|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Јајце
12.5.2011 23:24:34   
Maca25
Ај некој нека ми каже колку пати неделно може да му се дава на дете јајце? имам пријателка и ми кажа дека најка и или свекрва и не знам точно секој ден по 2 варени јајца му давале на детето. Нели е тоа многу?
Јас не ќерка ми еднаш до 2 пати неделно и давам да јаде јајце, било пржено или варено.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Јајце
13.5.2011 6:41:52   
Палешка РР
Хмм, две јајца на ден user posted image Тоа не само што е еднолична храна секојдневно, туку е и полно со холестерол.
Мојата матична советува да се јаде јајце два пати неделно. И мислам дека тоа е ОК.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Јајце
13.5.2011 9:04:07   
Felly RR
Исто и ние -  јајце - два пати неделно

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Јајце
15.6.2011 14:57:24   
penelopa
Моето user posted image е 7 ипол месеци утре планирам да му дадам јајце т.е жолчка за прв пат и тоа 1/8.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Јајце
16.6.2011 16:19:23   
Snowhite RR
Михаил не сака да јади јајцеuser posted image Сака само да го држи в раце,се радува и вика „јајце, јаце“, а да јади не. Па пробувам некако на друг начин да му давам, или лепчина пржени со јајце или спанаќ на пример варам со ориз и му кршам едно јајце во него

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Јајце
16.6.2011 16:20:21   
miana
Kerkami ima tri ipol godini i jade po dve jajca przeni ,vi se veruva?


(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Јајце
24.8.2011 9:53:03   
lukas
neznaev kaj da pisam pa ke prasam tuka
poradi namalenosta na zelezoto na lukas mi rekoja da zemam selsko jajce da go izmatam zivo vo mlekoto i da mu dadam da pie ne se osekalo mnogu,sakam da znam dali ova go ima probano nekoj...
mi rekoja deka imal dobar rezultat..pozzz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Јајце
24.8.2011 10:12:57   
dostickage
ja ne bi igrala taka.toa selsko jajce mozes i poinaku da go upotrebis.koga ke varis na primer griz so mleko,uste dodeka e zesko samo sto ke go trgnes od ringlata stavi ja zolckata i silno mesaj edna minuta.taka ne ti e zivo jajceto.ama toa samo so zolcka zasto belkata em ke se svari em tamu ne e zelezoto :))eksperimentiraj :)

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Јајце
24.8.2011 10:18:35   
lukas
aj kzi mi poubavo kako da go spremam grizot so mlekoto posto ne sme go jadele dosega grizot  doza kolku so kolku kazi mi...ednas mu spremiv ne mi go jadese i ne ni probav uste ednas...fala..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Јајце
24.8.2011 11:02:38   
dostickage
Jas pravam otprilika doza :)))
Ama si piuva i na kutijata.Na 200 ml mleko , se stava edna lazica supena seker da provrie i se stava so postojano mesanje okoli 1,5 lazici supeni griz.
Na kutijata pisuva 2 lazici ama posle koga kej se olagi stanuva premnogu gusto taka da jas stavam pomalku.
Otkako so mesanjeto ke ja dobie potrebnata gustina se trga od sporet.Vednas se zema jajceto,se trga zolckata od belkata i se stava samo zolckata vo grizot.Sekako zolckata bara postojano mesanje okolu edna minutka.Ke dobies zoltenikava smesa zo sredna konzistencija.Mnogu e vkusno i jas si k'snuvam nekogas :)))

E sega ke vidis zavisi i od grizot nekoj e positen nekoj e pokrupen taka sto razlicn vpivaat tecnost.Toa samo so probuvanje ke vidis kako ke ti e dozata.

Inace za slabokvnost se preporacuva i jajce od prepelica ili potpoloska kako se vika :-) se koristi isto kako i obicnoto jajce.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Јајце
24.8.2011 11:27:49   
AnnaMolly RR
И јас така ставам жолчка во гриз. Барем на некој начин е термички обработена. Воопшто не сум за конзумирање живи јајца.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Јајце
24.8.2011 16:33:15   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

neznaev kaj da pisam pa ke prasam tuka
poradi namalenosta na zelezoto na lukas mi rekoja da zemam selsko jajce da go izmatam zivo vo mlekoto i da mu dadam da pie ne se osekalo mnogu,sakam da znam dali ova go ima probano nekoj...
mi rekoja deka imal dobar rezultat..pozzz



