|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Јајце
25.11.2010 20:57:51   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Jас жолчка сеуште давам по половина (уште малку ќе полниме 11 месеци) ама планирам за брзо д аи давам по цела, па да видам како ќе реагира.



Кога ќе и даваш цела  жолчка, давај и еднаш неделно, така патронажната ми кажа пред 2 дена, за жал за мене прекасно


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Јајце
25.11.2010 21:40:12   
sone
Moeto bebce ima 7 meseci i 25 dena.Minatata nedela(potocno vo cetvrtokot) i dadov sefte 1/4 zolcka.Denes pak 1/4 i dadov.Sakav pola ama nekako mi bese strav.Za sin mi voopsto ne ,mi teknuva koga pocnav da mu davam ama mislam deka bese nekade okolu 8 mesec.Kolku treba da i davam?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Јајце
8.12.2010 16:50:24   
biljana16
Nie napolnivme 10 meseci i pedijaterkata duri sega ni dozvoli da pocneme so zolcka. Bas sakam da vidam kako ke reagira i dali ke ja oseti. Inaku ni rekoa deka sekoj den vo ovosjeto trebalo da stavam po malku zatoa sto bila mnogu zdrava. Vie kolku cesto mu davate zolcka na vasite deca?

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Јајце
8.12.2010 19:22:54   
Felly RR
Јас не давам секој ден, додека даваш помалку од половина жолчка може и секој ден, но јас сепак прескокнував по некој ден. А за почеток, се разбира ќе почнеш со мала количина која постепено ќе ја зголемуваш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Јајце
15.12.2010 18:23:07   
AnnaMolly RR
Вчера докторката ми рече да почнам да му давам по осминка жолчка на Филип, па постепено да зголемувам количина ако нема никаква реакција и да му давам по две жолчки неделно. Има полни 6 месеци. Гледам тука дооооста подоцна сте почнале со жолчка и сега сум во прашалници user posted image
Да ја слушам докторката или?..


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Јајце
15.12.2010 19:00:51   
biljana16
Neznam ni jas sto da ti kazam. Pedijaterkata moja rece kolku e pomalo tolku se pogolemi moznostite za alergii od jajce. Inaku jas pocnav pred 1 nedela so 1/4 i sega mu davam pola jajce i nemame ama bas nikvi reakcii. No nie sme 10 ipol meseci.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Јајце
15.12.2010 19:01:53   
biljana16
Sakav da kazam deka seuste mu davam samo zolcka. Belkata mi rece pedijaterkata koga ke napolni 1 godina.

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Јајце
15.12.2010 21:52:23   
mamicka_26
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Вчера докторката ми рече да почнам да му давам по осминка жолчка на Филип, па постепено да зголемувам количина ако нема никаква реакција и да му давам по две жолчки неделно. Има полни 6 месеци. Гледам тука дооооста подоцна сте почнале со жолчка и сега сум во прашалници user posted image
Да ја слушам докторката или?..





Јас искрено мислам дека е многу рано за жолчка.Јас почнав од 9 месеци да му давам жолчка а после една година ми рекоа дека треба да се почне со белка.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Јајце
15.12.2010 22:12:46   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Вчера докторката ми рече да почнам да му давам по осминка жолчка на Филип, па постепено да зголемувам количина ако нема никаква реакција и да му давам по две жолчки неделно. Има полни 6 месеци. Гледам тука дооооста подоцна сте почнале со жолчка и сега сум во прашалници user posted image
Да ја слушам докторката или?..



annamoly pocekaj si barem uste eden mesec..ne brzaj ima vreme..moe mislenje...pozzzz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Јајце
15.12.2010 22:14:11   
AnnaMolly RR
И јас мислам да почекам, што знам, многу ми се виде рано.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Јајце
15.12.2010 22:16:22   
lukas
teraj taka togas uste eden mesec i posle davaj...hahaha..ima vreme za se se ke proba...dusickata podobar e?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Јајце
15.12.2010 22:32:36   
AnnaMolly RR
Па малку е подобар. И плус затоа не сакам да му внесувам нови работи.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Јајце
15.12.2010 22:34:42   
lukas
da da pocekaj si najubavo!!!pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Јајце
6.4.2011 15:35:41   
lukas
kako da mu dadam belka na lukas?
uste mu nemam dadeno,isto pasirana kako zolcka so kompirce?
i mnogu malku kolku malku pola belka da izmesam so kompirceto?
help??


