|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  61 62 [63] 64 65   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
19.6.2014 23:00:04   
kapina
Vesnik ti prativ pp

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 1551
   RE: Вештачко оплодување V дел
20.6.2014 11:22:44   
LoveableMe RR
Девојки што правите како сте, како ја поднесувате терапијата, имате ли пропратни симптоми/испади на бес,плачење,смеењеuser posted image Лолла, како си ти, како го поминуваш времето до тест? Лили98 ни ја нема, пак ќе ја спомнамuser posted image

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image
14.05 - lolla - почеток со терапија
02.06 - mesecina83 - почеток со терапија
07.06- macika4 - почеток со терапија
23.06 - весник - почеток со терапија
.06 - lily98 - почеток со терапија


=========================
09.06 -lolla = пункција /14.06= ET
26.06 mesecina83= пункција /29.06= ET

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
25.06 lolla = ТЕСТ
13.07 mesecina83 = ТЕСТ

=========================

ПОДДРШКА
user posted image

firenca didi, Adelle,gina,mesecina83,Bogdancanka RR, koki12, skopjance, mimiiiiiiiiiiiii, taci14 ,Herco, trust, kapina, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, kate.., dzvezda, bubble, SOLE, butterfly00, snekki, milasteve, almushka, Yaya,skriena, brm_bm, mery
=====================

2014 година
nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image Anonimenuser posted image babylove**user posted image avgustina2 user posted image Kolacence user posted image fragolina user posted image




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 20.6.2014 17:51:49 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1552
   RE: Вештачко оплодување V дел
20.6.2014 13:49:55   
lolla RR
Здраво женски, денес ми е 6ти ден од 5 дневниот трансфер, и денес ми е 28 ден од почеток на циклус (значи време за оној нормалниот циклус). Досега не чувствував ништо посебно долу, малку сабајлево како блаааага менструална болка. Од вчера конечно ми го снема гадењето и полека ми се враќа вкусот во устата во нормала (значи најверојатно ми се гадело од достинексот или дексаметазонот зш ги прекинав пред некој ден).

Според некој сајт, ако се фатило, веќе може да се детектира на крв и во странство на 9 ден по 5 дневен трансфер веќе се прави домашен тест преку урина, но во ремедика рекоа за 14 дена и за тие на 3 ден и за тие на 5 ден user posted image . По логика тие на 5 ден би можеле 2 дена порано ама да не се правам многу паметна.

Споро минат деновиве ама само да биде се ке се издржи, Му зборам на стомакот секој ден, им се обраќам на име и така живи комедии сме со мм.

Поздрав на сите, пишувајте за вашите симптоми ако не ви е тешко, мада знам дека секоја жена е различна.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1553
   RE: Вештачко оплодување V дел
20.6.2014 15:00:45   
brm_brm
RR ajde za pomos: obicno ciklusot mi e na 28 den. No po neuspesnoto ivf eve sega mi docni.denes mi e 31 den.normalno li e da mi se poremetil ciklusot?

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1554
   RE: Вештачко оплодување V дел
20.6.2014 16:24:42   
nataly86
brm brm не се секирај 31 и не е толку страшно....сигурно е реакција од сите хормони што се примаат во текот на ИВФ....на тоа надоврзи и стрес и ете ти...
без нервози и стресови ќе се среди за циклус или два ( како што имам читано ) се се враќа во нормала...па ако не добиеш за некој ден правец на доктор

Поздрав

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 1555
   RE: Вештачко оплодување V дел
20.6.2014 16:30:45   
mesecina83
Денеска бевме во Ремедика и естрадиолот ми е 23,3 ,ендометриумот е добар има и големи фоликули терапијата е иста како и претходно супрефакт 0,4 и 3 фостимони со 3 водички .Повторно во понеделникот мерење на естрадиол и фоликометрија и можно е четврток пункција,а недела трансвер. И денеска бев во црква запалив свеќи за здравје и се помолив на Мајка Богородица да ни помогне овој пат да ги видиме долго очекуваните user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1556
   RE: Вештачко оплодување V дел
20.6.2014 17:52:47   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mesecina83

.......можно е четврток пункција,а недела трансвер. И денеска бев во црква запалив свеќи за здравје и се помолив на Мајка Богородица да ни помогне овој пат да ги видиме долго очекуваните user posted image user posted image user posted image user posted image


Mesecina83, на Петровден ќе чекаме убави вестиииииииииииииииuser posted image user posted image

Брм-брм, не се секирај тоа е од стимулациите претдходни, ќе добиеш наскоро, позз

Лолла, уживкајuser posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 20.6.2014 17:54:13 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 1557
   RE: Вештачко оплодување V дел
21.6.2014 8:00:09   
macika4
I jas vcera bev vo remedika I estradiolot mi bese 129 imam po 3 folikuli na dvata jajnika I doktorot me prasa dali predhodno sum primala stimulacija a zasto me prasa toa neznam vazno mi olesna malku I mi kaza u sreda kontrola I ke vidime ista terapija da prodolzam

_____________________________

обиди= 3 години, 4 инсеминации ,podneseni dokumenti za ivf,neobjasneta neplodnost

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1558
   RE: Вештачко оплодување V дел
21.6.2014 8:10:40   
lolla RR
macika кај мене на ехо се гледаа 10тина а на пункција излегоа 22 јајни клетки. Ехото е 2д и не се гледаат тие од спротивната страна на јајникот. Ајде се гледа крајот на стимулациите, после почнува „забавниот“ дел.

