|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Пред Божиќ, за Божиќ, кај и да си, дома да си!

Марина Кљајиќ Петковски, 7.1.2021
Божиќ е највеселиот од сите христијански празници и се слави 3 дена.За Божиќ се празнува денот на раѓањето на Исус и се прославува на 7-ми јануари.Овој ден традиционално се празнува во кругот на семејството, не се оди на гости и не доаѓаат гости
Клучни зборови:

image
/11


Прославата почнува со Бадниковата вечера, која го означува крајот на 40 дневните пости. Бадник е празник кога семејството се собира и седнува на заедничка посна и богата трпеза. Во некои градови, се негува традиција да се крши бадникова лепче до паричка и се верува дека на оној кому ќе му се падне паричката, цела наредна година ќе го следи здравје, успех и среќа. Бадниковата вечера треба да е посна, но богата. Покрај лепчето со паричка, бадниковата вечера вклучува и: зелник со праз, посни сарми, риба, посно тавче гравче, компир салата, туршија, печена тиква, костени и ореви, сушено овошје како урми, смокви, кајсии, сливи, сезонско овошје како јаболка, мандарини, киви и банани и црвено Вино. Името овој ден го добил од традицијата на истиот да се исече и донесе во домот гранка од даб - бадник, кој се сече рано в зори а вечерта се фрла во огништето.

Божиќното утро почнува така што во рана зора се слушаат ѕвона од сите православни цркви и храмови. На овој ден се облекува свечена облека и се оди во црква на Божикна литургија. Луѓето се поздравуваат и отпоздравуваат со зборовите "Христос се роди " и "Вистина се роди".
На иконите е претставена пештерат во која се Јосиф и Богородица со новородениот Исус. Покрај нив се наоѓаат овчари кои им се поклонуваат, а над нив има ангели и ѕвезди кои го најавуваат доаѓањето на спасителот.
Божиќниот ручек е првиот побогат оброк после постот и традиционално е со богата трпеза со месо, пити, вино и десерти.
Вториот ден од Божиќ се нарекува „Божји ден“, но е посветен на Богородица. На овој ден луѓето се дружат и одат на гости и се поздравуваат со „Христос се роди!“ Третиот ден е слава за свети Стефан, ѓакон кој страдал за верата. На иконите се прикажува со неговата ѓаконска облека и со Евангелието на кое се наоѓаат 3 камења, симбол на неговото каменување.

Божиќ е денот кога духот на Исус е спуштен помеѓу луѓето и носи мир. Бидејќи се слави, 3 дена не се чисти подот и не се фрла ништо од куќата.


Среќен Божиќ! 

Патници и топола
Детско катче
3
Лав и лисица
Детско катче
3
Тоше, Рингераја ТЕ САКА !
Среќен роденден ангелу наш!
3
Малите рачиња играат и плескаат
Детско катче
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali koga odite na odmor nosite kniga da citate?

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!