|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Маслиново масло,путер
10.10.2009 16:51:52   
mis.
Колку имате практика да употребувате маслиново масло при подготвување на храната на вашите бебиња?
Еве јас од моментот кога почнав д му спремам зеленчик,палента и сл најчесто му додавам и маслиново масло и путер.Педијатарот ни одобри и засега е се ок.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Маслиново масло,путер
10.10.2009 17:31:18   
ostoun
Маслиново ,масло ставам најчесто во салати, а путер зависи од храната што ја подготвувам

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Маслиново масло,путер
10.10.2009 18:20:49   
mis.
Темата се однесува за кашичките кои ги подготвуваме за бебињата.Јас за Стефан ставам и така многу ја сака.

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Маслиново масло,путер
10.10.2009 19:07:14   
ostoun
Мојата ќерка има 3,5 год. и веќе не и подготвувам кашички одамна  јаде со насuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Маслиново масло,путер
30.10.2009 19:15:12   
ripce
мегле путер, кашичките се многу повкусни, поубаво мирисаат и забележав дека повеќе ги јаде, отколку кога ставав масло за јадење

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Маслиново масло,путер
30.10.2009 21:22:15   
BEBICA
Jas na Monika i vovedov puter od 6 mesec, koga podgotvuivav palenta, a pokasno i vo zelencukot.na primer koga e nekoe posno meso kako sto e misirkinoto belo meso jas dodavam puter.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Маслиново масло,путер
24.7.2010 0:41:03   
Medo
Сега за сега само додавам по неколку капки ладно цедено маслиново масло. Треба полека и путер да почнам да употребувам (Ива е сега 7 месеци и 10 дена).

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Маслиново масло,путер
26.7.2010 12:51:52   
Палешка РР
Јас купив путер на Meggle и кај и да е треба да почнам да и ставам во зеленчуковите кашички и качамакот.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Маслиново масло,путер
30.7.2010 23:21:37   
Maca25
јас на нина од време на време и правам посебно кашички само за неа (зеленчукови) и обавезно и ставам маслиново масло. Путер ставам кога и правам тестенини, палента, тарана.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Маслиново масло,путер
28.8.2010 10:39:27   
Felly RR
Еве што ми препорача мене педијатарот. Два пати во неделата путер, другите денови по некоја какпа маслиново масло во зеленчуковите кашички.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Маслиново масло,путер
17.5.2011 18:17:25   
mamamoni
ние почнавме со путер по малку во зеленчуковите кашички, купив од zbregov и повкусни се, ќе пробам и со маслиново масло можеби повеќе ќе ги јаде затоа што досега со сила ги јаде зеленчујковите каши

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Маслиново масло,путер
17.5.2011 20:10:02   
arh_diz
Jas seuste nemam staveno nitu puter nitu maslinovo maslo
Od koj puter stavate

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Маслиново масло,путер
17.5.2011 20:14:40   
mila mama
Nas ni preporacaa od 6 mesecna vozrast da se stava vo eden od obrocite maslo, nie stavame maslinovo, zasto na bebeto togas mu treba dopolnitelno masti vo ishranata.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Маслиново масло,путер
17.5.2011 23:26:32   
bebe82
6 mesecna v
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Nas ni preporacaa od 6 mesecna vozrast da se stava vo eden od obrocite maslo, nie stavame maslinovo, zasto na bebeto togas mu treba dopolnitelno masti vo ishranata.


А како го ставате маслиновото масло? Од кога ќе се сварат продуктите, пр. тиква и спањак и после при мешањето се додава малку масло?

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Маслиново масло,путер
17.5.2011 23:32:57   
baby mama
Jas prvo go varev zelencukot,pa posle pri blend stavam maslo ili puter.Vaka pravev koga bese pomala kerka mi, a sega i stavam m.maslo  dodeka se vari  mandzickata.


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Маслиново масло,путер
17.5.2011 23:37:52   
Maca25
Јас и додавав маслиново масло на крај, кога се ќе биде готово, сварено, испасирано. Многу убав вкус има храната со маслиново масло, а и на ќерка ми многу и се допаѓаше.

А и сега кога јаде салата, ја јаде само зеленчук со маслиново масло и без сол.


