|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.12.2012 23:18:46   
elenak
Ne bi dala mlado sirenje na bebe(ne bi jadela ni jas iskreno ),mozebi zgresila,sakala da ti kaze nesoleno.Jas davam kravjo samo go ostavam prvo da otstoi malku vo voda da mu izleze solta,a najcesto kupuvam berovsko ili na Izvorski(bogdansko).
Palenta davam za dorucek ili za vecera najcesto so k.mleko,sirence,kaskaval,ABC krem sir.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.12.2012 23:24:40   
Cipi Ripi
Фала ви и на двете за поделените искуства и совети.
Еве сега баш си го враќам муабетот со др и памтам дека рече младо, еве и мм вика дека рече младо. Можеби згрешила. Досега се фино ни одеше, не ми згрешила ама баш за ништо, се како што рекла така и било и знаела како да ми помогне или советува. Можеби згрешила баш како што викаш еленак.
Инаку купив јас кравјо сирење на здравје радово Фетина. Сте го пробале за бебе некогаш?

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.12.2012 0:04:10   
Bilence2
Не сум го пробала, но за да бидеш сигурна, стави го сиренцето во варењето некоја минутка пред крајот. Да не ве мисламuser posted image .
А, за ова може и на Др Билјана да и пишеш, да видиме таа што ке каже.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.12.2012 7:26:28   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Здраво мајки, денеска бевме на педијатар и ја прашував за сирење какво да му дадам и ми рече младо сирење. Доаѓам дома и и кажувам на свекрва ми и таа ми вика никако младо, на бебе тоа прави салмонела, не било извриено и сл. Вие какво давате???
И уште едно прашање, кога давате палента, за вечера, ручек, ужинка??

I jas na sin mi mu dadov prvpat mlado sirenje isto po preporaka na pedijatar .I eve seuste si jade.Tuka se prodava posebno mlado sirenje za deca
Palenta jas davav davav za dorucek.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.12.2012 9:32:24   
Ikana
Cipi Ripi јас дадов прв пат овчо сирење, стоено во солило, а потоа во вода 24 часа да се отсоли. Не знам дали беше младо или старо, само знам дека беше Беровско од канта.

Ние денес пробавме тарана со јајца, многу убаво се наручка М.

Леле заборавив да кажам, моево дете почна морков да јаде, пресреќна сум!!!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 6.12.2012 9:36:02 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.12.2012 9:51:19   
Calypso
Што се однесува до сирењето, јас дадов прво кравјо, не многу солено, после АБЦ крем сирење, па мешано, и на крај овчо. Ама сите овие (освен АБЦ) малку ги држев во вода да се отсолат, но син ми си сака посоленко, иако не му давам (до сојот ќе да е user posted image ). Инаку, ако се двоумите за тоа што ви рекле младо сирење, не знам дали е исто, ама има во Тинекс конкретно, пакувања на кои пишува свежо сирење, тоа може да е младо, не знам. Не е многу солено, има краток рок на траење, и е пакувано во ќесе (на KUC од Србија), и пакувано како маргарин од Zbregov. Ретко ги има, јас не сум купила, ама имам пробано од тоа на KUC. Како крем е и вкусно е за деца.

А за младо сирење не се препорачува поради опасност од бруцелоза, ако не се лажам.

< Поракaта ја уредил Calypso -- 6.12.2012 9:52:35 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.12.2012 10:22:22   
acemace
Nema opasnost od bruceloza od mlado sirenje od pricina sto i toa se pravi od vareno mleko, toa porano imalo opasnost bidejki koristele svezo mleko. Poubavo e za deca zasto ne e soleno a za bezbedno mislam deka e a za sekoj slucaj kupuvajte od kvalitetni proizveduvaci.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.12.2012 10:41:43   
Ring
Од кога може да се дава какао ?
Ние сме 8 ипол месеци , мислам дека може, ама ај да си прашам ????

(Одговор на членот acemace)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.12.2012 11:56:35   
Ikana
Јас не сум дала какао уште, а имаме годинка, не поради некоја посебна причина, туку не ми текнало, а мислам дека може ако имате скоро 9 месеци, само не му го прави јако, и помешај го со малку млекце. Ајде ќе каже и некоја поискусна мамичка мислење.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: Прва нова храна на бебето II
6.12.2012 12:36:51   
mila28
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Од кога може да се дава какао ?
Ние сме 8 ипол месеци , мислам дека може, ама ај да си прашам ????

Jas mislam deka mozes kakao slobodno da dades, jas imam nekolku pati satveno kakao vo griz, a nekogas koristam nestvik ili zivotinsko carstvo. Megutoa smetam deka kakao e mnogu podobra varijanta bidejki sodrzi dosta magnezium i zelezo i bioflavonoidi koi se mnogu korisnin za crceto, kozata, krvniot pritisok, oralno zdravje.... i mnogu drugi pozitivni svojstva, a za magneziumot i zelezoto veke dovolno se znae.

< Поракaта ја уредил mila28 -- 6.12.2012 12:38:14 >


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.12.2012 19:18:26   
Malecka23
poiskusni mamicki ajde kazete sovet.Pocnavme da ruckame kasicki zs sme na strajk potpolen so mlekoto imame 3.5meseci.dosega probavme jabolce i banana domasno napraveni so orizova voda i ad mleko.user posted image epten i se svigaat i davam po malce no saka uste a denovive se svedovme samo na 200ml mleko i toa sto ke izede od kasickata.Me interesira po kolku otprilika mozam da i dadam na primer na veke poznat vkus,Znam na pocetokot i davam po 2 3 lazicki mali kolku da proba pola ke go plukne pola ke go goltne.no povtorno kga i davam od istoto detevo e celo radosno otvara usta uste ne sum i dala jade kolku ke i dadam i mi bara uste pruza racinja nakas cinivceto i mlacka so usteto.sovet ??kako da napravam

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.12.2012 5:04:56   
Darky
Sakam da pocnam da davam grav, imame godina veke, kako da go spremamm, so sto, ve molam poiskusni mamicki da mi pomognete...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.12.2012 11:32:28   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Darky

Sakam da pocnam da davam grav, imame godina veke, kako da go spremamm, so sto, ve molam poiskusni mamicki da mi pomognete...

