|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Да се биде „постара мама“ не е толку ризично?!

Редакција Рингераја, 1.10.2020
Нашето општество понекогаш промовира културна порака дека жените над 35 години не можат (или не треба) да забременат. Но, науката вели поинаку

image
/11


Иако може да има зголемен ризик да се роди бебе по 35-та година од животот, вистината е дека многу жени раѓаат деца на возраст од 40-тина години. Стапката на жени кои имаат бебиња во оваа деценија (возраст 40-49) е во пораст од 1985 година. Според ЦДЦ, во 2018 година, жените на возраст меѓу 40 и 45 години родиле со стапка од околу 11,8 бебиња за секои 1.000 жени.

Мајчинската возраст се зголемува во опсегот на возрасти веќе некое време. Овој тренд на жени кои имаат деца на подоцнежна возраст се чини дека ќе продолжи. Тековната стогодишна студија во Нова Англија откри дури дека жените кои родиле по 40 години имаат четири пати поголема веројатност да живеат до 100 години отколку жените кои имаат деца на помлада возраст!
Една студија надвор од интерната медицина ЈАМА покажува дека чувството на старост наспроти староста се две различни работи. Студијата открива дека всушност чувството на младост и постоењето на таков позитивен став што доаѓа со мали деца им помага на постарите родители да живеат подолг, посреќен и безгрижен живот. Друга неодамнешна студија објавена во „ofурнал на американското здружение за геријатрија“ откри дека мајките над 35 години имаат корист од хормоните кои ги преплавуваат телото и мозокот за време на бременоста. Овие хормони го зголемуваат решавањето на проблеми, менталното расудување и меморијата. Понатаму, дополнителната литература покажува дека родителите постари од четириесет години се посреќни родители.
И, иако постојат одредени ризици кои стануваат поверојатни по 35-та година од животот, тоа не мора да значи дека бременоста ќе биде поризична. Плодноста на жената ќе започне природно да се намалува по околу 35 години, така што веројатноста за зачнување може да биде помала. И стапките на спонтан абортус, мртвородено и генетски аномалии се зголемуваат со стареењето на жената. Затоа, секогаш ќе биде важно да разговарате за ризиците и придобивките со вашиот лекар.
Не дозволувајте возраста да ве спречува
Нема совршено време да забремените. За многу жени, изборот да се роди бебе е многу личен и е одлука што бара многу фактори. На многу луѓе, честопати им било кажано дека забременувањето по 35-та година од животот ги зголемува здравствените ризици за мајката и детето. Ова може да доведе некои жени кои би сакале да забременат да поверуваат дека нема многу мајки што имаат бебиња по оваа точка. Сепак, вистината на работата е дека многу жени успешно раѓаат во 40-тите години од здрави и среќни бебиња.
Смената кај жените што имаат бебиња подоцна во животот се должи на повеќе жени кои чекаат подолго да имаат деца, кои се занимаваат со високо образование и избори и врски и кариера кои се разликуваат од оние што ги направија жените пред педесет години. Значи, ако сте постари од 35 години (или сè уште не сте подготвени да имате бебе), разговарајте со вашиот лекар за вашите проблеми. Но, бидете сигурни дека да се биде „постара мама“ не е нималку табу како што некогаш мислевме.

Иако може да има зголемен ризик да се роди бебе по 35-та година од животот, вистината е дека многу жени раѓаат деца на возраст од 40-тина години. Стапката на жени кои имаат бебиња во оваа деценија (возраст 40-49) е во пораст од 1985 година. Според ЦДЦ, во 2018 година, жените на возраст меѓу 40 и 45 години родиле со стапка од околу 11,8 бебиња за секои 1.000 жени.

Мајчинската возраст се зголемува во опсегот на возрасти веќе некое време. Овој тренд на жени кои имаат деца на подоцнежна возраст се чини дека ќе продолжи. Тековната стогодишна студија во Англија откри дури дека жените кои родиле по 40 години имаат четири пати поголема веројатност да живеат до 100 години отколку жените кои имаат деца на помлада возраст!
Една студија надвор од интерната медицина ЈАМА покажува дека чувството на старост наспроти староста се две различни работи. Студијата открива дека всушност чувството на младост и постоењето на таков позитивен став што доаѓа со мали деца им помага на постарите родители да живеат подолг, посреќен и безгрижен живот. Друга неодамнешна студија објавена во „журнал на американското здружение за геријатрија“ откри дека мајките над 35 години имаат корист од хормоните кои ги преплавуваат телото и мозокот за време на бременоста. Овие хормони го зголемуваат решавањето на проблеми, менталното расудување и меморијата. Понатаму, дополнителната литература покажува дека родителите постари од четириесет години се посреќни родители.

И, иако постојат одредени ризици кои стануваат поверојатни по 35-та година од животот, тоа не мора да значи дека бременоста ќе биде поризична. Плодноста на жената ќе започне природно да се намалува по околу 35 години, така што веројатноста за зачнување може да биде помала. И стапките на спонтан абортус, мртвородено и генетски аномалии се зголемуваат со стареењето на жената. Затоа, секогаш ќе биде важно да разговарате за ризиците и придобивките со вашиот лекар.

 

Не дозволувајте возраста да ве спречува

Нема совршено време да забремените. За многу жени, изборот да се роди бебе е многу личен и е одлука што бара многу фактори. На многу луѓе, честопати им било кажано дека забременувањето по 35-та година од животот ги зголемува здравствените ризици за мајката и детето. Ова може да доведе некои жени кои би сакале да забременат да поверуваат дека нема многу мајки што имаат бебиња по оваа точка. Сепак, вистината на работата е дека многу жени успешно раѓаат во 40-тите години здрави и среќни бебиња.

Смената кај жените што имаат бебиња подоцна во животот се должи на повеќе жени кои чекаат подолго да имаат деца, кои се занимаваат со високо образование и избори на врски и кариера кои се разликуваат од изборот на жените пред педесет години. Значи, ако сте постари од 35 години (или сè уште не сте подготвени да имате бебе), разговарајте со вашиот лекар за вашите проблеми. Но, бидете сигурни дека да се биде „постара мама“ не е нималку табу како што некогаш мислевме.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Низ што сe минуваат жените со ин витро?
Вештачкото оплодување е долг и болен процес, но надежта дека на крајот од тој тежок пат ќе добијат бебенце им дава сила ...
5
Те молам Господе, спаси го моето мало анге...
Вистинска приказна од забременување
4
Секс секој ден, или само за време на овула...
Многу парови ги мачи токму ова прашање: Ако сакам бебе, дали можам да имам секс секој ден или само за време на овулација...
4
Лековити растенија за полесно зачнување
Лековитите растенија се дар на човештвото против многу болести и несакани состојби. Тука можеме да ја споменеме и хранат...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?