|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Маслиново масло,путер
11.12.2011 10:38:22   
TeaM
Od polni 6 meseci vo sekoja zelencukova kasicka dodavam po edna kafena lazicka maslinovo. Puter uste ne sum stavila. Koj go koristite vie i kolku dodavate?

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Маслиново масло,путер
11.12.2011 12:16:56   
kikicka
Јас од кај 8 месеци почнав со маслиново а путер од кај 6 и обично земам на збрегов тој како златно пакуван,и комбинирам или маслиново или путерче ставам

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Маслиново масло,путер
11.12.2011 21:00:20   
Felly RR
Јас путер од Мегле купував, ама ако немало таков имам и друг купено - ништо страшно. Обично по една лажичка, и тоа најчесто во палента, а во зеленчуковите кажички и ставав маслиново масло по некоја капка. Мислам дека и двете може да се даваат од 6 месеци, јас всушност со путерот почнав подоцна.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Маслиново масло,путер
17.2.2012 21:41:58   
kikamika
Nie od denes pocnavme so kasiscki domasno prigotveni i mislam deka maslinovooto maslo e pozdrava varijanta i od puterot, zasto i toj e hemija kako i margarinot. da najdes puter nekoj od selo sto znae da ti napravi a ne ova.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Маслиново масло,путер
23.3.2012 22:53:09   
SkCura77
Да најдам домашен путер, квалитетен, тоа ќе му ставам во зеленчукови каши!
А сега купив маслиново масло, италијанско, па да видам како ќе реагира за вкус и за поднесување.
Ми кажаа да почнам со една капка во каши што ги јаде. Добро...

(Одговор на членот kikamika)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Маслиново масло,путер
23.3.2012 22:57:55   
Beatris
Путерот дава поубав вкус на храната. Јас А ја научив да јаде со путер, додека ставав маслиново некако не и се бендисуваше баш. Сега ставам комбинирано, како ми иде повеќе, инаку секогаш купувам несолен Президент.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Маслиново масло,путер
4.5.2012 1:28:53   
ivana89
od koga pocna mijot bebus da jade zelencukoi kasi pa do seega mu sstavam non stop maslinovo maslo po 1-2 kafeni lazici vo zavisnosot od kolicinata na kasata....maslinovoto maslo spored mene e najdobrata varijanta za razlika od puter i margarin(od niv mu nemam dadeno do sega)...inaku maslinovoto maslo e zdravo za srceto i zavisno od kvalitetot od masloto ima nekoi koi se dosta zbogateni so golem broj na vitamini.....zatoa ssekogas koga kupuam gledam vo sostavot od koi vitamini kolku sodrzat i normalno gi zimam onie masla koi se zbogateni so poeke vitamini, inaku sega na vrv mi e maslinovoto maslo na plazmon

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Маслиново масло,путер
4.5.2012 15:38:49   
penelopa
Во на син ми храната исклучиво ставам маслиново масло и тоа најквалитетното што можам да го најдам. Путер има пробано ама сите педијатри тука препорачуваат дека најобро е маслиновото масло за user posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот ivana89)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Маслиново масло,путер
4.5.2012 21:00:03   
mila mama
И ние јадеме само со маслиново масло, путер мнооогу ретко, еднаш месечно. Маслиновото го сака, вкусно и е и, сега за сега немаме никаков проблем.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Маслиново масло,путер
4.5.2012 21:07:24   
amateuress
маслиновото е дефинитивно најдобро. се разбира, ладно цедено. што поприродно - тоа подобро. а мислам дека и путерот не е лош повремено, за деца над 10 месеци, ама по еднаш до 2 пати месечно.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Маслиново масло,путер
5.5.2012 13:03:20   
vanessa30
I jas odvreme navreme vo zelencukovite kasicki stavam po malku maslinovo maslo. Imam cela tuba od 5 kg od edni prijateli od Grcija (citaj Egejci) sami si proizveduvaat, imaat maslinki i sami si proizveduvaat maslo.Ne samo sto e pozdravo, nego puterot neli go dobivaat od kravjo mleko, neli kravjo mleko i mlecni proizvodi podocna se davaat????

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Маслиново масло,путер
5.5.2012 15:49:22   
kikicka
Нема врска тоа со путерот,јас почнав да давам и пред да почне со кравјо,убав е и путерот и маслиновото се додека бебо крка и нема реакции користете.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Маслиново масло,путер
3.11.2012 10:50:31   
Ring
Дали маслиновото масло / путерот го ставате на крај , кога кашичката е готова или при самото варење на зеленчукот ?

