|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.12.2010 15:07:34   
marina82
koga pocnavte so glutenski proizvodi. mene dr. mi rece deka mozam od 6 meseci, a vas?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.12.2010 17:53:14   
lukas
mozes da pocnisuser posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.1.2011 12:07:11   
krofnicka
zdravo jas sum nova vo vasiot forum i bi sakala da ve prasam nesto.moeto bebce ima 3 meseci i 10 dena i veke odbiva i cicanje i adaptirano mleko i navistina ne znam sto da pravam.prethodno tesko cicase no sepak cicase i piese od sise.sega ne saka ni toa ni toa.zatoa pred dva dena rekov da probam so sok od jabolka kolku da vidam dali ke go pie.i eve tret den pie sokce od jabolce po malku normalno.zosto mi odbiva mleko? i dali da pocnam veke so ovosni kasicki zatoa sto ne saka mleko ?
pie mleko edinstveno koga spie pa jas mu go butam siset_o ili gradata.togas pie i toa ubavo si pie maksimum 150 ml.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.1.2011 13:12:24   
arh_diz
Krofnicka dobredojde na RR
Periodot pomegu 3-4 mesec e skok vo razvojot , i povekeo decinja togas odbivaat mleko ist slucaj bese i so moeto .Bidi strpliva i nudu mu pocesto mleko za nedela dve ke pomine i ke i se vrati na staroto.Mislam drka mnogu rano ste pocnale so dohrana no vo sekoj slucaj ti si znaes najdobro. Ako ste pocnale prodolzete no ne go izostavuvaj mlekoto , bebeto ti e seuste malo i mlekoto neka mu bide glavna hrana a kasickite kako desertuser posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот krofnicka)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.1.2011 13:14:13   
Pepelaska *
Млекото е основна исхрана до 6 месеци, после 6 месеци веќе не ги задоволува потребите на бебето па се препорачува дохрана, ама ете има и исклучоци. Види да не не ја местиш убаво на града или кога пие од шише на колку време и даваш млеко адаптираното не треба да се дава на помалку од 3 часа, а за кашичките ти најдобро си знаеш, и јас имам другарки кои на таа возраст почнале со кашички иако според мене е рано барем до 4, потруди се да ја најдеш причината зошто не го сака млекото

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот krofnicka)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.1.2011 13:44:04   
krofnicka
ne sum pocnala so kasicki seuste i ne ni planiram dodeka ne napolni bebus 4 meseci.sega samo pocnav sokce po malku da mu davam.dali da prekinam togas i so sokot ?
masko e bebco ne e zensko :)
inaku ima poveke od edna nedela kako ne saka ni sise ni grada.pa sega kako sto ne pie celo vreme mu nudam sise i grada ne cekam da pominat 3 saati.dali da go ostavam malku gladen pa posle da probam.no eden den bese mnogu gladen i za ziva glava ne sakase da pie.jas zedov da mu dadam so spric i taka si pie so slast.si mislam da ne e premnogu mrzeliv i veke ne saka da vlece ? user posted image mnogu e tesko koga dete ti odbiva da jade user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.1.2011 13:49:25   
arh_diz
Krofnicka dokolku saka so spric davaj mu taka. No pak ke ti napomnam i jas imav takov period i postojano go stavav na grada. Samo meri go gledaj kako napreduva da ne gubi od tezinata. Jas mislam da prodoliz so sokce ako veke od 4 meseci planiras kasicki. Mada mene pedijatarot me sovetuvase da pocnam so dohrana od 3 polni meseci.

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 25.1.2011 13:50:01 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот krofnicka)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.1.2011 14:03:16   
krofnicka
ne znam sto da kazam.ovie doktorive site razlicno kazuvaat.eve sega procitav deka vo britanija spored najnovite istrazuvanja bilo pogresno da ne mu se dava na bebe da jade do 6 meseci.trebalo posle 3 tiot mesec da se pocne so hrana zatoa sto ako se pocnelo od 6 ti mesec decata bile poveke skloni na aalergija plus ne jadele posle sve tuku bile prebirlivi.
ako odam kaj 10 razlicni pedijatri site 10 ke mi kazat razlicni mislenja.zatoa i ne se konsultirav so nieden doktor i mu dadov sokce user posted image no so kasicki ke pocekame dur ne napolni barem 4 meseci.porano ne mu davam.
i jas licno smetam deka 6 meseci se premnogu za da bide edno bebe samo na mleko.ne znam mozebi gresamuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.1.2011 14:17:45   
bliznaci29
Krofnicka moj sovet e ako bebeto uste go dois ako mislis deka dovolno imas mleko do 6meseci samo toa, a potoa dohranuvanje,mojata kerkicka ja doev godina ipol a posle 6meseci jadese mangicki se bez zacini i zaprski taka da ako slusas i citas razni knigi se ke ti se izmesa vo glava,doktorite zabranuvaa i voda ne davaa da im se dava pa jas sum davala i na dva meseci i sega nisto ne i e a i najvazno jade se gotveno i pie cedeni sokcinja a kasickite sto gi kupuvav nekogas za nabrzina da i dadam ne gi sakase taticko gi jadese ,ti kako mislis i osekas sto mu e potrebno na bebeto od malo neka gi oseti vkusovite na ubavite jadenja veruvaj mi od malo treba da se pocne da se uci i kerka mi ima sega skoro 7godinki,pozdrav.

