|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Јајце
2.2.2010 19:18:02   
ripce

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebi

kolkava vozrast ste ripce?


Уште 20тина дена 1 година.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот bebi)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Јајце
30.7.2010 15:09:11   
Палешка РР
Денес разговарав со докторката на тема јајце, па да ви пренесам user posted image
Ми рече веднаш може да почнам со една ронка тврдо варена жолчка во нешто да и ставам (ама јас ќе почнам по една недела) user posted image Другиот ден две ронки, и постепено ронка по ронка да се стигне до 1/8. Цела недела се дава 1/8 - секој ден. Потоа се зголемува на 1/4 цела недела секој ден. Кога ќе се стаса до една половина се дава 1 ден жолчка, 1 ден месо (не во ист ден) По половина жолчка се јади 1 месец.

Многу комплицирано, ама тоа е user posted image И јас запишав овде за да не заборавам user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Јајце
30.7.2010 15:53:42   
Slagjana
Палешка, баш ми требаше и друго мислење за давањето жолчка. Денес матичната ми рече да почнеме со жолчка (имаме 5 и пол мес.), бидејќи на 6 месеци паѓало железото во крвта. Само мене ми кажа друга шема. Да почнеме со една ронка, по 2 дена 1/8, после на секои 2 дена 1/4, па 1/2 па цела. Кога ќе стигнеме до цела така да јади 2 пати неделно. Мислам да почекам додека наполни 6 месеци.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Јајце
30.7.2010 15:56:28   
Палешка РР
Јас ќе почнам на 7 ипол месеци по оваа шема. Супер и е крвта на Миа, не е штета ако подоцна се почне.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Јајце
30.7.2010 16:26:48   
Saturn
За какви ронки зборувате user posted image педијатриве што ги прашувам викаат: од осми месец се почнува со четвртинка, па потоа со половинка жолчка. На ќерка ми (пред 2,5-3 години почнав веднаш со половинка, тогаш така ми кажаа. Јас од следната недела на син ми ќе почнам со четвртинка (тогаш ќе има 8 месеци без 2-3 дена).

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Јајце
30.7.2010 17:04:47   
Палешка РР
Немој да се смееш Сатурн user posted image секоја педијатар различно кажува и секој родител си го слуша неговиот user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Јајце
30.7.2010 17:11:31   
Тања РР
E баш ќе ја прашам мојава пед утре. Којзнае она какво мислење има на таа темаuser posted image user posted image user posted image

Значи Палешка ти после една недела секој ден ќе јадеш по едно јајце (минус една ронка)user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Јајце
30.7.2010 17:50:06   
beki RR
Со Ана многу внимаваме на исхраната, за да не додадеме компликации на веќе постоечките.И со тоа цело внимавање, ние почнавме со жолчка од 6 месеци.И тоа со 1/16 една недела, па 1/4 едне недла и така до цела жолчка.Ана јадеше јајце секој ден, заради белковините.Со месо почнавме од 7 или 8 месеци не сум најсигурна.Јадеше мозок и телешко месо.Многу беше важно да внесува храна богата со белковини и масти.И уште се трудам , ама како што расти  одбива да јаде се што сакам јас.Јајце веќе не сака, месо -така така.ама затоа сака сладолед user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Јајце
30.7.2010 17:59:19   
elle
Јас не знаев за распоредот по кој што се дава жолчкатаuser posted image за жал не прочитав( не се потрудив доволно да најдам) како се дава правилно.
почнав на 8 месеци( подоцна малку) но со повеке 1/2 жолчка но немаше никакви алергиски реакции. Ме интересира дали освен алергијата има некоја друга негативна страна тоа што почнавме со поголема количина на жолчкаuser posted image сега веќе јаде и цела жолчка


_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Јајце
30.7.2010 19:19:05   
kromitce




Објавувања: 521
Член од: 29.9.2009
Статус: отсутен Јас не знаев за распоредот по кој што се дава жолчкатаuser posted image за жал не прочитав( не се потрудив доволно да најдам) како се дава правилно.
почнав на 8 месеци( подоцна малку) но со повеке 1/2 жолчка но немаше никакви алергиски реакции. Ме интересира дали освен алергијата има некоја друга негативна страна тоа што почнавме со поголема количина на жолчкаuser posted image сега веќе јаде и цела жолчка



