|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали е вегетаријанската исхрана здрава?

Редакција Рингераја, 27.10.2016
Благотворното делување на вегетаријанската исхрана е докажано во бројни научни студии. Ваквата исхрана е здравствено прифатлива и може да ги обезбеди сите потребни нутритиенти, но само ако е правилно испланирана

image
/11


 

Кога се гледа на вегетаријанците во целина, може да се заклучи дека тие поретко заболуваат од одредени заболувања, како на пример од кардиоваскулани болести, висок крвен притисок, шеќерна болест, рак, гојазност.

Поради намалената застапеност на намирниците од животинско потекло, вегетаријанската исхрана е сиромашна со заситени масти, холестерол и животински протеини. Зголеменото консумирање на житарици, овошје, зеленчук, мешункаст зеленчук и јатчести плодови, обезбедува зголемен внес на раститени влакна, витамини, минерали и фитохемикалии. Не е познато дали намалената честота на хроничните болести е резултат на количината и видот на мастите во исхраната, на изворот на протеините, или на зголемената количина на растителни влакна, микронутритиенти и фитохемикалии. Се чини дека сите овие состојки допринесуваат во одржувањето на здравјето на лицата кои практикуваат вегетаријанска исхрана.

Покрај бројните здравствени и економски предности на ваквата исхрана, постојано е присутна загриженост која е врзана за било која форма на вегетаријанство. Прашањето кое често се поставува е дали ваквиот начин на исхрана обезбедува доволна количина на потребни и неопходни нутритиенти.

Патот до здрави заби–кампања што ги научи ...
„Патот до здрави заби“ – кампања што ги научи дечињата на важна здрава навика
3
10 причини да јадеме цреши
Во сезоната на црешите сме. Вкусните ароматични плодови се најпосакувана за диета, но малкумина знаат дека црешите се мн...
3
Кога избираме диета - правила и совети
Изборот на вистинската исхрана не е помалку сложен од почитувањето на диетата.. Затоа решивме да собереме на едно место ...
3
Карфиол или брокула - што е поздраво?
Карфиолот е често запоставен во фамилијата од зеленчуци, посебно од неговиот зелен роднина брокулата. Овој зеленчук нави...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Што преферирате?
babyhope

Што повеќе сакате да се напиете?

Кафе (61%)

Чај (8%)

Вода (31%)


Број на сите гласови: 72

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!