|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  51 52 [53] 54 55   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 18:59:36   
Defne90 RR
Брм брм мислам дека треба да се консултираш со твојот стоматолог за секој случај.Ама мислам дека може дека има и инјекции без адреналин кои што не се штетни за бебето.Исто така проблем претставува и крварењето додека се врши интервенцијата на забот,ама сепак мислам дека не е обилно кога се поправа,сепак кога се вадат има повеќе крварење.Јас имам пријателка таа додека беше бремена одеше два пати да ги поправа забите.Ама сепак како што реков прво консултација со стоматологот.Поздрав и секое добро.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1301
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 20:13:20   
kapina
Brmbrm trebalo e pred IVF da gi sredes zabite jas sega gi sreduvam pa potoa zdravje boze voavgust ili septemvri ke pravam IVF posto juni planiram da gi ispratam dokumentite juli da cekam da mi odobrat avgust da pocnam so IVF. tie denovi koga mi zavrsi ciklusot piev caj od zalfija I lipa da ne e nesto od niv I jas treba da vadam zab no ke odlozam zaradiciklusot

< Поракaта ја уредил kapina -- 12.5.2014 20:14:33 >

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1302
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 21:05:23   
brm_brm
Taka e Kapince, no sepak i trudnicite odat na zabar , neli. Daj boze samo da ima user posted image . a inaku ne mi treba klasicna popravka na zab, tuku zamena na plomba, sto znaci nema da ima bolka.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1303
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 21:19:17   
brm_brm
уште едно прашање: зошто на некои по трансфер освен вагиналети прогестерон (утрогестан, кринонгел), докторите им даваат и прогестерон инекции, која е причината,...поврзана е нешто со дебелина на ендометриум, или што?

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1304
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 22:14:55   
kapina
Progesteron davaat na takvi kako mene sto imat preziveano spontan I na tie sto prokrvaruvat vo bremenosta I sto imat nizok progesteronjas sega ako ostanam bremena cela bremenost ke primam progesteron

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1305
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.5.2014 22:18:55   
brm_brm
значи зависно од историјата.дека мене ми е прво ивф, може затоа сум само со кринонгел, а прогестеронот колку што се секавам во текот на постапката не ми го испитуваа?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1306
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.5.2014 11:09:24   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: brm_brm

уште едно прашање: зошто на некои по трансфер освен вагиналети прогестерон (утрогестан, кринонгел), докторите им даваат и прогестерон инекции, која е причината,...поврзана е нешто со дебелина на ендометриум, или што?


Прогестерон инекции се дават за задржување на плодот, обично кога ќе се јави крварење и сл. но обично не ги даваат до потврда на тестот за бременост. Тие инекции се даваат само ако има индикации за тоа, уживај.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1307
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.5.2014 11:18:39   
brm_brm
Ок, фала ви. Знаете како е, прво ивф и секојдневно читаш по нешто и се прашуваш зошто јас него користам. Знаете денес ми е 8 ден од ет, а веке осекам дека градите и не ми се толку болни и цврсти, обично ми е така пред добивање, ...а во суштина 8 ден од ет ми е, што значи рано е и за добивање user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1308
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.5.2014 11:31:34   
mery
Pomina I transferot, mi vratija 2 jk, I edna sto ostana ke mi ja zamrznat. Sega lezenje, na kraj I dojde redot I na knigata, vreme za citanje. Sega ostana da se molime, I daj boze na site da ni se ostvari zelbata. ve guskam

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1309
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.5.2014 12:00:27   
brm_brm
Е па Merry сега да си уживкаш, да си одмараш. Што те советува докторот за наредните денови, терапија,..кај кој д-р го правеше?

