|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Јајце
30.6.2012 18:29:00   
Mrs.Tinka
Kakvi jajca im davate na decata, domasni ili onie komercijalnite :)
?

(Одговор на членот ivana89)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Јајце
30.6.2012 20:20:43   
Maca25
Од оние од Веро user posted image
Немам кокошки, па да давам домашни, а и да ми нуди некој домашни, не би земала...не знам зошто, ама се ми е сумљиво...не дека не се сумљиви тие комерцијалните...

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 30.6.2012 20:22:10 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Јајце
21.8.2012 11:01:36   
Bethany
Сакам на малиот полека да уведувам беланце. Кажете ми како, на кој начин, колку, со што да дадам?

(Одговор на членот ivana89)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Јајце
21.8.2012 11:09:30   
Calypso
Почни прво со тестенини со јајца, или пак крем супа во која се става цело јајце. Јас прво почнав со тестенини со јајца некаде на десет и пол месеци, после давав лепчиња пржени со јајце, после омлет и на крајот варена чиста белка. Барем 5-6 пати мора да ја пробате пред да примате МРП user posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Јајце
21.8.2012 11:16:31   
Bethany
Фала многу Калипсо. user posted image
А колку треба да направам размак после едно до друго давање. На пример: ке му дадам тестенина, и после неколку дена можам веднаш да пробам со лепчиња, така?
И уште едно прашање, кога даваше чиста варена белка со што ја комбинираше? Фала user posted image
И бај д веј, секогаш сакам да прочитам од тебе во врска со исхрана на бебе-дете. user posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Јајце
21.8.2012 12:56:20   
Calypso
За почеток може еднаш до два пати неделно максимум. Кога ќе дадеш чиста белка, прво еднаш неделно, а после почесто. Јас така правев по совет од педијатар. Инаку, белката ја дадов испасирана заедно со жолчката и измешана со АБЦ крем сирење, оти чиста ако му дадев плукаше. И оттогаш не ми јаде варени јајца, само пржени со сирење и патлиџан (тоа е и единствен начин на кој јаде патлиџан).

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Јајце
21.8.2012 13:17:46   
Annet
јас досега еднаш и дадов белка ,малку касна,другото го плукна,а во петок ке прима Мрп...???

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Јајце
21.8.2012 13:25:40   
Calypso
Кога бевме на БСГ вакцина на 10 месеци (пак ја примаше), за МРП ми рекоа да има пробано белка повеќе од трипати, за да се осигураш дека навистина нема реакција. Пробајте барем уште еднаш до петок, макар само едно залче да дадеш.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Јајце
21.8.2012 13:32:41   
Annet
аха ,епа ајде фала ти многу ке и дадам уште денес
ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Кога бевме на БСГ вакцина на 10 месеци (пак ја примаше), за МРП ми рекоа да има пробано белка повеќе од трипати, за да се осигураш дека навистина нема реакција. Пробајте барем уште еднаш до петок, макар само едно залче да дадеш.


(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Јајце
31.10.2012 12:21:06   
vezilka RR
Кажете ми како да му ја убутам жолчката на Никола а да не ја сети, нешто друго освен пржено оти во последно време мислам дека претеравме со прженото (одбива месо да јаде освен ако не е пржено и ни се фаќа два пати неделно прженици). Никако не сака жолчката да ја јаде, белката ќе си ја изеде со сласт, а жолчката не сака ниту да ја погледне.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Јајце
31.10.2012 12:33:12   
Pepelaska *
Јас му ррендам јајце во омилените јадења, јуфки и тарана и не сеќава ништоuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Јајце
31.10.2012 12:33:38   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Кажете ми како да му ја убутам жолчката на Никола а да не ја сети, нешто друго освен пржено оти во последно време мислам дека претеравме со прженото (одбива месо да јаде освен ако не е пржено и ни се фаќа два пати неделно прженици). Никако не сака жолчката да ја јаде, белката ќе си ја изеде со сласт, а жолчката не сака ниту да ја погледне.


