|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 9 [10] 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Јајце
15.5.2014 20:49:35   
deluxe
Меланија тоа е поврзано со вакцината МРП (така мислам се викашеuser posted image )онаа што се прима на 1 година.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Јајце
15.7.2014 10:18:03   
Melanija RR
Рингерајки совет,денес прв пат ќе дадам жолчка 1/8 дали може во палента во која ставам и АБЦ намаз, или со банана само, или во зеленчукова каша (компир,морков,тиквица,блитва)???Фала

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Јајце
15.7.2014 10:32:18   
AnnaMolly RR
Слободно во која било комбинација што ја пиша, Меланија.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Јајце
15.7.2014 13:28:12   
sandriana RR
Варена жолчка измешана со млечен (АБЦ) намаз е екстра комбинација, а може и жива да се додаде при подготовка на гриз, да така да се свари заедно со гризот.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Јајце
15.7.2014 16:17:11   
Melanija RR
Дадов за доручек со палента и после 30мин реакција user posted image над устето и накај обравчето црвено по 30 минскроз се повлече user posted image .Во четврток сме на редовна контрола но до тогаш ме интересира дали има надеж дека може е само реакција а не алергија???

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Јајце
15.7.2014 19:06:15   
AnnaMolly RR
Оф не знам :( ајде баш пиши што ќе ви речат на лекар. До сега со Филип сум немала реакција на ниедна храна, па немам искуство.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Јајце
15.7.2014 22:12:51   
Snowhite RR
Можеби е само ρеаκција κога веднаш се повлеκло, сепаκ не давај сега до κонтρолата да видиш што ќе ти ρечат

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Јајце
18.7.2014 0:04:29   
Melanija RR
Одговорот е повторна проба за 15 дена user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Јајце
8.8.2014 11:26:42   
Melanija RR
Сепак паузиравме 3 недели иииии неделава 2 пати јадеше по 1/8 жолчка со палента и се беше во ред user posted image се надевам така и ќе остане user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Јајце
10.8.2014 22:16:05   
Ilina87
Еве веќе втор пат кога јадиме јајце се нафрлува само на грбот. Воведовме јајце после 8 ми месец, 2 месеци немавме никаква реакција и сега се нафрлува user posted image . Како е можно покасно да се јави реакција!user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Јајце
14.8.2014 0:27:52   
Melanija RR
Хм чудно,кога М реагираше првиот пат се нафрли само околу устето и се изгуби.Сигурна ли си дека е од јајце?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Јајце
14.8.2014 11:34:28   
Ilina87
Мислам дека е од јајце, бидејќи ништо ново не воведовме тој ден. По некој ден пак му дадов јајце и истото се повтори, се нафрла само на грбот. Сега паузираме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Јајце
23.3.2015 20:17:44   
Melanija RR
Незнам дали се враам на темава. Белка дадов на 16 месеци но не пошема како жолчка туку по малку и произволно.Денес па за 4-5 дена, па за 2 недели. Во овие 3 месеци незнам колку пати дадов.Вториот или третиот пат имаш исто точка над устата исто како со жолчката. И еве вечерва пак ,беше цела белка и по вечерата се изгуби.Имам давано и пита цело јајце се беше ок.Деновиве ќе одам кај педијатарот ,но кажете на кој начин или количина може со сигурност да се утврди дали има алергија.Ми остана сомнеж а сакав да прими ММР вакцината и сега пак сме на паузаме user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Јајце
7.4.2015 15:36:47   
nataly86
На колку воведовте жолчка разни табели разни возрасти некаде пишува 7 некаде 8 некаде дури 10 месеци..user posted image user posted image user posted image Ние сме 8 месеци и несто и не сум дала па сум во дилема кога??

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Јајце
7.4.2015 17:05:49   
hopeless
Јас дадов на 7.5.
Прво два дена осминка, па неколку дена пауза, па пак два дена четвртинка и се така до цела.
Јас читав дека цела жолчка прв пат би требало да се даде на 10 месеци, ама јас дадов порано некаде на 8.5-9.
Немавме никаква реакција.
А белка чиста уште не сум дала.
Имам дадено месени работи со јајце што се само.

