenjeto.Do koga po pravilo treba da se doi bebeto i od koga pocnuvame so prihranuvanje prasuvam bidejki nie sme seuste na majcino mleko.Pozdrav

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.10.2009 11:00:55   
srekna mama
јас едвај чекам да почнам да му давам друга храна,оти ништо несака.слабо сиса,а адаптирано млеко воопшто несака.само ме нервира-слабо јаде...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.10.2009 11:09:26   
mis.
Среќна мама колку има твоето бебче?Доколку има 4 месеци слободно можеш да почнеш да му даваш по малку за почеток.

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.10.2009 11:12:09   
mis.
Со првото многу касно почнав до дохрана беше само на мајчино млеко па многу тешко ни одеше јадењето на било каква друга храна.Немаше осет за јадење од лажичка.Поучена од првото на второво почнав на неполни 4 месеци и си јаде и немам никаков проблем а плус и го доев.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кога да се почне со дохрана
10.11.2009 11:50:31   
mis.
Тврдата исхрана треба да биде воведена во исхраната на бебето во периодот на 4. и 6. месец од неговата возраст, но точната возраст зависи од потребите и однесувањето на Вашето бебе. Хранењето на бебето со тврда храна не е препорачливо под возраст од 4 месеци, заради тоа што системот за варење на храната на бебето не е доволно развиен за да може да се справи со неа. Исто така не постојат причини, од гледиште на хранливоста на тврдата храна во однос на мајчиното млеко, за воведување тврда исхрана на бебето пред четиримесечна возраст.
Доколку мислите дека Вашето бебе не е подготвено за тврда храна и по четвртиот месец од возраста, не постојат причини за воведување на тврда исхрана, но е многу важно да започнете да воведувате тврда храна во исхраната на бебето по шестиот месец од неговата возраст. Причините за тоа лежат во потребите за зголемена исхрана на Вашето бебе што мајчиното млеко не може во потполност да ги задоволи, што значи дека за правилен развој на бебето, покрај мајчиното млеко, по шестмесечна возраст треба да почне да се воведува и тврдата храна во неговата секојдневна исхрана.
Знаци што треба да Ви предочат дека Вашето бебе е спремно за тврда исхрана се:
      Бебето е сеуште гладно по добро доење
      Зачестено барање храна
      Зачестено будење заради потреба од храна

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.12.2009 14:03:39   
Еца
Веќе со 5 месеци детето е спремно да открива нови вкусови и својства. Тоа е голем чекор на патот на исхраната, а и психолошки.. Малку по малку Вашето дете ќе јаде како и возрасните. Но ... бидете стрпливи. Тоа ќе се случи постепено. Пред неколку години е препорачано уште во раните периоди да се дава разновидна храна. Но, денес многу од стручните лица се сложуваат дека тоа не би требало да биде пред 4 до 6 месечна возраст. Пред тоа мајчиното млеко или детските формули му даваат на Вашето дете доволно хранливи состојки. Неговиот неразвиен дигистивен систем не може да ја совлада цврстата храна. Рано давање на разновидна храна може да го зголеми ризикот од појава на алергии.

Неколку едноставни правила со цел да се избегнат проблемите:

* Секојпат започнете со еден вид на храна и тоа во мали количини, на детето му треба време да го открие и оцени новиот вкус.
*Ако сметате дека Вашето дете не сака некаква храна, немојте да го присилувате. Обидете се да му ја дадете покасно во некој друк оброк.

< Поракaта ја уредил Еца -- 5.12.2009 14:04:35 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кога да се почне со дохрана
16.1.2010 9:35:45   
Tanja K.
Nie vcera bevme na redovna kontrola i vakcina so Eva.I bidejki nokno vreme pocna da me zeza,pred zaspivanje i davav kasicka ovosna.(vo sreda polnime 5meseci) I pocna ubavo da mi spie i jas da sum naspaja.No,dr.mi kaza.ovosnite kasicki da gi jademe preku den 100ml.na dvapati.,a navecer pred spienje eden obrok mleko.Sinojka probaj i sega od sabajlevo i bez uspeh.Dali neznae da pie od siseneznam.Kazete mi kako da postapam i kako da se naucime od sise da pieme?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кога да се почне со дохрана
16.1.2010 14:44:51   
mis.
Тања К.навечер можеш да и даваш од млечните кашички на милупа,хипп или хумана(во кутија се) кои се подготвуваат со вода и се за бебиња од 4 месеци на пр со ориз е одлична ја држи сита,погодна е за мајки кои дојат бидејќи се подготвува со вода(да не купуваат адаптирано млеко)Ако е на адаптирано млеко не ја доиш можеш и на лино ориз или од оние што се спремаат со адаптирано млеко а се од ориз,пченка.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.2.2010 22:18:47   
Cacko
so dohrana pocnavme od 4 mesec,sokce i kasicka od jabolko,a posle morkovce,pa banana,pa posle sve ovosnouser posted image i sve taka do 5 mesec.Togas pocnavme so zelencukovite,ama ic ne gi saka ,so molenje samo,najvise od niv saka so misirkino meso sto e edna na hipp.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.2.2010 1:02:06   
Tanja K.
Цацко а кога почна со месото во кашите?
Ние уште не сме почнале со месе.Незнам кога точно треба.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.2.2010 1:11:19   
Nikolina
ијас сум во дилемашто како малиот има 4иполпред два дена му дадов сокце од јаболко чуден му е д-р ми рече дека неморало зошто си е машала напредно доволно ама сакам да го зауцувам по малку а и многу ми плачи и не спие ноќе па си мислам усте еден месец па и јас да почнам со кашички белким ќе се смири,а вака убаво си цица имам млеко незнам???

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.2.2010 9:00:47   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja K.

Цацко а кога почна со месото во кашите?
Ние уште не сме почнале со месе.Незнам кога точно треба.


pa ti rekov,od kaj 5 ti mesec,ali ne bese odusevena,tie so telesko mi gi pluka,so misirkino gi obozava,a ja doma i imam napraveno so junesko i kompirce i slatko si ja izedeuser posted image

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.2.2010 9:03:50   
mami
Цацко Елена твоја има попримено од шкембе чорбата за појадок 9 месеци што си и ја сервиралаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Што мислите за Рингераја.мк
predrag

Дајте го вашето мислење за нашиот портал, прв портал во нашата земја кој обработува теми за родителство.

Одличен е (100%)

Добар е (0%)

Немам мислење (0%)

Не ми се допаѓа (0%)

Ужасен е (0%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!