|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.6.2013 11:37:27   
sandriana RR
Бидејки е веќе сезона на секакви свежи овошки, сметам дека нема потреба од готови сокови/кашички, кога за 5 минути имаш домашен сок, свеж, или свежа домашна кашичка. Готовите нека бидат за инцидентни ситуации, надвор од дома, кога нема услови за свежа подготовка.
Во тие ситуации јас користев само Hipp производи.

(Одговор на членот Sasha24)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.6.2013 15:36:15   
princessa
po sovet na pedijatar nie pocnavme so dohrana posle 6ot mesec, N cicase ama pocnav ednas dnevno da i davam kasicka od morkov za da se naviknuva na drugi vkusovi.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.6.2013 20:15:55   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mare01051989

zdravo mamicki jas sum nova sakam da ve prasam dali na moeto bee od 3 meseci moze da mu dadam 100% priroden tetrapak sok od portokal na ovie gorestini?? fala vi mnogu mnogu ubavo se druzite tuka pozdrav


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010


ИЗВОРНА ПОРАКА: mare01051989

zdravo mamicki jas sum nova sakam da ve prasam dali na moeto bee od 3 meseci moze da mu dadam 100% priroden tetrapak sok od portokal na ovie gorestini?? fala vi mnogu mnogu ubavo se druzite tuka pozdrav

Do 6 meseci ako si e na majcino mleko i ne moras da mu davas sokovi osven vodicka .ako vekje tolku sakas sok zosto ne mu iscedis svez razreden so vodicka ,mislam deka ti a malo za da mu dades tetra a za step ne sakam da komentiram nitu pak za sokovi za rastvaranje .
Sega bar imas dosta vidovi na ovosje pocni so jabolko treba i da vnimavas na alergiska reakcija .
Pozdrav


ИЗВОРНА ПОРАКА: mare01051989

fala ti samo sakav da prasam kako toa da mu iscedam jabolko, da go gmecam ili neznam ako mozes uste ednas da pises i da mi objasnis,fala uste ednas


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Pa mozes ako imas sokovnik pa da go razredis so vodicka da ne mu e jako .jas isto go zemav rendeto i so samoto rendanje si tecese sok .ili mozes da go svariis pa kompotce da mu davas_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.6.2013 15:30:51   
Фиданче
portokal nikako ne smees da mu davash, zemi na hip garantiraat deka se organski i bez aditivi i toa jabolko ili morkov ne drugo, jabolkite ako se od doma ne prskani davaj mu a od pazar od kaj znaes so sto se prskani, zaradi toa alergija moze da se pojavi a najdobro e voda i chajche izladeno da mu davas najsigurno e do 4 ti mesec.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.7.2013 13:45:48   
marija/
Мамички ај ќе ве замолам за совет, моете бебе е веќе четврти месец(три месеца и две недели) и се уште сака само да цица, и по препорака од педијатар почнав да и давам сокче од јаболка ама не го сака , а сега ме интересира дали може да и дадам кашичка од јаболка по две три лажички оти мислам дека е гладно???
user posted image

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.7.2013 13:52:12   
Bethany
marija/, јас не би ти препорачала ништо да и даваш.
Како прво, јаболкото нема таа хранлива вредност како млекото, и тоа не може да се засити од неколку лажички јаболко.
На бебето на таа возраст прва и основна храна му е млекото и сосема доволно.
Ако сака да цица нека цица, уживајте, нема потреба да журиш со дохрана тогаш, барем не се уште, па ни полни четири месеци нема, тоа е моето мислење user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.7.2013 13:57:51   
rina13
3,5 месеци е многу рано за дохрана.Доколку не напредува детето во килажа тогаш давај ад млеко но за друга храна сметам дека сепак е рано.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.7.2013 14:01:39   
marija/
Ок мамички ви благодарам за одговорите јас сепак да си прашам оти ми е прво дете и не знам а здравје за 2 ќе си знам, на цицање сме а сакав да ве прашам што мислите за бекутан чајчето и оти ќерка ми го сака тој чај а чајот од хумана од коморача и ким не го сака според вас кој е подобар или да и го давам тој што го сака! user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.7.2013 15:08:14   
sandriana RR
Составот на тие чаеви за доенчиња е во суштина ист - цената варира од производител до производител, и секое дете прифаќа она што нему му се допаднало на вкус (условно) Така нема потреба да размислуваш околу ова прашање - ако пие Бекутан, слободно продолжете со него. И ќерка ми кога беше бебе, пиеше само Бекутан, иако сум ги понудила и др.чаеви.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.7.2013 20:05:20   
marija/
Така ќе направам user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.9.2013 7:21:14   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: anailisav

