|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
19.12.2013 18:55:08   
Melanija RR
На Сајтот има статија за дохрана и најдоле во текстот има да се симне календарот на исхрана КЛИК=ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Кога да се почне со дохрана
20.12.2013 9:09:40   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Фала ви user posted image
Сокче пример колку да му дадам пр.најмногу 30-40мл дневно?Ова од тепка стварно незнам дали има дозволена мл. за сокче од кога ќе се почне или колку ќе си пие толку

Ова прашање и одговорите на него се префрлени во темата Колку е доволно

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Кога да се почне со дохрана
20.12.2013 14:23:28   
Melanija RR
Втор ден сокче од јаболче user posted image лицка и се тмури како лимон да е јаболчево излезе зелено user posted image
Денес помалку фацки има надеж дека утре ќе свикнеuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.12.2013 9:29:01   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

mamicki moeto bebe napolni 3 meseci go hranam so ad mleko humana anti colik no ima mnogu tvrda stolica zatoa sakam da pocnam da mu davam prirodno sokce moze li nekoj da me posovetuva od kakvo ovosje i zelencuk da mu go pravam po kolku na den da pie?_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.12.2013 9:33:11   
Martins mom
Почни со јаболко сокче,за прв пат неколку лажички,потоа секој ден ќе зголемуваш.По 3-4 дена пробај морковче итн

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.12.2013 9:34:54   
sandriana RR
Lekokrila, за дохрана е уште рано, без разлика што сте на АД млеко.
Со пробување на вкусови - сокчиња или овошни кашички, се започнува со навршени 4 месеци.
Мој совет е да не брзаш, подобро да ги истрпите грчевите уште малку, отколку да направите друг проблем од прерано воведување храна.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.12.2013 11:42:33   
lekokrila
fala na sovetot sandriana bev resena da pocnam so sokce no po razgovor so mnogu majki i sovet od pedijatar sepak ke pocekem uste 1 mesec :))

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Кога да се почне со дохрана
10.1.2014 13:41:37   
sandriana RR
*devojce*, прашањето е префрлено во соодветна тема Колку е доволно

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Кога да се почне со дохрана
21.1.2014 18:32:19   
mimi 27
ние сме 5 месеци и по препорака на нашиот педијатар, др Камбовска, почнав со дохрана по еден оброк дневно од овошје јаболко, круша, тиква и слива.. а од зеленчук морков компир и ориз па за натаму од 6ти месец ке воведуваме други овошја и зеленчуци , засега добро ни одиосвен компирче се друго си сака user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Кога да се почне со дохрана
11.2.2014 9:33:54   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kromitce

edvaj ja najdov temavauser posted image ...ve molam za vase iskustvo, imam 2.5 mesecno bebule i e na ekskluzivno doenje. sakav do 6 meseci da bide taka ama najverojatno ke treba da se vratam na rabota koga toj ke bide 6 meseci. znaci treba da pocnam porano so hrana.
mojata dilema e..... dali toa znaci deka ke moze od 4 mesec da pocnam postepeno so vnesuvanje na ovosni i zelencukovi kasickii sokcinja....
so prvoto dete duri od 6 meseci pocnav, a ova mi se gleda nekako rano od 4 meseci ama ke moram da go naviknam za da mozam da go ostavam doma koga ke trgnam na rabota.
vase iskustvo??? please


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: kromitce

edvaj ja najdov temavauser posted image ...ve molam za vase iskustvo, imam 2.5 mesecno bebule i e na ekskluzivno doenje. sakav do 6 meseci da bide taka ama najverojatno ke treba da se vratam na rabota koga toj ke bide 6 meseci. znaci treba da pocnam porano so hrana.
mojata dilema e..... dali toa znaci deka ke moze od 4 mesec da pocnam postepeno so vnesuvanje na ovosni i zelencukovi kasickii sokcinja....
so prvoto dete duri od 6 meseci pocnav, a ova mi se gleda nekako rano od 4 meseci ama ke moram da go naviknam za da mozam da go ostavam doma koga ke trgnam na rabota.
vase iskustvo??? pleaseТвоето бебенце на 4 месеци е сеуште мало за воведување на кашички.Јас кашичките ги воведив после 5ти месец,и тоа овошни најпрво. Што се однесува на доењето,пробувај да се измолзуваш,и да му оставаш преку шише да си пие додека си на работа,или евентуално АД млеко,бидејќи 8часа се во прашање,бебето мора да јадеuser posted image
Најдобро е доколку можеш да се измолзуваш-барем јас така мислам.user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Јас не се согласувам со муабетот Ексклузивно доење, мене ми е тотално без врска.
Поборник сум за доење - и се тепам на таа тема, ама дека бебе треба до 6 месеци да биде само на мајчино млеко - не!
Мој став - со полни 4 месеци да се започне со пробување вкусови - овошје, и тоа обарено и процедено/пасирано. Со полни 5 месеци воведување на соодветен за возраста зеленчук, а со полни 6 месеци житарки и млечни продукти.
Така бебето ќе има доволно време да ја прифати сета нова храна без оптеретување на организмот.

