|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  57 58 [59] 60 61   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.6.2014 22:25:47   
kapina
Pij i kafe da ne dojde do hiperstimulacija a za endometriumot dobri bile i piperkite

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1451
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.6.2014 8:38:22   
lolla RR
Kapina, пролактинот ми е 5,9, тоа мислам не е високо. А кафе... хмм, не сум некоја кафеџика и нели требаше да се избегнува при ивф? А кога д апијам, цело време или после пункција? Мене од вчера ми престана чувството на јајниците во стомакот, само сум подуена навечер и на делот од стомакот каде се боцкам како мала грпка имам хаха. Пиперки јадам редовно а за денес планиеам салата варен наут со магдонос, лимон, лук, пиперка и пржени ракчиња (од тие замрзнатите).

Убав викенд женски имајте, убав ден за шеткање на водно е.


(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1452
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.6.2014 17:58:17   
kapina
Kafeto ne treba da se pie poveke od 4 solji na den :znaci po edna dve solji ne e nisto

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1453
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.6.2014 18:03:56   
macika4
Da vi kazam kako pomina mojata prva inekcija Suprefact znaci nenormalen strav imav i ja primiv inekcijata i sega pocna da dejstvuva znaci mene mi se prispa ko da sum ispila apce za smiruvanje a ja ocekuvav deka ke poludam user posted image e sto ti e pamet

_____________________________

обиди= 3 години, 4 инсеминации ,podneseni dokumenti za ivf,neobjasneta neplodnost

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1454
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.6.2014 19:00:55   
LoveableMe RR
Macika4, со лесно се најубаво, гледаш не е страшно, евентуално подоцна може главоболки да имаш. Лолла, мене ми текна, обично даваат Декортин после трансферот. Да не случајно мислеше на тоа, наместо на Достинекс? Поззuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот macika4)
Непосредна врска до пораките: 1455
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.6.2014 19:09:46   
lolla RR
macika, ке видиш дека Супрефактот ке ти биде песна после неколку дена. ЛоваблеМе знаеш дека може рекле Декортин, а тој за што е? Антибиотик? Ајде стискам палци овие од фондот побрзо да се состанат и да те известат за ваучерот!!!!

Мене ми останаа уште хориомонот вечер и супрефактот утре, па со господ напред во понеделник.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1456
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.6.2014 19:27:23   
Hopeful RR
lolla, декортин е кортикостероид, и колку што знам, се дава после трансфер за поддршка при имплантација, да реагира ако телото случајно го препознае ембрионот како страно тело. Со среќа утре, ти праќам позитивна енергија и те чекаме да пишеш! user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1457
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.6.2014 20:13:53   
kapina
Na mene togas mi dade dr tase medrol mesto dekortin no jas ne go piev ndokrinologot kaza ne da ne go pijam inaku go davast za implantacija na embrionite

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1458
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.6.2014 14:59:15   
macika4
Gledav edno video na youtube edna devojka sto se bockase za ivf stavase na mestoto led i koga ja primi inekcijata pak drzese led i probav i jas pa sega si mislam da ne trebase taka da napravam mada mi prijase bas ubavo mi go oladi mestoto

_____________________________

обиди= 3 години, 4 инсеминации ,podneseni dokumenti za ivf,neobjasneta neplodnost

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1459
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.6.2014 16:54:15   
lolla RR
Macika mene mm me bockase a vo periodot na puregon sestra. I pokraj se sto si bese ok imam desetina modrici koi secmnogu smesni. Pred malku bidna posledniot suprefakt sinokja bese horiomonot. Denes ne cuvstvuvam ama bas nisto vo stomakot a ocekuvav reakcija od horiomonot. Malku mi fufka za utre zs ke treba da odam bez kontaktnite lekji i ke se razbudAm vo neppznata prostorija bez naocari ama toa e. Neka e se drugoto ok pa ova ke se izdrzi.

(Одговор на членот macika4)
Непосредна врска до пораките: 1460
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.6.2014 16:56:57   
Kolachence
Lolla jas so leki si odam na punkcija :)

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1461
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.6.2014 17:49:17   
lolla RR
Kolachence стварно? Сега ме подзамисли, а им кажа таму дека си со леќи?

