|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  59 60 [61] 62 63   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.6.2014 23:17:33   
SOLE
Kolacence so sreka, ti posakuvam lesna I nezaboravno ubava bremenost! user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1501
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 11:55:42   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Dali nekoja od vas imapieno b kompleks so folna kiselina jas gi kupiv denes od zegin29 den I prvpat ke gi pijam


Јас ги пијам, супер се. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1502
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 12:05:36   
lolla RR
Женски, ми јавија дека ембрио трансферот ми е утре рано наутро. Ахх како ми подолесна, ова беа најчудните денови во мојот живот. Мислам 100 инекции би примила наспроти овие денови.

Е сега освен дека се развиваат добро, не ми кажаа ништо за бројка, ниту пак колку ке ми вратат назад во матката. Кога го кажуваат ова и дали и мене ќе ме прашаат за бројката на вратени. И уште ова, дали треба пак скрос тасма да се средувам долу или може падобранец од 5 дена (извинете за прашањево ако е премногу).

ПС Јас пијам алкавит фолна киселина кога ке ја потрошам ке прашам за тие со б12.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1503
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 12:11:26   
Felly RR
Колаченце честитки!!! Имај убава и лесна бременост и за 9 месеци да си се гушкаш со твоето user posted image Честитки user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1504
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 12:36:09   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Женски, ми јавија дека ембрио трансферот ми е утре рано наутро. Ахх како ми подолесна, ова беа најчудните денови во мојот живот. Мислам 100 инекции би примила наспроти овие денови.

Е сега освен дека се развиваат добро, не ми кажаа ништо за бројка, ниту пак колку ке ми вратат назад во матката. Кога го кажуваат ова и дали и мене ќе ме прашаат за бројката на вратени. И уште ова, дали треба пак скрос тасма да се средувам долу или може падобранец од 5 дена (извинете за прашањево ако е премногу).

ПС Јас пијам алкавит фолна киселина кога ке ја потрошам ке прашам за тие со б12.


Lolla супер, во принцип те прашуваат пред трансферот или на денот на трансферот за смрзнување, за да сте спремни со финансиски средства. Обично докторот одлучува колку ќе ти вратат, но те прашува и тебе за мислење. За средување, не мора кузнае како да се средуваш како за "на изложба", но важно е да си чиста измиена хигиенски да биде, се надевам ме разбра. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1505
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 12:48:51   
lolla RR
Фала за брзиот одговор Ловабле, за хигиена нема зборови, нормална е таа, туку за честоста на бричењето и не и прија на мојата кожа. Фала за советите во текот на целава моја постапка.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1506
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 13:45:55   
весник
после пиењето на јасминот одам на закажано в понеделник.Да ми ја дадел докторот шемата за боцкање.ми побараа во систина уште маркери за хив,хепатит б и ц и спермокултура за сопругот и замислете како сум се изнервирала,ги направивме на државно во средата као резултатите ќе стигнат во петок и не ми се готови и автоматски јас нема да имам резултати во понеделник кога ќе појдам во систина.Се плашам да не ми направат проблем.А ми ги бараат бидејќи биле постари од 6 месеци.И да прашам,ќе ме гледа пак докторот на ехо овој пат,бидејќи првиот пат ме гледаше.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1507
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 14:08:10   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

......ми побараа во систина уште маркери за хив,хепатит б и ц и спермокултура за сопругот и замислете како сум се изнервирала,ги направивме на државно во средата као резултатите ќе стигнат во петок и не ми се готови и автоматски јас нема да имам резултати во понеделник кога ќе појдам во систина.Се плашам да не ми направат проблем.


Весник, ајде среќно. Овие резултати им се најважни за пункцијата, имаш време дотогаш, но убаво е да ги добиеш пред да се боцкаш, се надевам до 16-ти ќе имаш резултати. На државно можат да бидат готови во понеделник провери. Кај кој доктор беше во Систина? Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1508
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 14:20:21   
Hopeful RR
lolla, ме изнасмеа со падобранецот од 5 дена user posted image ако ти ја иритира кожата, не се замарај, друго си знаеш. Планирате замрзнување? Јас мислам дека тоа е добра идеја, ако сте во можност, зошто да не. Ионака ги чуваат неколку години после тоа.
Со среќа утре!!! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1509
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 15:42:18   
lolla RR
Фала многу Hopeful! Ембриологот ми рече да размислиме дали сакаме да замрзнеме и јас сум 100% за доколку има добри за тоа утре.

