|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.5.2014 16:18:08   
kapina
Kaj mene dr tase napravi greska so lekovite ne so bakteriite

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1226
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.5.2014 16:27:12   
tea 88
izvini Kapina jas nemam ubavo razbrano, mislev radi bakterija si imala spontan. a so lekovi ti dade Tase? lele vaka koga ke citam mi idi kaj Lazarevski da otidam samo sto mi e daleku a vikaat imalo i mnogu guzva kaj nego za ifv

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1227
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.5.2014 17:47:36   
nataly86
Извини Капина но бидејќи ти имаш лошо искуство од Др. Таше не значи дека на сите тоа ќе има се случи....Значи процесот на ИВФ е многу тежок каде покрај докторот се вклучени и биологот но и тие не се семоќни има некој одозгора кој повеќе ги диктира работите...секогаш нештата се случуваат со причина...и преминувањето преку тоа и извлекувањето на поука е многу подобро отколку цело време да се бара и окривува една личност....
Според мене секој треба да прави ИВФ онаму каде што го води срцето и самата интуиција...ако на овај форум не се фали или не се куди некој доктор не значи дека истиот не е или е стручен....Од секој доктор има задоволни и незадоволни пацинети...секој некаде го чека среќата само треба да се пронајди..

Инаку за дискусијата за трансфер дали е 3 или 5 ден јас мислам дека успешноста е поголема со враќање на бластоциста на 5 ден...не само кај нас туку и во светот...еве и јас сум таков пример на 3 ден имавме 5 ембриони за кој билогот одлучи да ги почекаме до 5 ден..на 5 ден имаше само две бластоцисти кои сега се веке прекрасни бебуши од 20 г.н

Затоа девојки многу позитвни мисли се враќаат со позитвни работи, Ве гушкам user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1228
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.5.2014 21:28:57   
tea 88
I jas taka imam dosta citano po forumite deka uspesnosta e daleku pogolema so blastocisti ama kako sto potvrdi Nataly86 treba barem 5-6 oplodeni embrioni da bidat na 3 den od punkcija pa za da vidat koj do 5 den ke bidat najkvalitetni. a kade pravese ifv?

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1229
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.5.2014 22:03:33   
kapina
jas kaj lazarevski ke odam sega no ke odam so vrski i neznam kako e dali ima guzva ili ne a da imav pozitivno iskustvo normalno ke go falev dr tase no kako da kazam nesto ubavo koga nema sto da se kaze kako da kazam nesto loso za mojot privaten ginekolog vo strumica ili pak endokrinologot sto celo vreme ja sledat mojata situacija i samo prasuvat koga pak ke odam na ivf kazete koga drugite lekari znaci vikaa jas so taa dijagnoza ke si gi pijam eutirox cel zivot ona napravi da ne moram mi ja sredi i hipofizata i stiotnata zlezda i se angazira i na mm da pomogne okolu sreduvanjeto na spermogramot bravo za doktorkata imam samo da kazam i mi kazaa da ne me motaa ginekolozite edno dve godini mojata situacija ke se sredese i porano ona i pomogna i na sestra mi okolu sreduvanjeto na hormonite visok i bese testosteronot dvojno pokacen i insulinot i tsh i sega ima since od 1 godinka i e bremena za vtoro dete i ke treba da se porodi vo septemvri

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1230
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.5.2014 10:22:47   
LoveableMe RR
Brm_brm, ајде значи стигна до пункција? На денот на пункцијата ти даваат анестезија ако имаш многу фоликули, ако имаш помалку можеш да им кажеш дека не сакаш со анестезија, од тебе зависи. Трае релативно кратко, ти даваат антибиотик, потоа те ставаат во соба лежиш неколку саати и си одиш дома, потоа одмараш и чекаш да ти јават кога ќе биде трансферот Известувај не!user posted image

капина и јас се согласувам со другите, за се го кривиш др. Таше, не викам дека е добар, но не можеш да кажеш дека не чини и дека тој е крив за ИВФ. Јас исто имав биохемиска бременост, пиев еутирокс и аспирин и докторите подоцна ми потврдија дека се пијат заедно без проблем, но по генетските испитувања, ми дадоа терапија подолга со аспирин и б-комплекс и фолна, така што не мислам дека мојот др. Ивановски од Систина згреши и не кривам никого, иако и јас денес сакав да бидам бремена, но тоа е што е, некогаш така се случува и нема правило. Дефинитивно треба да си ги пратиш матичните доктори, докторот за ИВФ не може за се да мисли, имаат многу гужва и најдобро е самата пациентка да си води грижа и ако треба да го потсетува докторот.

Имаме ли други рингерајки пред пункција? user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1231
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.5.2014 10:30:57   
nataly86
Tea 88 Јас правев во Плодност кај др.Таше....