Nema poseben recept za grav,jas i davam sekogas koga jademe nie od nasiot samo bez zaprska.Otkako ke odvojam za nea mu dodavam sol I crn piper i go zaprzuvam.I pred toa mu stavam sol ama malku.Inace sto se odnesuva do spremanjeto jas dodeka se vari mu stavam cela glava kromid,eden dva morkovi,domat,piperka I seto toa koga e svareno go vadam I go pasiram pa pak go vrakjam vo tengjere. I taka lapka user posted image a I nie.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.12.2012 13:59:46   
Felly RR
Како што ти пишала еленак, штом има годинка, можеш од вашиот да и даваш. Само испасирај го, може лепче да и здробиш, и ручкајте.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.12.2012 19:43:48   
deluxe
sakam da mu vovedam kasicki nauser posted image ima nepolni 4 mes.sme probale od nestle odd jabolko ja jade no sakam da mu dadam domasna kasa prirodna,kazete mi ve molam kako mu prigotvuvate vie na bebuskite??recept plssss

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 540
   RE: Прва нова храна на бебето II
20.12.2012 16:14:25   
mamasita^
Ами за 4 месечно бебе... прво едно по едно, нема да мешаш. Најчесто се почнува со јаболко. Можеш да го свариш малку и после да го изблендираш. Или па да го испечеш. На 3 дена се дава нов продукт. Барем јас така правев, после крушка, сливка, праска...па ке замешаш.Јас повеќе давам сокови, ради столицата. Имаме тврда столица и затоа и почнавме порано со дохрана, по препорака на педијатар се разбира, јас сакав до 6 месеци да биде исклучиво на доење, ама не бидна така. Туку да ве прашам, има некој дадено јапонско јаболко? Ми рекоа тоа многу помагало кај тврдата столица.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 541
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.12.2012 15:31:04   
ivopa
Мамички, ве молам за мислење..Син ми вчера прв пар појави алергија на храна, црвенило околу устата. Јадевме кашичка од слива на Фрутек, ме зачуди бидејки веќе имаме јадено слива, ама на HIPP и мн ја сака..можно е да е само до производителот? сега се мислам дали да купам повторно нешто од Фрутек...

(Одговор на членот mamasita^)
Непосредна врска до пораките: 542
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.12.2012 16:13:05   
Ikana
Купечките кашички најчесто во себе содржат и други средства покрај овошката....можеби во кашата на фрутек имало некоја состојка која му предизвикала реакција на бебето...почекај еден ден и дај му од таа на хипп ама само малку колку да видиш дали има реакција, но ако ти е страв, подобро воопшто не му давај неколку дена или недели.

(Одговор на членот ivopa)
Непосредна врска до пораките: 543
   RE: Прва нова храна на бебето II
26.12.2012 11:21:20   
eli07
Mamicki dajte sovet ve molam.Na user posted image pocnav malku kasicki da mu davam vcera prv pat ovosna.E sega znam deka e najpametno eden vkus 2,3 dena pa posle drug poradi moznost od alergii.Vcera mu dadov si jadese 4,5 lazicki dali i denes da mu dadam od istata ili da pocekam 2,3 denauser posted image pa da mu dadam od drug vkususer posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 544
   RE: Прва нова храна на бебето II
26.12.2012 11:25:50   
miana
Slobodno daj od istata... Sega dva tri dena davas samo toa,pa menuvas.. Mozes vareno jabolko,mozes morkov,mozes banana ( ama ne brzaj so bana zardi stolicata ) Mozes krusa.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 545
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.12.2012 11:15:21   
deluxe
sakam da mu vovedam tikva na bebusko no me interesira kako taa deluva vrz stolicata da ne stvara zapek? bidejki sme so po edno kakanje vo denot zatoa kazete mi plssssssss

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 546
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.12.2012 11:23:20   
mila28
Naprotiv tikvata ja regulira stolicata, dokolku ima zapek tikvata sigurno ke i pomogne da si kaka redovno, ke ja omekne stolicata. Sin mi koga jade tikva kaka po 4-5 toj den...i se smeeme so mm deka e pumpkin dayuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

sakam da mu vovedam tikva na bebusko no me interesira kako taa deluva vrz stolicata da ne stvara zapek? bidejki sme so po edno kakanje vo denot zatoa kazete mi plssssssss



_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 547
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.12.2012 11:38:45   
deluxe
Blagodaram na brziot ogovor user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 548
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.1.2013 21:23:56   
Hunny
Мојава не сака да проба тиква за жива глава, а немам идеја со што да и ја замаскирам. А костени од кога се даваат, сакам утре за Бадник да и дадам?

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 549
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.1.2013 21:31:03   
Ring
Леле Hunny јас по тебе како лепенка со ова темите ...user posted image user posted image
Тиквата можеш да ја маскираш со банана или јаболче или плазма
А за костени јас дадов на 7 месеци и ги бендиса , со малку млекце ги измешав како ужинка
Инаку бебушите ни се разлика 2-3 недели

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Мојава не сака да проба тиква за жива глава, а немам идеја со што да и ја замаскирам. А костени од кога се даваат, сакам утре за Бадник да и дадам?




_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 550
Страница:   <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?