|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  58 59 [60] 61 62   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.6.2014 18:15:56   
macika4
Znaci da ne ste mi vie neznam sto ke pravam fala vi na informaciite ja tolku mnogu se naplasiv sto ne spiev nekolku dena budala ako e nesto strasno nema da go davaat na site nego toa e strav si e strav user posted image

_____________________________

обиди= 3 години, 4 инсеминации ,podneseni dokumenti za ivf,neobjasneta neplodnost

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1476
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.6.2014 9:09:50   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: macika4

Znaci da ne ste mi vie neznam sto ke pravam fala vi na informaciite ja tolku mnogu se naplasiv sto ne spiev nekolku dena budala ako e nesto strasno nema da go davaat na site nego toa e strav si e strav user posted image


Macika4, не се плаши, знај дека многу девојки поминуваат низ овој процес низ целиот свет, но сепак можеби треба да ја поминеш целата постапка да помине стравот. Среќноuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот macika4)
Непосредна врска до пораките: 1477
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.6.2014 12:24:52   
lolla RR
Здраво девојки. Ми се јави ембриологот и ми кажаа дека всушност од 22 извадени јк, 18 биле зрели но од нив се оплодиле 12. Сега останува да се чека до утре дали и колку ке се делат и за кој ден ке биде ембриотрансферот ако се делат. Среќна сум но истовремено се обидувам да бидам реалистично оптимистична и да не се радувам многу предвреме.

Ах мацика, уживај додека си во фазата на боцкања зш чекањево влага во психа. Да се живи и здрави „Пријатели“.

Имајте убав ден

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1478
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.6.2014 12:54:49   
LoveableMe RR
Супер Лолла, те очекуваме со убави вести!!user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1479
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.6.2014 18:05:18   
весник
здраво девојки!!!! тука сум и јас ве читкам цело време иако не пишувам.сега само пијам јасмин и ќе пијам до 16-ти па потоа сум пак кај докторот.Е сега се прашувам дали повторно ќе ме гледа овој понеделник на ехо,бидејќи првиот пат ме гледаше на ехо.Ми рече дека тогаш ќе ми ја дадел шемата за боцкање.Јас си водам вообичаен живот.си пијам по 1 до 2 кафиња на ден,си пушам по 2-3 цигари и така.Пишете ми според вас дали грешам што пијам кафе и што не сум ги оставила цигарите??? поздрав до сите.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1480
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.6.2014 20:17:02   
kapina
Ne no probaj postepeno da gi namales cigarite nagloto ostavanje e stres za teloto a za kafe pogore pisav jas oti da ne se pie po veke od 4 solji na den pomalku ne e stetno

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1481
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.6.2014 21:44:40   
macika4
blaze si ti lolla stigna do transverot da ti se ostvari sto sakas a i da znaete deka cekanjeto e najtesko ali se gura nekako

_____________________________

обиди= 3 години, 4 инсеминации ,podneseni dokumenti za ivf,neobjasneta neplodnost

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1482
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.6.2014 22:13:50   
macika4
Vesnik ja ne pusam cigari veke 6 meseci kafe ne pijam i pak nisto ako saka da bide ke bide ,znaci mislam deka moze da ima nekoja uloga i toa ama stvarno e najubavo vise da ne se zamarame kolku poveke razmisluvame dali treba ova dali treba ona poveke stresovi imame i ne se dobiva nisto zatoa jadi umereno pij umereno i setaj zasto vaka samo se narusuva zivotot ,ja sega koga stignav do ivf svativ mnogu raboti deka si go zapostaviv zivotot kako da begav i celo vreme brzam da napravam nesto i pak ne dobiv nisto osven sto ne bev opustena i se stegav taka da samo opusteno user posted image

_____________________________

обиди= 3 години, 4 инсеминации ,podneseni dokumenti za ivf,neobjasneta neplodnost

(Одговор на членот macika4)
Непосредна врска до пораките: 1483
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.6.2014 23:10:37   
kapina
Sestra mi I zet mi I dvajcata pusat. pa eve ona e bremena za vtoro dete sega bez nikakov problem ostana bremena dva pati nie so mmne pusime pa pak nisto mm gi ima ostaveno cigarite pred edno mozda10 godini. I sega ne gi podnesuva

