|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
26.1.2013 14:27:40   
zzaa
fala ti sandriana znaci ke pocekam uste 1 meces.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Прва нова храна на бебето II
28.1.2013 14:03:50   
nataska jovan
zdravo na site ...imam edno prasanje maloto ima 4m i 1 nedela pie ad mleko uste nemam pocnato so kasicki i sokcinja dali mozi da se pocni od sega i so kakva hrana posto maticnata mi veli da pocnam od 6meseci

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Прва нова храна на бебето II
28.1.2013 14:08:50   
dostickage
Dokokku detenceto normalno si napreduva i pri toa nema nikakov problem so konzumiranje na mleko, na 4 meseci i 1 nedela nema nikakva potreba od dodavanje na bilo koja druga hrana.
Stom toa vi go rekol maticniot pedijatar, ne gledam nikakva pricina da se pravime poumni of niv. Nema potreba da se brza so voveduvanje na druga hrana zasto i toa si nosi svoi dilemi i poteskotii.
Pozdrav 

(Одговор на членот nataska jovan)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Прва нова храна на бебето II
28.1.2013 14:52:09   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Dokokku detenceto normalno si napreduva i pri toa nema nikakov problem so konzumiranje na mleko, na 4 meseci i 1 nedela nema nikakva potreba od dodavanje na bilo koja druga hrana.
Stom toa vi go rekol maticniot pedijatar, ne gledam nikakva pricina da se pravime poumni of niv. Nema potreba da se brza so voveduvanje na druga hrana zasto i toa si nosi svoi dilemi i poteskotii.
Pozdrav 


Целосно се согласувам со достичка user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.2.2013 1:38:15   
Bilence2
Od koga dadovte blitva, spanak? Dali dolgo vreme gi varite ili samo gi obaruvate nekoja.minutka?

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.2.2013 8:44:53   
Malecka23
спанаќ јас и давам на М еве без една недела на 6месеци.Прво од купечките кашички на хипп-има павлака 3% ама преработена е не е страшно а домашна баш вцера и давав прво го попарив со врела вода и ја фрлив водата после го обарив кратко време да омекне убаво.А за блитва матичната ми рече накај 7 месеци да почнам

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Прва нова храна на бебето II
15.2.2013 10:34:26   
Malecka23
мамички кажете ми каков јогурт,к.млеко павлака,кашкавал и сиренце давате.За сиренцето матичната ни рече као старо превриено ама нели отсолено.Вие што купувате?

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Прва нова храна на бебето II
15.2.2013 10:46:27   
sandriana RR
Кисело млеко, јогурт и кашкавал обично на -здравје радово- и -идеал шипка-, кравји земам, а павлака зависи -маестро- најчесто.... Сиренце послабо јаде, и релативно доцна и дадов јас- околу 11 месеци имаше

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Прва нова храна на бебето II
15.2.2013 14:57:29   
Malecka23
super.i zemav k.mleko jogurt i kaskaval na ideal sipka a puter i pavlaka na megle.samo se mislam kakvo sirenje da zemam maticnata mi rece taro izvrieno da go otsolam

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.2.2013 17:25:04   
deluxe
aj ve molam recept za palenta? kako ja spremate i so sto?

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.2.2013 18:14:15   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

aj ve molam recept za palenta? kako ja spremate i so sto?

Најдобро прочитај го упатството позади и води се по тоа. Јас на пр. користам палента на Дивела и ставам две големи лажици палента на 150 мл вода. И најчесто ја правам со к.млеко, јогурт, сиренце, кашкавал, зденка, крем сир, а може и рендан домат.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.2.2013 19:33:28   
mama78
Mamicki mojata kerkicka user posted image ima skoro 4 meseci bez 1 nedela i sakam da i pocnam nekoi domasni sokcinja i kasicki. Kazete nekoi recepti ili pak nekoja strana kade sto mozam da procitam. Fala mnogu.user posted image

_____________________________

Always look on the bright sight of life :)

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.2.2013 20:50:43   
Hunny
Од кога им дадовте портокал на вашите user posted image Прочитав давате зденка, мене не ми текнало да и дадам, па ако може совет од која возраст се дава?

