|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  50 51 [52] 53 54   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.5.2014 17:51:28   
LoveableMe RR
meryuser posted image ! lolla добредојде пиши кога ќе почнеш со терапија? Какво ти е искуството со др. Димитров? Има некаква подготовка за ИВФ?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 1276
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.5.2014 18:32:18   
lolla RR
Lovableme во среда почнувам со Супрефакт о.5мл тоа ми е 20ден од менструција а после ми рекоа со 3или 4 Пурегони. Никаква особена насока не ми даде Димитров, ми се допадна вака на прво видување. Кај нас се работи досега за идиопатски стерилитет од веќе 4ипол години. Инаку на 3д ехото ми виде мало вдлабнување на матката од околу 1 цм кое ако не дај боже е неуспешно ивф-то изгледда ке е добро да се отстрани со лапароскопија. Матичната ме уверува дека вдлабнувањето е толку мало и дека нема да пречи за вгнездување ама ке видиме.
Мери, браво за 6те јајце клетки, машала... аххх едвај чекам да дојдам до тој дел и да се оплодат и нашите јајце клетки, со лесно на враќањето

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1277
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.5.2014 18:35:09   
lolla RR
Заборавив да допишам дека ни побараа нови тест за ХИВ хеп Б и Ц, па сега истите се правеле на Клиничка биохемија. Сакав д прашам дали некој скоро земал упат за мажот за ова и како иде сега? Матичниот требало упат до интернист, па потоа тој до биохемија???

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1278
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.5.2014 19:18:36   
brm_brm
So upat od opst lekar moze da si ispitate vo Institut za jvno zdravje

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1279
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.5.2014 23:35:09   
butterfly 00
Jas denes so soprugot davav krv za Hiv, hepatit B, C vo Institut za javno zdravje, mazot mi zema upat od maticnata - opst lekar, a jas od maticniot ginekolog ne se zakazuva rezultati vo cetvrtok, samo sto poskapeno e od covek sega e 350 den, a bese 250 den.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1280
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.5.2014 23:41:42   
butterfly 00
Brm_brm jas koristev kleksan so aspirin i Lazarevski mi rece deka megu niv mora da ima 12 saati razlika, bez razlika dali sabajle ke pijam aspirin pa kleksan ili obratno toa kako mene mi odgovara, jas sabajle piev aspirin pa vecerta primav kleksan. Za sto ti gi dadoa tebe tie inekcii, mene zaradi krvotok.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 1281
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.5.2014 8:52:50   
brm_brm
Butterfly, и овие Фраксипарин се замена за Клексан, имаат иста намена. А ти кока ги користиш со аспиринот, ти се секогаш во исто време секој ден или може да има размак, и повеке од 12 часа меѓу нив?

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 1282
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.5.2014 13:09:55   
lolla RR
Фала на одговорите,во понеделник сабајле ке одам по упат за мм од матичната негова. Мојот упат од гинекологот е за Клиничка биохемија, ама ако ми даде матичниот лекар упат за во Институт за јавно здравје, ке дадам и јас крв таму. Ако не тогаш ке одам на Клиничка биохемија.
Девојки а има ли некоја која прави ИВФ а нема правено лапаро/хистеро?

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1283
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.5.2014 13:16:49   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Девојки а има ли некоја која прави ИВФ а нема правено лапаро/хистеро?