Мене ми е пологично на крај затоа што мислам дека ако термички се обработи ќе изгуби од хранливоста ....ама пак да си прашам ????

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Маслиново масло,путер
3.11.2012 11:02:19   
niki
nekoi novi istrazuvanja velat deka maslinovo maslo moze termicki da se obrabotuva do nekoi 180 stepeni ne gubi nisto od hranlivosta, demek, kolku e tocno ne znam
jas go koristam i vo tekot na gotvenje, sekogas gotvam na tivko da se krcka jadenjeto

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Маслиново масло,путер
14.3.2013 14:30:24   
arh_diz
Maslinovo maslo

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Маслиново масло,путер
15.3.2013 11:42:21   
Malecka23
путер,готвам на тивко да се крчка јадењето и мислам дека со путер има подобар вкус

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Маслиново масло,путер
17.2.2014 15:47:05   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Предлог за вид на путер,и тоа би било на врв на нож?


За почеток, да , на врв на нож, мах до една лажичка. А за видот на путер, сите еве во темава сме давале различен. Јас ете се потсетив дека на мегле сум купувала. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Маслиново масло,путер
17.2.2014 18:22:32   
Defne90 RR
И јас на децата им правам најчесто јадење со путер и јас сум на тоа мислење дека со путер се повкусни.Така отприлика до две мали лажички отприлика и го запржувам кромидот и морковот малку и после и месото и откако ќе се позапржи ставам вода и си се вари.А понекогаш не многу често користам и маслиново масло ама имам приметено дека кога е со путер јадењето многу повеќе ми јадат и им е повкусно.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Маслиново масло,путер
18.11.2014 14:15:16   
AneLav RR
Мене педијатар ми има препорачано да ставам путер во храната наместо маслиново масло. Едно е повкусно друго е по здраво. Само ич не моќжам да се сетам од која возраст почнав да им го давам. Ама од шест месеци сигурно...

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Маслиново масло,путер
30.3.2015 20:27:35   
hopeless
Јас користам маслиново масло.
Го додавам во зеленчуковите каши и во палента.
Ставам на крај во блендирањето, по скроз малку.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Маслиново масло,путер
31.3.2015 10:17:55   
blue_blue
Прв пат слушам дека путерот бил поздрав од ладно цедено маслиново масло и ич ми нема логика. Путерот се прави од млеко и е од животниско потекло што по некоја логика значи дека има заситени нездрави масти во него, а ладно цеденото маслиново масло се прави со механичко пресување на маслинките и при тоа се задржуваат сите хранливи состојки од маслинката.

Може некое поконкретно и поточно образложение за ова дека путерот е поздрав од ладно цедено маслиново масло па да научиме нешто...

Инаку путер во месо не се препорачува мешате млечен проетин со проетини од месо и тоа заедно е страшно тешка комбинација за варење во стомак при што желудникот се мачи да ја свари и не ги зема хранливите состојки од месото. Јас барем така знам

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Мене педијатар ми има препорачано да ставам путер во храната наместо маслиново масло. Едно е повкусно друго е по здраво. Само ич не моќжам да се сетам од која возраст почнав да им го давам. Ама од шест месеци сигурно...


(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Маслиново масло,путер
31.3.2015 11:30:08   
mommy_angels RR
Јас никогаш не ставав маслиново,изгледа дека мене не ми се допаѓа вкусот.Со путрече некако ми е повкусно

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Маслиново масло,путер
10.9.2015 14:02:06   
Melanija RR
Не е баш соодветна тема .но сепак е за путер.

Во градинка на мени кај 2 год има лепче и путер.Освен како бебе во каши од тогаш немам дадено.За вкус да знае кој путер да му го намачкам на леб за да проба? Президент го знам како познам а за друг незнам.Искуства?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Маслиново масло,путер
10.9.2015 14:38:32   
Ilina87
Од Мегле е многу вкусен има и солен и без сол. И од Кам имам земено германски, во жолто пакување и тој беше добар.

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Маслиново масло,путер
10.9.2015 18:06:52   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Од Мегле е многу вкусен има и солен и без сол. И од Кам имам земено германски, во жолто пакување и тој беше добар.

И јас во зеленчуковите каши и ставам путер од тој германскиот исто го зимам од кам. Прво педијатарката ме советуваше како демек за неа било поубаво наместо маслиново да и ставам путер. Еднаш пробав со маслиново и не ми ја изеде кашата толку како со путер. Само јас и го ставам на крај пред да блендирам не додека готвам.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?