|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
11.10.2014 11:13:39   
LoveableMe RR
Надеж, имаме тема ИВФ со донатор, можеш таму да прочиташ искуства, не сте ни први ни последни, на крај краева, битно е да добиете дете.



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nadesh)
Непосредна врска до пораките: 1076
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.10.2014 1:18:08   
Марта
Dali nekoj od vas go koristel Crveniot Zdravec ili Ocajnicata? Za maski sterilitet vikaat deka dobar e i Babin Zab.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1077
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.10.2014 9:10:59   
LoveableMe RR
Мaртa, дoбредoјде нa фoрумoт. Здрaвецoт е дoбaр зa двaтa пaртнерa. Кoјa е дијaгнoзaтa нa сoпругoт?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Марта)
Непосредна врска до пораките: 1078
   RE: Стерилитет кај мажот?
29.10.2014 15:26:47   
kapina
Tribestan sodrzat babin zab. a mm go sredi spermogramot so pienje vit a c e cink I selen I maticen mlec so ista dijana kako vasata

(Одговор на членот elizabeta beti)
Непосредна врска до пораките: 1079
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.11.2014 9:19:08   
Libra88
На упатството на трибестанот прочитав дека е и за жени.. Во што помага на жените??? Дали за општа поголема плодност или за хормонална рамнотежа???

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1080
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.11.2014 9:17:44   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: jagotka@

Ja so maz mi sum edna godina vo brak, ama uste odma koga resivme da imame dete, toj napravi ispituvanja i se utvrdu deka ima azospermija (na spermogramot nema nitu eden ziv spermatozoid) , Vo rod od 3 meseci gi napravi site mozni ispituvanja, i se utvrdi deka FSH mi e mnogu visok, a testosteronot pod normala. Primase i hormonska terapija , pocna da zima i vitamini ama ama nema nemase znaci na podobruvanje i resivme da gi isprobame site mozni nacini za da uspeeme.

bevme i vo drzavna i vo sistina i vo remedika. Istite rezultai , istiot odgovor. Da praveme invitro ama ne ni garantiraat so dijagnoza FSH 52 i testosteron 6. MOzno bilo da nema ni sprematogeneza. ama da sme probale. I slucajno na forumot procivat za covekot sto bil na toa mesto i od 0 spermatozoidi po 4 meseci odenje mu se podobrilo i dobil dete, resivme so maz mi pred da odime na inv da otideme i na mestoto s.Ognjaci. Ama zaneseni od problemot , poveke zaglavivme i nisto . Inaku planirame da odime ama prvo da mu pomine terapijata so caevite i mesavina od med, maticen mlac, propic, perga i polenov prav . Pa potoa ke pocneme so podgovotki za Invitro



ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

jas sum veruvala u sum odela kade ne cela makedonija .... znam deka makata covek sekade ce go natera mozemi na nekoi pomagaat sto nemaat medicinski problem ama deka ce pomognat kaj Azoospermija nikoj poveke nemoze da me izlaze....


ИЗВОРНА ПОРАКА: jagotka@

Gina mene me interesira dali vi kazaa sto e pricinata za azo spermija. Ete kaj nas problemot e sto maz m iima problemi so hormonite, pa se plasime seuste da odime na biopsija.

I zaboraviv da ti cestitam bremenot i gospod da e so tebe do kraj. pozz


ИЗВОРНА ПОРАКА: gina
Jagotka kaj nas bese zapiseni kanali i kako mal e operisan od bruh i mi gi zasile kanalite i imal zauski i necekaj za biopsija sto pobrzo



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 13.11.2014 9:19:21 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1081
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.12.2014 21:06:25   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Na mene najiskreno me iznervira toa sto prviot pat koga dojde do blighted ovum sto nikoj nisto ne mi predlozi sto da ispitam znaci mi vikaa mali ti se sansite da ti se povtore pak ova no ete se sluci se povtori uste poloso biohemiska bremenost mi vikaa ti pak ke ostanes sega bremena samo i tolku na mm spermogramot bese los i mi vikaa za vie da odimate deca moze sam o so icsi metoda blagodarenie na eden svajcarski lekar od bazel na mm spermogramot sesredi i sega e odlicen i nasite lekari ovde sega mi vikat mestoto ti e ovde pokraj nas ostanaa vcudonevideni koga im go pokazav spermogramot kako e toa mozno nema sansi e ima vikam toa e toa ovde ne zboruvam za lazarevski tuku za drugite moi ginekolozi



ИЗВОРНА ПОРАКА: mimiii

Od sto dojde do podobruvanje na spermogramot kaj mazot ti,sto piese?



ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Piese vitamini a c e i cink i selen sumlivi tableti i maticen mlec sumlivite tableti bea od zegin gi zemav na firmata amos vital okolu 150 den gi piese dva tri meseci jadese jatki posebno indiski orev jadese domati ne prskani med cist domasen redovno



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1082
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.12.2014 22:35:32   
kapina
Kaj nas problemot bese astenozoospermija so 25 posto progresivni spermatozoidi a sega se60 sto e super doktorite rekoa a drugo sto sakav da kazam koga mu rekov na doktorot od bazel oti nasite doktori ovde rekoa oti mm moze samo so icsi da ima deca znaete sto mi rece ovie vasite doktori samo ivf li znaat da pravat znaete li kako se zasramiv od toa on bil 30 god doktor i imal bolnica kade sto lekuvat so zdrava hrana i mi rece maz ti ima nedostatok na vit e za mene prasav za tiroidata mi vika nema lek dozivotno ke si gi pijam lekovite no ima procitav od edna kniga lekot e od kafeavata alga fuccuss vesicolosus i sega da ne pravev ivf ke mi ja prekinea terapijata so eutirox zboram za namalena funkcija na tiroidata

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1083
   RE: Стерилитет кај мажот?
5.1.2015 15:46:58   
kapina
Na mm denes lazarevski mu rece da prodolze so terapijata so ac e cink i selen i maticen mlec uste dva meseci

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1084
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.1.2015 0:08:51   
Dusanka
Dva meseca nikako ne mozev da zakazam za urolog, pa pred nova godina mm pravese za prv pat spermogram vo New Born Clinic, dijagnozata e: Oligoasthenoteratozoospermia, mu kazaa da vnimava na ishrana, da zima jatkasti plodovi i ako saka da zeme Spimen ili Tribestan. Ova ni e prv spermogram voopsto,rezultatite se slednive:
Consantation 14 milioni
Total Motility 42%
Rapidly Progressive Motility 0%
Slowly Progressive 0%
Nonprogressive 42%
Immotile 58%
Denes rezultatite gi vide mojot ginekolog i kaza deka se mnogu losi, isto taka i morfologijata e za nikade site mozni formi gi ima, i mi predlozi da napravime spermokultura. Maticnata mi zakaza za vo 8mi Septemvri, e sega ve molam da mi objasnite kako odi postapkata so pregledite. Maticnata mi vika deka urologot samo ke me preprati kaj nekoj drug doktor za spermogram i spermokultura i zatoa mi zakaza na prviot sloboden termin kaj bilo koj doktor. Citam deka ste dosta zadovolni od dr. Cedo, dali e toj seuste vo Drzavna? i dali od Gradska ke mi dadat uput za vo Drzavna. Deka navistina sakam dobar urolog da najdam.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1085
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.1.2015 1:06:56   
kapina
Ne e veke e vo sistina dr cedo tamu raboti

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 1086
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.1.2015 1:12:45   
kapina
Spermotrend na nas lazarevski ni gi dade pred ivf i mm ispi edno pakovanje za eden mesec i denes koga se javiv da prasam kolku vreme pauza da prave i lazarevskimalku me iskara oti trebalo tri meseci da pie a ne pauza da prave i ajde od denes pocnavme pak

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1087
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.1.2015 8:32:21   
bubla
Здраво на сите. Само да споредам искуство на темата. Лазаревски на мм му даде исто спермотренд. Редовно мм ги пиеше 3 месеци без пауза. Од тератозооспермија сега има одлични резултати. Докторот вика ова се не само добри туку одлични резултати. Почнавме со 6 милиони, на последната инсеминација беа 30 милиони прочистени. Паралелно со ова на своја рака и матичен млеч јадеме двајцата. Не се ефтини овие спермотренд, ама кај нас се покажаа со одлични резултати. Кој има мака може да проба. Веќе не пие мм, Лазаревски вика со ваков резултат не треба повеќе.
Тоа е нашето искуство. Се надевам на некој ќе му се најде.

< Поракaта ја уредил bubla -- 6.1.2015 8:34:01 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1088
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.1.2015 11:03:02   
kapina
Pa nasiot bese odlicen rezultat no rsce uste neka poe pred ivf mu gi dade togas gi piese no pretbodno piese sumlivi tableti i oni mu go sredija spermgramot ne spermotrendot

(Одговор на членот bubla)
Непосредна врска до пораките: 1089
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.1.2015 20:54:29   
bubla
Капина ова е нашето искуство. Мм пиеше 3 месеци. Сега и сам го прашува докторот дали треба уште да пие.
Не се откажувајте при првиот сигнал на успех. Истрајте до крај.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1090
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.1.2015 21:01:01   
kapina
A ne ne se otkazuvame lazarevski rece deka znae sto e problemot i deka go saka mojot slucaj i so toa sto mi se padna pariceto denes vo mene mi se vrati nadezta da prodolzam ponatamu

(Одговор на членот bubla)
Непосредна врска до пораките: 1091
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.1.2015 21:37:24   
bubla
user posted image браво капина, така треба. Лазаревски е добар човек и супер доктор. И јас сум кај него и не гонменувам за жива глава 😃

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1092
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.1.2015 0:02:35   
Dusanka
Za spermogram vo drzavna kolku vreme baraat apstinencija?

