|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Јајце
7.9.2010 11:41:42   
mama26
nemora po kniga da se ide.ako si mu dala zolcka a nesakas vo ist den i meso,togas ne mu davaj.iako negledam pricina zasto ne i meso...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Јајце
7.9.2010 11:42:10   
Палешка РР
Не. Кога ќе се стаса до половина, не се дава месо во ист ден.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Јајце
7.9.2010 11:42:57   
mama26
jas na moevo ni zolcka ni mleko ne mu davav do 10 meseca.gledam sega porano davate.mene strav mi bese

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Јајце
7.9.2010 12:01:57   
Snowhite RR
Епа ништо тогаш и денес ќе јаде 1/4, пошто месо веќе одмрзнав, па од утре ќе зголемиме
Мама жолчката е добра за железото и затоа му е потребна на бебето

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Јајце
9.9.2010 13:42:04   
MamaOhrid
Кога му давам жолчка не јаде месо. Или па може ако јаде пилешка супа да јаде и жолчка тој ден. Ако јаде телешко месо, жолчка тој ден не јаде. Инаку јаде по цела жолчка од 7 и пол месеци.  

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Јајце
10.9.2010 22:18:56   
Slagjana
Јас повеќе не и давам жолчка. Додека траеше зголемувањето од ронка до цела жолчка почна да блуцка многу кога ќе и дадев адаптирано млеко. Некако дојдовме до цела жолчка и по пауза од 4 дена кога и дадов пак цела жолчка ја поврати. Не знаев точно дали беше од тоа и вечерва пак и дадов ама половина. Не престана да повраќа 1 саат, се измори и заспа. Се изнамачи кутрото user posted image .

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Јајце
16.9.2010 10:55:17   
lukas
sin mi e 7 meseci,da vnesam zolcka nemame probano meso seuste,da probam od koga ke mu dadam pilesko,i kolku zolcka vo kasickata polovina ili cetvrt da mu stavam kolku da vidam reakcija dali ke ima?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Јајце
16.9.2010 11:29:31   
biljana16
Sin mi e sedum ipol meseci i jas seuste ne sum pocnala da davam jajce voopsto. Meso pilesko i telesko pocnav da mu davam otkako napolni sest meseci. Pred toa bese isklucivo samo na majcino mleko. Pedijaterkata nas ni rece deka e seuste rano za zolcka.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Јајце
16.9.2010 13:07:09   
lukas
fala bile,i jas planiram da mu dadam nekade kaj 8 i pol meseci,sega pocnuvam prvo so mevce..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Јајце
16.9.2010 16:30:59   
Snowhite RR
Lukas можеш да дадеш жолчка, жолчката има железо кое му е потребно на организмот на детето, јас би ти предложила да почнеш со 1/8 неколку дена, па 1/4 неколку дена и така додека стасаш до цела, а после тоа ден жолчка, ден месо даваш. На 9 месеци веќе можеш и белка да даваш, а и месо можеш да почнеш да му даваш, големо е веќе детето не му држи само овошје и зеленчук. Жолчката мешај ја во кашичките што му ги даваш

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Јајце
16.9.2010 16:33:07   
lukas
meso denes mu dadov pilesko ete ubavo pominavme,a za zolcka ke pocekam snowhite do kaj 8mi mesec..pozz fala mnogu..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Јајце
18.9.2010 22:39:19   
Snowhite RR
И Михаил цела недела повраќа преку еден ден и денеска заклучив дека е тоа денот кога јади жолчка, сега ќе направам пауза неколку дена па ќе пробам пак

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Јајце
18.9.2010 22:44:18   
Felly RR
Ние уште немаме стигнато до половина жолчка, ама не и давам секој ден. Прескокнувам по некој ден, и и давам по 1/8 сега за сега, ама не секој ден, и добро ни оди. Немаме проблеми.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Јајце
23.9.2010 11:15:11   
*miki mami*
Ние денес пробавме првпат жолчка му дадов 1/8 му ја измешав со павлака си ја изеде па чекаме реакцијаuser posted image а инаку имаме скоро 7ипол месеци

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Јајце
28.9.2010 21:57:15   
Snowhite RR
После 10 дена повторно му ставив малку жолчка во кашичката и пак се исповрати, не му давам повеќе

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Јајце
28.9.2010 23:08:08   
Felly RR
miki mami, а не е мало за павлака? Јас уште и немам дадено павлака на МАтеаuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Јајце
29.9.2010 0:11:00   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

После 10 дена повторно му ставив малку жолчка во кашичката и пак се исповрати, не му давам повеќе


Што е со нашиве деца што повраќаат од жолчка? user posted image Гледам никој друг не се жали. Јас ќе пробам пак дури откако ќе направи 1 година.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Јајце
29.9.2010 0:18:27   
Maca25
Јас на НИна жолчката и ја давав само со банана. инаку во што и да и ја ставев добиваше нагон за повраќање. белка ни сега не сака да види, многу малце јаде јајце. може јајце да јаде само со домат и тоа на следнов начин: рендам еден сочен домат, го запржувам малце сосот, потоа додавам едно јајце и мешам додека јајцето не се изспржи убаво. зејтин не ставам, само минимално путер и сол. е само вакво го јаде јајцето.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Јајце
29.9.2010 0:20:17   
Anushka
во Јајце беше  првото заседание на АВНОЈ. Хи, хи...
Девојки,  од јајцето се прави кожна реакција-алергија. И тоа, најчесто од белката. Повраќањето е веројатно од што им била кашичката густа на бебеињата, па тоа им ги дразнело непцата за повраќање...
Обидете се јајцето да го мешате со кашичка направена од спанаќ, палента и сл.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Јајце
29.9.2010 0:22:33   
Maca25
Знали нина во се живо го осеќаше јајцето. во палента, спанаќ, некоја манџичка, е само со банана не. и така го јадеше. После ми текна другиов начин, погоре опишан.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Јајце
29.9.2010 0:37:37   
Slagjana
Кај нас проблемот не е во тоа да добие нагон за повраќање кога ќе ја осети жолчката. Ја јаде без проблем. Повраќа по 2-3 саати после тоа. И тоа повраќање се дури не се испразни цел желудник, по неколку пати. Затоа не пробувам повеќе. И без јајце се може. user posted image  

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Јајце
12.10.2010 23:38:42   
Palce
Мајкички ве молам за помош во паника сум.. Вечерва на Миа и дадов кашичка од Милупа со кекси и житарици...Веќе кога изеде некаде околу 30 г видов на кутијата дека содржи цело јајце...Она има пробано само жолчка а мала е за белка,има 8,5 месеци...А наа кутијата пишува дека е кашичката за над 8 месеци...И сега ме фати паника да не се нафрла нокеска,можно ли е??А баш ја бендиса,и сега незнам утре дали пак да и дадам од неа,ако нокеска е се добро...Ве молам за помош..фалаа

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Јајце
12.10.2010 23:52:38   
nadica
ако не ти јави реакција мислам дека не е проблем
се надевам на добар исход пиши ни резултат user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Јајце
12.10.2010 23:55:03   
baby mama
Prati ja vo tekot na nokta, stanuvaj pocesto

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Јајце
12.10.2010 23:56:13   
Palce
Надица фала што ми пиша...Абе ја незнам како ги прават овие кашочкиве за деца од 8 месеци да ставаат и цело јајце...Да и ја дадев по сабајле немаше да се секирам,туку дека ноќе е,треба да ја будам за да гледам да не се нафрлила...А после колку време има обично реакција??Нели одма се јавува или не?

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?