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 1310
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.5.2014 13:25:17   
весник
Здраво на сите! Нова сум на форумов.3 години сум во брак и неможам да станам мајка.Проблемот е лошиот спермограм.Е сега добив ваучер од фондот за здравство и на крајот од овој месец имам закажано кај Др.Лазаревски во Систина.Што мислите,дали ми е добар изборот и дали ќе прифати да ми го води тој ин витрото.Бидејќи слушав муабети дека иако сум имала закажано тоа не значело дека ќе ми прифател да ми го води ин витрото тој.Јас кога закажав кажав дека се работи за стерилитет,па би требало да знаат тие зошто баш кај него барав да одам.Имате ли вакво искуство и како се подготвувате претходно за ин витро,мислам на храна,нешто посебно внесувате,цигари во последно време и повеќе пушам некако на нервна база и така.Пишете ми,би Ви била многу благодарна.Па дај боже за убави вести да се допишуваме.Поздрав до сите!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1311
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.5.2014 13:57:15   
LoveableMe RR
Здраво весник, добредојде на форумот, се надевам на пријатна дружба.user posted image Ти посакувам среќа со постапката за ИВФ. Штом си закажала кај Лазаревски, нема менување, тој ќе те води не се секирај. Каква терапија ќе ти даде, зависи од докторот тој решава како ќе ти тече постапката. Известуавј не кога ќе добиеш шема за ИВФ.

Во однос на совет имаме тема Важни совети кога сте во ИВФ, исто така имаме тема Стерилитет кај мажот, можеш тука да прочиташ совети за подобрување на спермограмот.

Мери, ајде се придружи на списокот на легачи, со лесноuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1312
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.5.2014 14:20:15   
mery
Brm brm nisto specijalno, 3-4 dena miruvanje pa posle peshacenje do 500 m. Aspirinot sto mi go prepisha dr, dali e od tie malite aspirin protekt ili od tie golemite tableti? Ne znam koi treba da gi zemam. Brm brm dali pocna da izlezesh na proshetki?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1313
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.5.2014 14:25:55   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mery

.....Aspirinot sto mi go prepisha dr, dali e od tie malite aspirin protekt ili od tie golemite tableti? Ne znam koi treba da gi zemam.....


Обично даваат аспирин протект 100. Мора да ти пишува во извештајот после трансфер. Позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 13.5.2014 14:26:15 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 1314
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.5.2014 14:36:44   
brm_brm
Mery јас примам, а мислам и сите други аспирин протект 100 мг, а инаку почнав да излегувам од 5-6 ден си се шетам, е јас правам подолги прошетки, но полека одење, па и саат време, но полека.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1315
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.5.2014 14:40:27   
mery

Loveable vo izvestajot pisuva samo aspirin 100 mg 1x 1

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1316
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.5.2014 14:44:21   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mery

Loveable vo izvestajot pisuva samo aspirin 100 mg 1x 1


aspirin 100 mg 1x 1= значи аспирин протект 100, едно на ден, поззuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 1317
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.5.2014 16:06:42   
skriena
zdravo devojki kako ste znam deka me nemase ama sekoj so svojata maka zavrsija moite user posted image crtickiuser posted image user posted image user posted image zavrsiv so vonmatericna bremenost treta od koja prva so ivf i zatoa ke ve molam slusajte gi doktorite ako treba zatnuvanje na tubi ili vadenje vadete ne vodete inaet kako mene posto jas so 2 laparo napraveni koga mi velea da gi zatvoran jas ne sakav da slusnam i ako bea zatvoreni moeto ivf ke si bese kako treba sega lezam doma se napraviv operacija i gi izvadiv dvete tubi i se nadevam deka so vtoroto ivf ke uspeam da si imam bepce a imam i zamrznato embrioni taka da ne se plasam samo malku vreme da pomine da se oporavam pozz do site

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1318
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.5.2014 16:26:11   
Hopeful RR
skriena, многу ми е жал... user posted image
немој да се обвинуваш себе си за тоа дали нешто си направила или не, едноставно така требало да биде. Добро е што барем знаеш која е причината за да се случи вакво нешто, и веќе си презела се што треба за да не се повтори... Плус и со замрзнатите ембриони се ќе оди поедноставно следниот пат.
Тука сме со тебе user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 1319
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.5.2014 10:45:22   
LoveableMe RR
skriena, има и други како тебе на форумот со истата ситуација не си сама, не очајувај, ќе дојде твојот ден, слушај ги докторите и се ќе биде како треба. Позз со тебе смеuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1320
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.5.2014 10:47:40   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: brm_brm

Еве да се пријавам овде, 8 ден од ЕТ, а јас веке си ги осекам градите помеки т.е. по нормални како за пред добивање. Се надевам циклусот нема да ме изненади ке мозам да си нправам тест за бременост по моето прво ивф. Вие имате некакви симптоми по ивф,...не знам што да осекам. кој ден од ЕТ да го направам тестот за бременост???


