|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.4.2013 13:40:05   
zzaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

jas sakam da prasam za palenta i mlecni proizvodi(pavlaka,krem sir) od koga pocnavde da davate?
neznam sto mi se uvrte u glava ova palentauser posted image
za 11 dena plnime 7meseci


palenta pocnav od 7 mesec da i davam ,a sirenje i pavlaka malku pokasno nakaj 9-10 mesec.a palentata e mnogu zdr
ava hrana mojata ja obozava.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.4.2013 15:33:58   
AnnaMolly RR
ехеее, буцко мал, слободно давај се што е млечно - кисело млеко, јогурт, сирење...

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.4.2013 12:32:53   
baby 27
me interesira, od koga pocnavte da davate od kupeckite pudingcinja,moeto ima veke 9 meseci,ne sum i dala i ne znam dali mozam ili se uste e rano.....
znam deka ne e zdravo,no da se smeni nesto,mislam deka se edno isto jade veke,ova malku kako uzinka da i dojde :)

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.4.2013 12:57:20   
mama_06
Јас почнав од седмиот месец со такви работи. Немаше никаков проблем, нити алергии се појавија нити запек или пролив. А многу се вкусни, јас му давав два пати неделно, а после девети месец не сакаше да ги јаде. Тоа зависи од детето.

(Одговор на членот baby 27)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.4.2013 7:50:14   
bucko mal
Jas mu dadov palenta so pavlaka i uzivase vo jadenjetouser posted image

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.4.2013 15:14:06   
dragana92
mamicki ve molam za sovet da mi kazite od iskustvo kako go pravevte meleniot oriz so voda ili mleko? kolku grama melen oriz a kolku voda ili mleko?

_____________________________

dragana92

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.4.2013 16:48:12   
Felly RR
Ако немаш воведено кравјо млеко - можеш и со вода, инаку со млеко. А за дозирањето не сум сигурна, дали беше 2 големи лажици на 200 мл млеко.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот dragana92)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.4.2013 23:56:09   
dragana92
blagodaram za sovetot user posted image

_____________________________

dragana92

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Прва нова храна на бебето II
14.5.2013 19:18:31   
Ikana
За празнициве проба јагнешко месо, краставица и еден специјалитет се вика солено млеко, нешто слично на крем сир домашен или павлака.

(Одговор на членот dragana92)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.5.2013 7:49:38   
bucko mal
pred nekoj den bebusov proba dunja, se nadevam ne e mal za dunja ima 7,5meseci ja ispekov vo folija super bese.
tuku sakam da prasam za cvekloto
dali go varite zedno so drugiot zelencuk ili oddelno pa posle go mesate zaedno?
dali cveklo se stave vo kasicka so meso?
jas svariv cveklo so morkov, paskanat I tel.meso ama mi bese sube I ne mu dadov go isfrlivuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Прва нова храна на бебето II
31.5.2013 22:38:19   
pepuska
Ајде и овде да си прашам рано ни е но сепак информација би била добредојдена за 1 недела полниме 7 месеци. Глутен планирам да воведам кај 8-9 месеци па сакав да ве прашам кој производ со глутен прв го дадовте нешто од фрутолино и сл готова кашичка или ? Друго сакам да прашам како давате пченка ми се уврте во главава да и сварам пченка онаа шеќерац од ќеса ама не знам каква ќе биде кога ќе се испасира и со што да ја комбинирам бидејќи е блага ?

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Прва нова храна на бебето II
31.5.2013 23:41:43   
Snowhite RR
Јас прв пат глутен му воведов со фрутолино, пошто нели со вода тоа се прави и тоа некаде со полни 7 месеци

Е сега со второво дете, денеска прв пат му воведувам нова храна и тоа сок од моркови

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.6.2013 20:58:56   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: pepuska

Ајде и овде да си прашам рано ни е но сепак информација би била добредојдена за 1 недела полниме 7 месеци. Глутен планирам да воведам кај 8-9 месеци па сакав да ве прашам кој производ со глутен прв го дадовте нешто од фрутолино и сл готова кашичка или ? Друго сакам да прашам како давате пченка ми се уврте во главава да и сварам пченка онаа шеќерац од ќеса ама не знам каква ќе биде кога ќе се испасира и со што да ја комбинирам бидејќи е блага ?

