|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
28.4.2014 17:49:02   
skriena
fala najmnogu ke pisam obavezno ke ve izvestam definitivno ponedelnik

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1201
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.4.2014 10:41:23   
brm_brm
RR 10 ti den mi e od ciklus I d-r swuate ne mi ja smeni dozata . Seuste sum na fostimon 2 I suprefact 0,4. A mi rece deka imam golemi dobri 6 I poveke pomali.no ne mi go smeni doziranjeto. A citam po forumov obicno kaj poveketo rr ima nad 10 folikuli ??? a estradiolot na 10 ti den mi e nesto nad 1000.vase mislenje.

(Одговор на членот I LOVE)
Непосредна врска до пораките: 1202
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.4.2014 13:22:00   
Karma
brm_brm не се секирај и замарај околу дозирањето верувај докторите знаат најдобро, таа работа е нивна грижа. Јас на пример имав само 4 убави јајце клетки и толку (од кои само две се развија и сега се бебулиња по 8сантиметри user posted image ...левиот јајник не продуцираше ниту една...а висината на естрадиолот на 10ти ден ми беше 1200 и нешто...
don't worry stay cool...тоа емојот совет user posted image user posted image user posted image )

_____________________________

2,5 години неуспешно природно, уредни резултати, хормони и проодни канали, олигоспермија кај мм, 4 инсеминации=неуспешни, 1 ИВФ - успешно

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1203
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.4.2014 13:31:08   
brm_brm
фала карма, знаеш лазаревски многу не е зборлив, само ако го прашаш нешто, а во тој момент на прегледот па баш ништо не ми текнува. Ми рекоа до пункцијата апстиненција на мм најмалку 3 дена,

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 1204
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.4.2014 16:19:13   
kapina
Brmbrm ne se zamaraj okolu toa jas imav samo 5jajcekletki I samo eden embryon mi vratija I so eden ostanav bremenano posle toa sto mi se sluci e druga prikazna ne sakam da se povtoruvam

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1205
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.4.2014 17:02:27   
mery
Denes bev na kontrola na 6 den I dr.mi dodade plus Merional. koga se prima merional? dali ja davat na sekoja terapija ili samo vo odredeni situacii? ubav den devojki

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1206
   RE: Вештачко оплодување V дел
30.4.2014 17:15:51   
LoveableMe RR
Brm-brm, јас би ти го кажала истото што ти го кажа Карма, не се замарај ич за број на фоликули, не зависи од тоа успехот на ИВФ. Мери, Мерионал дават за стимулација, среќно позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 1207
   RE: Вештачко оплодување V дел
1.5.2014 21:16:18   
kapina
Inaku vo vtornikot bev na endokrinolgija I hormonite mi se vo red stitnata zlezda vo najgolem del funkcionira normalno. iendokrinolgot kaza da ne se spremav za IVF ke mi ja prekinese terapijata so eutirox I bromergon. oti veke sum potpolno zdrava se mi e vo red I hipofizata na poslednata mr bese uredna e sega toa sto nemam ovulacija se slucuvalo kaj nekoj zeni po spontani abortusi nekolku meseci da nemaat ovulacija inaku ovie meseci piev po ednas dnevno caj od ajducka treva neven I kopriva za vreme na ciklus a posle ciklus piev ednas dnevno caj od zalfija I lipa11dena. E sega sakav da prasam dali nekoja od vas ima pieno mamavit pred IVF

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1208
   RE: Вештачко оплодување V дел
1.5.2014 23:12:32   
LoveableMe RR
Капина, супер, спремај се сега, пренатални витамини не се на одмет, викаат може три месеци пред да забремениш да ги пиеш и потоа во бременост. Ајде, давајте документи во Фондотuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1209
   RE: Вештачко оплодување V дел
1.5.2014 23:31:27   
brm_brm
Kapina, ajde so lesno, jas pijam b6, b12 i folna za vreme na ivf, vie pievte nesto?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1210
   RE: Вештачко оплодување V дел
1.5.2014 23:59:43   
mery
Ffolna kiselina obavezno, ja gi pijam pregnazon so omega 3 I l -argenin

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1211
   RE: Вештачко оплодување V дел
2.5.2014 10:09:52   
skriena
zenski ve molam za sovet ili iskustvo so bhcg na 14 den od transfer bhcg mi bese 568 a na 16 den mi bese 954 ajde pisete mi dali e ok oti maticniot mi vika deka trebalo da bide povisoko a vo labaratorijata mi rekoja deka mi e super a isto se javiv i kaj sestrata vo sistina kade go pravev ivf i taja mi rece deka e odlicno i da ne se sekiram i nerviram sega vo ponedelnik sum na pregled pa ke vidime pisete jas se nadevam deka ke bide se ok GOSPOT E GOLEM

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 1212
   RE: Вештачко оплодување V дел
2.5.2014 10:57:00   
Палешка РР
skriena ТУКА има некои основни насоки за растот на beta hCG во бременоста. Се најубаво!