(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1232
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.5.2014 12:37:40   
kapina
Jas sega sum skoncentrirana za ponatamu sto ke bide kako ke bide I ne sakam da se potsekam na toa iskustvo sto go imav tamu samo znam nikogas ama nikogas poveke moja noga nema da stapne tamu ne samo zaradi greskata sto ja napravinego I odnosot sto go imase prema mene znaci sega Samo gledam da si gi sobirame dokumentIte da se sredam psihicki da si gi doteram zabite sto imam za sreduvanje da si go sredam domot a za tamu niti sakam da se potsekam niti sakam da zboruvam. Bese I pomina. I znam samo edno jas imav loso iskustvo od tamu

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1233
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.5.2014 15:13:17   
nataly86
Мило ми е Капина што си решила да продолжиш понатаму...Одлуките каде што и како се секако твои...Многу среќа и успех до посакуваната целuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1234
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.5.2014 17:23:08   
brm_brm
Епа мои РР заврши мојата пункција само со 3 јк, другите прснале предвреме, се чудеше и докторот и ке биде со ICSI заради слабиот спермограм. и така си чекаме сега позив од ембриологот. ваше искуство со феаксипарин инекции (замена за клексан) пред трансфер??

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1235
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.5.2014 17:58:54   
kapina
Loveable me posle koga ke ispituvas pak na transfuziona po kolku aspirin I sto kako po IVF ili pred IVF jas na mene transfuziologot mi rece samo oti on ke mi ja odreduva dozata no ne mi kaza koga da odam

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1236
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.5.2014 19:33:30   
LoveableMe RR
Брм-брм супер, чекаме деновиве убави вестиuser posted image Мери, до каде си? Капина, мене ми дадоа аспирин 1 на ден протект и ми рекоа да пијам најмалку три месеци за да има резултат.

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

15.04 - brm_brm -почеток со терапија
15.04 - mery - почеток со терапија


=========================
04.05 - brm_brm = пункција / 06.05 = ET
08.05 - mery = пункција / = ET


user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
20.05 brm _brm = ТЕСТ
/05 mery = ТЕСТ

=========================

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

ПОДДРШКА
user posted image

Kolachence,firenca didi, Adelle,gina,mesecina83,Bogdancanka RR, koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , taci14 ,Herco, trust, kapina, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, Butterfly00, kate.., dzvezda, bubble, SOLE, butterfly00, snekki, milasteve, almushka
=====================

2014 година
nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image Anonimenuser posted image babylove**user posted image avgustina2 user posted image Yaya user posted image skrienauser posted image


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 6.5.2014 12:44:02 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1237
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.5.2014 20:19:04   
kapina
Kaj mene nemase znaci nikakov problem so afa I ddimeri odlicna krvna slika no zaradi toa sto majka mi e dobila tromboza za vreme bremenosta zatoa na mene ke mi davat aspirin najverojatno samo dva pati nedelno kako sto kaza transfuziologotako veke pies aspirin pij I vitamin c on stvara deficit na vitamin c.

A I drugo jadi visni oni se prirodna zamena za aspirinot.


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 5.5.2014 9:13:17 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1238
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.5.2014 22:36:00   
skriena
zdravo zenski jas denes bev na kontrola kaj lazarevski i neznam kako ke izdrzam do sreda me gledase na eho i ne mozese da vidi bebuski me natera da napravam bhcg posto pred ova pravev dva na 14 i na 16 den prviot bese 568 vtoriot 954 bez razreduvanje koga gi vide doktorot mi rece deka se super a denesniot izleze 4702 so razreduvanje a zosto ne se gledaat bebinjata ne mi e jasno me plasi da ne e vonmatericno ajde pisete mi nekoe mislenje posto nemam um vo glavata porezultatot od bhcg e dobro ama KADE SE pozz

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1239
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.5.2014 23:03:51   
mery
Zdravo devojki,skriena ti posakuvam srekaa I vo sreda veke bebulkite ke gi vidish ke porasnat za dva dena.
Denes bev na pregled I punkcijata mi ja zakazaa za vo cetvrtok, so anestezija, RR neli te prasuvaat dali sakas so anestezija ili ne. Dali e taka? Mene ne me prasa dr. Da ve prasam I drugo ,mene 3-ti den za ET mi pagja vi nedela, idat dr I embrioligot I vo nedela ili ostavaat naredniot den moze taka? pozdrav I sreka.