Леле женски, мене ептен ме фатија хормоните, си се изнаплакав така без потреба ама па ми олесна многу. Ваква не бев кога беа пурегоните, туку дури сега. И мнооооооооооооооогу ми се гади, од све, ослабната сум сигурно 2кг, ке се настрвам за некаква храна и одма ке ми се згади од неа. Многу непријатно чувство и мислам дека сега ми е од метформинот. Мада пијам сеуште 9 различно лекови (заедно со фолна) па валда е и од тоа.

Весник, испитувањата за хеп Б, Ц и ХИВ им се важни на ембриолозите, кај нас барем беше така, мислам ние одма ги направивме но им требаа дури при крајот на стимулацијата. Кај кој доктор си? Како си задоволна? Ти посакувам успешна постапка и со лесн да поминеш.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1510
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 16:08:50   
весник
кај Др.Лазаревски во Систина.Не сум од Скопје и нема да можам да ги доставам во понеделник кога ќе појдам.и одма нервирање,леле прагов на нервиве ослабен а тек почнувам.Многу ми е мило што барем една од нас е бремена и го скрши мразот,дај боже сите да не понесе накај неа,па да растеме во мешињата.Ве гушкам сите,заедно сме посилни тука на форумов,огромна сила ми давате.Кога ќе пишам ми олеснува.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1511
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 17:44:13   
kapina
I jas sum mnogu nervozna ovde vo strumica seuste nemaat reagensi za mikoiureoplazma sramota cel mesec cekam sramno neznam kade mozam da gi napravam na privatno toa prethodno go nemase bre I neznam kolku ke me cine na privatno ke mi istecat drugite dokumenti zalno za nas pacientite

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1512
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 18:01:44   
Melanija RR
Kolachence сега се ќе биде во ред user posted image имај најубава бременост user posted image се надевам ќе продолжиш да пишував и да го споделуваш своето искуство како и досега и се читаме во Бременост

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1513
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 18:02:38   
fragolina

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Фала многу Hopeful! Ембриологот ми рече да размислиме дали сакаме да замрзнеме и јас сум 100% за доколку има добри за тоа утре.

Леле женски, мене ептен ме фатија хормоните, си се изнаплакав така без потреба ама па ми олесна многу. Ваква не бев кога беа пурегоните, туку дури сега. И мнооооооооооооооогу ми се гади, од све, ослабната сум сигурно 2кг, ке се настрвам за некаква храна и одма ке ми се згади од неа. Многу непријатно чувство и мислам дека сега ми е од метформинот. Мада пијам сеуште 9 различно лекови (заедно со фолна) па валда е и од тоа.

Весник, испитувањата за хеп Б, Ц и ХИВ им се важни на ембриолозите, кај нас барем беше така, мислам ние одма ги направивме но им требаа дури при крајот на стимулацијата. Кај кој доктор си? Како си задоволна? Ти посакувам успешна постапка и со лесн да поминеш.

to sto ti se gadi i sto si oslabela ti e od Metforminot. najverojatno dozata ti e golema i znae toj taka da pravi nus pojavi. jas piev metformin mi dade doktorot za da mi pomogne za slabeenje pred invitro.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1514
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 18:13:48   
mesecina83
Dragi rr da ve prasam nesto i dokolku nekoja moze da mi odgovri, nekako mnogu mi se jade sladoled skoro preku eden den kupuvame so soprugot ,pa sakam da prasam dali e steten za bockanjeto za suprefaktot ako ne da prekinam da go jadam sladoledot

< Поракaта ја уредил mesecina83 -- 13.6.2014 18:14:45 >

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 1515
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 18:27:18   
macika4
Kolacence so sreka imaj si lesna bremenost Lolla i za tebe srekno utre ja da prasam dali vi docnese od suprefact menstruacijata mene mi docni eden den

_____________________________

обиди= 3 години, 4 инсеминации ,podneseni dokumenti za ivf,neobjasneta neplodnost

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 1516
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 19:02:32   
fragolina
Da ve zamolam za info vo vrska so simptomi posle ET Ja skolku sto citav poveketo sto imale pozitivna beta nemale nikakvi simptomi a jas celo vreme puknav od bolki vo stomak i samo nesto me ziga dole kaj jajnicite i mnogu imam vrtoglavici, a gradive ke mi eksplodiraat i mnogu me bolat. Inace denes mi e 10 den od transver.