Дечки мене ми е 7ден од трансфер, почнав да сонувам разни работи, еднаш тестот покажал бременост еднаш не, се подготвувам психички за не дај боже, ама пак поголемиот дел од денот верувам дека после скоро 5 години и ние ке се израдуваме. Иако после толку негативни тестови, не знам ни како би изгледало да се појават две цртки. И плус сега се мислам, 14 ден од трансфер е следната сабота (здрави живи се да е ок до тогаш) па се мислам дали во петок да одам за крв. И каде да одам? Во ремедика? Да направам ли домашен тест одсабјале колку да се спремам за вестите???

Исто сакав да прашам за прогестеронот, имам останато цело кутивче Утрогестан од 200мг од некоја претходна инсеминација, којзнае дали ке може да го искористам заменски за кринонот или барем да го поклонам неколму, 500 денари е. И зш Кринонот е 80мг а порано за инсеминации ни давале толкава доза од 2х200мг (наутро и навечер).

Имајте убав викенд, јас се надевам на прошетка со мм денес

(Одговор на членот macika4)
Непосредна врска до пораките: 1559
   RE: Вештачко оплодување V дел
21.6.2014 17:58:59   
LoveableMe RR
Лолла, уживај, соништата и расположението се нормални од ситуацијата во која се наоѓаш во исчекување за тест. Батерфлај00, посто го префрлив во Стерилитет кај мажот. мацика4 и месечина83, ајде среќно и наскоро да се радувамеuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1560
   RE: Вештачко оплодување V дел
22.6.2014 17:27:20   
brm_brm
33 DEN od ciklusot mi e I nema aber da dobijam po neuspesnoto invitro. Pusta nadez me natera da napravam test no negativen e. Do sega ne mi docnelo tolku

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1561
   RE: Вештачко оплодување V дел
22.6.2014 19:01:32   
pozitive
MOZE NEKOJ DA MI GO KAZE POSTAPKATA IVF DAI E BOLNA I KAKO SE PRAVI PODETALNO:) razmisluvam da odam vo plodnost kaj dr tase i dr vlatko posto tie mi pravea laparo lani pozz do site iscekuvatelki na user posted image user posted image

_____________________________

veruvaj i samo veruvaj vo cuda

(Одговор на членот I LOVE)
Непосредна врска до пораките: 1562
   RE: Вештачко оплодување V дел
22.6.2014 19:23:08   
kapina
Zavisi od slucaj do slucaj toa najdobro ke ti go objasne doktorot dali ke se ode so kratok ili dolg protokol

(Одговор на членот pozitive)
Непосредна врска до пораките: 1563
   RE: Вештачко оплодување V дел
23.6.2014 10:16:00   
LoveableMe RR
Positive, различна е постапката за ИВФ кај секого, во принцип има боцкање бајаги со инекцииuser posted image , па потоа вадење јајце клетки, оплодување и враќање назад, тоа е главно.

Лолла, кринонот го даваат бидејќи е многу поконцентриран прогестерон за задржување на плодот, утрогестан ги дваат кај редовна бременост/инсеминација...консултирај се со лекар дали да ставаш утрогестан, бидејќи веќе користиш Кринон. Брм-брм, ако не добиеш наскор, јави се кај гинекологот што ти правеше ИВФ, да видат, може ќе треба да примиш инекција за добивање, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1564
   RE: Вештачко оплодување V дел
23.6.2014 11:55:54   
pozitive
fala za odgovorot uf sto mrazam inekciii


_____________________________

veruvaj i samo veruvaj vo cuda

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1565
   RE: Вештачко оплодување V дел
23.6.2014 14:05:33   
lolla RR
positive, добредојде и ич да не се секираш за боцкањето, тоа е најлесниот дел од ивф-то (остатокот е психолошкиот фактор), ке се навикнеш могу брзо.

брм-брм беше ли на гинеколог на ехо, и да е негативен тестот за бременоста провери си да не имаш missed и ем ке ти дадат натамошни инструкции.

Ловабл, ти одговорија ли од фондот?

Женски, едно прашање, ве молам за совет. 14 ден после 5дневниот трансфер ми е сабота. Дали да одам за бета во петок и дали да правам домашен тест? Или пак директно на бета во сабота?

Каде на државно може бета, гинекологија? И колку е? Во ремедика е 500, си мислам за вакво важно да не одам по упати, па по клиники?