Jас, зошто според ехото повеќе различни доктори ме гледаа (3Д/4Д), дека нема потреба од лапаро-хистеро. Имам правено само ХСГ. Сега прочитав за тоа што ти видел на ехо....убаво би било тоа да го направиш пред ИВФ, но ете докторот ништо не ти кажал, не знам што да ти речам.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 10.5.2014 13:18:36 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1284
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.5.2014 15:20:16   
LoveableMe RR
Мери, како помина трансферот?user posted image user posted image Lolla ја додавам на списокот, со среќаuser posted image

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

15.04 - brm_brm -почеток со терапија
15.04 - mery - почеток со терапија
14.05 - lolla - почеток со терапија


=========================
04.05 - brm_brm = пункција / 06.05 = ET
08.05 - mery = пункција / 13.05= ET
/.06 - lolla = пункција / = ET


user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
20.05 brm _brm = ТЕСТ
23.05 mery = ТЕСТ
/06 lolla = ТЕСТ

=========================

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

ПОДДРШКА
user posted image

Kolachence,firenca didi, Adelle,gina,mesecina83,Bogdancanka RR, koki12, skopjance, mimiiiiiiiiiiiii, taci14 ,Herco, trust, kapina, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, kate.., dzvezda, bubble, SOLE, butterfly00, snekki, milasteve, almushka, Yaya,skriena
=====================

2014 година
nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image Anonimenuser posted image babylove**user posted image avgustina2 user posted image Yaya user posted image




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 14.5.2014 10:46:16 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1285
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.5.2014 16:59:35   
kapina
Podobro e da se naprave laparoihisteroskopija oti ke si kazam za mene na ehoto sekogas uredno se osven ponekogas po nekoja vodena cista na hsg osven athezii nemase nisto drugo na laparoihisteroskopija imase I polip I miom mal koj bese secnat se dodeka ne otvorat da vidat sto ima vnatre nemoze da se znae nisto

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1286
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.5.2014 20:14:40   
mery
Loveable, vo vtornik ke bide transferot znaci na 5- ti den ke mi gi vratat. Treba li nekoja specijalna ishrana ovoj period?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1287
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.5.2014 21:23:59   
kapina
Kako odat sega upatite koj izdava upat za spermokultura za mm isto za HIV I hepatit bic

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1288
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.5.2014 9:11:43   
lolla RR
kapina, матичниот гинеколог на маж ти ке му даде упати до каде треба, веќе не се водат нашите мажи нашите гинеколози.

Мене во четири ипол години ниту еден гинеколог ми нема речено дека има потреба од лапаро/хистеро. Тоа што ми го виде Димитров а и Дракулевски било мало вдлабнувањена горниот зид на матка, меѓутоа Дракулевски и матичната ми рекоа дека тоа е толку благо што не прави проблем за забременување. И на нет што разгледав, кажуваат дека тоа е најблагиот вид на аномалија (arcuate uterus) и дека не е проблем за брееност. Но Димитров ми рече дека не е докажано дали ке направи проблем или не, може не може да, малку ме замисли но веќе се договоривме дека ке тераме за да го искористам ваучерот па од тука натаму е на бога и биолозите. Матичната вели дека до скоро тоа не се ни презентирало како проблем туку дека е најнормално и дека ако се имплантира ембрион тој ке си го бутка тој дел како и остатокот од матката како си расте.

Поздрав женски, имајте убав остаток од викенд.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1289
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.5.2014 12:43:41   
brm_brm
Dragi moi RR da vi posakam ubav nedelen den.Deneska mi e 6 ti den od transfer I go iskoristiv sonceto za nadvoresna prosetka.pocnav da si podrabotuvam niz doma.pa ne mozes da odmaras celo vreme.potrebno e cirkulacija neli?! E sega da ve prasam na 14 den li da napravam test preku krv ili I obicen od apteka ako ne me dodrzi mesto.Kade da ispitam preku krv, vase iskustvo? Kapina, tm da si zeme upat od opst lekar za spermokultura, hepatit I hiv.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1290
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.5.2014 19:48:34   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mery

Loveable, vo vtornik ke bide transferot znaci na 5- ti den ke mi gi vratat. Treba li nekoja specijalna ishrana ovoj period?


Мери ајде се најубаво!!user posted image Брм-брм не се седи само дома потшетувај малце убаво си направила, може тест од аптека, а може и преку крв, твој избор, понатака докторот секако ќе ти бара преку крв. Лола, позз и до тебе.