(Одговор на членот krofnicka)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.1.2011 14:23:37   
Octavia
За поголемото дете лекарите советуваа со полни 4 месеци сокче да почнеме, со полни пет со кашички, и така постапив. Со бебево, со сокче почнав со полни 5, а кашички почнавме скоро со полни 6, (поточно 5 месеци и 3 недели), до тогаш бевме само на цицање. Еден лекар ми рече дека сум можела и порано, друга ми рече дека сум постапила правилно. Како треба? Најдобро е мајката да одлучи, ама сепак да не е премногу рано, заради мешето и невозможноста да ја свари храната.
И за она најново истражување погоре спомнато, веднаш по тоа имаше и контра-аргумент, исто од лекари од Британија, дека премногу раната дохрана се промовира под притисок на индустријата на храна за бебиња, заради профит user posted image . Многу реално ми звучи и едното и другото user posted image

(Одговор на членот krofnicka)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Кога да се почне со дохрана
6.2.2011 12:56:36   
darfil
Сега имаме 5 и пол месеци и веќе почнавме со сокчиња од свежо овошје.Прво јаболко,круша па црна слива,а за неколку дена и кашички од истото овошје.Ги следам советите на педијатарот,а секако и вашите,мили мамички

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Кога да се почне со дохрана
15.2.2011 17:49:33   
mamamoni
наредната недела полниме 4 месеци и досега сме само на доење ни чајче или вода не сака да пие од шише. сакам да пробам барем со сокче помалку да и давам ама некако ми страв а супер си напредува.уште сега не можеме да јадиме пред неа цело време не гледа и шлапка со устето user posted image

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.2.2011 8:30:06   
Pepelaska *
Ние почнавме на 5 и пол мислам со по неколку лажички пробавме банана јаболко и малку морков ама па сега мангупот не сака млеко, пие само по 80 мл и тоа со сила а кога му давам друго со лажиче мислиш цело тегличе ќе ги зеде како лапа лакомо, на млекото пишува да пие 3 5 оброци по 210 мл иако јас не се водам по тоа многу а тој пие многу помалку, незнам што да правам дали да му давам повеќе од кашичките мислам гладно е детето, како да му воведам редuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.2.2011 8:41:19   
arh_diz
Pepelaska eve kako na mene mi pisa red pedijatarot ama nikako da go napravime toj red 06 mleko 10 mleko 14 kasicka 150-200 grama 18 mleko 22 mleko i spienje
Nie dosega sme probale mlada tikvica morkov,brokula kompir i karfiol i po sovet na pedijatarot treba da ostaneme uste na ova da ne voveduvam novi vkusovi osnovna hrana da mu e mlekoto

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.2.2011 8:54:15   
Pepelaska *
е кај нас е вака некако сабајле во 6 или во 4 негде пие млеко, после до 12 не бара јас му давам кај 10 кашичка па околу 2 и пол пие млеко во 5 и пол па кај 8 и пол 9 пакмлеко, па заспива кај 10 и пие млеко околу 12 1 па пак кај 4 и пол или 6, а знае и да седи без ништо 5 6 саата, може му е таман ама незнам овеи сите оброци не се исти многу ретко испива 160 мл како што си пиеше.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.2.2011 10:50:49   
stojanoskad
Pocnavme so 4 i pol meseci, so jabolko a ponatamu so drugo ovosje,nekade kaj 5 probavme i zelencuk, pocnamve so kompir, sega sme 6 pa jademe po malku i meso (telesko, pilesko).Dosega mu nemam kupeno kasicka,gi pravime doma, a mojoe sin se sto proba do sega obozava.user posted image
Kakva golema razlika megu nego i brat mu.Brat mu na negova vozras nejkese da cue za druga hrana osven za mleko od mama.Ama cabe ne rekle,sekoe dete svoja prikazna.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Кога да се почне со дохрана
24.2.2011 11:07:58   
danced
sega Dario ima polni 6 meseci, ima 3 obroci od kasicki, nautro imame ovosna kasicka, za rucek zelencukova, a na vecer hrana "good night" od HIPP pomegu site obroci doenje. pocnavme na 4 ipol meseci  so gotovi kasicki od HIPP, a sega mu gi podgotvuvam doma.

