|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
29.9.2013 9:50:42   
temjanuska2
Lele mamicki kako uspevate da dadete uzinka,koga moevo bebule posle mlekce zaspiva i se budi za naredno mlekce.Vcera uspeav nekako da mu dadam jabolce (za 1 ned pravi 4 meseci) ama ke maka macam,posto spie koga treba da mu se uzinkite user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 626
   RE: Прва нова храна на бебето II
29.9.2013 10:29:25   
Bethany
темјанушка2, ти уживај си и бебето нека си пие млекце user posted image На таа возраст воопшто нема потреба од "ужинките", најмногу и единствено му е потребно млекцето и затоа не се оптеретувај. Ако ти пие млеко, нема потреба да журиш со другото, ќе има време и за тоа. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 627
   RE: Прва нова храна на бебето II
29.9.2013 17:40:39   
temjanuska2
Se e toa ubavo Betany rr ama moevo e na Lactovit i imase period koga mlekoto mi se namaluvase toj ne dobivase vo tezina samo 120gr za 1 mesec user posted image zatoa pocnav so dohrana.Da go doev uste nemase do 6 mesec nisto da mu davam,ama veke koga nemam mleko moram da mu dadam i druga hrana.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 628
   RE: Прва нова храна на бебето II
29.9.2013 18:57:43   
Bethany
темјанушка2, дали на доење дали на Ад, зборот ми е дека на бебето млекото му е најважно. И од млекото ќе напредува, од јаболко нема да добие на килажа сигурно.
не ме разбери погрешно, јас не ти кажуваш зошто му даваш, слободно можеш да му дадеш колку за вкус, ама млеко му е и ќе му остане главна храна сега и сигурно уште неколку месеци. Да не се оптеретуваш затоа, нема потреба од журба, па тоа нема уште ни полни 4 месеци, ќе биде се полека, тоа не е приоритет сега, тоа сакав да речам.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 629
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.9.2013 9:39:00   
temjanuska2
Ne se lutam Betany rr user posted image te sfativ sto sakas da mi kazes user posted image Mene mi e bitno i uste sega da vkusi druga hrana,zatoa sto ne cica,kako sto pisav da cicase do 6m nemase nisto da mu davam,ama koga toa veke ne e vozmozno zasto da ne pocne so drugo.Inaku jabolce saka mnogu user posted image Pozdrav

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 630
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.10.2013 18:48:58   
Sasha24
Kako mu davate zitarici na bebeyo. Moeto ima 6meseci i edna nedela, probav palenta so kiselo mleko, ne ja saka, oriz melen so morkov, slabo i toa. Saka samo ovoshni kashicki. Ve mola za sovet. A koj vid na jogurt ili kiselo mleko davate?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 631
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.10.2013 22:45:52   
sandriana RR
Sasha24, јогурт било кој полномасен, и кисело млеко по избор. Лично јас давам производите на Битолска Млекара или на Идеал Шипка.
А житарки - обиди се со обични овесни снегулки додадени во овошна кашичка, или основа нека биде овесни снегулки со јогурт/млеко и плус овошје.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Постовите за житарки се префрлени и во темата ЖИТАРИЦИ, за дас бидеме конкретни со прашањето.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 7.10.2013 10:30:43 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Sasha24)
Непосредна врска до пораките: 632
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.10.2013 2:05:43   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sasha24

Kako mu davate zitarici na bebeyo. Moeto ima 6meseci i edna nedela, probav palenta so kiselo mleko, ne ja saka, oriz melen so morkov, slabo i toa. Saka samo ovoshni kashicki. Ve mola za sovet. A koj vid na jogurt ili kiselo mleko davate?



Јас оризот го мешам со банана, а може и со печено или варено јаболко исто и палентата може така и мене не ми ја сака со кисело млеко.

Јас сакав да прашам како му давате домат на бебината?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Sasha24)
Непосредна врска до пораките: 633
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.10.2013 8:23:56   
mnm1986
Jas domatot mu go varam so nekoj zelencuk prethodno izlupen. Denes ke ima za jadenje telesko mevce,kompirce,domat, malku boranija i kromidce se zaedno varam a potoa blendiram i dodavam maslo. imame 11meseci.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 634
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.10.2013 16:52:42   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR
Јас сакав да прашам како му давате домат на бебината?