Имајте убав ден, конечно летен

ПС Подуеноста никако да ми спласне, ко 6 месец сум, ама немам тешкотии со дишење значи не е ОХСС па малку ми е полесно.

< Поракaта ја уредил lolla -- 23.6.2014 14:06:21 >

(Одговор на членот pozitive)
Непосредна врска до пораките: 1566
   RE: Вештачко оплодување V дел
23.6.2014 14:48:31   
sanjaaaa!
Читав дел од пораките во оваа тема, се вратив на времето кога јас поминував по тој пат. Сега имам ќерка 5 години, но ми се јавува желба за уште едно дете, исто и на мм. Најверојатно ќе одиме преку фондот, за инвитро за второ дете. Има ли некој со ваков случај како мојот, дали лесно одобрува фондот?? За првото инвитро што го правев беше поинаку процедурата, сега како ќе биде незнам... поздрав и успесни инвитра на сите во оваа тема!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1567
   RE: Вештачко оплодување V дел
23.6.2014 22:13:32   
mesecina83
Здраво драги рр како сте ,ние денеска бевме во Ремедика на последно мерење на естрадиол и фоликометрија.И вредноста на естрадиолот беше 783 и имаше големи фоликули .Се боцкам до среда со супрефакт и фостимон и во петок пункција во 8 часот наутро.Се надевам овој пат Господ и Мајка Богородица ќе ни помогнат ќе ги слушнат нашите молитви и ќе ни подарат по едно бебе во секое меше на секоја рр кои сме зачленети на овој форум .

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 1568
   RE: Вештачко оплодување V дел
24.6.2014 9:20:00   
LoveableMe RR
Mesecina83, навиваме за што повеќе јајце клеткиuser posted image . Lolla тест можеш да направиш со упат од матичен во Адријалаб, ситно се плаќа а даваат резултат со точна вредност на бетата. Sanjaaaaaaaaaa, ОВДЕ, имам копирано пост на kik@, прочитај за второ дете и собирајте документи, не прават проблем за одобрување. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 1569
   RE: Вештачко оплодување V дел
24.6.2014 13:46:23   
butterfly 00
Brm brm I jas is to kako tebe mene mi docnese posle IVF 36 den vednas kupiv test mislejki so nades deka ke vidam pozitiven test, no nisto dobiv se e toa od hormonite sto gi primame, se nadevam deka i nie sto pobrzo ke gi vidime nasite dve crtki

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 24.6.2014 16:11:33 >


_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1570
   RE: Вештачко оплодување V дел
24.6.2014 16:16:22   
LoveableMe RR
Заради корисните информации, постовите ги префрлам во Хормонална рамнотежа услов за бременост.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 1571
   RE: Вештачко оплодување V дел
25.6.2014 10:22:01   
LoveableMe RR
Lolla, да ти посакаме наскоро да не известиш за user posted image Месечина83, среќно задутре, се спремаш ли?user posted image Другите каде сте што правите?



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 26.6.2014 9:05:47 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1572
   RE: Вештачко оплодување V дел
25.6.2014 11:40:12   
весник
девојки,само два дена еве кај се боцкам со супрефакт и незнам што ми е,ко да ми се плачи,се чувствувам омалаксано...првата не ме болеше ама затоа втората ме здоболе,а истата сестра ми ја ставаше во стомакот.се чувствувам како некоја мекушка...леле што ќе правам понатаму.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1573
   RE: Вештачко оплодување V дел
25.6.2014 11:47:42   
LoveableMe RR
весник, од терапијата е, јас имав и страшни главоболки пукнав, а промена на расположение, да не ти кажувам, мораш да издржиш кога веќе си почнала со терапијата и знај не си сама, многу женички се чувствуваат такаuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1574
   RE: Вештачко оплодување V дел
25.6.2014 19:57:48   
macika4
vesnik ic da ne se zamaras pogolem panicar od mene nema na svetot user posted image koga jas pominav i ti ke pomines znaci toa se hormoni pred dobivanje site nie sme ponervozni ni se place i red drugo e sega mislam deka ovie hormoni sto gi primame ni gi davaat za da se napravi vestacki ciklus i doktorite da go reguliraat kako sakaat zatoa neli e i vestacko ja se preziveav i denes kolku bev naduvana ,i na doktorot mu kazav sto da pravam on mi vika normalno bilo si mislam more odi tebe da te bockaat i da se duvas da vidis dali e normalno nego aj ke pomine inaku denes estradiolot mi bese 1324 i pregeska se bockav so uste edna fostimon i so suprefact do kraj se bockam ,utre hcg da se bocnam i u sabota punkcija e tuka mi e malku strav ama koga ke pomislam deka mi gi izvadat od mene dzinovite e ke mi olesni

_____________________________

обиди= 3 години, 4 инсеминации ,podneseni dokumenti za ivf,neobjasneta neplodnost

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1575
Страница:   <<   < Претходна страница  61 62 [63] 64 65   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  61 62 [63] 64 65   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?