А бидејки муабетов е за друга тема, се префрлам таму - во Кога да се почне со дохрана user posted image_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Кога да се почне со дохрана
11.2.2014 9:42:08   
kromitce
fala vi za pomosta...inaku ne mislev na 4 meseci da mu zamenam podoj so obrok...tuku cisto poleka za pocetok po nekolku lazicki na den se navikne na vkusovite..vidov deka ima razni iskustva na temava, kako i da e imam uste 2 meseca do togas pa ke vidamna krajot sto ke ispadne ..
inaku fala vi za pomosta

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Кога да се почне со дохрана
11.5.2014 14:44:56   
Mika123
zdravo jas usm nova na forumot i sekogas gi sledam vasite razgovori moeto dete ima 5 ipol meseci sega na 19 ke pravi 6 mu davam samo kupeni kasick a i go dojam i neznam dali moze da mu davam mleko so biskviti nekoi od kasickite ne mi gi jade na pr tikva so pilesko brokulata ito ne saka da ja ade a sakam da mu smenam pa ako mozi nekoj da mi kazi vo blagodaram odnapred pozz

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Кога да се почне со дохрана
11.5.2014 18:42:09   
Melanija RR
Mika123 добре дојде на Рингераја user posted image
Млеко со бисквити,мислиш со твое млеко или адаптирано?Бисквитите содржат глутен и ако немате во семејство алерија со глутен се дава по 6 месеци, секој индивидуално,најчесто меѓу 7 и 9 месец.Во одбос на готви кашички со пилешко и воопшто место се даваат по 7 месец.Ова е според повеќето табели за дохрана.
Предвреме нема да прифати бидејќи потешко ја вари таа храна.За почеток полесни варијанти како компир,ориз,тиквица,брокула....
Табела за дохрана има ТУКА КЛИК

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mika123)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Кога да се почне со дохрана
21.5.2014 15:31:59   
Mika123
ti blagodaram mnogu melanija jas mu davam od gotovite kasi na hipp ama telesko so kompir ne saka da mi ja jade kako i brokulata samo onie so se so ovosje mi gi jade isto i sveza banana mu davam ja jade inace sakav da znam dali moze biskviti so adaptirano mleko da mu davam ti blagodaram uste ednas user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Кога да се почне со дохрана
21.5.2014 15:54:16   
Melanija RR
Според мене рано е за телешко, има разни табели по месеци како да се прихранува детето во кои месо се дава од 7 месеци.Сепак секое дете е посебно.
Најчесто овошните каши лесно ги прифаќаат а зеленчуковите потешко.Пробај и со домашно варен компир, морков и брокула и избледирај.Има и тема Бисквити=КЛИК

За да го видиш или симнеш Календар на исхрана ос страната на Рингераја.мк кликни ТУКА
Еве и како слика
user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mika123)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Кога да се почне со дохрана
30.10.2014 9:55:31   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maja Peovski

Од колку месеци почнавте со кашички? и што прво му понудивте ? ние сме 3 ипол месеци


