|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  49 50 [51] 52 53   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.5.2014 19:41:59   
kapina
Jas si potstanuvav odev na inekcii na sekoj tri dena primav pregnil 4inekcii isprimav po etse simnuvav ednas dnevno imav dozvola od dr da se simnam I da se kacam do petti kat

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 1251
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.5.2014 12:04:00   
Kaya
Женски, ми го одобрија ваучерот! Се одлучив за др. Димитров од Ремедика. Од денес почнувам со Јасмин, па за две недели најверојатно ќе почнам со боцкање..Сега сум официјално дел од друштвово:) Поздрав и со среќа на сите!user posted image

_____________________________

PCOS+олигоастеноспермија, 1 обид за IUI= /, многу малку пливачи :) 1 IVF - тешка хиперстимулација, freeze all; 2 FET=/, во план трет FET...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1252
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.5.2014 12:08:40   
LoveableMe RR
Kaya, го префрлам постот во Денес го добив позитивниот одговор. Честитки упатувајте тамуuser posted image

Каја, кажи какво ти е искуството со др. Димитров, дали се видовте, дали ти даде посебна исхрана, како те прими, со што ќе се боцкаш дали ти кажа и во која доза, позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 7.5.2014 12:22:59 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kaya)
Непосредна врска до пораките: 1253
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.5.2014 14:03:51   
brm_brm
Kaja ajde so lesno neka e. Eve jas za mene da si kazam. Vtor den od ET mi e I veke mi zdosadi da lezam.sto pravevte vie po ET? I mislam deka pozz misla ubavo deluva vo celata faza na ivf.zatoa samo pozitivna misla.


1. Sega me interesira za boleduvanje. neli sledat 2 nedeli. Kolku odbivaat od plata I ima li razlika vo platata ako zemes 1 ili 2 nedeli boleduvanje???a na rabota koga treba da kazam deka sum na boleduvanje, odnapred ili od denot koga ke go zemam boleduvanjeto.po nekoja logika *ne mozes da znaes* koga ke se razbolis neli?

2.Posle punkcijata koristam Crinone gel 8% vaginalno navecer.kakvo e vaset_o iskustvo so Crinone gel. Jas imam edno prasanje: gelot go apliciram vaginalno navecer.no vo tekot na denot na dolniot vez primetuvam grutcinja svetlo kafeavi.grutcinjata vo red- od gelot no zosto svetlo kafeavo?? Da napomenam deka mi e 2 den od transfer.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 7.5.2014 14:06:41 >

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1254
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.5.2014 14:31:12   
LoveableMe RR
brm-brm, подобро две недели се исплати блоедување од една, пошто горе долу исти пари е. Неколку дена одмарај, после шеткај малце по дома, ако сакаш и надвор, само не кревај тешко не се оптеретувај многу, лежењето удира на психа јас ја направив таа грешка, олабави. Капките крв се од трансферот, не е страшно, на сите даваат Кринонг гел после ИВФ. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1255
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.5.2014 14:51:48   
brm_brm

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

brm-brm, подобро две недели се исплати блоедување од една, пошто горе долу исти пари е. Неколку дена одмарај, после шеткај малце по дома, ако сакаш и надвор, само не кревај тешко не се оптеретувај многу, лежењето удира на психа јас ја направив таа грешка, олабави. Капките крв се од трансферот, не е страшно, на сите даваат Кринонг гел после ИВФ. Позз


фала ти, а на работа кога да го најавам боледувањето, истиот ден од кога ми почнува?пр. го земам од петок и се јавувам во петок и им кажувам јас од денес сум на боледување???