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.3.2011 15:06:17   
bebuskicka
moevo bebe ima 4 meseca i edna nedela. Dali e rano za da pocnam so dohrana ili ne?Dosega sme samo na doenje no vo posledno vreme  ne saka da cica.Misla so jabolka da pocnam ama dali taa treba da e termicki prerabotena?

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.3.2011 15:15:22   
arh_diz
Razlicni se stavovite kga da se pocne so dohrana toa ti najdobro treba da si go odlucis. Nie sme na doenje isto jas pocnav od 6 polni meseci dobro si napreduvase user posted image a i smtam deka pod 6 meseci mnogu e rano
Jabolkoto treba da bide ili peceno ili vareno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bebuskicka)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.3.2011 15:22:12   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebuskicka

moevo bebe ima 4 meseca i edna nedela. Dali e rano za da pocnam so dohrana ili ne?Dosega sme samo na doenje no vo posledno vreme  ne saka da cica.Misla so jabolka da pocnam ama dali taa treba da e termicki prerabotena?


И моето user posted image е скоро на иста возраст. Мене многу ме мачи оваа тема...доста се распрашував и од поискусни мамички, пријателки, роднини но и до педијатри.
Со дохрана треба да се почне тогаш кога детето е спремно. Што тоа значи: обично бебето кога вие јадете ве гледа, ги пружа рачињата и сака и оно да проба. Обично тое е период помеѓу 4 и 6 месец. Кај секое дете е различно. Ме советуваа најпрвин да се почне со зеленчук и тоа термички обработен. Кашичката треба д биде мека но не целосно изблендана туку и да има и мали парченца за да научи детето да џвака. На почеток се дава по лажичка две и тоа неколку дена ист зеленчук, овошје за да се види дали е детето алергично.
Твое е да одлучиш кога и со што ќе почнеш.
Среќно!


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот bebuskicka)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.3.2011 22:13:22   
bebuskicka
denes pievme sokce od jabolka i so slast go ispi od slednive denovi ke probame i kasicki

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Кога да се почне со дохрана
18.3.2011 11:24:31   
Nadezna
Damjan za dva dena im a4 meseci, za edna nedela k epocneme so dohrana.
Vaka, doma imam Power Juicer, i planiram prvo sokcinjata od jabolka da mu gi pravam tamu....
Sakam da ve prasam, sto  islsite, dali e podobro svezo/? Kolku vreme smee da stoi?
Inaku, planiram edna nedela-eden nov vkus, i toa samo sokcinja vo 4 mesec.
Ne mi  e jasno koja kolicina da mu ja davam, patronaznata mi rece po 4 lazicki sok dnevno?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Кога да се почне со дохрана
18.3.2011 13:09:27   
stela
Moj Stefan utre polni 4 meseci, jas veke se spremav za voveduvanje nova hrana, zasto sme na AD Aptamil, no denes bevme na redovna kontrola i doktorot ni rece od naredniot mesec da pocneme. Inaku prvo se pocnuva so sokcinja od jabolko pa morkovce...
A go prasav i za taa dilema, posto procitav eden post deka ne trebalo od sokovnik tuku racno cedeno (rendano, cedeno niz gaza itn) no doktorot mi rece deka nemalo vrska i deka moze od sokovnik, a za kolku da stoi mislam deka treba da se pie isklucivo svezo napraven zasto ako stoi podolgo od polovina cas mu se gubat vitaminite.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Кога да се почне со дохрана
18.3.2011 21:04:04   
Pepelaska *
Да Надежна 4 лажички дневно и тоа две сабајле а две попладне и да јаболко и морков е прво , па круша , и.т.н. user posted image па со текот на времето ќе му ја зголемуваш количината па после кашички од истите продукти, со среќа да си јадете , стела и ние сме на АД па јас почнав на 5 и пол со дохрана, супер си напредуваше и затоа , а сокот да треба да  е свеж секогаш посебно за user posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 18.3.2011 21:05:27 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Кога да се почне со дохрана
18.3.2011 21:32:00   
mila mama
Nie pocnavme na 5 meseci so dohrana i toa so zelencukovo pire domasno prigotveno. Prvata nedela 5 dena i davav nekolku lazicki svareno i pasirano morkovce, vtorata nedela kompir, tretata paskanat, a sega planiram tikvicka. I toa se po nekolku lazicki, maksimum okolu 50 gr. jade user posted image Zdravje, posle 6 meseci ke zgolemuvame kolicinski user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?