Za pcenka ne znam kolku ke ti jade posto koga ke ja izblendiras ke ti ostanat luspicki.Mojot zverko ne ja sakase taka so luspicki i zatoa koga sakav pcenka da mu dadam mu pravev palenta....user posted image

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.6.2013 7:52:42   
bucko mal
pred nekoj den proba japonsko jabolko I papaja(I mama prv pat proba)se nadevam ne e mal,za nekoj den ke ima 9mes.
gi sakashe vkusni mu bea

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.6.2013 8:33:31   
mnm1986
aj sovet od poiskusnite mamicki, od koga mozam da mu davam boranija, grasak, lekja na bebeto . Imame 6 meseca i 11 dena.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.6.2013 13:20:14   
Snowhite RR
грашак и боранија се дава во седмиот месец, а леќа во 12 месец.

Што да воведам друго маички дајте предлог, досега има пробано морков, јаболко, банана, праска, кајсија, круша, ориз и компир. Сега не знам следно што да дадам има пет и пол месеци

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.6.2013 13:29:07   
Malecka23
ananas mozes slobodno isto i mango.A za boranijata i grasakot jas gi dadov na 6mseci koga veke imavme 3obroka a leka negde nakaj 7 7 ipol mozebi i mnogu ja saka.Za sreka nemavme nikakvi problemi ni so meseto ni so alergija bilo kakva

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.6.2013 13:30:54   
Malecka23
brokula karfiol slobodno sliva

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.6.2013 17:20:52   
Felly RR
Мислам можеш и тиквичка, и таа е доста неутрална, и може да се комбинира со морков и компир. Па наредно јогурт може да пробате.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.8.2013 22:20:21   
marija/
Ние почнавме со кашички од денеска а за една недела почнуваме 6 месец, не знам дали правилно постапувам а инаку сме на доење, јас ја направив кашичката од јаболко и морковче и многу сакаше да јаде малата е сега не знам направив 200 мл а многу малку и дадов околу 5-6 кафени лажички изеде не знам колку да и давам на еден оброк ?????? и не знам што следно да внесам во кашичката дали може банана?
user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.8.2013 22:29:21   
Felly RR
Marija/ за почеток не би ти препорачала да комбинираш различни продукти. Обично се дава еден нов вкус, три дена, па потоа се воведува нов, и секогаш наутро - заради можна алергиска реакција. Инаку наредно може банана/праска/слива/компир/брокула/јогурт... За почеток неколку лажички се доволно, а постепено зголемувај.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.8.2013 13:06:19   
marija/
Ти благодарам Felly на одговорот user posted image , сега ми е посигурно оти знам дека не треба да мешам повеќе овошја одеднаш, така ќе направам едно по едно ќе и додавам во кашичките. user posted image
Поздрав !

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.8.2013 13:45:34   
Felly RR
Мило ми е што помогнав, затоа сме тука! user posted image Да прашуваме, да се советуваме, да си помагаме.
Може да и даваш и наизменично, еднаш овошје, па наредниот пат зеленчук, да не се навикнува само на благиот вкус на овошјето.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.9.2013 14:53:40   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebuska123

Dragi majki, kako mu spremate gravce na vaseto dete. Sin mi ima 14 meseci megutoa ne go saka voopsto ako e samo svaren so morkov i kromid? Nekoja ideja?user posted image



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.9.2013 14:57:14   
AnnaMolly RR
Бебушка, јас би му дала гравче нормално како за вас што го спремаш, со сите нишани. Веќе од 11 месеци јас на мојот му давав секакви манџи како што јадевме ние дома, само без премногу зачини.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?