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1256
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.5.2014 15:19:23   
kapina
Jas odma im kazav za boleduvanjeto

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1257
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.5.2014 15:25:22   
brm_brm

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jas odma im kazav za boleduvanjeto

Значи истиот ден им кажа од кога ти започна така?, а, кога го носиш на работа?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1258
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.5.2014 17:00:09   
kate18
Boleduvanjeto se nosi na rabota koga ke ti go zatvori maticnata,posle 15 dena, ne znam kako e kaj tebe na rabota,kaj mene baraat nekoja potvrda da im odnesam od maticnata deka e otvoreno boleduvanje,cisto nekoja beleska da bide oficijalno, kaj nekoi ne baraat samo treba da im najavis koga ke go otvoris,pozzz

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1259
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.5.2014 17:31:29   
brm_brm

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate18

Boleduvanjeto se nosi na rabota koga ke ti go zatvori maticnata,posle 15 dena, ne znam kako e kaj tebe na rabota,kaj mene baraat nekoja potvrda da im odnesam od maticnata deka e otvoreno boleduvanje,cisto nekoja beleska da bide oficijalno, kaj nekoi ne baraat samo treba da im najavis koga ke go otvoris,pozzz

фала ти кате,
значи од денес ако сум на боледување, денес им се јавувам на работа и им кажувам дека ми е отворено боледувањето, така?

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 1260
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.5.2014 19:04:30   
kapina
Da pa jas ne go odnesev odma oti bevme vo toj moment na odmor

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1261
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.5.2014 21:04:37   
brm_brm
РР не е гршка што на 2 ден од ет си станувам од кревет и над шпоретот си направам супа,...ама сето тоа со благи движења.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1262
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.5.2014 23:04:17   
butterfly 00
Devojki me interesira utre odam da davam krv na transfuziologija, sega me interesira se pripremam za vtoro IVF preku fondot i doktorot povtorno ke mi dade da primam kleksan inekcii zaradi nekrvarenjeto vo matkata sto mi pravea histeroskopija, pa me interesira za da gi refundiram parite posle za kleksanot sto treba da napravam koga ke gi zemam rezultatite treba da pobaram nekoja potvrda od specijalit da mi pise zosto mi gi prepisuvaat, pa so taa potvrda posle da si gi vratam parite li? Aj ve molam nekoj sto znae neka me informira, najgolemo thanks.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1263
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.5.2014 23:51:32   
kapina
Brm brm ajde ne panici tolku jas patuvav eden eden cas po et bitola strumica tri casa plus toa se kaciv na petti kat oti ziveam na petti kat ne si ja maci psihata dotolku drugiot den stanav dorucek si spremav domasnite obvrski si gi obavuvav najnormalno fala bogu ako sum pravela IVF neznaci deka sum bolna I da se vrzam za krevet lezenjeto nonstop vo krevet loso vlijae na cirkulacijata. Iako mm vika sega ke te vrzam za nego jas kako sto sum naviknata nonstop da bidam aktivna vikam teskono toa e ne treba samo da krevas tesko ovie dve nedeli po skali moze samo ednas da se simnes od petti kat mislam ednas dnevno

< Поракaта ја уредил kapina -- 7.5.2014 23:54:12 >

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 1264
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.5.2014 9:24:23   
brm_brm
Taka e Kapina zatoa I napisav.i jas si stanuvam se dvizam niz doma.no prasav zatoa sto mnogu rr voopsto ne stanuvale.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1265
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.5.2014 10:09:32   
LoveableMe RR
Butterfly00, најдобро да се јавиш во Фондот или да отидеш и да прашаш како е процедурата за поврат на средства за Клексан, или пиши и на ВезилкаРР таа прима клексани, може веќе знае како оди процедурата за тоа.

