|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Ах дедо, дедо...

image
/11


 

 

Вчера рано - рано, како што е редот

баба Јана на пазар го испрати дедо.

Му наброја што да купи,

ама список не му даде,

па од дома, до пазарот

се' изуми дедо Раде!

 

Да се врати, да препраша

ќе пукне голем срам...

Не сум дете, сам си рече

ќе одберам нешто сам...

 

И?

 

Наместо дренки - купи семки

Наместо киви - купи сливи

Наместо калинки - купи мандаринки

Наместо грашок - зеде прашок...

 

Ама не заборави во крчмата да влезе.

Си нарача чаша вино и ќебапчиња за мезе!

И се така редум, на ум што му дојде.

Дури доцна попладнето кон дома си појде.

 

Штом го виде баба Јана, за глава се фати:

- За ова ли, море дедо, на пазар те пратив?!

- Стој, причекај...дедото рече

И не викај де, не знам што ми стана...

Заборавив се!

- Штом е така, сево ова сам да си го јадеш!

- Добро, ама и ти другпат

написмено да ми дадеш!

Зборувај ми, мила мамо
Песнички за најмалите
3
Крушево
Крушево е град во Западна Македонија. Тој е градот на некогашната Крушевска република.
3
Na ishte sec na ishte...
Perralle shqiptare
3
A mund te mbetesh shtatzene gjate ciklit m...
Shtatzenia eshte ajo qe ndodhe kur sperma e mashkullit takon vezen e femres dhe veza e fekonduar me pas ngulitet ne mure...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

dali vi se dopaga imeto deana
ikipp

dali vi se dopaga imeto deana

mnogu (12%)

da (15%)

dobro e (19%)

ne bas (18%)

ne (18%)

ne e ic ubavo (18%)


Број на сите гласови: 67

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!