(Одговор на членот macika4)
Непосредна врска до пораките: 1517
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 20:33:44   
kapina
Tie se karale tamu na mikrobiologija vo strumica za director koj da bide I dva meseci nema reagensi za ureoimikoplazma I sega si zakazav za kaj dr trajkovski na9 juli I. ke vidam ako ne dobijat ovie reagensi ke gi ispituvam na gak vo remedica se1600 den na privatno ovde vo strumica vo petok ke ispituvam hepatit b I c I krvna slika a mm ke prave spermokultura hiv I hepatit b I c

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 1518
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 22:41:50   
LoveableMe RR
Fragolina, ај со среќа, каде правеше ИВФ? За симптоми нема, кај сите се различни, уживај. Mesecina, шеќерите негативно влијаат на квалитетот на јаце клетките, избегнувај благо овој период. Мацика4, може да доцни мензис од супрефакт не е страшно, само да не е повеќе од 7-8 дена, тогаш треба да се јавиш кај докторот.



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 16.6.2014 14:08:29 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1519
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.6.2014 23:39:35   
fragolina
Pravev vo Remedika kaj Dimitrov. Ova mi e treto invitro. i prethodnite dve bea so isti simptomi bolki vo jajnici i bolki vo gradi i bea neuspesni, sega razlika e sto imam mnogu vrtoglavici ama toa go prepisuvam na vremeto. Zatoa me interesirase dali ima nekoja RR sti imala slicni simptomi a imala i uspesno invitro. Jas site sto gi poznavam sto im bilo uspesno gi prasuvammi vikaat nikakvi simptomi nemale voopsto. Zatoa i sega ne se nadevam mnogu na pozitivna beta.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1520
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.6.2014 11:06:43   
bubble
здраво девојки. ве следам цело време...иако одмарам сега за сега малку од болниците и гинеколозите user posted image Колаченце ти посакувам убава и лесна бременост. и сите во најскоро да разменуваме искуства за менување пелени user posted image Франголина позитивното размислување е наважно од се. секоја бременост е различна исто така и симптомите. дури некогаш на една иста личност двете бремености и се различни. така да релаксирај се и мисли на убави нешта. Поздравче до сите user posted image

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 1521
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.6.2014 12:34:53   
mesecina83
Eve mene deneska mi dojde menstruacijata i tocno na datata mi dojde kako i prethodniot mesec.Se javiv na sestrata vo Remedika i mi kaza vo ponedelnikot da odam za prvo merenje na estradiolot i da vidat koja doza kje mi ja dadat na suprefaktot dali kje bide istata od 0,5 ili kje bide druga i kolku puregoni kje mi dadat

(Одговор на членот bubble)
Непосредна врска до пораките: 1522
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.6.2014 15:16:18   
kapina
Fragolina da te utesam jas imav podueni gradi vrtoglavicI suva mozam I betahcg bese pozitivna a bi ti preporacalada jades sega po tri brazilski orevcinja dnevno dobri se za implantacija na embrionite

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 1523
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.6.2014 15:17:25   
macika4
mesecina83 jas i ti zaedno ke se vidime u ponedelnik u Remedika i jas denes konecno dobiv i mi ja namalija dozata na suprefactot 0,3 e sega me interesira estradiolot treba da e pokacen koga ke ispituvaat ili ponisok

_____________________________

обиди= 3 години, 4 инсеминации ,podneseni dokumenti za ivf,neobjasneta neplodnost

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 1524
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.6.2014 17:05:35   
lolla RR
Zdravo zenski. Denes mi bese transverot sabajle pominav ok malku neprijatno mi bese od prepolnata beshika. Mi vratija dva blastocista samo se uplasiv pri transferot imase krv na katetarot koga go izvadija. Nikoj ne se potrese mnogu mada embriologot spomna deka ima krv. Toa me plasi mallku iako sega veke nema nisto. Kojznae dali e problem?
Inaku se drugo si bese ok. Se nadevam dvete zlatca vo mene ke se drzat cvrsto cvrsto pocnav duri ida im zboram. Pozzz

(Одговор на членот macika4)
Непосредна врска до пораките: 1525
Страница:   <<   < Претходна страница  59 60 [61] 62 63   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  59 60 [61] 62 63   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?