Мене ми имаат кажано дека во банана (пасирана) ич не се осеќала...ак ојадете така пробај

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 31.10.2012 12:34:17 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Јајце
31.10.2012 12:51:55   
Felly RR
Везилка и ние го имаме истиот проблем, и М само прежено матено јајце јаде цело. А варено, само белката ја јаде.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Јајце
31.10.2012 13:04:22   
Calypso
Ако јаде сирење - АБЦ крем сирење, измешај ја со него. Син ми така ја обожаваше додека не наполни годинка, сега само пржено јајце со патлиџан и сирење јаде и евентуално лепчиња со јајце пржени. Никако поинаку.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Јајце
31.10.2012 14:19:35   
vezilka RR
До пред две-три недели ја јадеше со павлака или сирење, сега јок. Пржено јаде, ама финтава ми беше да не и тоа пржено оти периодов месото му го давам пржено, поинаку не го сака, па да не испадне цело време сме на прженици, катастрофа, две години имаме. Ќе пробам ова со бананата, таа прикрива други вкусови, можно е да ми успее.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Јајце
31.10.2012 14:31:42   
AnnaMolly RR
Јајцето му е едно од омилените јадења. Го јадеме кајгана, на око, варено, со пржени лепчиња... Се дави во јајце. Двапати неделно гарант има јајце за вечера.
Баш ме потсетивте со патлиџан да му го направам, еве вечер тоа ќе вечераме.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Јајце
7.11.2012 16:01:55   
Ljubovce
Jas imam edno prasanje,pred dva dena proba mnogu malku belka,nemase reakcija,denes mu staviv malku poveke da receme 1/8 od belkata i okolu ustata mi se nafrla.sto znaci toa,alergija user posted image user posted image user posted image
aj ve moalm ako nekoj ima iskustvo neka pise,mu se povlece samo od sebe za nekoi 15-20 min,ama ova ic ne me gree.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Јајце
7.11.2012 16:23:23   
Beatris
Љубовче може да е од белката, меѓутоа како што кажуваш не е некоја голема реакција. Не давај неколку дена, па пробај пак со 1/4 и види дали ќе се повтори, а тој ден избегнувај било што ново во исхраната па ќе знаеш за сигурно

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Јајце
7.11.2012 16:54:33   
Ljubovce
Taka ke napravam ama jas se zasekirav zaradi vakcinata nema da moze da ja primi,a veke odi i vo gradinka se mesa so deca pa pozelno e neli da ja ima veke primeno.

Fala Betris user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Јајце
7.11.2012 16:59:08   
Beatris
Не се секирај за вакцината, ќе ја одложиш малку и ништо страшно. Ние ја примивме на 17 месеци. Почекај 2 дена па дај и пак и ќе видиш

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Јајце
7.11.2012 17:18:22   
Ljubovce
Ova mi trebase da slusnam,deka ne e strasno da se odlozi,me ispanicija samo i mene tolku mi treba user posted image


E sega epten fala user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Јајце
15.11.2012 13:55:01   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Мамички, дај кажете некој рецепт со јајце. Би сакала да му давам јајце наутро, ама не знам како. Го сварив , па помешам со палента, ама нејќеше, и палента не му се допаѓа веќе.

Или, дали можам да ја сварам палента или гриз и додека матам да ставам едно јајце (живо) и да матам се заедно и после да додадам нешто да не биде суво и лепливо. Ќе биде ли добро? Или ако имате некоја друга идеја, повелете user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Јас сум ставала во палента, ама разматено и директ во палентата. Ако е веќе варено, потрошкасто и полепливо излегува



ИЗВОРНА ПОРАКА: TamaraMartina

Bethany, jas celo jajce mu davam so makaroni ili spageti...mu go pravam kako salata. Znaci gi varam makaronite, varam jajce go rendam i mu stavam ABC namaz probaj ubavo e..Isto celo jajce mozes da stavis vo tarana ako ti ispadne potecna (a mozes i namerno da ja napravis potecna)taman jajceto ke ja zgusne malku, samo jajceto ke go stavis pri kraj taka zivo vo taranata i uste malku ke mesas dodeka se zgusne i deteto ke si jade em tarana em ke si vnese i celo jajce




_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Јајце
2.12.2012 11:21:01   
zzaa
jajce i davam od 8.5 mececi prvo 1/8 sega 1/4 so ovosni ili zelencukovi kasicki najveke go saka banana jace i sok od portokal go obazava

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Јајце
11.12.2012 17:06:17   
Hunny
Од кога можам да давам жолчка? Инаку денес полниме 8 месеци.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Јајце
12.12.2012 10:03:01   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Од кога можам да давам жолчка? Инаку денес полниме 8 месеци.


Па можете веќе..со тоа што процедурата ја знаеш user posted image малку по малку...или како викаат 1/8 па 1/4 па 1/2 па на крај цела..од како ќе видиш дена нема никаква реакција...ја обично ја ставам во зеленчуковите каши ( без месо).

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 12.12.2012 10:04:15 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?