|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

14 години од смртта на Тоше Проески

Редакција Рингераја, 16.10.2021
Денес се навршуваат 14 години откако македонскиот пејач Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка. Балканскиот Елвис Присли, како што го нарекоа BBC News, не напушти на 26 -годишна возраст, оставајќи неизбришлива трага како човек

image
/11


Денес се навршуваат 14 години откако македонскиот пејач Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка.

Балканскиот Елвис Присли, како што го нарекоа BBC News, н left напушти на 26 -годишна возраст, оставајќи неизбришлива трага како уметник и човек.
Во спомен на музичарот кој не сакаше да симне капа, туку да се гордее со него, маратонците и оваа година ќе истрчаат меморијален маратон, од Нова Градишка во Хрватска, до Крушево во Северна Македонија, каде што се одмара Проески. Маратонот започнува на 14 октомври во 17 часот, од стадионот на фудбалскиот клуб Слога во Нова Градишка.

Балканскиот Елвис Присли, како што го нарекоа BBC News, не напушти на 26 -годишна возраст, оставајќи неизбришлива трага како уметник и човек.


Во спомен на музичарот кој не сакаше да му симнуваат капа, туку да се гордеат со него, маратонците и оваа година ќе истрчаат меморијален маратон, од Нова Градишка во Хрватска, до Крушево во Северна Македонија, каде што почива Тоше Проески. Маратонот започна на 14 октомври во 17 часот, од стадионот на фудбалскиот клуб Слога во Нова Градишка.

Колку беше големо срцето на Тоше, и како секогаш им помагаше на оние на кои тоа им беше најпотребно, покажува и неговиот збор „Ве сакам сите“. Пејач со ангелски глас и топла душа, живееше за концерти и размена на енергија со публиката. На неговиот последен концерт во кариерата, на Градскиот стадион во Скопје, на 5 октомври 2007 година, кога средствата беа наменети за обнова на сто основни училишта низ Македонија, тој доби статуетка на Мајка Тереза, од истоимената фондација, во знак на благодарност за хуманитарната работа. Тој го даде на неговата мајка Доминика, која го научи од рана возраст за важноста на добротворната организација. Тој имаше посебно барање до публиката таа вечер - ги замоли да направат „ѕвездено небо“ со мобилните телефони и да не дозволат тоа да згасне.

 

И нема да згасне…

 

ВЕЧНА СЛАВА АНГЕЛУ НАШ!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Македонски народни носии
Црвената боја и бојата на виното се бои на земјата и плодноста, додека златната боја е боја на боговите (небото)Затоа на...
5
Лав и глушец
Детско катче
3
Боенка: Убавицата и ѕверот
Обојте ги убавицата и ѕверот
3
Марко Крале и самовилското млеко
Македонски народни приказни
3
Анкета

ime za cuckata moja koja ke se rodi vo belgija pa sakam francusko ime?
annie

pomognete mi da odberam ime za cuckata moja koja ke se rodi vo belgija pa sakam francusko ime?

Bella (49%)

Laura (51%)


Број на сите гласови: 136

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!