< Поракaта ја уредил hopeless -- 7.4.2015 17:08:07 >

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Јајце
7.4.2015 17:40:05   
lukajana RR
Јас жолчка дадов на 7 месеци а на 10 месеци дадов белка ,двете исто ги воведував прво малку и постепено зголемував .Секаде е различно кога да се воведе и јас многу не се придржувам на тие календари посебно со малово со кое сум направила милион отстапки дека со баткото се пробува пред времеuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Јајце
8.4.2015 8:43:57   
nataly86
Фала на одговрите девојки..решив да почекам да најдам домашни селски јајца па да почнам...не ми се брза а и плус моите се порано родени па тука ке компензирамеuser posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Јајце
8.4.2015 14:47:25   
Melanija RR
nataly86 моето е со Дерматит и се давав покасно,не брзај жолчка 12 месеци ,а белка на 15 месеци.
Погоре пишав за искуството од пред некој ден,но предходно каував со јајце не се брза.И кај нас нема историја ама ете

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Јајце
29.11.2015 15:27:53   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: alana

Не знаев кај да го поставам прашањево во која тема
Кога се воведува жолчка од јајце? Со полни 7 или полни 8 месеци?


Јас воведов со полни 6, ама тоа пред 6 години. Препораките многу се менуваат, и сега подоцна препорачуваат, ама по полни 7 мислам може да се почне со мали количини нели 1/8 пр. па постепено да се зголемува.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Јајце
30.11.2015 14:34:13   
MamaKiki
znaci ova so jajceto malku e posebna tema.. i jas i prijatelka odime kaj ist pedijatar i pravime krvni sliki pocesto i kaj moeto hemoglobinot bese poveke od dobar user posted image pa so zolcka pocnav so polni 8 meseci mozi blizese i nakaj 9 ama velam hemoglobin nad 120
e prijatelka koga ispita KS hemoglobinot 80 i pocna so zolcka na nekoi 6 meseci po malku

nema pravilo za zolckata osven deka e mnogu alrgena i pravi tegobi vo mesheto( i za nas vozrasni se preporacuvaat max 2 zolcki na den) pa ako nemas potreba vakva odlozuva ja , a ako ima potreba od porano neka ti kazi pedijatarot koga i kolku da davas

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Јајце
22.1.2016 11:37:33   
Hopeful RR
Моите се сега 8+ и се мислев дали да им дадам жолчка, ама решив да почекам, не ми се брза. Мислам да чекам до кај 10 сигурно, а може и година. Што да ги форсирам, ионака цел живот ќе јадат user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Јајце
22.1.2016 14:40:01   
Melanija RR
Hopeful RR така е за се има време.М се проба задоцнето по 2-3 месеци.А некои работи што не се по табела и многу покасно.user posted image Но во друга тема.user posted image

Од лично искуство на 11,5 м М ми реагираше на жолчка,правев пауза 3 недели дадов пак и беше ок.Значи само се забрзува можната реакција а нема потреба. Да важна е многу жолчката но затоа се зелено треба да е на мени

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Јајце
18.2.2016 12:10:26   
lolla RR
Мислам имам некаде пишано, жолчка дадов (колку се сеќавам) на полни 9 месеци, во 10 влезен веќе. Рано или не, бидна.

Сабајлево скоро на 13м му дадов да проба 1/8 белка. На вилушка набодена слатко си ја изручка, така сама. Околу усте ракција нема, сега ке следам по тело и на газе.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Јајце
18.2.2016 16:52:09   
gina
pa mene pedijatarot mi rece deka sega od 7 meseci mozam da davam zolcka dvapati nedelno prvo 1\3 deka mozam so banana da ja dadam i jas poracav selski domasni treba da mi donesat

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Јајце
18.2.2016 22:58:59   
Melanija RR
По книга е жолчка 10м белка 12м. Стварно незнам каде им се брза на педијатрите.user posted image Ок потребно е железо но има други начини

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 9 [10] 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 9 [10] 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?