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Koga ti kaza doktorot da napraves test na mene zamenata za mojot maticen mi kaza na 15 den I taka I bese na denot koga trebase da dobijam betahcg bese 37,1 I sekogas I koga pravev inseminacii na 15den ispituvav betahcg


brm-brm, обично тест се прави подоцна за да биде точен, симптоми нема кај сите се различни, мој совет да не правиш тест пред 14 ден од трансфер, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1321
   RE: Вештачко оплодување V дел
15.5.2014 19:21:15   
lolla RR
Здраво девојки, јас од вчера почнав да се боцкам со Супрефакт од 0,5мг. Вчера ми покажаа како, а денес мм храбро ме боцна. Поздрав на сите

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1322
   RE: Вештачко оплодување V дел
15.5.2014 19:26:49   
brm_brm
Срекно Лола, престраши се и пробај сама, верувај дека не е болно. Кај кој д-р си?

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1323
   RE: Вештачко оплодување V дел
15.5.2014 19:31:54   
LoveableMe RR
Lolla, со среќаuser posted image user posted image ! Не сакаш да те боцкаат во Ремедика?

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

15.04 - brm_brm -почеток со терапија
15.04 - mery - почеток со терапија
14.05 - lolla - почеток со терапија


=========================
04.05 - brm_brm = пункција / 06.05 = ET
08.05 - mery = пункција / 13.05= ET
/.06 - lolla = пункција / = ET


user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
20.05 brm _brm = ТЕСТ
23.05 mery = ТЕСТ
/06 lolla = ТЕСТ

=========================

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

ПОДДРШКА
user posted image

Kolachence,firenca didi, Adelle,gina,mesecina83,Bogdancanka RR, koki12, skopjance, mimiiiiiiiiiiiii, taci14 ,Herco, trust, kapina, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, kate.., dzvezda, bubble, SOLE, butterfly00, snekki, milasteve, almushka, Yaya,skriena
=====================

2014 година
nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image Anonimenuser posted image babylove**user posted image avgustina2 user posted image




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 15.5.2014 19:32:32 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1324
   RE: Вештачко оплодување V дел
17.5.2014 10:29:34   
lolla RR
LovableMe, далеку ми е Ремедика за секој ден да одам за Супрефакт меѓутоа за другите инекции за стимулација е за тие ке одам таму дефинитивно бидејки тие се мускулно. ММ е ептен храбар за боцкањево, досеха ме боцна по еднаш во секоја рака ама ми рекоа дека брзо ке поцнат да болат доста па најверојатно ке правам алтернатива и во стомак преку некој ден. Многу сум возбудена, ми доаѓаат секакви мисли но се обидувам да ги следам препораките од тука и да сум релакс.
Брм брм и мери, стискам палци за позитивни тестови ајде имате уште по некој ден чекање.
Поздрав и до сите други

Сакав уште ова да додадам: Се изначитав на интернет и се распрашав по доктори за обликот на мојата матка каде горниот дел (фундусот) е заоблен кон натрешноста. Тоа е состојба од раѓање, ризична за оперирање и не е научно докажано дека е причина за неплодност (можело да биде причина во иднина за предвремен пораѓај во трет семестар... но не е докажано????). Дракулевски ми рече дека не е проблем (штом е толку неприметна да не се забележи на обично ехо) додека Димитров ми рече дека не е научно докажано дали ке прави проблем или не. Искрено малку сум замислена, но како Господ никој не е, па може тоа нема да е проблем кај мене. Останува да видиме.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1325
Страница:   <<   < Претходна страница  51 52 [53] 54 55   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  51 52 [53] 54 55   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?