јас колку што знам проблемот со јајцето се алергиите, а посебно со белката па затоа се дава прво по малку од жолчката. но доколку немало никаква реакција верувам дека се е во ред.
а во врска со педијатрите знаеш како е секој ти кажува различно.
ако си задоволна од твојот педијатар..... разговарај со него

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Јајце
30.7.2010 19:19:28   
Felly RR
Палешка, во тие денови кога ќе даваш 1/8 и 1/4 може да се комбинира со месо? Како ти рече пед.?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Јајце
30.7.2010 19:19:29   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Значи Палешка ти после една недела секој ден ќе јадеш по едно јајце (минус една ронка)user posted image user posted image user posted image user posted image



Дека "заслабната", па да надокнадам Тања user posted image user posted image user posted image user posted image

Инаку ел мислам дека нема ништо негативно освен алергијата, баш супер што си јаде.user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Јајце
30.7.2010 19:20:51   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Палешка, во тие денови кога ќе даваш 1/8 и 1/4 може да се комбинира со месо? Како ти рече пед.?


Да Felly, додека се стигне до 1/2 и цела дотогаш може и месо, а после наизменично, ден месо, ден жолчка.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Јајце
30.7.2010 19:37:10   
Snowhite RR
И јас пред 2 дена разговарав на тема јајце и мене ми рече на крајот на 6-иот, почетокот на 7 месец да почнам да му дадам 1/8 жолчка, така неколку дена, па после 1/4 неколку дена и така додека стигне до цела. А белка да не давам до 9ти месеци. Инаку на една пријателка кога го носеше бебето во Ск на преглед, и рекле дека жолчка се давало од 5 месеци, дури ја искарале зошто му немала дадено, затоа што била потребна заради железото, порано да се воведи.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Јајце
2.8.2010 9:02:33   
MamaOhrid
Мамички бе, какви ронки? Јас на 7 и пол месци му дадов половина жочка, другиот ден цела, немаше никаква реакција и оттогаш си јадеме 2-3 пати во неделата. 

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Јајце
13.8.2010 12:01:15   
Палешка РР
Миа веќе втор ден јаде по 1/8 жолчка user posted image
Другите мамички (врснички user posted image ) почнавте со јајце?


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Јајце
13.8.2010 14:16:20   
Felly RR
Палешка добро ме потсети, јас се мислам деновиве што нова храна да и воведам, па може да почнеме со жолчкаuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Јајце
15.8.2010 18:09:28   
Felly RR
Денеска првпат ручкавме жолчка, и ја измешав со варен компир. Со што друго можам да ја комбинирам жолчката?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Јајце
15.8.2010 18:16:19   
Maca25
мојата ќерка воопшто не сакаше да јаде јајаце, па јас морав да го камуфлирам со банана. Испасирана банана со жолчка- само така го јадеше.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Јајце
15.8.2010 18:44:51   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Денеска првпат ручкавме жолчка, и ја измешав со варен компир. Со што друго можам да ја комбинирам жолчката?


Па можеш во се Фели, јас досега сум ја ставила во банана, праска и палента.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Јајце
15.8.2010 19:24:40   
misticia
Симона најмногу сакаше кашичка од банана и јајца
и мене ми се допаѓаше крадев по малце

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Јајце
21.8.2010 18:30:45   
Felly RR
Денес во едно списание прочитав дека за да се искористи најдобро железото од жолчката треба да се комбинира со зеленчук, а никако со млеко и млечни производи, зошто тогаш неговата нутритивна вредност се смалува.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Јајце
31.8.2010 16:12:00   
Snowhite RR
И ние денеска пробавме 1/8 жолчка и сега колку дена да давам 1/8, кога да зголемам на 1/4?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Јајце
31.8.2010 16:16:55   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Палешка, во тие денови кога ќе даваш 1/8 и 1/4 може да се комбинира со месо? Како ти рече пед.?


Да Felly, додека се стигне до 1/2 и цела дотогаш може и месо, а после наизменично, ден месо, ден жолчка.



Е ова ме интересираше и мене, зошто ни остана малку месо од вчера, па си мислев дали смеам да му го дадам да го јаде дека јадеше жолчка

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Јајце
7.9.2010 11:33:06   
Snowhite RR
Пак јас на оваа тема да прашам нешто не сфатив, кога се дава 1/2 жолчка може да се дава месо тој ден или не? Зошто денеска еве стасавме да му дадам 1/2 жолчка, но исто така на менито денес имаме и месо, и сега не знам што да правам, помагајте мамички

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?