|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бебето најмногу зборови учи од таткото?

Редакција Рингераја, 22.7.2022
Резултатите на новото истражување кое е спроведено во Лабораторијата за современа антропологија на Универзитетот во Фудан во Кина покаѓа дека бебето најмногу зборови научува од таткото
Клучни зборови:

image
/11


Студијата ја водеше Менган Жанг која истражувала учење на вокабуларот на поинаков начин. Според резултатите, двајцата родители имаат значително влијание на развојот на јазикот кај децата, но на други подрачја.

Научниците ја истражувале поврзаноста меѓу разликата во јазикот и генетските особини на таткото и мајката и констатирале дека постои силна врска меѓу татковите гени и лексичките карактеристики како и меѓу мајчините гени и фонемските карактеристики.

Со оглед на тоа дека постои директна врска меѓу Y хромозомот кој го пренесува само таткото и лигвистичките варијации заклучиле дека бебињата најмногу зборови научуваат од татковците. Сепак, со оглед на тоа дека бебето најмногу време поминува со мајката, детето сепак од неа го наследува изговорот и звукот.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што би променила во првите 7 години како м...
Веднаш се сеќавам за првото - сигурно сте забележале дека времето лета брзо и доаѓа момент во кој ви се чини дека денови...
4
10 работи кои ги научив за мајчинството
Не излегувајте да се напиете нешто. Ако го прекршите ова правило вашите деца ќе се разбудат следното утро во 5 часот. Ов...
4
Што МОРА да знаат мајките на девојчиња?
Розеви балони излетаа од кутијата за откривање на полот на забавата која ја приредивме за објавување на бременоста. Бев ...
4
Навикнување на нокшир
Кои се чекорите за навикнување на нокшир? (англиско видео)
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali salatata e sostaven del od vasiot obrok?

Da (80%)

Ne (0%)

Ponekogas (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!