Сноувајт воопшто не сте пробале домат? Прво намачкај ја околу устето, мене Ј обавезно ми се вцрвува од домат ама друга реакција нема. Само моментално црвенило околу устето и после извесно време поминува.
Инаку исто како мнм1986 и јас во манџи го ставам лупен, или поголеми парчиња нелупен па после варењето лушпата ја вадам.
А свеж и давав лани рендан со лепче и сиренце а сега веќе одбива било каков свеж зеленчук.user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: mnm1986

Jas domatot mu go varam so nekoj zelencuk prethodno izlupen. Denes ke ima za jadenje telesko mevce,kompirce,domat, malku boranija i kromidce se zaedno varam a potoa blendiram i dodavam maslo. imame 11meseci.


Мнм јас малку офтопик ама на 11 месеци време ви е да ја сведете на минимум употребата на блендерот. Почнете со пасирано, полесно за тебе а и подобро за user posted image .




_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 635
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.10.2013 14:18:42   
mnm1986
Elenak RR odamna jademe pasirano , ednas mi se zadavi od mevce i sega go blendiram samo nego a se drugo pasiram. :* pozz

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 636
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.11.2013 9:40:30   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: LUBA

aj ve molam kazete mi sto smeam da davam a sto ne od 7mi mesec i kako da prigotvam



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 637
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.11.2013 9:44:29   
sandriana RR
LUBA, слободно можеш да даваш речиси секаков вид овошје , освен цитрусно, зеленчук: компир, ориз, морков, тиква, домат, тиквица, модар патлиџан..., жолчка од јајце по малку да воведувате, несолено сирење, јогурт, кисело млеко.
Комбинации има колку сакаш, а и тука ќе најдеш многу идеи.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 638
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.11.2013 20:29:13   
LUBA
Mamicki koga prv pat dadovte meso(pilesko,telesko),zolcka,spanak,brokulauser posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 639
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.11.2013 20:38:17   
bucko mal
LUBA od ova sto go imash napisano jas se mu davav posle sedum meseci(osven zolcka)

Nie probavme svinsko meso I jagodi,na 13,5 meseci.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 640
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.11.2013 9:20:38   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: LUBA

Mamicki koga prv pat dadovte meso(pilesko,telesko),zolcka,spanak,brokulauser posted image


LUBA, за месо имаме цела тема ТУКА, а за јајце ТУКА.
А жолчка можеш да дадеш после 7 месеци исто и спанаќ, а брокула воведов меѓу првите зеленчуци - околу 5-6 месеци.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 5.11.2013 19:30:00 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 641
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.11.2013 10:40:28   
temjanuska2
Mamicki kazete nekoj recept za bebe so polni 5 meseci,neznam veke sto da mu davam user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 642
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.11.2013 10:46:43   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

Mamicki kazete nekoj recept za bebe so polni 5 meseci,neznam veke sto da mu davam user posted image

Темјанушка2, еве ТУКА прочешлај, верувам ќе најдеш некоја идеја.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 643
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.11.2013 12:08:38   
temjanuska2
Fala Sandriana RR user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 644
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.11.2013 13:50:34   
Marina I
Mamicki dali na vasite bebinja im davate cela kiva, mislam dali i semeto, bidejki pedijatarot mi kaza deka semeto od kivata predizvikuvalo alergija, pa me interesira kako im ja davate, i ako e navistina taka, od koga moze da se dava cela kiva sose semeto vo nea. blagodaram

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 645
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.11.2013 14:12:35   
sandriana RR
Marina I, после навршена 1 година, не би требало да има опасност од реакција на кивито, слободно дај ја целата овошка.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Marina I)
Непосредна врска до пораките: 646
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.11.2013 20:36:29   
bucko mal
Jas posle 10 meseci davav cela kiva.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 647
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.12.2013 17:42:55   
M
Здраво мамички...би сакала да ми кажете со какво млеко продолживте штом прекинавте со доењето?Ние имаме 6.5 месеци а за 1.5 месец почнувам на работа а немаме услови да се доиме и понатаму....ви благодарам...позз

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 648
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.12.2013 18:52:32   
sandriana RR
M, твоето прашање го префрлив ТУКА, каде ќе најдеш совети и искуства од другите мамички.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот M)
Непосредна врска до пораките: 649
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.12.2013 9:31:32   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

mamicki moeto bebe napolni 3 meseci go hranam so ad mleko humana anti colik no ima mnogu tvrda stolica zatoa sakam da pocnam da mu davam prirodno sokce moze li nekoj da me posovetuva od kakvo ovosje i zelencuk da mu go pravam po kolku na den da pie?



lekokrila, твоето прашање го преместив ТУКА

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 650
Страница:   <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?