|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Јајце
13.10.2010 0:00:57   
Palce
baby mama ке ја пратам,жива се изедов што и ја дадов,како не видов порано...а демек прочитав и тоа не го видов...крш сум..

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Јајце
13.10.2010 0:03:13   
Julie1
Палче, не се грижи концентрацијата сигурно не е многу голема, а штом не се нафрлала на жолчка мала е веројатноста да изреагира и на белка. Само секако ти вечерва нема раат да спиеш па проверувај ја. Да не те плашам, бидејки нема сигурно да изреагира Миа... но само како информација реакцијата не секогаш е со нафрлање, може и внатрешно да е... па ако се нафрла подобро е бидејки надворешно е излезена реакцијата. 

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Јајце
13.10.2010 0:22:06   
Palce
Лелее Јulie јас од тоа најмногу се плашам,како не дај боже ќе приметам така???Уф што ми е криво...Ама ај да се надеваме дека ништо нема да биде...Julie на јатрва ми малата имаше реакција од белката,од жолчката ништо не и беше....

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Јајце
13.10.2010 2:34:20   
Snowhite RR
Палче тоа јајце што го има во кашичките е во мала количина и е термики обработено, не се секирај, еве и моето има 8,5 месеци и се уште му немам дадено белка, а му имам дадено бисквити џиџи бебе, на кои исто така пишува дека содржат јајце

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Јајце
13.10.2010 2:36:33   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

Кај нас проблемот не е во тоа да добие нагон за повраќање кога ќе ја осети жолчката. Ја јаде без проблем. Повраќа по 2-3 саати после тоа. И тоа повраќање се дури не се испразни цел желудник, по неколку пати. Затоа не пробувам повеќе. И без јајце се може. user posted image  


Исто и кај нас, ќе ја изеде кашичката и по неколку саати повраќа се, како чешма и јас не планирам до година да му давам жолчка, можи сега кога ќе почнеме со белка, па да јади производи кои содржат јајце, на пример кифлички и такви работи

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Јајце
13.10.2010 19:34:27   
Palce
Мамички да ви кажам дека ништо не се случи ноќеска,немаше никаква реакција од кашичката со јајце...Ама од сабајле почна да кашла па ја однесов на лекар,ама ништо не и е,демек рече докторкава некоја мала вироза...Него ми рече веќе да не и ја давам таа каша од Милупа зошто има јајце,а баш ја бендиса..Сега незнам што да правам,тие на Лино не ги сака..Дајте ми предлог на некј други млечни кашички со кекси?Поздравчиња

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Јајце
16.10.2010 12:17:56   
oliva
mamici mora li jajceto t.e.zolckata da bide od domasni jajca ili moze od kupeckite ,kako davavte vie?

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Јајце
16.10.2010 12:40:33   
MamaOhrid
Јас му ги купувам, неможам секогаш да му обезбедам домашни.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Јајце
16.10.2010 14:49:13   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: oliva

mamici mora li jajceto t.e.zolckata da bide od domasni jajca ili moze od kupeckite ,kako davavte vie?


Јас имам забележано дека жолчката од домашно јајце е потешка за јадење..ама пак и давам од домашно, страв ми е некако.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Јајце
16.10.2010 15:25:24   
oliva
da i mene mi e nekako strav od drugo jajce

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Јајце
27.10.2010 16:35:10   
Snowhite RR
Женски дали му имате дадено белка, зошто мене докторкта ми рече на 9 месеци да му дадам, а Михаил утре прави 9 месеци и ми рече да му сварам јајце и малку да му дадам од белката, ако нема реакција тогаш може понатаму да му зголемам, а после може и пржена да му давам, вие на кој начин сте му давале

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Јајце
27.10.2010 18:39:08   
amelbebe
jas uste na 8 meseci mu dadov belka i ne mu stvori nikakva reakcija i toa pola belka izede,nie uste maka macime so zolckata varena ne saka da ja jade i poveke sme na przeno jajce bidejki taka ja jade zolckata

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Јајце
19.11.2010 9:03:49   
sone
Moeto bebce ima 7 meseci i 19 dena.Uste ne sum dala zolcka.Dali da proba,m d ai dadam?Sakam denes za rucek so spanak,oriz,malku morkovce i da stavam 1/4 zocka i so kiselo mleko.Imate li drug predlog?