(Одговор на членот macika4)
Непосредна врска до пораките: 1484
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.6.2014 8:45:36   
lolla RR
Здраво девојчиња! За цигарите, јас не пушам веќе скоро две години по 13 годишна стрвна пушачка кариера. Се откажав со таа книгата од Алан Кер Стоп за пушењето, значи кога ја завршив последната страна ја допушив последната цигара и пола кутија фрлив во канта и толку беше оттогаш. И животот ми стана 100 пати подобар од толку многу аспекти. За моја огромна среќа немав ниту една криза (и ден денес не ми се верува како успеав), се поправив 2-3 килца ама после си ги симнав. А за бенефитите можам до задутре да пишувам, најјако беше што после 1-2 месеци ме фати јако чешање на нозете кое се испостави дека е од подобрената циркулација која претходно била отежната од цигарите. И само уште ова ке пишам, дека се е во главата, се е во потсвеста и во желбата и треба да се мисли на тоа дека веќе нема да се дозволи едно прцле како што е цигарата ми го контролира животот и дека сум посилна од тоа. Извинете за долгиот опис.

Јас сум во чекачка фаза, се надевам дека денес ке ми јават дека има за враќање и дека моите ембриони се во ред (пуштајте позитивни вибрации). Пијам еден куп апчиња, еве досега испив 5 па во 12, па во 2, па во 8 па во 10 па пред спиење кринон.

А за неплодноста, навистина го менува животот од корен, секој пат кога земав отпусно писмо од ГАК после инсеминациите ме фаќаше многу жал што ние мораме да го одиме овој пат а толку многу родители си излегуваа со новороденчињата. И искрено ми требаше време да научам да се радувам за сите други, но валда е фаза низ која секоја исчекувалка мине. Дај боже секоја двојка што тргнала по патот на иуи, ивф и безброј прегледи на нашата драга интима (ми се смачи само некој доле да ми чепка) да си дочека своја принова, зашто едноставно Господ е голем па цврсто верувам и се надевам дека ке биде за сите (порано или подоцна).

Извинете за предолгиов пост, имајте убав ден

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1485
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.6.2014 10:53:27   
LoveableMe RR
Весник, баш убаво што пиша, те мислев каде се, до каде стаса. Мацика4,Лола, месечина83 и сите исчекувалки и во процедура, знајте дека ништо нема правило, само главата треба да е лабава тоа е сигурно за сите. Каде ни е lily98?

Lolla, пуштаме бубамари до тебеuser posted image
Kolacence, се ближи денот за тестuser posted image user posted image


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 12.6.2014 9:13:57 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1486
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.6.2014 11:36:11   
lolla RR
Девојчиња ми јавија дека ембрионите засега се развиват добро и дека ембриологот со докторот одлучиле да биде трансферот на 5ти ден т.е. во сабота. Леле ми падна мал товар од душава, само нека продолжат да се развиваат добро. Утре ке биде еден ден пауза од јавувања, па ке ми се јават повторно во петок. Аххх, чекањето продолжува, па уште две недели после тоа.

Lovable me, многу ми се допаѓа листата над овој список и секоја чест што одвојуваш време да ја ажурираш.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1487
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.6.2014 11:56:38   
LoveableMe RR
Lollauser posted image user posted image , среќно во сабота!

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1488
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.6.2014 23:03:20   
Kolachence
Bremena sum devojcinja. :) :) :)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1489
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.6.2014 23:55:40   
kapina
Colacence Cestitki kade go pravese invitroto I dali ti bese prvo IVF inaku da kazam vitaminot b12 bil dobar za delbata na embrionite jas planiram da go pijam oti pri prvoto IVF imav3 embrioni no dvata ne se delea pravilno I samo eden mi vrarija

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 1490
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.6.2014 9:15:28   
lolla RR
Kolacence, огрооомни честитки user posted image

Ти посакувам бременост како по книга, многу се израдував посабајлечки.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1491
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.6.2014 9:15:40   
LoveableMe RR
Kolacenceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, честитки, леле колку убава вест, сподели како беше постапката, кај кој доктор, како го помина периодот од трансфер до тестот?user posted image user posted image

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

14.05 - lolla - почеток со терапија
02.06 - mesecina83 - почеток со терапија
07.06- macika4 - почеток со терапија
16.06 - весник - почеток со терапија
.06 - lily98 - почеток со терапија


=========================
09.06 - lolla = 09.06 пункција /14.06= ET


user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
25.06 lolla = ТЕСТ

=========================

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

ПОДДРШКА
user posted image

firenca didi, Adelle,gina,mesecina83,Bogdancanka RR, koki12, skopjance, mimiiiiiiiiiiiii, taci14 ,Herco, trust, kapina, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, kate.., dzvezda, bubble, SOLE, butterfly00, snekki, milasteve, almushka, Yaya,skriena, brm_bm, mery
=====================

2014 година
nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image Anonimenuser posted image babylove**user posted image avgustina2 user posted image Kolacence user posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1492
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.6.2014 9:28:09   
lolla RR
Девојки да ве прашам, како оди снабдувањето со Кринон гел од 8%, од ремедика ми дадоа (не спаѓаа под фондот) 5 апликатора, и имам за до петок вечер. Сабота ако е трансферот, дали повторно ке ми надополнат од ремедика или ги има и по аптеките и во која.

