|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Правилна исхрана во 3-от триместар од бременоста

Редакција Рингераја, 5.3.2024
Откријте која храна ви треба вам и е потребна за развој на вашето бебе во третиот триместар од бременоста ...

image
/11


Седми месец

Во текот на третиот триместар, абдоменот постојано расте. Бебето притиска врз него, предизвикувајќи горушица. Може да страдате и од запек.

1

 

Храната што ви треба

За време на бременоста, метаболизмот се зголемува за 20%. Ова значи дека на телото, дури и кога одмарате, му треба повеќе топлина од вообичаеното. Ако се чувствувате презатоплени, можете да пиете повеќе вода и да ја надоместите течноста изгубена преку потење.

Горушица и отежнато варење се вообичаени проблеми за време на бременоста. Имено, прогестеронот го успорува празнењето на храната од желудникот (што го притиска бебето), така што киселината на желудникот се наметнува кон хранопроводот. За да ги намалите киселините, земете помали оброци. Избегнувајте зачинета и масна храна, како и газирани пијалоци. Не легнувајте веднаш после оброкот. Носете удобна гардероба, која нема да ве стега и дополнително да ви предизвикува киселини во желудникот. Земете грицки само ако сте гладни. Пред спиење, можете да консумирате млеко или житарки со јогурт со малку маснотии. Не заборавајте да пиете доволно течности.

 

Осмиот месец

Можно е повторно да се чувствувате уморни, како во првиот триместар. Многу жени имаат притисок врз вагиналниот и ректалниот регион, чувствуваат тежина кога седат и стојат.

 

Храната што ви треба

Подгответе едноставни и лесни оброци, кои ќе го задоволат гладот и хранливите потреби, без многу напор.

Запомнете дека заморот може да биде знак на анемија, затоа јадете храна богата со железо.

Во последниот триместар, бебето расте побрзо, па затоа е можно да страдате од горушица или други проблеми со дигестивниот систем. Јадете помалку, и почесто избегнувајте храна што предизвикува проблеми (на пример, пржена).

Вашите енергетски потреби се зголемуваат, затоа земете закуска меѓу оброците. Намалете ја количината на кафе и пијалоци со кофеин, за полесно да спиете.

 

Храната што ви треба за бебето

Заситени масни киселини се потребни во секоја фаза од животот, но тие се особено важни за време на бременоста. Омега-3 масни киселини помагаат во развојот на мозокот, очите, крвта и нервниот систем на бебето. Ова е важно во текот на целата бременост, а особено во последниот триместар, кога мозокот на бебето расте најбрзо. Бебињата родени предвреме, или со мала тежина при раѓање, можат да ја „промашат“ оваа важна фаза, а потоа нивната диета треба да содржи есенцијални масни киселини. За да ги обезбедите, воведете „мрсна“ риба (лосос, скуша, харинга), ореви и семки, зелен лиснат зеленчук, сончоглед или масло од репка.

 

Деветти месец

Вашето бебе сега е целосно развиено и гради резерви за маснотии, подготвувајќи се за надворешниот свет.

 

Храната што ви треба

 

Треба да продолжите да јадете здраво и да јадете повеќе помали оброци. Многу овошје и зеленчук ќе помогнат во понатамошниот развој на имунолошкиот систем на бебето.

Ако сте за прв пат бремена, во текот на следните неколку недели, главата на вашето бебе ќе се движи и ќе го ослободи притисокот што го чувствувате на стомакот и внатрешните органи. Во овој период, многу трудници сметаат дека нивниот дигестивен систем е успорен и се соочуваат со запек. Запек е комбинација на два фактори: притисок врз цревата што го прави бебето и хормонални промени. Намалената физичка активност придонесува исто така за неговата појава. Бидејќи превенцијата е секогаш подобра од лекот, зголемете ја количината на влакна и вода во исхраната. Водата е клучна за зголемување на обемот на влакната и ослободување на столицата. Чајот и кафето имаат спротивен ефект. Вашиот апетит може да се зголеми или намали, во зависност од тоа како реагирате на стресот на претстојното раѓање.

 

Храната што ви треба за бебето

Во оваа фаза од бременоста, нервите на бебето развиваат миелински обвивки. Ова продолжува после раѓањето, и бара витамин Б12, кој се наоѓа исклучиво во производи од животинско потекло. Затоа зајакнете ја вашата диета со посно црвено месо, живина ... Добијте многу млечни производи со малку маснотии. Ако сте на вегетаријанска диета, потребен ви е додаток на витамин Б12.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

5 оброци кои трудниците треба да ги консум...
Многу од жените мислат дека кога ќе бидат бремени можат да јадат се што ќе посакаат. После сe, јадете за двајца, така? З...
4
Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
4
Lara2224: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
Породилното ќе трае 12 месеци!
Пратениците ја прифатија иницијативата на граѓани за промена на Законот за работни односи, според која породилното болед...
4
Анкета

.
Jana9

Dali odite vo teretana za da se zacvrstite vo teloto ili pak da oslabete?

Da se zacvrstam (20%)

Da oslabam (40%)

I ednoto i drugoto (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!