se mislam od koga da pocnam so kasicki,sokcinja i cajce i dali toa ke i zamenuva obrok kolku vreme drzat kasickite,kolku pati vo tekot na denot mozam da ja ranam s kasicka ili kolku sok dnevno mozam da i davam izmegu obroci,seto toa mi e nejasno,ve molam nekoj da mi odgovori.vi blagodaram odnapred i se nadevam pocesto da spodeluvame iskustva...pozdrav4e do site mamici


Бидејќи сте на АД, чајче можеш слободно да и даваш, а за сокчиња и кашички почекајте барем 4 месеци да наполни. За почеток ќе и даваш по некоја лажичка,а кога ќе почне да јаде по цел оброк (една тегличка) тогаш може да и заменува оброк. И тоа овошјето пак не може многу да заситува, па пак ќе си бара млеко. На почеток значи пак ќе и даваш млеко исто како и до сега, а кашичка меќу оброците. Еден нов вкус, три дена, па потоа нешто ново ќе и воведеш.

Разгледај ги и другите теми:
Прва нова храна
Беби рецепти


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.9.2013 14:48:32   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: anailisav

mamicki moeto dete za 1 nedela ke polni 4 meseci,se mislam da pocnam so kasicki bidejki mleko pie samo zaspiena a nekogas ne i e vreme za spienje i nikako ne go saka mlekoto,gladna e i place a ne saka da jade samo sto i stavam sise vo usta se trga smeniv i cucla i sise i probav vo mlekoto po edna lazicka orizova kasa na hip da stavam i pak ne saka,nekoj sovet da mi dadete?inaku zaspiena si go jade obrokot,inace sme na hipp kombiotik i po ednas majcino mleko imam da se odmolzam da i dadam,i isto e i so nego samo zaspiena go jade.pozdrav4e i se nadevam ke se najde care za moevo .


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.9.2013 16:22:44   
marija/
Исти сме и ние и моето бебе наполни 5 месеци полни и почнавме 6 и еве ѕурка едно запче ама јас мислам дека е заради запчето тоа што не сака да цица и јас сум во недоумица а цуцла не сака, ни од шише да пие мака мачиме кога е време за јадење user posted image user posted image ако може некој да помгне ?????

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.9.2013 19:21:53   
sandriana RR
После навршени 4 месеци слободно почнете со воведување на дохрана, мој совет.
Ќерка ми цицаше интензивно до 18 месеци, но јас сепак воведов дохрана веднаш штом наполни 4 месеци.
Моментот со сокови, за да вкуси, јас го прескокнав, од причина што цуцла не фати, а со лажичка повеќе плука, отколку што пие, а и купечките сокови ми се вишок во исхраната, особено за бебе. Ако цедите дома природен, и бебето фаќа да пие со цуцла, во ред.
Сепак, полека воведувајте вкус по вкус, нов на секој 3ти ден. За почеток- јаболко, банана, слива, круша, праска....па комбинација од нив.
Зеленчук воведов со навршени 5 месеци - ориз, компир, пиперка, лупен домат ...

