|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
По долгиот ден во канцеларијата излезете надвор на студот. Дишете длабоко и ќе почувствувате дека нешто се менува. Заморот исчезнува, телото се исполнува со енергија. Тоа е благодарение на кислородот, тој може многу повеќе
Клучни зборови:

image
/11


 

При добра циркулација кислородот ги одржува во форма органите и клетките. Освен тоа ги забрзува процесите на оздравување – може да влијае дури и на мигрената.
Како науката откри дека кислородот може да е ... лек?

Клучна улога имаат научниците кои се занимаваат со влијанието на содржината на кислородот во ткивата. Во студиите за кламидија, бактерија кои се пренесуваат  по полов пат и доведува до неплодност, се утврдува дека имунолошкиот систем може да се бори со нив само ако има доволно присуство на кислород во слузницата на вагината. Ако нема доволно кислород, кламидија се размножува брзо и се добива воспаление.

Во други публикации во врска со кислородот се наведува дека кај пациенти со слаба содржина на кислород во ткивата, на пример кај пушачи, се среќаваат опасни воспаленија, како рак или инфекции по операции. При постојано ниска содржина на кислород во ткивата, т.н. хипоксија, одредени бактерии се размножуваат многу брзо, на пример хеликобактер пилори, предизвикувачот на чир во желудникот. Хипоксијата  активира инфекции од вируси или бактерии и доведува до хронични воспаленија. Тие од своја страна се сметаат за главна причина за срцев удар, мозочен удар и рак.

Доволен ли е кислородот во воздухот кој го дишеме?

Недостатокот на движење и плитко дишење при стрес, води до хроничен недостиг на кислород. Тој може да е резултат и на несоодветна исхрана и на пушење. Јаглеродниот моноксид, кој го има при согорувањето на тутунот, се поврзува со хемоглобинот во крвта, кој транспортира кислородот од белите дробови до ткивата. Така телото не добива доволно кислород.


Како можеме да откриеме дека ни недостига кислород?

Има некои знаци, на пример замор или главоболка. Причина: 90% од вдишаниот кислород служат за снабдување со енергија во митохондриите, електроцентралите на клетките. Ако недостасува кислород, мозокот, органите, мускулите и нервите не работат во нормален режим.

Како да се снабдиме со повеќе кислород?

Постојат различни можности. Класиката е повеќекратно терапија со кислород на Арден (Озонската терапија). Кај неа пациентите добиваат прво коктел од витамини и минерали, кој го подобрува внесот на кислород во клетките. Потоа се врши инхалација со воздух, збогатен со кислород.

При озонската терапија пациентите добиваат кислород интравенски. Кај новата векторска терапија тие добиваат три препаратот (делумно со активен кислород), за да го надминат недостатокот. Овие терапии се од алтернативната медицина и немаат клинички докажани резултати.

 

1Можеме и сами да си го произведеме кислородот

Два-три пати неделно по 30 минути трчање, пливање или возење велосипед се доволни. Освен тоа редовното вежбање го запира стареењето на органите. Доволни се дури и три месеци вежбање, за да се подобри значително снабдувањето на организмот со кислород. Тој ќе функционира така, како да сме 20 години помлади.

Важно е при спортувањето да не се задишувате, инаку внесувањето на кислород е попречено. Внимавајте и на издишувањето, бидејќи со честото издишување испуштате необработен кислород од телото.

Како да дишеме правилно?

При стрес или лошо расположение дишеме плитко само со горниот дел на градниот кош. Воздухот се задржува само за кратко во белите дробови. Спортот помага да дишеме длабоко. Има и вежби за правилно дишење. Но има и малку трикови кои го подобруваат снабдувањето со кислород – наведнување на прозорецот, проѕевање или пеење. Ова автоматски води до дишење со стомакот.

Сируп од лук, помоќен и од пеницилин
Лукот е моќен лек кој со години се користи во многу билни лекови. Тој има антибактериски и антивирусни својства, вклучув...
9
Бабите носат наочари и можат да ги извадат...
Преслатки изјави на мали дечиња, кои сигурно ќе ве насмеат
8
Силување со родителска љубов?!
Впечатлив текст за тоа како несакајќи го расипуваме животот на нашите деца, доведувајќи ги до неврози, несамостојност и ...
7
Како да се всади добра работна етика кај д...
Едуцирајте ги Вашите деца со всадување на добра работна етика, научете ги на одговорност, почит и способност за работа ...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ime
cece7

dali vi se dopaga

Martin (64%)

Metodij (36%)


Број на сите гласови: 146

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!