|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Јајце
25.1.2012 19:05:50   
rina13
zolcka od 8mes do 9 stignavme do pola a sega na 10,5 mes jade po cela i davam preku 1 den.1den meso eden den zolcka

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Јајце
25.1.2012 19:51:11   
bombica
Фала женски за одговорите user posted image Овој месец ќе му дадам месо следниот жолчка како и што си планирав.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Јајце
9.2.2012 9:16:20   
TeaM
Mamicki, dali koga davate pola zolcka, stavate i meso vo zelencukovata kasicka?

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Јајце
9.2.2012 9:40:13   
Calypso
Ne, ako imase zolcka vo rucekot, ne davav meso. Nema potreba, posebno ako ja napravis zolckata so spanakj.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Јајце
9.2.2012 16:02:57   
Natuska85
И јас посебно давам,еден ден месо,нареден жолчка.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Јајце
6.3.2012 22:20:22   
tnade
drustvo utre Teodora treba da proba belka zaradi vakcinata, neli? e sega kakvi kombinacii pravevte so belkata? pomosssss!!!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Јајце
6.3.2012 22:35:32   
Calypso
Koga ja primate vakcinata? Nas ni rekoa da ima nekolku pati probano belka, pa posle da dojdeme na vakcina. A ne da proba belka i naredniot den na vakcina. Taka sto, jas pocnav na 10 i pol meseci prvo so testenini so jajca, potoa przeni lepcinja so jajca, pa omlet so zelencuk, i sega pred nekoj den mu dadov cista belka od vareno jajce, ama ne ja sakase bas. Mu ja mesav so ABC krem sirenje. Godinka ke pravime na 14 mart, a na vakcina sme na 20 mart. Smetam deka dovolno pati ima probano, i fala Bogu, dosega nemalo reakcija.

< Поракaта ја уредил Calypso -- 6.3.2012 22:36:11 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Јајце
7.3.2012 22:11:46   
tnade
Calypso nie godina napravivme na 25.02, imavme zakazano vakcina za 05.03 ama poradi viroza ja odlozivme, denes probavme belka so palenta i planiram uste dva-tri pati da i dadam, pa zdravje vtornik-sreda na vakcina

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Јајце
8.3.2012 11:01:24   
Luci
Леле и ние треба да идеме на вакцина а белка имаме 4-5 пати до сега пробано. Дајте идеја со што да ја искомбинирам белкава

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Јајце
8.3.2012 11:12:52   
Maca25
со палента, јуфки, тарана...јас на Н. најчесто јајцето и го давав со банана..не го јадеше инаку.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Јајце
8.3.2012 11:46:53   
riba79
majki,dodeka bebeto ne izede celo jajce ne se dava MRP vakcina zatoa sto taa e odgleduvana na pileski embrion vakcina...ne brzajte prvo izedet 1,2,3,celo jajce pa potoa vakcina za da ne e slucajno bebeto alergicno na jajce(koja moze da se pojavi posle nekolku jadenja na deteto jajce-znaci nemora vednas).pozz

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Јајце
8.3.2012 11:57:07   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

majki,dodeka bebeto ne izede celo jajce ne se dava MRP vakcina zatoa sto taa e odgleduvana na pileski embrion vakcina...ne brzajte prvo izedet 1,2,3,celo jajce pa potoa vakcina za da ne e slucajno bebeto alergicno na jajce(koja moze da se pojavi posle nekolku jadenja na deteto jajce-znaci nemora vednas).pozz

Море и 2-3 е малце ми се чини, треба едно 10-тина претходно. Барем јас така ќе практикувам до вакцината

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Јајце
12.3.2012 11:43:20   
bombica
Денес на П. прв пат му дадов жолча 1/8 со малку кисело млеко се надевам нема да има реакција....Е сега 3-4 дена по ред да му давам по 1/8 или преку 1 ден? И дали овие денови кога ќе му давам 1/8,1/4 може и месо да јаде?

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Јајце
12.3.2012 11:59:48   
nadica
јас мислам дека и со 1/4 преку еден ден а денот помеѓу месо ама кога јаде јаце месо не

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Јајце
12.3.2012 12:00:10   
Felly RR
За тоа дали секој ден, или преку еден ден - како што сакаш милсам, може. А месо не се дава дури со пола жолчка кога ќе почнеш и со цела, нормално. Сега можеш да даваш и месо истиот ден.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Јајце
12.3.2012 12:04:39   
AnnaMolly RR
Јас кога почнав со воведување јајце му давав трипати неделно по 1/4, па после по половина исто трипати неделно додека не дојдеме до цела жолчка. Тогаш кога јадеше кашичка од зеленчук на пример со цела жолчка, не му давав место истиот ден.
Сега има 21 месец и обожава варено јајце (а и пржено), па мислам дека секој втор ден јаде варено или пржено јајце. И тоа цело го мава без проблем. Е, сега, јас иако јадел јајце јас му давам месо за ручек.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Јајце
12.3.2012 12:06:37   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci


ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

majki,dodeka bebeto ne izede celo jajce ne se dava MRP vakcina zatoa sto taa e odgleduvana na pileski embrion vakcina...ne brzajte prvo izedet 1,2,3,celo jajce pa potoa vakcina za da ne e slucajno bebeto alergicno na jajce(koja moze da se pojavi posle nekolku jadenja na deteto jajce-znaci nemora vednas).pozz

Море и 2-3 е малце ми се чини, треба едно 10-тина претходно. Барем јас така ќе практикувам до вакцината


Ова мене никој не ми го кажа и многу се изнервирав! Филип ја прими на 10 месеци таа вакцина вонредно зашто одеше во градинка и нели имаше епидемија. И нормално, на 10 месеци немаше изедено цело јајце, само жолчка имаше пробано.
Ова го дознав дури откако ја прими. СРЕЌА што не излезе дека е алергичен на белката од јајцето.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Јајце
15.3.2012 11:43:02   
SkCura77
Ајдеее, и белката ли да ја мозгам сега? Ох, ох, штом мора, ќе земам предвид и тоа, прво жолчка во децимали, па преку еден ден, па белка неколкупати, па цело јајце, па после вакцина... Ц, ц, ц, лекариве се за ќотек, што се не кажуваат! user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Јајце
15.3.2012 12:00:25   
Calypso
Rano vi e uste da ja mozgas belkata, prvo so zolcka zavrsete, dojdete do cela zolckauser posted image
Kolku ima maliot SkCura? Kolku i da ima (ako e poveke od 6 meseci), moze so osminka zolcka da pocnes, izmesaj ja so veke proban zelencuk. AnnaMolly ima pogore ubavo objasneto kako se zgolemuva dozata i koga. A so belka moze na 10 i pol - 11 meseci da pocnete, jas pocnav prvo so testenini so jajca, pa lepcinja so jajce, pa omlet, pa posle toa cista belka. Prvite dva tri pati po ednas nedelno (zaradi belkata), a posle pocesto. Taka ke se osiguras deka nea reakcija na belkata pred vakcinatauser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Јајце
20.4.2012 23:27:40   
SkCura77
Му дадов 1/8 жолчка во зеленчукова кашичка се уби од повраќање. Досега на ништо и за ништо нема пројавено алергиска реакција, а баш за млеко и јајца најмногу се секирам зашто не може да се допази дете од тие две работи , ги има скоро во секој производ. Ќе почекам уште некој ден па пак ќе му дадам. Инаку имаме 8,5 месеци. Месо јаде и пилешко и телешко и гајле си нема!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Јајце
21.4.2012 7:03:04   
kikicka
Ск цура 77 нареден пат кога ке му дадеш пробај со к.млеко чисто и жолчка 1/8 ако поврати пак остај почекај .
Јас и дадов така прв пат ,немаше проблем никаков,мнг и се бендиса,може не одговарала комбинацијата во кашата за со жолчка па да не има повратено од тоа.

ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Му дадов 1/8 жолчка во зеленчукова кашичка се уби од повраќање. Досега на ништо и за ништо нема пројавено алергиска реакција, а баш за млеко и јајца најмногу се секирам зашто не може да се допази дете од тие две работи , ги има скоро во секој производ. Ќе почекам уште некој ден па пак ќе му дадам. Инаку имаме 8,5 месеци. Месо јаде и пилешко и телешко и гајле си нема!



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Јајце
21.4.2012 8:35:44   
Maca25
Јас жолчката и ја ставав на ќерка ми во пасирана банана. Само со банана ја јадеше. Ја осеќаше во сите други јадења и ја плукаше. И до ден денес не јаде жолчка, само белка.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Јајце
21.4.2012 8:40:41   
mamicki
Доколку во семејството не е забележана алергија на јајца, жолчка во исхраната на user posted image треба да почне да се воведува по навршени 6 месеца и тоа осмина по осмина, за во осмиот месец да му се дава по цела жолчка. Цело јајце се воведува со навршени 11 месеца старост.
Доколку бебето било само на мајчино млеко првите 6 месеца, тогаш со жолчка се почнува со полни 8 месеца, а со белка со полни 12 месеца старост.

< Поракaта ја уредил mamicki -- 21.4.2012 8:46:31 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Јајце
21.4.2012 14:57:20   
Slagjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Му дадов 1/8 жолчка во зеленчукова кашичка се уби од поврaќање

И ќерка ми повраќаше од жолчка без разлика во што и ја ставав. Како што велиш се убиваше од повраќање додека не исфрли се. Желудникот едноставно не и ја поднесуваше. Прв пат проба на 6 месеци и последно на 8. Тогаш се откажав. Сега има 2 години и уште не сака да проба јајце. Ако си јади месо не мора да форсираш и жолчка.

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Јајце
4.5.2012 2:23:58   
ivana89
nie deneska prv pat probavme 1/8 zolcka so rucekot inaku utre polnime 9 meseci....ne povrakase mislam dobro pominavme....sega nane pa se nadevam deka ke nemame problem i ponatamu

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?