Денес ке се потспремам, да издепилирам нозе, ке купам Дове сапунче без мирис и део без мирис за денот на ЕТ и некој ден после и да накупиме храна за по ЕТ.

Денес сум ептен емотивна, не бев волку кога се боцкав како сега, на секоја вест ми се насолзуваат очите.

Едитирано да додадам: Валда од милионот лекарства и антибиотици што ги пијам, долу ми е некако изиритирано местото, ме чешка, сувост и се мислам како да си ја олеснам ситуацијата. Смеам ли Лактогин да купам? Или некое природно олеснување да не има? Фала ви однапред.

< Поракaта ја уредил lolla -- 12.6.2014 9:31:20 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1493
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.6.2014 9:47:59   
LoveableMe RR
Lolla, емоциите се од хормоните не се секирај. Кринон не даваат никаде, убаво што ти дале во Ремедика, тие одат на приватно и се купуваат, ги има во Виола и во аптеките во самите болници, во Систина на пример. Каде ти е најблиску, таму купи ги. Не знам за чешкањето, пробиотици Б комплекс, а дали плус нешто да ставаш, најдобро прашај го докторот. Сакав да те прашам за исхраната, сама ја најде на нет или ти ја препорача некој. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1494
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.6.2014 10:02:19   
lolla RR
За исхраната, јас си ја најдов од интернет, ги исчитав сите можни статии од ИВФ центрите во Европа и свет и сите посочуваат на истите работи. Сите препораки се здрави за секој човек па не шкоди и да се проба нели. Од ремедика ми рекоа се најнормално да си правам, не ми препорачаа ништо, освен една сестра ми рече да немаме секс при крајот на стимулациите.

Се замислив за Кринонот но сигурно ке ми дадат од ремедика, ај баш ке прашам утре кога ке ми се јават, ако не ке бара мм по аптеките.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1495
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.6.2014 10:15:01   
mesecina83
ИЗВОРНА ПОРАКА: Kolachence

Bremena sum devojcinja. :) :) :)

Cestitki za bremenosta da imas najubavi 9meseciuser posted image user posted image ,ajde pa povleci noga site koi sme zad tebe da ne ogree i nas ovaaa sreka da bideme bremeni bidejki redno bese i nie poleka da se raduvame ,se raduvam za sekoja nova bremenost samo da ne ima se povekeuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил mesecina83 -- 12.6.2014 10:16:50 >

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 1496
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.6.2014 11:41:24   
Kvisko
Kolachence честитки и од мене, Имај убава и лесна бременост. И влечи за нос:)

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 1497
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.6.2014 12:47:29   
Hopeful RR
Kolachence, јееееееееее!!!!! user posted image user posted image user posted image Ептен ме израдува! Имај најубава и најлесна бременост, и не заборавај да не повлечеш сите за нос user posted image

user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1498
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.6.2014 18:43:55   
Kolachence
Devojcinja site ve vlecam za nosinjata :) Za site da se raduvame. Inaku jas od poodamna sum na forumov. Treto in vitro. Minatiot pat nemase srceva akcija. Ovoj pat da se nadevame deka se ke bide ok. Site tri vo Remedika kaj d-r Dimitrov. Prvite tri dena doma, a posle na rabota, normalno so pripazuvanje. Spored mene mnogu pomogna toa sto nemav mnogu vreme za razmisluvanje.
Lolla crinone ke ti dadat cela kutija vo Remedika, normalno ke si ja platis :)


< Поракaта ја уредил Kolachence -- 12.6.2014 18:46:07 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1499
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.6.2014 19:19:52   
kapina
Dali nekoja od vas imapieno b kompleks so folna kiselina jas gi kupiv denes od zegin29 den I prvpat ke gi pijam

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 1500
Страница:   <<   < Претходна страница  58 59 [60] 61 62   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  58 59 [60] 61 62   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?