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Јајце
19.11.2010 9:23:30   
Палешка РР
Многу е 1/4 жолчка за почеток. Јас почнав со помалку од една осмина.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Јајце
19.11.2010 10:31:53   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: sone

Moeto bebce ima 7 meseci i 19 dena.Uste ne sum dala zolcka.Dali da proba,m d ai dadam?Sakam denes za rucek so spanak,oriz,malku morkovce i da stavam 1/4 zocka i so kiselo mleko.Imate li drug predlog?



jas pocnav so 1/4 zolcka izmesana so kompirce i morkovce vareni..pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Јајце
19.11.2010 10:45:03   
Snowhite RR
Кога се почнува со жолчка се почнува со 1/8 и така се дава неколку дена, па после неколку дена со 1/4 и така додека се стигне до цела, кога се дава преку еден ден, но јас не би ти препорачала да даваш цела, зашто јас кога стасав до цела почна да повраќа

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Јајце
19.11.2010 13:06:59   
Felly RR
Jас жолчка сеуште давам по половина (уште малку ќе полниме 11 месеци) ама планирам за брзо д аи давам по цела, па да видам како ќе реагира.

А денес пробавме кори (јуфки) кои се нели, со цело јајце. Немаше никаква реакција. Си се изнајаде, со АБЦ и јогуртuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Јајце
19.11.2010 15:20:12   
sone
I dadov 1/4 zolcka so spanak (mozebi trebase pomalku),intergralen oriz,malku morkov,staviv perce od mlado kromidce (ama posle go frliv samo za smek bese)maslinovo maslo,so kiselo mleko cel tanjir izede. NJam, njam, njam

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Јајце
19.11.2010 16:02:27   
emma1
denes prv pat mu dadov zolcka na polni 8m. po sovet na nasiot pedijatar i toa 1/4 vo rucekot. taka dr mi kaza, nekoe vreme 1/4 pa posle nekoe vreme pola itn.
inaku kupiv od pazar, nekako od supermarket mi se poindustriski, ovie se od priv. farma, im kazav da mi dadat tie sto se najtaze za bebe, se nadevam deka ne me izlazale. a od kade inaku bi nasla domasni, neznam nikoj od kogo bi mozele da kupime :((

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Јајце
19.11.2010 22:06:37   
sone
emma1 ne se opteretuvaj zatoa dali se domasni ili industriski.jas licno sum za toa da se kupi od prodavnica sepak se so ogranicen rok i denes site golemi prodavnici (VERO,TINEX) rabotat spored HACCP sistemot.A vaka od kade znam od kogo zemam na pazar i koga gi sobral jajcata.Moj sovet pa ti kako sakas.Jas so prvoto dete zemav od selo od kaj prababamu a sega nesto slabo nosat kokoskite pa sega za bebceto (vtoro) si kupuvam od VERO ili TINEX, a i od RETIL nekogas,...

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Јајце
25.11.2010 12:10:00   
slavicav
Dali koga se dava jajce t.s. zolchkata go davate sekoj den ili pravite pauza i dali vo toj period vnesuvate neshto novo shto nemaat probano???Sakam denovive da pochnam da i davam.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Јајце
25.11.2010 12:36:13   
Maca25
Јас таа недела кога почнав да и давам жолчка не внесував нови продукти. Секој ден еден оброк и беше со јајце, а тоа најчесто беше банана кај нас. Нина воопшто не сакаше јајце. И уште не сака. Сега и правам т.н. камуфлирано јајце - сос од еден свеж домат го запржувам и во него го ставам јајцето со малце сиренце. На овој начин го јаде.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Јајце
25.11.2010 12:47:01   
nadica
надица жолчката ја осеќа и ја плука на варено јајце user posted image  кога е варено ја јаде само белката, а за пржено ја јаде и камуфлираната жолчка како кајгана или како што пиша маца25 со домат

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Јајце
25.11.2010 16:08:08   
*miki mami*
Од кога се дава белкаuser posted image user posted image ние имаме 9ипол месеци некаде прочитав после годинаuser posted image  

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Јајце
25.11.2010 20:23:52   
Snowhite RR
Мене докторката ми рече после деветиот месец

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?