|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кој треба да се лекува со IVF(или ISCI) и IUI?

Редакција Рингераја, 17.8.2010
Во нашата земја околу 15% од брачните парови се неплодни. Денес 60 - 70% од неплодните брачни парови се одлучуваат за постапката на вештачко оплодување (IVF ) и други методи за потпомогната репродукција.

image
/11


Ин-витро оплодување

Ин-витро оплодувањето може да биде ефективно лечење на сите видови стерилитет со исклучок на инфертилитет поврзан со анатомски проблеми на матката.

Овој метод се применува рутински кај двојки кои не можат да зачнат по природен пат, а кои имаат еден од долу-наведените показатели на неплодност:

 • тешко оштетени јајоводи (или не постојат)
 • суфертилно семе - неплодно семе
 • ендометриоза
 • имунолошка неплодност
 • неуспешна AIH
 • неразрешена неплодност - идиопатска
 • комбинирани причини

IVF  методата има неколку етапи. 

 • припрема и обработка на пациентите
 • индукција на овулација
 • контрола на растот на повеќе фоликули
 • аспирација на зрелите јајце клетки
 • припрема на зрелите јајце клетки и семето во лабораторија
 • оплодување и контрола на зачетокот
 • пренос на зачетокот ET
 • контрола на функцијата и помош на жолтото тело

Контраиндикации се возраста на жената, HIV позитивни, болести кои ја контраиндицираат бременоста.
Шема на % на бременост кај различни возрасни категории

 

 

Во тек на една година


Возраст на жената

 

 35

35 - 37

38 - 40

41 - 42

Број на аспирирани јајцеклетки

 

91

37

24

8

% од аспирираните јајцеклетки кои довеле до живо раѓање

 

46.2

37.8

16.7

12.5

% од ембриотрансферите кои довеле до живо раѓање

 

46.7

37.8

19.0

12.5

 

Интраутерина инсеминација

Интраутерината инсеминација со сперматозоиди од партнерот е потенцијално ефективно лечење на различни видови стерилитет, кога жената е под 45 години.Кога не се практикува инсеминација?

При следните состојби

-          Запушени јајоводи

-          Тешко повредени јајоводи

-          Многу лош квалитет на јајцеклетките

-          Менопауза

-          Тешка форма на машки стерилитет


Интраутерината инсеминација најчесто се применува кај

-          Ендометриоза (лесен степен)

-          Неразјаснет стерилитет до 3 години

-          ановулаторен инфертилитет

-          лесни отстапувања во сперматогенезата

-          кај двојки со лесни имунолошки проблеми


Намалена успешност при инсеминација (намален процент на бременост) има кај

-          Жени над 40 години

-          Жени со лош квалитет на јајцеклетки

-          Влошени параметри на сперматогенеза кај партнерот

-          Жени со средна и остра форма на ендометриоза

-          Жени со оштетени маткини канали (без оглед на степенот)

-          Двојки со многу долг стерилитет (над три години)


Шема на успешност при интраутерина инсеминација со докажан машки фактор на стерилитет – отстапувања во сперматогенезата 

 

 

Приближна можност за забременување за еден месец при различни процедури, за жени под 35 години и 2 години обид за забременувањеВид процедура


 

Општ број на подвижни сперматозоиди (во милиони)

 

 1

1 - 5

5 - 10

10 - 20

 20

Полов акт

0 .2%

1%

2%

2.5%

3%

Интраутерина инсеминација

0 .4%

2%

4%

5%

7%

Стимулирана интраутерина инсеминација

0 .5%

2.5%

7%

8%

10%

 

Повеќето бремености настапуваат меѓу 3 и 4 обид при сопружничка инсеминација. По четвртата инсеминација шансата за забременување се намалува, заради тоа се препорачуваат најмногу шест циклуси на инсеминација. Ако причината на инфертилитет е само изостанок на овулација (ановулација) тогаш може да се прават од 6-12 циклуси на инсеминација, ако не постојат други фактори на стерилитет (машки фактор, имунолошки фактор..)

 

Забелешка:

Сите материјали, публикации, коментари, теми и категории, како и целата содржина на Рингераја.мк, се од информативен карактер и истите НЕ можат да заменат консултација со лекар за дијагностика и лечење. За се што е поврзано со Вашето здравје, консултирајте се со својот матичен лекар.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Сперматозоиди во воена готовност!
Убава музика, секси долна облека, афродизијак во ладилникот, се е подготвено за зачнување на идниот наследник. Кога жени...
3
Една средба, која никогаш не е случајна
Брзаше бидејќи знаеше дека мигот претстои. за да биде прв меѓу милионите кои се натпреваруваат со него
3
Бремена сум. Што сега?
Моментот кога ќе видите позитивен тест за бременост носи убави емоции, но во исто време страв и конфузија. Ние даваме од...
3
Видео: Откријте како се одвива IVF постапк...
Околу еден од осум хетеросексуални парови се борат природно да забременат. Во 1978 година, првото бебе се роди со корист...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?