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 1213
   RE: Вештачко оплодување V дел
2.5.2014 11:12:26   
skriena
fala paleska

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 1214
   RE: Вештачко оплодување V дел
2.5.2014 13:46:52   
butterfly 00
RR Institutot za javno zdravje od kolku casot otvara, mislam koga mozam najrano da otidam za krv ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 1215
   RE: Вештачко оплодување V дел
2.5.2014 15:14:45   
LoveableMe RR
Skriena, не се секирај за бетата, чекај да дојде првиот преглед.user posted image Butterfly00, Институтот на Клиника работи од 08.30-12.30 за крв и прием на материјали, а од 13.30 мислам беше давање на резултати. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 1216
   RE: Вештачко оплодување V дел
2.5.2014 16:38:39   
janez
Devojki NE gubete vreme.Reshenie e samo Plodnost Bitola,Dr.Tashe e najdobriot.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1217
   RE: Вештачко оплодување V дел
2.5.2014 16:57:02   
kapina
Prasaj me mene kako pominav jas tamu vo plodnost nikogas moja noga nema poveke da stapne tamu

(Одговор на членот janez)
Непосредна врска до пораките: 1218
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.5.2014 1:13:23   
tea 88
Kapina izvini ama mislam deka ( moe mislenje izvini ako gresam) deka Tase ne e kriv voopsto. eve jas kako sto pisav mi otkrija klamidija preku krv, po dva dena pravev bris kaj Tase koj izleze negativen i samo sto ne pocnav so antibiotici za klamidijata apotekarkata me sovetuva uste ednas da ispitam preku krv i zamislete izleze negativno. i sega koe e tocno? za samo dve nedeli na isto mesto ednas pozitivno ednas negativno. i normalno Tase ke veruva deka nemam ke mi napravi ifv a jas mozebi imam klamidija i ke zavrsi so spontan. zatoa mozebi ne treba da se lutime i da mislime deka e za pari koga ke recat vo Sistina ili Plodnost "pak da ispitame ova ili ona ovde kaj nas zasto od drugo mesto ne priznavame".pozz

i sakam da ve prasam tie sto imavte uspesno ifv dali vi gi vrakaa na 5 den od punkcija blastocista, zasto citav deka sansite za uspeh za 75% se pogolemi otkolku na 3 den 8 kletocen embrion kade sansite se 35%?

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 3.5.2014 9:32:33 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1219
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.5.2014 9:34:04   
LoveableMe RR
Tea88, кај многу наши рингерајки им враќаат на 5-ти ден бластоцисти и во Америка барем, кај што читав, поуспешни се ИВФ постапките со бластоцисти. Кога почнуваш со ИВФ?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1220
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.5.2014 10:09:09   
kokicekokice
Imam prijatelka sto pravese ivf vo Amerika i i vratija 2 blastocista. I za zal neuspeshno.Spored toa nishto ne e e merilo za sigurna uspeshnost.Samo gospod shto ke kaze I nikoj drug.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1221
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.5.2014 10:09:52   
brm_brm
РР, доброутро на сите. Какво е вашето искуство на денот на пункција, како тече целата постапка?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1222
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.5.2014 10:20:58   
kapina
Kriv e I toa kako ne e Samo za bakteriite negoi za lekovite sto mi gi dadeza se sto mi se sluci on e vinoven

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1223
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.5.2014 11:36:25   
tea 88
treba da pocnam ama kako koga ne sum sigurna dali imam ili ne klamidija. ova ne e obicna bakterija pa ajde da si recam negativno e. neznam sto da pravam. a kolku sto citav vo Turcija isklucivo vrakaat blastocisti samo sto moras da imas oplodeni 6 jc, a ako se pomalku ne rizikuvaat i idat na 8kletocni. a za toa deka moze da ne bide i taka ili moze da bide uspesno i so 8 kletocni e fakt samo kazuvam deka sansite se stvarno pogolemi i ako se tolku sigurni deka ke uspee so 8 kletocnite zosto ne rizikuvaat da dojdat do blastocisti barem ke znaeme deka se stvarno kvalitetni i ke go izbegneme transferot i lezenjeto 2 nedeli i stresot. ako treba da fatat 8 kletocni togas mora da preminat vo blastocisti ama im e strav da ne fertiliziraat pa da ne zemat pari i da ne izvrsat transfer.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1224
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.5.2014 16:15:48   
kapina
Kaj mene bese vratena morula na treti den I dojde do bremenano ne mora da znaci oti so blastocysti ke dojde do bremenano moze da dojde I so embryon vraten na treti den

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1225
Страница:   <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?