Кога бев мала така мене ми даваа и имаше резултат. Ама сега јас да и дадам живо јајце на ќерка ми нема шанси. Побрзо ќе и давам сируп, отколку да ризикувам да се зарази со Салмонела.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Јајце
24.8.2011 22:42:19   
lukas
ja prasav doktorkata za ova mi rece mozes da mu dades ama sega deka e toplo mu bilo strav da ne se nafrla..pozzz fala vi na site za mislenjata a so ova so grizot ke probam utre a moze li pred spienje da mu go dadam toa grizot so jajceto a za rucek pak telesko?
deka vo eden den i jajce i telesko ako?
pozzzuser posted image


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Јајце
30.8.2011 15:08:45   
dostickage
ako.mozes da dades griz pred spienje a telesko na rucek.

davaj imnogu sok od cveklo so morkov i jabolko.licno mene poveke mi pomaga toa.mene sokot najmnogu mi pomaga i lekovite ne mi deluvaa.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Јајце
10.9.2011 11:59:47   
Pepelaska *
Женски како се дава белка за прв пат? Сама? Варена,пржена,блендирана,сечкана гмечена?
Ние направивме 1 година па време е да пробаме, знам дека смешно звучи прашањево ама не знам...user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Јајце
10.9.2011 16:25:34   
kikicka
jas belka prv pat i dadov vaka: tikvicki svareni se redat vo sad za pecenje i vrz niv prethotno izmateno k.mleko jajce celo znaci i magdanos malku, se prelevaat i se pecat nekade 15min posle bendirano i go dadov za rucek i nemase nisto reakcija ,si go izede ubav i beshe

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Јајце
10.9.2011 21:31:54   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Женски како се дава белка за прв пат? Сама? Варена,пржена,блендирана,сечкана гмечена?



Јас прв пат и дадов пржено јајце цело, а исто и варено и давам на парченца белката исечкана. Матеа дури и повеќе ја сака белката, а жолчка варена не сака. Затоа повеќе и правам пржени јајца.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Јајце
10.9.2011 21:44:28   
nadica
надица уште од мала повеќе ја сака белката, жолчка јадеше само маскирана user posted image  со нешто друго
инаку најмнигу сака варено јајце така да можеш да пробаш со варено или пржено одпочеток по малку за да не јави несакана реакција

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Јајце
11.9.2011 17:38:51   
arh_diz
Jas prvp pat mu dadov varena malku izmesana so zelencuk.Przeno jajce nemame seuste probano.Sin mi poveke ja saka zolckata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Јајце
28.12.2011 11:27:54   
Natuska85
Денес моето user posted image прв пат ќе проба жолчка. Ќе му ја даде мајка ми околу 14 часот во комбинација со спанаќ,ориз и морков.Се надевам нема да има реакција.
Туку сакав да ве прашам наредни денови пак жолчка да му давам секој ден или.....немам време баш сега да ја читам темаваuser posted image .Фала ви на разбирањетоuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Јајце
28.12.2011 11:43:50   
dostickage
na pocetok po 1/4 preku eden den nekolku dena.posle po edna polovina isto preku eden den nekolku dena i posle mozes cela na pocetok preku eden den.otkako ke se navikne mozes kako sakas da davas.
samo vnimavaj da bide mnogu tvrdo varena te dobro termicki obrabotena. 

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Јајце
25.1.2012 15:22:57   
bombica
Девојки жолчка се дава со полни 7 или 8 месеци? П. за 2 дена полни 7 месеци и денес др, ми рече да почнам со месо и жолчкаuser posted image Јас знам со полни 8 мес.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Јајце
25.1.2012 15:44:05   
AnnaMolly RR
Бомбица, мене па педијатарката ми рече од 6, само јас не ја послушав и од 8 мислам дека почнав со осмина жолчка.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Јајце
25.1.2012 16:04:41   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Девојки жолчка се дава со полни 7 или 8 месеци? П. за 2 дена полни 7 месеци и денес др, ми рече да почнам со месо и жолчкаuser posted image Јас знам со полни 8 мес.


Jas pocnav so zolcka, i toa osminka nekade okolu sedum meseci, i super mi ja prifati. Ama ne mu davav cesto, ednas nedelno samo... a posle pocesto. Sega sme veke na cela zolcka. Inaku da, preporacuvaat od 6 mesec da se pocne so zolcka, samo treba da bide epten tvrdo varena, min. tri minuti da vrie. Jas ostavav i 5-10 minuti da se vari.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Јајце
25.1.2012 18:35:07   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Девојки жолчка се дава со полни 7 или 8 месеци? П. за 2 дена полни 7 месеци и денес др, ми рече да почнам со месо и жолчкаuser posted image Јас знам со полни 8 мес.


Јас на полни 7 воведовме месо, а на полни 8 жолчка. Сега јадеме преку 2 дена по пола жолчка.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?