|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
22.10.2010 23:32:48   
nadica
за почеток можеш одприлика околу 1 полна голема супена лажица

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.10.2010 19:33:42   
merjem
zrdavo na s imam 5 mesecno bebe mu davam na sabajle melen oriz.popladne i pravam so blender banana i jabolko
isto taka i davam vareni kompir i morkov,ve momlam ako moze nekoj dami dade sovet dali
postapuvam pravilno pozzzzz.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Кога да се почне со дохрана
23.10.2010 20:18:43   
Тања РР
Merjem многу мајќи почнуваат со дохрана после 4-5 месец иако генерална препорака е дека до 6 месеци детето нема потреба за ништо друго освен млеко. Сепак, нема ништо лошо што си почнала да му додаваш цврста храна, за да почне да се привикнува на нови вкусови. Прошетај по темите на потфорумот, ќе најдеш многу корисни совети.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот merjem)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.11.2010 18:48:21   
alexija
Zdravo!jas sega se zacleniv vo forumov...me interesirase koj zelencuk moze da i go davam na kerkickata.nie pocnavme so jabolko od 4mesec taka ni rekoa doktorite sega jademe jabolko krusa morkov kompir sapnak..dr sto mozam da i davam?ima 6 meseciuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.11.2010 23:14:15   
Octavia
Ние изгледа доцниме со дохраната user posted image . user posted image  има 5 и пол месеци и уште не сме почнале со дохрана, а гледам на таа возраст бебушите веќе јадат кашички (на здравје нека им се user posted image ). Јас сериозно многу го сфатив она до 6 месеци само доење, ни вода не сме почнале да пиеме, и сега цела сум user posted image . После сокот од јаболко да дадам кашичка од јаболко да проба или сокче од морков?
Ај help, pls user posted image

(Одговор на членот alexija)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.11.2010 10:36:12   
tea
Pedijatarot ni kaza do 6 meseci samo mleko, polse 6 meseci ovosje, se osven, jagodi, malini, kapini prvo vo oblik na sok da probame se, pa posle ovosni kasicki. Posle toa zelncuk, pa od 7 meseci meso telesko ili pilesko,ama pileskoto da bilo domasno, a od 8 meseci zolcka, testenini... na godina belka. Ova istoto mi go kaza i doktorkata na vakcina, so toa sto ona me sovetuvase da pocnam na 4 meseci. Nie pocnavme pomalku na 4 i pol meseci, prvo sokce od jabolko, pa morkovce, pa se ostanato, pa ovosni kasi, pa zelencukovi, meso, zolcka, testenini bez jajca, zitarici, frutolino , rizolino i sl.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.11.2010 11:04:20   
Octavia
Фала многу Теа. Ќе пробаме и ние по тој редослед. user posted image

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.11.2010 11:58:34   
arh_diz
Site razlicno kazuvaat nie vcera napolnivme trimmeseci i pedijatarot rece da mu davam vo tekot na denot po 30 grama peceno jabolko , sto jas neplaniram. Mislam deka e seuste mal a i dobro si napreduva nema potreba od dohrana ima koga da jade

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.11.2010 16:46:12   
Octavia
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Site razlicno kazuvaat nie vcera napolnivme trimmeseci i pedijatarot rece da mu davam vo tekot na denot po 30 grama peceno jabolko , sto jas neplaniram. Mislam deka e seuste mal a i dobro si napreduva nema potreba od dohrana ima koga da jade


Кај педијатриве зависи кој до каде стигнал со надградбата, тоа кажува. Ретки се тие што се трудат да следат нови работи (а би морале, нели). Инаку, на еден МК сајт има рецепти за бебиња и на пр. стои „Бујон од моркови и зелена салата за бебиња од 2 месеци“ user posted image  И јас мислам дека не треба да се брза со дохрана, посебно кај толку мали бебиња.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.11.2010 17:44:06   
gvenda
octavia i jas isto kako tebe ni voda ne davav do 5 i nesto i posle si pocnav so sokce i kasicki ama odma kasicka pa sto sokot nemoe da ja zadrzi i super si prifat i si kaka redovno i se e sea na pocetok super si papse sea neso se zanesuva butka ama kolku saka tolku po dva pati i davam na den retko tri i vodicka i toa so lazicka poso neznae od cucla imam i jas nedoumici mnogu ama pocnavme i ke terame ne se plasi mnogu davaj i ovosje i ke bide super ama cicanjeto ni nezamenlivo uziva i koga i da i dades si cica

