|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Претпазливост за време на скијање

www.rak.mk, 19.1.2011
Иако е зима и е ладно не значи дека сонцето неможе да ја оштети нашата кожа, советува новата студија за ултравиолетовото зрачење и однесувањето на скијачите.

image
/11


 

Истражувачите откриле дека скијачите не посветуваат доволно внимание на заштитата на својата кожа во текот на зимските активности. Имено, познат е фактот дека УВ зрачење може да биде подеднакво интензивно на врвот на снежната падина како и на песочните плажи во текот на летото.

„Скијачите се изложени на преголема количина на УВ зрачење на голема надморска височина. УВ зраци се рефлектираат од снегот и доаѓаат од сите правци. Скијачите, во текот на спуштањето низ белите снежни падини, буквално се „капат“ со штетно зрачење“, изјавил Dr. Peter A. Andersen, научник од Универзитетот во Сан Диего.

 

Како да се заштитиме?

 

Научниците советуваат да се нанесува заштитна крема најмалку 30 минути пред излегување на снег, обилно да се користи заштитен балзам за усните, да се носат скијачки кациги и ракавици. Задолжителни се и очилата за сонце.

Незаменливи предности на мајчинството!
Додека се обидувате да го преживеете денот по бесоната ноќ, веројатно е тешко да се сетите колку сте прекрасна! Но, кога...
18
Зошто е добро пешачењето на плажа?
Пешачењето е фантастична активност за вас и вашите деца. Децата можат да бидат слободни, спонтани, а заедно и вие со нив...
4
Бојадисување на јајца со природни бои
Материјалите со кои во минатото се бојадисувале Велигденските јајца, се разликуваат од оние кои ние денес ги користиме. ...
4
Куќичка од чоколадо направена во Париз
Зачекорете во светот на бајките. Куќичка од чоколадо во стилот на Јованче и Марика, направена во Париз
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Da li moze
zelba

nekoj da mi kaze, vo komentar da napise , kade mozam vo Skopje da kupam stol i stolici za vo gradina po povolna cena i kolku kostaat ako nekoj znae fala

kade??? (87%)

Kade?? (13%)


Број на сите гласови: 15

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!