(Одговор на членот mama78)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.2.2013 22:45:21   
Bilence2
Portokali i voopsto citrusi se davaat po prviot rodenden.
Zdenka na pogolemiot sin mu nemav dadeno duri do 3 godini. Edna prijatelka koja rabotese vo mlecna industrija mi rece deka zdenkata se pravela od mlekoto koe se vrakalo od marketite koe pominuva rok a ne e prodadeno. Zaradi ova ne bev dala zdenka dosta vreme. Ne znam dali bilo taka samo vo nivnata firma, ili site taka pravele, ama mene mi bese dovolno da .go zaboravam ovoj produkt dolgo vreme.
Tuku vcera bevme na vakcina i pedijatarkata sto gi pregleduva decata me iskara sto sum dala plazma biskvit vo ovosni kasicki i varen griz isto sto go stavav vo ovosni kasicki. Nie slednava nedela ke polnime 7 meseci a glutenski proizvodi se davale posle 9ti mesecuser posted image . I velam ama nemame reakcija moze li da prodolzam da davam- veli ne, bidejki glutenskata intolerancija moze da se.javi i pokasno, bez razlika sto dosega ne pojavil reakcija. Uzas, pak se.vrakam samo na.oriz i pcenka od zitarkite. Mi rece deka i rzot nemal gluten, ama kaj da go najdam, lepceto od.rz ima i pcenicno brasno.
Ni preporaca spanak, blitva, grasok, boranija, mozarela, jogurt, pavlaka i site ovosja bez citrusi i jagodi da gi voveduvam poleka. Isto mi rece od slednata nedela da.vovedam i meso telesko i pilesko(veke nabaviv domasno) bidejki HB ni bese 111 a treba da bide barem 115.


_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Прва нова храна на бебето II
23.2.2013 13:45:18   
Ring
Portokal dadov na skoro 11 meseci...znam deka treba posle godinka , ama jas dadov porano...pocnavme so nekolku zalcinja , sega sme na 2-3 parcinja, a i go stavam i vo cedeni sokcinja....mnogu go saka i sekogas bara uste
Nemame nekoja genetska predispozicija za alergii i zatoa resiv da i dadam...grev mi bese da ja gledam kako mrda so usteto dodeka jas jadam ...super go prifati
a za zdenka mene pedijatarot mi rece deka moze , da ja stavam vo palenta so pavlaka zatoa sto ne ja jade bas mnogu palentata , ama posle ova sto go pisa Bilence2 kako e pravena najverojatno ke pocekam malce ...ili pak ke ja preprasam doktorkata....
a bas deneska kupiv zdenka, planirav utre za dorucek da i ja dadam

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Од кога им дадовте портокал на вашите user posted image Прочитав давате зденка, мене не ми текнало да и дадам, па ако може совет од која возраст се дава?



< Поракaта ја уредил Ring -- 23.2.2013 13:47:31 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Прва нова храна на бебето II
23.2.2013 15:11:28   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Portokali i voopsto citrusi se davaat po prviot rodenden.
Zdenka na pogolemiot sin mu nemav dadeno duri do 3 godini. Edna prijatelka koja rabotese vo mlecna industrija mi rece deka zdenkata se pravela od mlekoto koe se vrakalo od marketite koe pominuva rok a ne e prodadeno. Zaradi ova ne bev dala zdenka dosta vreme. Ne znam dali bilo taka samo vo nivnata firma, ili site taka pravele, ama mene mi bese dovolno da .go zaboravam ovoj produkt dolgo vreme.
Tuku vcera bevme na vakcina i pedijatarkata sto gi pregleduva decata me iskara sto sum dala plazma biskvit vo ovosni kasicki i varen griz isto sto go stavav vo ovosni kasicki. Nie slednava nedela ke polnime 7 meseci a glutenski proizvodi se davale posle 9ti mesecuser posted image . I velam ama nemame reakcija moze li da prodolzam da davam- veli ne, bidejki glutenskata intolerancija moze da se.javi i pokasno, bez razlika sto dosega ne pojavil reakcija. Uzas, pak se.vrakam samo na.oriz i pcenka od zitarkite. Mi rece deka i rzot nemal gluten, ama kaj da go najdam, lepceto od.rz ima i pcenicno brasno.
Ni preporaca spanak, blitva, grasok, boranija, mozarela, jogurt, pavlaka i site ovosja bez citrusi i jagodi da gi voveduvam poleka. Isto mi rece od slednata nedela da.vovedam i meso telesko i pilesko(veke nabaviv domasno) bidejki HB ni bese 111 a treba da bide barem 115.