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.11.2010 18:27:53   
slavicav
Ova go napishav vo druga tema ama eve i ovde ke pisham.Nie pochnavme na 4 meseci i edna nedela prvo so sokchinja od jabolko,krusha,morkov pa jabolko i morkov no nishto ne pieshe samo lazichka dve,tri a i sega ne pieme sokchinja.Potoa od 5 meseci pochnavme so kashichki jabolko,krusha,banana pa morkov.Jas i dadov orizovi snegulki-mlechnite kashi pa praska i kajsija.I posledniov mesec terame so zelenchuk kompir,tikva,tikvichki itn.
Inaku i mene vo glavata mi beshe haos koga pochnuvav,imam sto tabeli i vo site pishuva razlichno koj produkt koj mesec da se pochne,kupiv i kniga so recepti,gi prochitav site informacii na net za dohrana i na kraj si napraviv shema koja shto nas ni odgovara normalno so konsultacija so pedijatar.
Inaku mislam deka na 3 meseci da se pochne so dohrana e premnogu rano.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.11.2010 20:31:55   
Snowhite RR
аман бе арх_диз на 3 месеци??? Многу рано

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Кога да се почне со дохрана
6.11.2010 12:11:40   
arh_diz
I mene me iznenadi premnogu koga mi rece da go dohranuvam ( moze misli deka pomalku ke go dojam za da oslabneuser posted image user posted image )

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Кога да се почне со дохрана
16.11.2010 13:37:26   
Pregnant
Ние почнавме на 4 ипол месеци прво само со сокче, потоа со овошни кашички (јаболко, круша, праска, банана, кајсија, слива со оризови или пченкарни снегулки) и супер е досега. Сега сме 6 месеци и јадеме и зеленчукови кашички кои многу си ги сакаме (спанаќ со ориз/компир, морков со ориз, тиквичка со ориз/компир, како и миксови од нив). Само не знам дали и е доста по еднаш или треба по двапати да јаде кашичка во денот. Досега по еднаш и давам (120 гр), а приквечер само сокче, и нормално доење. На двапати сум и понудила и навечер кашичка и си јаде, ама ми е страв да не и го оптоварам стомачето.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Кога да се почне со дохрана
16.11.2010 14:12:39   
Палешка РР
На 6 месеци треба да се воведат три оброци, во замена за млечен оброк.
Мене така ме советуваше педијатарот и така направив, но доењето си остана на три часа...и сеуште така цица, освен кога сум на работа и кога има најдолга пауза од 4 часа.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Кога да се почне со дохрана
17.11.2010 21:35:47   
kikicka
mamicki dali znaete otprilika kolku ml mleko treba da pie bebe od 2 meseci?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Кога да се почне со дохрана
17.11.2010 21:37:28   
kikicka
ili kolku cajce da mu se dava vo tekot na denot.eve mojata pie nekogas po 100 ml bekutance od anason i megju obrok pak si bara ali ne po 100 nego onaka kolku da se osvezi i se sushi muceto a voda ne saka barem za sega.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Кога да се почне со дохрана
17.11.2010 22:36:52   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

ili kolku cajce da mu se dava vo tekot na denot.eve mojata pie nekogas po 100 ml bekutance od anason i megju obrok pak si bara ali ne po 100 nego onaka kolku da se osvezi i se sushi muceto a voda ne saka barem za sega.


nema gajle davaj mu no bez preteruvanje da ne ne ti pie mleko posle da se zasiti od cajceto..i moeto mnogu piese bekutan od prilika na den piese po 130-140ml....pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Кога да се почне со дохрана
18.11.2010 9:17:43   
kikicka
abe ona i mlekce si bara samo pokasno so i mi odgovara zsh ne sakam da i davam cesto mleko se prepolnuva i zatoa si se nauci mlekce-cajce pa posle pak mlekce ama ne sekogas

