|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Науката потврди: Вие сте друга личност по породувањето

Редакција Рингераја, 10.4.2021
Повеќето од нас би можеле да признаеме дека сме доживеале избезумени мисли во текот на бременоста со кои го доведувавме во прашање нашиот избор да станеме родители, или се прашувавме дали сепак ќе бидеме истата личност откако ќе станеме мајка

image
/11


Оние од нас кои планираа да продолжат со кариера по породувањето исто така може да се загрижени околу тоа дали ќе бидат толку посветени на работните места.

 

Кога пејачката и текстописец Аманда Палмер беше бремена, еден обожавател ја изрази оваа загриженост за неа, прашувајќи се дали кариерата на Палмер ќе страда откако ќе стане мајка. Таа беше загрижена дека нема да може да произведува песни од ист стандард. „Кога ќе го имате ова бебе“, тврди таа, „или тој / таа / тоа ќе страда, или вашата кариера ќе страда“.

 

Во нејзиниот одговор преку отворено писмо за Медиум, Палмер изрази сопствена нервоза за нејзиното можно „губење на идентитетот како уметник“ кога стана мајка. Таа напиша за загриженоста што ја мачеше кога одлучуваше дали ќе роди дете: „Ако имав деца“, замисли таа, „дали би се претворил во здодевен, ирелевантен, игнориран уметник? Дали одеднаш би почнала да пишувам песни за рамнотежа? Дали би станала таа досадна личност која е толку воодушевена од своето дете што е невозможно да има интелигентен разговор со неа за уметност затоа што тие повеќе сакаат да ви покажат фотографии на iPhone на кои нивното дете испушта лажица пире од моркови? “

 

Промена на животот

Нема негирање: По породувањето, вашите приоритети се менуваат. Вие се менувате. Различни прашања имаат приоритет во различни фази од вашиот живот. Животот со новороденче е светови далеку од животот без деца, а животот со тинејџер е свет далеку од животот со новороденче. Со оглед на тоа што вашата главна грижа пред да имате деца можеби беше како да се искачите на скалата на компанијата, вашата најитна мисла по породувањето може да биде како да ги направите и двете - да се искачите по скалите и да бидете вклучен родител - или дури и како целосно да слезете од скалите. Личноста што бевте тогаш не е таа личност што сте сега.

Истражувањето ни кажува дека многу промени се случуваат кога ќе избереме да родиме бебиња, и дека мајката не е истата личност што била пред да има деца. Научник Американец објави пред неколку години дека скоро сите жени претрпуваат „фундаментални промени“ за време на бременоста и по раѓањето и дека хормоните за бременост и лактација може да го променат мозокот, зголемувајќи ја големината на невроните во некои региони и создавајќи структурни промени во други.

Други истражувања откриле дека комбинацијата на хормони за бременост и искуството со бременост и раѓање ја подобруваат нашата меморија и способностите за учење.

 

Промена на приоритетите

Мајки кои беа запрашани дали сметаат дека се смениле сите се согласија дека тие се смениле. Фотографот и мама Кармен Висер сметаат дека стравот на Палмер е погрешно насочен и дека нејзините приоритети ќе се променат откако ќе стане мајка: „Додека сте бремени, имате време да размислите и да се грижите дали ќе го изгубите вашиот идентитет, но штом детето е таму, тука  нема време да се грижите за животот, бидејќи животот се случува. Животот со дете е богат - побогат од стравот од губење на сопствениот идентитет “.

 

Ема, мајка на три момчиња, се согласува: „Кога станав мајка, јас го изгубив„своето  јас “. Очигледно на сите ни треба малку време „од мене“ сега и тогаш, но јас не би променила ништо. Сега сум повеќе од „јас“. Јас сум мајка “.

Наставничката и мајка на две деца, Шерин, вели дека најголемата промена што ја доживеала откако стана мајка е „емоционалната ранливост што ја чувствува. Гледам во луѓе кои изгубиле деца ", вели таа," и постои таков страв и знаење дека болката од таквата загуба е поголема од се што некогаш сакам да доживеам. Исто така, имам многу повеќе емпатија кон другите, додека порано мислам дека бев прилично емотивно одвоена “.

Ема исто така ја доживеа оваа ранливост откако стана мајка: „Порано гледав вести или документарец и гледав како страдаат деца. Иако чувствував тага, имаше и исклучување и неможност да се разбере што точно претставуваат тие слики како целина. Сега, секое дете во вестите е мое дете. Исто така, порано се плашев дали ќе бидам популарна, или дали ќе имам доволно пари да ги купам сите убави работи што ги имаа пријателите. Сега, мојот страв е дека нема да можам да обезбедам се што им е потребно на моите деца. Се плашам дека нема да можам да им ги дадам најдобри шанси во животот “.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Рецепти за први оброци на бебето
После 17-тата недела, односно после наполнети 4 месеци од животот, време е за воведување на нови намирници и дополнителн...
7
Зошто бебето `рчи?
Збунето гледате во ангелското лице на Вашето бебе, додека спие. Се прашувате од каде одеднаш тоа бучно дишење? Просто не...
4
Претоплувањето на децата е опасно!
Прекумерната топлина не е помалку опасна од студот и тоа треба да го знаат сите родители. Битно е да одржувате оптимална...
4
Сокот од брусница не спречува инфекции?!
Митот е разбиен! Сокот од брусница не ги спречува инфекциите на мочниот меур или бубрезите...
4
Анкета

Koe vi e poubavo ime ?
1mama

Se dvoumime so mm za slednive iminja.....sakam i vase mislenje :)

Stefan (49%)

Jovan (40%)

Jordan (11%)


Број на сите гласови: 332

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!