За сите вас во постапка на ИВф имаме тема Важни совети кога сте во ИВФ, може ќе најдете нешто корисно во однос на исхрана, релаксација итн. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1291
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.5.2014 23:02:16   
butterfly 00
Butterfly, и овие Фраксипарин се замена за Клексан, имаат иста намена. А ти кока ги користиш со аспиринот, ти се секогаш во исто време секој ден или може да има размак, и повеке од 12 часа меѓу нив?


Jas dva dena pred da mi go napravat transverot pocnav da gi primam i sekogas vo isto vreme, mnogu vnimavav na casot, aspirinot go piev vo 11 sabajle, a kleksanot vo 11 vecerta se bockav. Sekako e ubavo da se pazi na vremeto, site hormonski sto gi primav sekogas pazev da bide vo isto vreme osven femibionot koj go piev posle jadenje.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1292
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 0:09:03   
kapina
Jas denes dobiv menstruacija no mnogu po obilna kako za prv den prv pat mi se slucuva ova dali na nekoja od vas I se ima sluceno toa I grutki imase duri. vo vtornik ke treba da odam na ginekolog za pap testot pa kemu kazam I zatoa

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 1293
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 9:34:47   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jas denes dobiv menstruacija no mnogu po obilna kako za prv den prv pat mi se slucuva ova dali na nekoja od vas I se ima sluceno toa I grutki imase duri.....


Може ти проработеле хормоните како треба, се чисти организмотuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1294
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 11:54:04   
Yaya
Devojki izvinete vaka sto pokasno vi pisuvam nemav vreme a i bev premnogu unistena.Jas vo 6 nedela go ispustiv plodot ne stasav ni srceto da mu go slusnamuser posted image ...Tolku mnogu ne potrese so mm ovaa slucka sto ne znaev kaj teram! Ke ve pratam celo vreme,ako se odlucime za naredno IVF ali sega za sega definitivno sme premoreni I finansiski I psihicki za da razmisluvame za takvo nesto...Ne znaev deka volku ke me pogodi ova,najbitno e da sme site zivi I zdravi
Pozdrav I so srekja na site vo procesov

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1295
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 12:08:06   
kapina
Vaya zal mi e I jas bev taka kako tebe isplaci se teskie znam

(Одговор на членот Yaya)
Непосредна врска до пораките: 1296
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 12:16:38   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yaya

Devojki izvinete vaka sto pokasno vi pisuvam nemav vreme a i bev premnogu unistena.Jas vo 6 nedela go ispustiv plodot ne stasav ni srceto da mu go slusnamuser posted image ...Tolku mnogu ne potrese so mm ovaa slucka sto ne znaev kaj teram.......


Yaya, баш ми е жал, каде правеше ИВФ, кај кој доктор? Ти препорачаа некакви испитувања да правиш? Позз


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Yaya)
Непосредна врска до пораките: 1297
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 12:16:49   
Hopeful RR
Yaya, многу ми е жал... user posted image Што вика докторот, што не било во ред?

Одморете се сега, битно е вие да сте ок, па здравје, со нови сили понатаму. Сигурна сум дека штом еднаш се фатило, ќе се фати пак, со поголем успех user posted image Тука сме за поддршка!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Yaya)
Непосредна врска до пораките: 1298
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 17:59:57   
kapina
I denes pak obilno krvaram utre sum ginekolog za pap testot pa ke mu kazam zatoa

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1299
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 18:10:16   
brm_brm
Капина, веројатно е некое поинтензивно чистење, без секирации. а да прашам дозволено ли е посета на забар доколку тестот за бременост ми е +, само нова пломбичка ми треба п.с. имам висок праг на болка т.е. немам проблем со болката ???

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1300
Страница:   <<   < Претходна страница  50 51 [52] 53 54   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  50 51 [52] 53 54   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?