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Кога да се почне со дохрана
18.11.2010 13:27:24   
Pepelaska *
kikicka i jas imam bebe od dva i pol meseci  i pie po 120 ml najceto na sekoi tri nekogas 3 i pol a nekogas dva i pol casa, jas mislam nema tocna mera kolku saka tolku k epie nekogas pie i po 160 ml a pa nekogas samo 80, i nie si pieme cajce po 50 ml mu davam sekoj den.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Кога да се почне со дохрана
18.11.2010 13:31:23   
arh_diz
Adaptiranoto mleko nesmee da se dava nadvor od taa sema sto pisuva na nego bidejki toa potesko se vari vo zeludnikot i moze da mu pravi problemi na bebeto

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.12.2010 23:19:05   
Pepelaska *
Мамички јас скроз сега се избунив од што сакам се најдобро за моето дете се скапав од барање сајтови страници мислења ми се чини цел нет го извртев,на една англиска страна писува дека од 4 до 6 м може да се почне со дохрана и тоа ориз цереалии а од овошје јаболко банана или авокадо од зеленчик сладок компир.
Е сега и за сокчиња на оние што ги гледам по продцавници пишува од 4м , Мартин на 5 ќе направи 4 месеца, свекрва ми ми вика давај му бе јас на мт му давав од нецели два месеца. И тоа од дренки ми вика да му давам сок домашен???user posted image
Докторката ни рече не мора ништо мало е уште, овде некои велат од 6 некои од 4 , скроз сер избунив, што ако е касно после, а ако му дадам да не му биде нешто, незнам што да правам особено за сок свеки како одвај да чека да му дадам сок на детево незнам зошто user posted image  белки знае дека не е замена за млеко.

Совет?

p.s. незнам колку има врска ама на мм сите заби му се расипани

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 25.12.2010 23:20:47 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.12.2010 23:47:35   
lukas
pepelaska ,nezz zosto tolku se sekiras pocekaj uste malku bar neka ima polni 4 meseci i pocni so sokce od jabolkce pa posle malku po malku ke mu vnesvas i drugi ovosja...ne brzaj pa i svekrvati sto ima da ti insistira ti kako sto mislis taka pravi i nema sto da baras po net,obicno megu 4 i 6 ti mesec se dava jas na lukas pocnav da mu davam na nepolni 4 meseci sokce...pa psole pocnav so banana,kajsija krusa,i.tn.kolku sto e sega tvoeto ,pa ene go nema gajle toa e tvoj izbor i samo tvoj...user posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Кога да се почне со дохрана
26.12.2010 0:04:46   
*miki mami*
пепелашка мал ти е бебушот за дохрана  почекај усте малку освен ако не напредува доволно почекај барм 4ипол 5да наполни па поцни со сокче и овошје
што е тоа домашен сок од дренки на толку мало бебе па дренките се киселиuser posted image
Ти си знаеш најдобро што е најдобро за твоето дете јас моето почнав да го дохранувам од 5полни месеци со овошје сокче му дадов ради реда по малку неколку пати веке ако јаде нека јаде а не да му се полни мешето водаuser posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Кога да се почне со дохрана
26.12.2010 0:12:43   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Мамички јас скроз сега се избунив од што сакам се најдобро за моето дете се скапав од барање сајтови страници мислења ми се чини цел нет го извртев,на една англиска страна писува дека од 4 до 6 м може да се почне со дохрана и тоа ориз цереалии а од овошје јаболко банана или авокадо од зеленчик сладок компир.
Е сега и за сокчиња на оние што ги гледам по продцавници пишува од 4м , Мартин на 5 ќе направи 4 месеца, свекрва ми ми вика давај му бе јас на мт му давав од нецели два месеца. И тоа од дренки ми вика да му давам сок домашен???user posted image
Докторката ни рече не мора ништо мало е уште, овде некои велат од 6 некои од 4 , скроз сер избунив, што ако е касно после, а ако му дадам да не му биде нешто, незнам што да правам особено за сок свеки како одвај да чека да му дадам сок на детево незнам зошто user posted image  белки знае дека не е замена за млеко.

Совет?

p.s. незнам колку има врска ама на мм сите заби му се расипани


Не те разбирам Пепелашка, како може да биде касно да се почне со дохрана? Па цел живот е пред него, ќе јаде, има време.
Според мене многу е рано да почнеш со давање сокчиња а особено сок од дренки кој е полн со шеќер.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?