Брм-бмр верувај лежењето не е пресудно се успешно ИВФ, но и премногу напор, трчање, кревање тешки работи не е добро, златна средина, движи се по дома, одмарај, мислам дека после 7-8 ден можеш и прошетки лесни да правиш, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1266
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.5.2014 11:57:02   
mery
Eve I ja zavrsiv so punkcijata, mi izvadija 13 jk, samo dve najkvalitetni jk ke mi gi vratat rece embriologot I mi spomna za zamrznuvanje na jk. Dali ima nekoja iskustvo so zamrznuvanjeto, I dali vredi da se zamrznat? Sto mislite devojki?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1267
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.5.2014 12:52:11   
bube10
mery jas so zamrznati embrioni od tret den na razvoj ostanav bremena. Ako ste vo moznost da platite za da vi gi zamrznat mislam deka ic ne treba da razmisluvas. Pozz

_____________________________

obidi = 3 godini, 2013= 1 inseminacija = / , 1-vo ivf = neuspesno, 2-ro ivf so zamrznati embrioni = uspesno ; terapija - crinone gel, aspirin, estrofen 2x2, folna, dexamethason, vitamin c, cink, magnezium i kalcium i vitamin D3

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 1268
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.5.2014 22:08:51   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mery

Eve I ja zavrsiv so punkcijata, mi izvadija 13 jk, samo dve najkvalitetni jk ke mi gi vratat rece embriologot I mi spomna za zamrznuvanje na jk. Dali ima nekoja iskustvo so zamrznuvanjeto, I dali vredi da se zamrznat? Sto mislite devojki?


Obavezno! Ne se misli ich!

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 1269
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.5.2014 22:56:17   
mery
bube10 kaj pravese ivf? ne mozam da razbiram toa od 3-ti den na razvoj sto si ostanala bremena. Najverojatno ke gi zamrznam. Kolku dolgo gi cuvat? Sto ako ostanuvam bremena od prvpat, prodolzuvaat li da gi cuvat i dali moze za vtora bremenost da gi iskoristime zamrznatite jk, ili gi frlat? fala vi mnogu bas mi pomogna vo odlukata.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1270
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.5.2014 23:43:09   
bube10
Ivf pravev vo Remedika kaj Petanovski I zamrznatite embrioni mi bea od tret den na razvoj - osumkletocni embrioni. Obicno gi vrakaat na petti den od razvoj - blastocisti, no kaj mene bea od treti den zamrznati (obicno na 5-ti I na 3-ti den zamrznuvaat embrioni, dokolku neli imas poveke izvadeno), bidejki prvoto ivf mi bese neuspesno odma posle toa gi iskoristiv zamrznatite I imam zdravje za ponataka da probam uste ednas. Gi cuvaat 5 godini I mislam deka ke te cini okolu 500 evra, si potpisuvas dogovor so bolnicata i mozes ponataka da si gi iskoristis za da ne se maltletiras da se klukas so hormoni i da ja pominuvas istata procedura.

Pozz

_____________________________

obidi = 3 godini, 2013= 1 inseminacija = / , 1-vo ivf = neuspesno, 2-ro ivf so zamrznati embrioni = uspesno ; terapija - crinone gel, aspirin, estrofen 2x2, folna, dexamethason, vitamin c, cink, magnezium i kalcium i vitamin D3

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 1271
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.5.2014 14:14:45   
brm_brm
Дали некоја од вас користела Фраксипарин инекции, а во исто време и аспирин и како ги користевте?

(Одговор на членот bube10)
Непосредна врска до пораките: 1272
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.5.2014 14:51:07   
LoveableMe RR
brm-brm, имаме тема Клексан инекции, гледам има рингерајки што користеле фраксипарин како тебе, позз

mery, кога трансфер?user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1273
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.5.2014 16:05:13   
lolla RR
Здраво девојки, јас поретко пишувам но редовно ве читам, навивам и пуштам среќа кога треба :)

И ние стигнавме до ивф, ке го правиме кај Димитров во Ремедика. Ви посакувам на сите успешно ивф и конечно и ние да се израдуваме со мешиња летово.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1274
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.5.2014 16:39:29   
mery
Loveable denes mi se javija od laboratorija I mi kazaa deka oplodile 6 jk, pak utre ke mi se javat da mi potvrdat dali vo nedela ili vtornik za transfer.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1275
Страница:   <<   < Претходна страница  49 50 [51] 52 53   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  49 50 [51] 52 53   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?