|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Брзозборки од Дебарско

Детско катче, 18.10.2010
Брзозборки

image
/11

Буља ваља бурило, булче бурилче.Вук маркулаф, маркулави вучиња родил.Ек зајче,

пас помина,

пас ти реко.

Па си помина

Па ти реко:

Зајче ли си?

Или не си?

- Зајче сум си,

како не сум.

Колку си зајче

камо ти опашче

под опашче брабонче?Кукулар крал клас.Лесица итра разумна, пушти корен, фани нога.Приели ти Керо петело?Р'т р'ш вршеше, петел пепел преташе.Сач, мут - сач!Црно јаре, црно прче, црно ного, црн трн гризаше.Чими, чими татаран, кому пукне колено.Штрк, штрк балабан, пуна пушка шарлаган.

 

 

 

 

 

Ги нема брзозборките од Вашиот крај?

ПИШЕТЕ НИ! Ќе направиме збирка!

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Боенка: Пепа Прасе
Обојте ја Пепа Прасе
3
Како малите деца го учат англискиот јазик-...
Усвојувањето на јазикот е во детската природа; тие се мотивирани несвесно да го усвојуваат и учат јазикот, за разлика од...
3
Малите рачиња играат и плескаат
Детско катче
2
Слатки слатки песнички
Песни за најмалите
2
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?