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Јајце
6.4.2011 17:14:41   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

kako da mu dadam belka na lukas?
uste mu nemam dadeno,isto pasirana kako zolcka so kompirce?
i mnogu malku kolku malku pola belka da izmesam so kompirceto?
help??



Лукас како се уште му немаш дадено белка? А вакцината на година ја примивте? Зошто за да се прими таа вакцина мора да има пробано цело јајце.
Јас почетокот му ја мешав со другото јадење, а после и само белка му давав


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Јајце
27.4.2011 14:12:52   
mila mama
Tocno na Veligden probavme i polovina zolcka od jajce (6 meseci i 24 dena), nemase nekoja reakcija, si ja izede. user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Јајце
27.4.2011 14:23:52   
mamaDragana
Nie imame polni sedum meseci mislam deka veke mozeme da probame zolcka od jajce.Vie sto velite ?

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Јајце
27.4.2011 15:15:07   
arh_diz
Nie 8,5 meseci na Veligden probavme osmina zoltka , si ja izede nemavma problemi.Pedijatarot rece da mu davam dvapati nedelno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mamaDragana)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Јајце
27.4.2011 18:07:38   
Pepelaska *
Јас уште не сум му дала на 5 мај ќе прави 8м планирам после 8 некаде, докторката мирече да не брзам со продукти кои предизвикуваат алергија ( риби јагоди и сл ) меѓу кои и јајце

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Јајце
27.4.2011 18:14:34   
Snowhite RR
Бидејќи Михаил имаше проблеми со јајце, т.е. со жолчка, повраќаше, не му давав до пред некое време и сега пак почнав и не повраќа веќе, па сакав да прашам колку пати неделно му давате јајце после година и колку, односно дали цела жолчка или половина? Исто така на кој начин му ја давате, помешана со друго јадење или само така, јас сега за Велигден му давав по малку како салата до јајца и кромидче младо.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Јајце
1.5.2011 15:06:05   
Felly RR
Јас и давам цело јајце, некогаш и пржам, и си го јади цело јајце со јогурт и лепче. А исто и варено и давам, некогаш само жолчка во палента / спанаќ или др. а некогаш цело јајце варено (само тоа) на парченца и го кршам и така си го јаде. И давам 2 пати неделно.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Јајце
9.5.2011 18:27:39   
Pepelaska *
Мартин има 8 месеци и една недела и веќе ми е преку глава од едно исто што јаде а па не немуuser posted image , се мсилам дали да почнам по малку со жолчка или да чекам до 9 ?user posted image
И кога ќе се почне со малку нели 1/8 треба секој ден да му давам додека стигнеме до цела или понекогаш и кога?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Јајце
9.5.2011 19:09:05   
lukas
jas iskreno koga pocnav so zolcka ,mu dadov prvo malku,vo kasickata ,posle po nekolku dena ete da recam 3-4 dena,mu dadov pola,pa po edna nedela mu kladov vo kasickata cela zolcka,isto napraviv i so belkata koga pocnav da ja davam...pozzz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Јајце
9.5.2011 20:06:11   
arh_diz
Pepelaska mozes da mu dades zolcka ne e mal

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Јајце
12.5.2011 21:21:28   
srcence_25
Nas pedijatarot ni rece dva pati nedelno zolcka i toa prvata nedela samo cetvrtina, vtorata i tretata po polovina pa od cetvrtata cela zolcka! sega jademe polovina:)

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?