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 1240
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.5.2014 23:45:17   
skriena
idat ne se sekiraj se ke bidi super a anestezija jas mislam deka mora posto e bolna procedura i mene ne me prasaja dali sakam ili ne samo mi kazaja deka punkcijata ke bide pod anestezija koja trae samo 10 min fala za utesnite zborovi i daj boze da bide kako sto vikas do sreda da se vidat vo meseto pozz srekno na site

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 1241
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.5.2014 8:53:38   
nataly86
mery ne se sekiraj nema sabota nedela..user posted image procedurata si tera...mene transfer mi pravea na nova godina pa eve e uspesno user posted image taka da ne se sekiraj, se ke bide vo red....i jas mislam deka e podobro so anestezija ne e strasno nisto...ti prakam mnogu srekkaaaa

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 1242
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.5.2014 11:05:48   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mery

.... Denes bev na pregled I punkcijata mi ja zakazaa za vo cetvrtok, so anestezija, RR neli te prasuvaat dali sakas so anestezija ili ne. Dali e taka? Mene ne me prasa dr. Da ve prasam I drugo ,mene 3-ti den za ET mi pagja vi nedela, idat dr I embrioligot I vo nedela ili ostavaat naredniot den moze taka? pozdrav I sreka.


mery, лелее со среќа, ете дојде и тој ден. Ако можеш да издржиш, подобро е без анестезија, а најмногу зависи колку фоликули имаш, бидејќи јајникот го боцкаат посебно за секој фоликул. Јас имав 15 и затоа не ризикуваа, ми рекоа подобро со анестезија. Ајде со среќа, пиши колку ќе ти извадат, а трансферот зависи од нивната проценка и нема врска дали е сабота-недела, работат нон-стоп, тие ќе ти кажат кога. Позз, со лесно

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 6.5.2014 11:30:22 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 1243
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.5.2014 12:25:32   
brm_brm
еве сум, од моите 3 јк, се оплодија 2 и двете ми ги вратија, и баш ми е мило, бидејки се разочарав дек само 3 ми извадија, а имав многу повеке (другите ми прснале предвреме) др ми рече само одмарање 3-4 дена, ништо посебно, никако да лежам, јадам и сл.

ваше искуство: еден куп медикаменти: естрофем, аспирин, декортин и плус инекции фраксипарин, имате ли искуство со овие инекции?


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 6.5.2014 12:44:30 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1244
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.5.2014 12:30:18   
butterfly 00
Brm brm ne se razocaruvaj sto ti izvadile samo tri jajce kletki, vazno e da se oplodat ako saka da se fati i so edna ke bide kaj mene Lazarevski prviot pat vrati dve blastocisti, a vtoriot tri blastocisti i ne se fati znaci ne se merilo da ima poveke vazno e i edna da e da se fati, a ako saka da bide i so edna ke bide tuka nema pravilo, ti pustam najgolema sreka da uspees.
Sakav da prasam imam zakazano na transfuziologija so saat dali se pravat guzvi se ceka ili odma spored zakazanoto ke vlezam?

Mene Lazarevski mi dade kleksan si gi stavav vo stomak i isto aspirin, estrofem, femibion, vaginaleti ama sekogas razlicni prviot pat progesteron gel primav. Icda ne se sekiras ako saka i so edno ke bide mene mi vikase da odmaram i go prasav piev algi i gel aloe, jas samo go prasuvam zosto ne zboruva mnogu samo ona sto treba da se kaze. Pisi mi ako te interesira nesto ke ti kazam za moeto iskustvo, bez razlika sto ne se fati kaj nas odma jas sum mnogu zadovolna od nego.


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 6.5.2014 12:45:08 >


_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1245
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.5.2014 12:46:54   
LoveableMe RR
Brm-brm, со среќа, даваат еден куп апчиња, но тоа е, важно е да не се заморуваш со тешки работи, уживкај одмарање може првите неколку дена, после природата го прави своето. Позз, со среќа, чекаме убави вести за 2 недели user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 1246
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.5.2014 13:37:59   
skriena
brm-brm so sreka ajde kazete mi nekoe iskustvo za mojot problem vi pisav vcera pogore ajde pisete nemam um vo glatauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1247
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.5.2014 14:52:11   
Melanija RR
skriena голема е бетата незнам како не се гледа,а ако е вонматерична ќе имаш болки така што треба се да е во ред.Утре убави вести да ни пишешuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 1248
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.5.2014 15:05:46   
brm_brm
Скриена бетата е многу битнаа, не очајувај, во сигурни раце си, сигурно ке се види бебуле, ајде одмарај и позитивнамисла. јас само со позитивна мисла се одржав кога ми извадија само 3 јк, и ете 2 ми вртија одлични како што ми каза ембриологот и докторот.

дали е нормално ова, денот после пункција имам многу грчеви во цел абдомен а и на денот на трансферот ми продолжија грчевите, и мора ли да лежам цело време или и да си потстанам, до кујна, едно друго, само да не се напрегам, денес ми е прв ден од трансфер.????

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1249
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.5.2014 17:03:52   
skriena
ovie nekolku dena samo lezisi poslem po malku setkaj po doma ajde so sreka da ne izraduvas so pozz rezultat a se nadevam i jas ke pisam pozz utre ajde gospot da e so nas

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1250
Страница:   <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?