|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Видео: Како сперматозоидот се претвора во бебе?

Редакција Рингераја, 5.3.2024
Бременоста е прилично комплициран процес кој има неколку чекори. Се започнува со сперматозоид и јајце-клетка

image
/11


 

Бременоста е всушност прилично комплициран процес кој има неколку чекори. Сe започнува со сперматозоиди и јајце. Сперматозоидите се микроскопски клетки кои се создаваат во тестисите. Спермата се меша со други течности за да се создаде сперма (сперма), која излегува од пенисот за време на ејакулацијата. Милиони и милиони сперматозоиди излегуваат секој пат кога ќе ејакулирате - но потребна е само 1 сперма за да се сретне со јајце клетка за да се случи бременост.
Јајцата живеат во јајниците, а хормоните кои го контролираат вашиот менструален циклус предизвикуваат да созреваат неколку јајца секој месец. Кога вашата јајце клетка е зрела, тоа значи дека е подготвена да биде оплодена од сперматозоиди. Овие хормони, исто така, ја прават поставата на вашата матка густа и сунѓереста, што го подготвува вашето тело за бременост.
Околу половина од вашиот менструален циклус, една зрела јајце клетка го напушта јајниците - наречена овулација - и патува низ фалопиевата цевка кон вашата матка. Јајце клетка виси околу 12-24 часа, полека се движи низ фалопиевата цевка, за да види дали има сперматозоиди наоколу.
Ако спермата влезе во вашата вагина, сперматозоидите можат да пливаат низ грлото на матката. Спермата и матката работат заедно за да ја придвижат спермата кон фалопиевите туби. Ако јајце клетката се движи низ фалопиевите туби во исто време, спермата и јајце клетката може да се спојат заедно. Спермата има рок од шест дена да се спои со јајце клетка пред да умре.
Кога спермата се спојува со јајце клетка, тоа се нарекува оплодување. Оплодувањето не се случува веднаш. Бидејќи спермата може да виси во матката и фалопиевата цевка до 6 дена по сексот, има до 6 дена помеѓу сексот и оплодувањето.
Ако сперматозоидната клетка навистина се спои со вашата јајце клетка, оплодената јајце клетка се движи по фалопиевата цевка кон матката. Почнува да се дели на сe повеќе клетки, формирајќи топка додека расте. Топката од клетки (наречена бластоциста) доаѓа до матката околу 3-4 дена по оплодувањето.
Топката од клетки лебди во матката уште 2-3 дена. Ако топката од клетки се прицврсти на слузницата на вашата матка, тоа се нарекува имплантација - кога бременоста официјално започнува.
Имплантацијата обично започнува околу 6 дена по оплодувањето и трае околу 3-4 дена за да се заврши. Ембрионот се развива од клетките на внатрешната страна на топката. Плацентата се развива од клетките на надворешната страна на топката.
Кога оплодената јајце клетка ќе се всади во матката, таа ослободува хормони за бременост кои го спречуваат пролевањето на слузницата на вашата матка - затоа луѓето не добиваат менструации кога се бремени.
Ако вашата јајце клетка не се сретне со спермата или оплодената јајце клетка не се всади во вашата матка, густата обвивка на матката не е потребна и таа го напушта вашето тело за време на менструацијата. До половина од сите оплодени јајце клетки природно не се имплантираат во матката - тие излегуваат од вашето тело за време на менструацијата.

Бременоста е прилично комплициран процес кој има неколку чекори. Се започнува со сперматозоид и јајце-клетка. Сперматозоидите се микроскопски клетки кои се создаваат во тестисите. Спермата се меша со други течности за да се создаде сперма (сперма), која излегува од пенисот за време на ејакулацијата. Милиони и милиони сперматозоиди излегуваат секој пат кога ќе ејакулирате - но потребна е само 1 сперма за да се сретне со јајце клетка за да се случи бременост.


Јајце-клетките живеат во јајниците, а хормоните кои го контролираат вашиот менструален циклус предизвикуваат да созреваат неколку јајце-клетки секој месец. Кога вашата јајце клетка е зрела, тоа значи дека е подготвена да биде оплодена од сперматозоиди. Овие хормони, исто така, ја прават поставата на вашата матка густа и сунѓереста, што го подготвува вашето тело за бременост.

Околу половина од вашиот менструален циклус, една зрела јајце клетка ги напушта јајниците - наречена овулација - и патува низ фалопиевата цевка кон вашата матка. Јајце клеткате е подготвена за оплодување околу 12-24 часа, полека се движи низ фалопиевата цевка, за да види дали има сперматозоиди наоколу.

Ако спермата влезе во вашата вагина, сперматозоидите можат да пливаат низ грлото на матката. Спермата и матката работат заедно за да ја придвижат спермата кон фалопиевите туби. Ако јајце клетката се движи низ фалопиевите туби во исто време, спермата и јајце клетката може да се спојат заедно. Спермата има рок од шест дена да се спои со јајце клетка пред да умре.
Кога спермата се спојува со јајце клетка, тоа се нарекува оплодување. Оплодувањето не се случува веднаш. Бидејќи спермата може да виси во матката и фалопиевата цевка до 6 дена по сексот, има до 6 дена помеѓу сексот и оплодувањето.
Ако сперматозоидната клетка навистина се спои со вашата јајце клетка, оплодената јајце клетка се движи по фалопиевата цевка кон матката. Почнува да се дели на сe повеќе клетки, формирајќи топка додека расте. Топката од клетки (наречена бластоциста) доаѓа до матката околу 3-4 дена по оплодувањето.


Топката од клетки лебди во матката уште 2-3 дена. Ако топката од клетки се прицврсти на слузницата на вашата матка, тоа се нарекува имплантација - кога бременоста официјално започнува.
Имплантацијата обично започнува околу 6 дена по оплодувањето и трае околу 3-4 дена за да се заврши. Ембрионот се развива од клетките на внатрешната страна на топката. Плацентата се развива од клетките на надворешната страна на топката.
Кога оплодената јајце клетка ќе се всади во матката, таа ослободува хормони за бременост кои го спречуваат пролевањето на слузницата на вашата матка - затоа луѓето не добиваат менструации кога се бремени.

Ако вашата јајце клетка не се сретне со спермата или оплодената јајце клетка не се всади во вашата матка, густата обвивка на матката не е потребна и таа го напушта вашето тело за време на менструацијата. До половина од сите оплодени јајце клетки природно не се имплантираат во матката - тие излегуваат од вашето тело за време на менструацијата.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Баба ми, 61 година, беше мојата сурогат ма...
Мажот запознава жена. Се сакаат. Потоа доаѓа и бебе. Тоа е толку едноставно. Или не е? Оваа седмица Yahoo Parenting обја...
4
Витамини за плодност за мажи
За танго се потребни двајца, па не заборавајте за витамините за плодност на мажи!
4
Дали е можно да се добие лажен тест за бре...
Ништо не може да ви го промени животот толку, како што може да биде тест за бременост. Дали навистина може да добиете ла...
4
Симна 99 килограми од желба да забремени!
Со 30 години и 166 килограми Jacqui McCoy беше засрамена, очајна и депресивна. За да и биде потешко докторите и рекоа де...
4
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?