|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Која храна ги зголемува шансите за забременување?

Редакција Рингераја, 23.11.2018
Бројот и квалитетот на спермата се важни за успешно забременување

image
/11


Ниските сперматозоиди често се поврзани со фактори како недостаток на микронутритиенти на цинк или недостаток на важни витамини. Затоа, еден од првите и најлесните чекори за подобрување на квантитетот и квалитетот на спермата е да се обрне внимание на исхраната на мажите. Ова е особено важно за двојките кои се обидуваат да имаат бебе.

 

Според експертите за плодност, постојат неколку видови храна кои ја стимулираат спермата и имаат корисен ефект врз нејзиниот квалитет, постигнувајќи го природно. Еве некои од нив:

 

Темно чоколадо поради антиоксиданти

 

Црното чоколадо содржи многу аминокиселини кои имаат докажани корисни својства и го зголемуваат бројот на сперматозоиди. Црното чоколадо е исто така богато со антиоксиданти кои се борат против слободните радикали, загадувањето и токсините, а тие се поврзани со машките репродуктивни способности.

Но, тоа не треба да биде премногу, за да се избегне прекумерна тежина, што може да биде проблем за зачнување.

 

Лук за движење на сперматозоидите

Ако не ви пречи мирисот на лук, користете го често во садовите каде што подготвувате храна. Тој е меѓу најдобрите стимуланси на сперматозоидите. Лукот содржи два прекрасни елементи - алицин, кој го подобрува протокот на крв во гениталиите и го спречува оштетувањето на спермата и селен, моќен антиоксиданс кој го подобрува квалитетот. Едно или два чешниња лук на ден е доволно за да се добие позитивен ефект.

 

Брокула

Дефицитот на витамин А е меѓу најчестите причини за ниска фертилност, бидејќи недостигот на витамин А ја прави спермата побавна. И во брокулата постои голема количина на витамин А, како кај црвени пиперки, спанаќ, кајсии и морков.

 

Ореви

Омега-3 масните киселини го зголемуваат бројот на сперматозоидите и го стимулираат протокот на крв во гениталиите, а оревите се фантастичен извор на омега-3 масни киселини. Тие се вкусни и може да се јадат како појадок или како додаток во исхраната. Друг добар извор на омега-3 масни киселини се лососот, пилешкото и семето од тиква.

 

Банани за либидо

 

Ова овошје е познато по неговата способност да се подигне машкото либидо, да се регулираат сексуалните хормони, поради ензимот bromelain. Бананите, исто така, имаат многу витамин Ц, А, Б1, кој исто така го поттикнува телото да произведува повеќе сперматозоиди.

 

Исто така е важно човекот да се занимава со спорт. Не треба вашиот партнер да стане маратонец, но седечки начин на живот нема да помогне, туку ќе му наштети. Повеќе прошетки, 1-2 пати неделно посета на сала, или организирање фудбалски натпревар во соседството ќе имаат позитивен ефект врз неговото здравје.

 

Голем број на студии на теренот покажаа дека мажите со прекумерна тежина забележале зголемување на бројот на сперматозоидите по намалувањето на вишокот килограми.

Седум начини за побрзо забременување
Сакате да забремените баш сега! Секако, оваа задача сакате да ја решите како и сите други задачи и работни обврски. Но,...
4
Не си виновна што не можеш да забремениш!
Еднаш многу одамна, веројатно се обидувавте да ја избегнете бременоста по секоја цена. И со право - секој период од живо...
4
10 грешки во правењето бебе
Кога се обидувате да забремените, многу работи може да бидат пречка. Тоа не е секогаш лесно како што двојките сакаат и н...
3
Со исхрана до бебе: Што треба да јадете?
Многубројни научни студии докажале дека нормализацијата на телесните масти влијае на урамнотежување на нивото на репроду...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

koe masko ime da go stavime?
prmk

sakame nesto novo ubavo ama imame predlog za ovie dve iminja pa dadete mi i vie podobar predlog ve molam. VI Blagodaram.

trajce (26%)

goce (74%)


Број на сите гласови: 137

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!