|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Се роди првото бебе од сурогат мајка во Македонија

Редакција Рингераја, 17.7.2017
Се роди првото бебе од сурогат мајка во Македонија, по речиси три години откако државата со закон го дозволи сурогатството. Бебето ги носи гените на биолошките родители, сурогат-мајката е само икубатор

image
/11


 

Пленуваше оној грч на биолошките родители што и како ќе биде со нивното бебе. Секако дека бевме сите среќни кога дојде до породување, ние од наша страна вложивме масимални напори сетоа тоа да помине во ред... Ако гледате од  аспект на биполошките родители, ова е само еден инкубатор кој тоа бебе го носел, што се однесува до самиот технички пристап тој не е ништо пoразличлен од една ин-витро фертилизација“, вели д-р Зоран Петановски, гинеколог во Ре-Медика.

Биoлошката мајка е родена без матка, затоа семејството одлучило потомство да добие на овој начин. Гинекологот Петановски ги охрабрува и останатите брачни двојки кои не можат да имаат деца, да поведат постапка за сурогатство.

„Сакам да кажам, да ги охрабрам луѓето кои го имаат овој непромостлив проблем. Ова е единствениот случај потомство да се добие преку сурогат мајка откако се донесени законските измени кои го дозволуваат тоа. Од Министерството за здравство не добивме информација дали до овој момент се поведени и други вакви постапки. Законот налага сурогат мајката да е постара од 25 години и да има претходно родено. Може да се пријави само еднаш и мора да е македонски државјанин. Пари добива само за основните потреби во текот на бременоста, друг вид на финсиска поддршка е забранета со цел да се избегнат злоупотреби, и еден хуман чин да се претвори во профит. Брачните двојки имаат право на две деца со ин-витро оплодувања со сурогат мајка.

Се породи Хелена Роза
Сестрата на Ребека, Хелена Роза стана мајка по втор пат. Честитки!
50
Инфекции во бременоста, опасни по бебето
Настинката во бременоста, обично не е причина за загриженост, но постојат инфекции кои можат да го загрозат вашето нерод...
10
Вообичаени прегледи и анализи во бременоста
Пред Вас е список на вообичаени прегледи и анализи во бременоста, како и приближниот период кога треба да се направат.
4
Пет најчудни труднички стравови
Секоја жена која била бремена ќе Ви каже дека анксиозноста и разните стравови се многу честа појава пред породување
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ајде да видиме што ќе посакате дедо мраз да ви донесе за нова година
Admin

Ние со душа чекаме да дојде нова година,уште од сега мојата ќеркичка почна со списокот на подароци,а малиот Павел само се смешка,тој уште не знае да си порача.

сакаме убава кукличка (44%)

сакаме малиот мочко (56%)


Број на сите гласови: 107

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!