Moe mislenje e deka dok malku poveke preterala.NE na 6 ajde na 9 glutenski epa na kraj sto ke jade deteto nema odma leb da mu davas ama zitarki griz zasto da ne jade.Mislam deka so 6 e sosema zrela da poleka pocne da si rucka se.JAs dadov gluten na nepolni 6meseci posto nemav vise kade so mojava dietalka.NEmase nikakva reakcija vo familija nemam skloni kon alergija ubavo si prifati i ete ja od kasicki se rucka osvenn mleko.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Прва нова храна на бебето II
23.2.2013 23:25:20   
Bilence2
Dunja od koga dadovte? Mislam deka nekoj pogore pisa od 7 meseci. Ja mesate li so nesto?
Dr mi rece da pocnam svezo ovosje da davam, pak da pocnam so jabolce rendano, prvo sokce da mu dadam istiskano od jabolceto a posle i jabolceto da mu go dadam.
Dali ste koristele od zamrznatite slivi sto gi ima po marketive? Jas kupuvam od svezite vo Vero sto gi nosat, ama nekako mn vestacki mi se gledaat. Nasata modra sliva e daleku povkusna i poprirodna, ama ne znam od zamrznatata dali da mu svaram so dunja da receme? Vo pakuvanata isushena sliva vidov ima emulgatori, pa ne mi se dava od niv.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.2.2013 16:36:09   
Pepelaska *
Мислам дека можеш замрзната да даваш плус ако знаеш дека е домашна и тазе смрзната супер.
А дуња јас дадов скоро на година ама мислам може и порано.Пробај печена во фолија многу вкусно.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.2.2013 20:37:08   
Bilence2
Nemam domasni, vo frizideruser posted image mislev na onie zamrznati vo market sto se prodavaat, kako sto ila malini, kapini...ima i modri slivi ovie nasive magareski sto gi vikaat.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.3.2013 15:00:42   
Gwendolin
За неколку дена правиме 7 месеци и сеуште не знам дали е веќе време да и воведам глутен во исхраната. Инаку си јади овошни каши, зеленчукови, ама само тоа ни е менито и доење. А кашите ги јади веќе цел оброк, не само по малку. Сакам да ве прашам, што би ме советувале, што да и дадам прво, бисквити или нешто друго...и колку? Имам една кашичка за хип со круша и житарици, не знам дали со неа да почнам...user posted image .Што мислите?

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.3.2013 15:58:51   
Ikana
Слободно можеш, големи сте веќе, освен ако немате целијакија во фамилија....

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.3.2013 17:59:22   
Gwendolin
Ете од утре ќе почнеме со готова каша, па ќе пробам бисквита да и дадам наредно.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.4.2013 15:31:46   
ole2004
Мамички од кога додавате маслиново масло во кашичките?Ние уште 4дена полниме 5месеци вчера првпат проба компирче,но небеше многу воодушевен.

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.4.2013 10:18:21   
eli07
Jas vo zelencukovite kasi posto ne mi gi jadese uste odma stavav puterce ili maslinov zejtin (a pocnavme so cvrsta hrana na 6 meseci) taka da po malku mozes da mu stavas na user posted image kolku za vkus ;)

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.4.2013 10:25:46   
bucko mal
jas sakam da prasam za palenta i mlecni proizvodi(pavlaka,krem sir) od koga pocnavde da davate?
neznam sto mi se uvrte u glava ova palentauser posted image
za 11 dena plnime 7meseci

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?