|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали ултразвукот може да му наштети на бебето?

Редакција Рингераја, 25.3.2019
Трудниците често се прашуваат дали ултразвукот има некакво штетно влијание на бебето во стомакот. Лекарите ги тешат дека нема никаква причина за загриженост
Клучни зборови:

image
/11


Дали ултразвукот е штетен? “Не” е службениот став на Германското друштво за ултразвук во медицината (ДЕГУМ).

“И покрај десетици години истражување нема студија која упатува на тоа дека ултразвучните прегледи во бременоста на било кој начин можат да му наштетат на нероденото дете“ кажува др. Каи-Свен Хелинг, потпретседател на ДЕГУМ.

 

Опасност од покачување на температурата

Единствена опасност која спрема стручните лица сепак постои од ултразвукот е покачување на температурата на третираното ткиво кај мајката. Таа е сеуште пониска од температурата која се развива во телото кај зголемувањето на температурата поради болест или поради активност. Меѓутоа, ако ултразвукот се користи повеќе минути, а не само неколку секунди, како што е вообичаено, таквиот ултразвук може да има штетно влијание на бебето.

Новите и напредни ултразвуци се се повеќе прецизни, донесуваат приказ на бебето во високи резолуции прикажувајќи и најситни детали од градбата на телото на бебето, а со тоа се за жал и потенцијално поштетни.

Брановите од ултразвукот во одреден момент (било со предолг преглед или прејак ултразвук) потенцијално ќе стигнат и до бебето, ќе делуваат на нежната и осетлива структура, ткива и органи во раст и развој што секако треба да се избегне посебно доколку е само желба на родителите после пораѓањето да имаат видео од своето бебе во стомакот. Бебето наскоро ќе пристигне и ќе можете да го допрете во живо, да го набљудувате и да го гушнете, а до тогаш уживајте во слатките тајни дали ќе го има носето на мајката или на таткото.


Видови на ултразвук

2д – стандарден ултразвук

3д – тродимензионален приказ на статична слика од детето во висока резолуција

4д – тродимензионален приказ на детето во движење во реално време

Сонце, море, бременост
Заради промените во организмот, во текот на бременоста најдобро е да не се изложувате интензивно на директно сонце
10
Колку вода да пиете додека сте бремени?
Предлогот за пиење вода за време на бременоста е околу шест до осум чаши вода на ден“, објаснува д-р Едвард Марут, репро...
3
Различни позиции на бебињата во матката
За време на бременоста, бебето во текот на својот развој се движи во неколку различни позиции. Како што се приближува да...
3
Линеа Нигра - линија на бременоста
Линеа Нигра е еден од "несаканите ефекти" на секоја бременост и уште еден знак за промена на вашето тело во овој перио...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

име за машко
marija.rizovski

Кое име ви се допаѓа повеќе

Кире (9%)

Димитар (41%)

Јован (50%)


Број на сите гласови: 54

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!