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Маја, најдобро е после 4 и пол месеци да се почни со пробување на нови вкусови, најпрво со овошје. Некои педијатри советуваат со дохрана да се започне со полни 6 месеци, зависи како напредува детето и каква му е крвната слика._____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Кога да се почне со дохрана
19.11.2014 21:33:01   
Dilina
Majки советувајте :) многу се двоумам дали да почнеме со дохрана... Малата последните два месеца не напредува сјајно со килажа ама сепак е ок... со што е подобро да се почне, со сок или кашичка?
Инаку на 12ти направивме 4 месеца.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Кога да се почне со дохрана
20.11.2014 0:01:11   
nataly86
Колку тоа не напредува сјајно? Ако не се лажам во тие месеци до 700 г максимум е препорачливо...
Јас не би дала дохрана на 4 месеци некако ми е рано. Моите близначиња на 28 прават 4 месеци и воопшто не размислувам за дохрана иако сме на АД млеко(можеби дека се предвреме родени )почекај барем уште еден месец, па почнете со пробување вкусови....како што читам сега почнуваат со кашички одма три дена ист вкус за да не има реакција потоа друг вкус..Педијатарот што те советува?
Одлуката е твоја на крај(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.11.2014 8:26:04   
tincule
Мојава веќе има 4 месеци уште малце и ние со дохрана пошто сме и на АД млеко супер си напредува ама морам да и воведам ја гледам бре луѓе не можеш да јадеш од нејзе буља у храна како цело време гладно да е, мислам дека и сама си бара нешто различно од млеко user posted image Па така кога ќе почнеме со пробување на вкусови ќе имаме околу 4 и пол месеци што мислам дека и не е многу рано, да цицавме константно може ќе почнев и покасно ама тоа е.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.11.2014 9:54:34   
Melanija RR
Dilina и денес да почнеш со пробување таа количина нема да ја донајадува ниту ќе качи на тежина.Моето беше на АД и не пиеше многу количински од 4 до 6 м слабо ставаше на килажа, а често бебињата тој период малку стагнираат во кг.Додека не стигне на оброк ќе ве фати 5 месеци додека свикне на лажиче време поминало а пак од само толку нема да ти качи кг.

Мое мислење на 5 да се почне е таман ,па на 6 можеш повеќе видови и тогаш веќе може и 2 оброка па ќе видиш на разлика.Сепак ти најдобро си знаеш,јс стојам на тоа дека секоја мајка си го знае детето и чуствува кога што може да му даде.user posted image

tincule гледа од радозналост го гледа светот боите движењата а храната ништо не и значи.Ќе те гледа така ама баш секогаш.

Еве моето на 14 м почна да ме гледа баш како ,аха јадеш епа дај ми и мене.Бебињата се гледаат и истражуваат user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.12.2014 1:38:21   
sonc90
nie na 4 i pol pocnavme so sok prvo -jabolko i nekolku kapki portokal (ne sakav limon zaradi ova sto iskoci so glupostite sto gi stavale vo limonot) i vidov deka ne saka sok pa bataliv...si rekov nema sto da go silam deteto,i onaka od sok nisto polezno nema...na 4 meseci i 22 dena pocnav so dohrana-jabolko,sega jademe i morkovce a imame 5 meseci od zavcera,da pomine i ovaa nedela pa planiram nautro da i davam na hipp baby first pap...na 12 sme na vakcina pa ke vidam dali ima nekoja razlika vo tezina,sto ni jas ne veruvam zaso dohranata e vsusnost zamena za mleko bidejki mlekoto povekje ne go zasituva deteto...dodusa jas posle sekoj obrok pak i davam mleko i si pie sepak,ne odbiva...all in all poentata e da se pofalam ama i da kazam deka pozelno e da se poceka bar nedela dena otkako ke napravat 4 meseci pa da se pocne so dohrana,zaso nema smisla toa-ej denes napravi 4 meseci pa smees da jades a vcera imase 3 i 29 dena pa ne smees...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.12.2014 8:35:00   
Felly RR
Sonc90, портокалот избегнувај го, пред се заради тоа што сите цитрусни овошја се алергени, и барем до 10 месеци не се даваат.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.12.2014 15:46:17   
sonc90
da,znam, zatoa stavam samo nekolku kapki...do sega nemalo nikakva reakcija,a i davam veke 10 dena da jade kasicki...se nadevam i ponatamu taka ke bide

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.12.2014 16:03:57   
Defne90 RR
Сонц наместо портокал подобро е да му капнуваш по малку мандарина.Баш се сеќавам мене матичната тогаш така ми рече,дека може мандарина да се дава а како што рече фели погоре портокал после годината.Инаку со 4 месеци имаш право добро е полека да се почне со дохрана,само тоа да биде постепено.Ама сепак до 6 месеци млекото треба да си му биде основниот извор на исхрана.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.12.2014 16:33:52   
Maja Peovski
а сокче од мандарина на 4 ипол месечно бебе? на дохрана сме, почнавме веке со кашички досега сме пробале јаболко крушка и банана, солени неќе ли неќе user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?