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 17.5.2011 23:38:31 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Маслиново масло,путер
21.7.2011 20:09:16   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Еве што ми препорача мене педијатарот. Два пати во неделата путер, другите денови по некоја какпа маслиново масло во зеленчуковите кашички.



Nas pak pedijatarot ni preporaca samo margarin,puterot bil siromasen so vitamin D.
Taka da sega puterot go zamenoiv so margarin ama poveke koristam maslinovo maslo

Isto taka da nadopolnam deka od 1 godina se pocnuva so voveduvanje na mrsni ribi  - pozelno e 2 pati nedelno-

< Поракaта ја уредил ananikol -- 21.7.2011 20:11:27 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Маслиново масло,путер
21.7.2011 20:45:00   
Anushka
samo maslinovo maslo za mojata Oliva

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Маслиново масло,путер
21.7.2011 21:45:21   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Еве што ми препорача мене педијатарот. Два пати во неделата путер, другите денови по некоја какпа маслиново масло во зеленчуковите кашички.



Nas pak pedijatarot ni preporaca samo margarin,puterot bil siromasen so vitamin D.



А нели па маргаринот е најнездрава варијанта од сите три?!?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Маслиново масло,путер
22.7.2011 23:58:31   
ananikol
     
    Felly i jas go imav istoto mislenje i od samiot pocetok davav puter ili maslinovo maslo.
  
   Ovde se preporacuva na pladne da se dava 2 parcinja leb namackani so margarin jas ne mu davam ,i eve sto najdov vo naseto bebesko spisanie ,ke go prevedam preku preveduvac pa kako ke ispadne taka (ne go koristam taka da ne poznavam nekoi opcii za podobruvanje no ke ja svatite sustinata)

Вашето дете не јаде доволно леб!Деца на возраст од 1-3 години 2-3 парчиња леб дневно, а децата на возраст од 4-8 години 3-4 парчиња. Важно е дека овие парчиња со маргарин или маргарин да се шири, бидејќи таму е витамин Д.Можете да го користите доволно маргарин за печење / пржење.Многу важно, бидејќи тие содржат витамин Д и во реалноста.Вие не користат маргарин за печење / пржење.Користете маргарин за печење и пржење, за ова е поради витамин Д. Користете можност течност верзија, затоа што тоа поздрав масти. Во маслиново масло и путер е (речиси) не витамин Д

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Маслиново масло,путер
12.10.2011 23:09:31   
Natuska85
Ајде мамички со уште искуства,кога прв пат воведовте путер и маслиново масло во исхраната на вашите user posted image ?Ние и вака без ништо ги јадеме зеленчуковите кашички,па се мислам дали да му воведам од 6 месеци или да почекам уште некое времеuser posted image  

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Маслиново масло,путер
12.10.2011 23:19:41   
Maca25
Мислам дека може од кај 6 месеци да се почне со малку маслиново масло во зеленчукот. Ќе и даде преубав вкус на храната. А за путер не знам од кога точно се дава, но мислам дека ако може масло може и путер.
Не се сеќавам од кога почнав јас со масло во храната, ама знам дека Нина обожаваше се што имаше путерче или м.масло во него.
Јас сол не и ставав. Путерот е солен и нема потреба од сол.
Купувам на Мегле, ама би пробала и некој друг ако некој ми препорача.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Маслиново масло,путер
13.10.2011 8:39:42   
arh_diz
Jas maslinovo maslo mu vovedov posle godina a puter mu nemam dadeno seuste.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Маслиново масло,путер
13.10.2011 8:50:48   
Calypso
Jas mu vovedov puter uste so prvite zelencuci, ama ne mi gi sakase taka, poveke gi saka cisti, bez maslo ili puter. Ama palentata ja saka ako ima malku puter, ne e blutkava taka. Inaku mu vovedov puter nekoj den pred da napolni 6 meseci, a maslinovo maslo nesto podocna. So puter jade poveke, so maslo ne tolku - ama mu treba vreme da se navikne.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Маслиново масло,путер
13.10.2011 18:26:47   
Pepelaska *
и јас му ставав во кашичките по некоја капка маслиново масло негде од 6 7 месеци и дефинитивно повкусно е и повеќе јадеше ама некогаш и заборавав а путер уште не сум му дала купив мегле ама уште се мислам како да му го дадам ,гледам тука маргарин нели маргаринот е чиста хемија ?user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?