И внимавајте нов вкус секогаш да се даде наутро, како би приметиле евентуална алергиска реакција до вечерта.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.12.2013 16:13:58   
Melanija RR
Со 3 месеци матичната ни рече дека за негова тежина и возраст треба да пие околу 850мл течност на ден.Но од тогаш варира од 700 до 860мл, дали еве сега со точно 4 месеци има логика дека му треба дохрана?Сакав сега да му дадам сок од јаболко, а на контрола сме за 2 недели и се мислам дека веќе не качува по 700-800 гр месечно,инаку сме на АД од старт.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.12.2013 16:25:51   
Martins mom
Меланија, јас мислам дека не е лошо да почнеш со сокче од јаболко.user posted image Таман си е, време му е user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.12.2013 16:30:16   
Felly RR
Бидејќи сте на адаптирано, и јас мислам дека можеш да почнеш да му даваш по некоја лажичка. Ама доколку се грижиш за тежината, првите месеци и дохраната ќе биде колку за да се научи да јаде од лажичка и да пробува нови вкусови. Значи нема многу да добие во тежина од кашичките, главните оброци пак ќе му бидат млеко.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.12.2013 16:36:26   
Melanija RR
Фала ви user posted image
Сокче пример колку да му дадам пр.најмногу 30-40мл дневно?Ова од тепка стварно незнам дали има дозволена мл. за сокче од кога ќе се почне или колку ќе си пие толку

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Кога да се почне со дохрана
16.12.2013 19:44:36   
*devojce*
Zdravo mamicki.Ova mi e prvo dete pa sve mi e nejasno.Imame 5 meseci i 10 dena pocnav 2 dena so sokce od jabolko cedeno,pa krusa pa morkov pa jabolko i morkov.Krusata najveke ja saka.Mu dadov i kupecko od praska na hipp,mu dadov i kasa od kompir i kompir i morkov.Dali pravilno postapuvam i sto da mu dadam sledno?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Кога да се почне со дохрана
16.12.2013 19:46:02   
*devojce*
iii da sakav da prasam za kolicinata kasite zelencukovi ne gi saka po 2 lazicki mali edvaj gi jade, a sokce po 30 ml pie

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Кога да се почне со дохрана
16.12.2013 23:36:51   
elenak
Девојче потполно те разбирам, и јас бев многу збунета во тој период. Ќе се средите постепено, засега доволно е и по две лажички само да јаде, сепак на детето на таа возраст главна храна треба да му е млекцето. Терајте си така, можеш и овошни кашички да даваш од овошјата што веќе сте ги пробале, а од зеленчук можеш да даваш и тиквица, можеш и по малку ориз. До 6 месеци немаш многу избор, потоа е полесно, ќе воведете повеќе продукти и ќе можеш да почнеш и со замена на еден оброк, најпрво со овошје.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Кога да се почне со дохрана
19.12.2013 1:15:15   
mimi 27
Мамички помош малата моја има полни 4 месеци, се роди 2600, и едвај клаваме по 400-600 гр месечно, сме на ад млеко, чајче не пие... Дали можам да почнам да и давам кашички и ако да од кое овошје/зеленчук... ви благодарам.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Кога да се почне со дохрана
19.12.2013 12:50:15   
sandriana RR
мими 27, може да почнете полека со пробување вкусови - ако прифати преку сокче - ок, ако не се почнува со овошје. Секој втор ден да речеме, се пробува по еден нов вкус, и тоа секогаш наутро.
Почнете со јаболко, потоа може тиква, слива, па кога ќе испробате неколку вкусови успешно, без реакција, правете комбинацја на 2 вкуса. На ист принцип, после 5 месеци навршени, воведете зеленчук.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Кога да се почне со дохрана
19.12.2013 16:26:59   
mimi 27

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

мими 27, може да почнете полека со пробување вкусови - ако прифати преку сокче - ок, ако не се почнува со овошје. Секој втор ден да речеме, се пробува по еден нов вкус, и тоа секогаш наутро.
Почнете со јаболко, потоа може тиква, слива, па кога ќе испробате неколку вкусови успешно, без реакција, правете комбинацја на 2 вкуса. На ист принцип, после 5 месеци навршени, воведете зеленчук.


Само уште да прашам овојшето какво да биде сурово, печено варено?? и банана од кој месец треба да се дај, ти благодарам сандриана на одговорот.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Кога да се почне со дохрана
19.12.2013 18:51:42   
Felly RR
мими27, може и банана од 4 месеци, а за почеток е подобро кашичките да бидат од варено овошје, додека пак сокче ако даваш може од свежо. Во оваа тема дискутираме за храната која прв пат ја пробуваат нашите малечки.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Kako?
Jana9

Kako go hranevte vaset_o bebe?

Go doev (100%)

Go doev i dohranuvav (0%)

Go hranev od prv moment so vestacko mleko (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!