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 1462
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.6.2014 22:15:34   
macika4
Moze e glupavo sto prasuvam ama od suprefactot nemam apetit dali vi bese i vam taka i celo vreme vi se spiese ili ne da ne ne mi prija lekot zasto ko udrena u krilo da sumuser posted image

_____________________________

обиди= 3 години, 4 инсеминации ,podneseni dokumenti za ivf,neobjasneta neplodnost

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1463
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.6.2014 22:46:34   
kapina
Jas nemav gajle od superfaktot nikakvi simptomi nemav si odev I na rabota se najnormalno samo edna zena sto pravese IVF vo Slovenia mi kaza oti koga se prima t tie terapii pred IVF da se pesace sto poveke dobro bilo za jk

(Одговор на членот macika4)
Непосредна врска до пораките: 1464
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.6.2014 7:03:40   
lolla RR
Јас од супрефактот имав огромно гадење и аверзија од храна и се ми мирисаше на нешто а кога почна и Пурегонот ефектот како да му се интензивираше. Ама ке се поднавикнеш мацика, јади повеќе пати по помалку.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1465
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.6.2014 9:05:56   
LoveableMe RR
macika4, од супрефактот има многу такви појави и плус главоболки и нагони за повраќање, кај секоја жена е различно, не се секирај. Лолла, те чекаме денес со нови вести.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1466
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.6.2014 10:15:40   
brm_brm
Kazete mi dobar transfuziolog vo drzavna klinika.kaj kogo da zakazam za ispituvanja za ivf?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1467
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.6.2014 11:43:30   
LoveableMe RR
Brm-Brm, имаме теми Генетско испитување, А нтиспермални тела, и ХЛА типизација, прочитај ниѕ нив, има доктори кои ги препорачуваат за овие испитувања.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1468
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.6.2014 14:38:32   
lolla RR
Здраво женски, јас сум веќе дома по пункцијата, мислам ок помина, ми извадија 20 јк од кои 19 зрели а едната била со некој недостаток. Сега ми останува да чекам до утре за повик за бројот на оплодени.

Терапија ми дадоа еден куп, од доксицилин, естрофем, дексаметазон, аспирин, метформин па и достинекс. Достинексот бил многу добар за превенирање на хиперстимлација у заради тоа ми го даваат зш имало доста јк.

Сега имам блаааги мали болки долу и се надевам дека нема да станат многу појаки. Ке купам електролити на Хумана да почнам да пијам од денес and the waiting begins.

Ви посакувам убав понеделник и убава работна недела.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1469
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.6.2014 14:56:45   
LoveableMe RR
Lolla, честитки. Супер резултат имаш 19јкuser posted image . Што решивте, ќе смрзнувате? А за што ќе ги земаш електролитите Хумана, тие ти ги препорачаа во Клиниката или сама читаше дека се добри? Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1470
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.6.2014 15:06:14   
lolla RR
Ловабле ако има за замрзнувае ќе замрзнеме, 30000 е за 5 години. Електролитите се препорачуваат за кога има дисбаланс на минерали, како во случајот со сега извадени јајце клетки, па сега тие се полнеле пак со некоја течност, како и да е, во странство препорачуваат спортски пијалоци (девојчето што беше до мене пиела исоспорт) ама јас не сакам благи пијалоци, па ке пробам со хумана.

Се состанале ли од фондот?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1471
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.6.2014 15:07:56   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

.....Се состанале ли од фондот?


Со поплавава веројатно после 15-ти.....


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1472
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.6.2014 15:26:33   
Anonimen
punkcijata na jajce kletki so celosna anestezija se pravi? istata onaa sto se koristi pri operacii? user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
  Непосредна врска до пораките: 1473
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.6.2014 15:28:28   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

punkcijata na jajce kletki so celosna anestezija se pravi? istata onaa sto se koristi pri operacii? user posted image


Не, оваа е краткотрајна, не е како за подолги операции...пункцијата трае 15-тина минути....ако не сакаш, може да кажеш не сакам со анестезија, твој е изборот

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 1474
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.6.2014 16:41:08   
Hopeful RR
lolla, супер се 19 јк! Ајде со среќа, да бидат дружељубиви, да се отворат за контакти и да се множат user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1475
Страница:   <<   < Претходна страница  57 58 [59] 60 61   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  57 58 [59] 60 61   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?