(Одговор на членот bubla)
Непосредна врска до пораките: 1093
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.1.2015 9:31:00   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dusanka

Za spermogram vo drzavna kolku vreme baraat apstinencija?


Dusanka, во принцип нагласуваат 3 дена, ако сакаш да си сигурна јави се и договори со нив што треба, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 1094
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.1.2015 16:48:45   
Dusanka
LoveableMe ti blagodaram na odgovorot.
Denes mm gi zema novite rezultati od spermogram od GAK i dali e mozno za samo 20 dena od drugiot spermogram (od new born clinic) da ima tolkavi promeni.
Na stariot rezultat imase koncentracija od 14 milioni, a sega 32 milioni,
porano 2% normalna morfologija a sega ima 56%.
na stariot 0% brzo podvizni a sega 20%
I na stariot nemase leukociti a sega pisuva dosta leukociti,
Dali vie ste imale tolkava razlika vo rezultatite za samo 20 dena?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1095
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.1.2015 19:21:03   
LoveableMe RR
Лелее, аман не знам што да кажам кои резултати се точни, за срамота се ова докториве, како бе така толку различен резултат??? Ние правевме после два месеци мислам, имаше подобрување, ама пиеше терапија. Ние го правевме на Институт за хистологија и ембриологија, а претходниот во Систина и еден во Авицена.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 1096
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.1.2015 19:42:51   
kapina
Pa zatoa mm go prave spermogramot se na isto mesto se na edna ista klinika vo strumica a koga pravese na gak i posle eden mesec ovde vo strumica nemase nekoja razlika

< Поракaта ја уредил kapina -- 12.1.2015 19:43:56 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1097
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.1.2015 20:34:17   
Dusanka
Lekarstva ne piese, samo 10 dena jadese med so jatki, i po 2-3 solji na den caj (meckina sepa, kopriva, bosilek, piskavica, anason, breza, cubrika). Ama ne mi se veruva deka samo od ova sto piese i toa 10 dena do tolku promena da ima. Somnitelna mi e new born clinic, zasto otkako ni gi dadoa rezultatite ni predlozija da odime na inseminacija.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1098
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.1.2015 21:29:49   
gina
Dusanka povtorete go i na drugo mesto na pr.vo voena bolnica sega 8 septemvri ako ne sum greska mm tamu go pravese i na klinika ama pred dve god. koga go pravevme vo Gak go zedovme rezultatot imase na edno mesto 9 jas si mislev deka nasle samo tolku spermatozoidi no koga pojdovme togas vo plodnost embriologot ni rece kako e ova mozno imate 9 milioni spermatozodi jas odma rekov deka e gresen ne e mozno kaj mm poveke od 5 spermztozoidi nikogas ne bea najdeni kaj nas se raboti za azoospermija odma napravivme drug tamu i pokaza 2 spermatozoidi zatoa neznam sto da kazam ama proveri i na drugo mesto

< Поракaта ја уредил gina -- 12.1.2015 21:30:47 >

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 1099
   RE: Стерилитет кај мажот?
16.1.2015 18:43:43   
машки_стерилитет
Здраво на сите, форумов почнав да го следам зашто и јас имав проблем со квалитетот на спермата па еве, да дадам еден придонес и коментар од машка гледна точка. Со сопругата пробувавме да направиме детенце 4-5 месеца и мене ми стана јасно дека има некој проблем и решив да се испитам. Не сакав да ја малтретирам сопругата зашто спермограмот е неинвазивен и побезболен од сите други испитувања што се прават кај жените. Првиот спермограм го направив во Адријалаб и дијагнозата беше астеноспермија. Таму не прават морфолошка анализа и јас не ја сфатив тежината на проблемот. Вториот спермограм беше во Систина и резултатите беа застрашувачки : тератозооспермија со 4% нормални сперматозоиди и само 10 % брзо подвижни и неподвижни 45% . Се разбира, ги прочитав и ги чув лично од неколку лекари коментарите дека на речиси сите пациенти во Систина им се поставува истата дијагноза. Јас нема да коментирам на таа тема. Веднаш почнав со терапија, пиев Спемен, Проксид , Витамин Е, Омега 3, Магнезиум, Калциум и се разбира, смесата со јаткасти овошја и мед. Исто така, почнав да носам широки пантолони и шорцеви, а кога бев дома и комплетно без долна облека односно со широки ѕиври. Сето тоа помага да се намали температурата во и околу тестисите зашто за нормална сперматогенеза е потребна температура под 37 Ц. После 1 месец направив спермограм на Институтот по хистологија при Медицински факултет и резултатите беа изненадувачки добри: вкупен број од над 500 милиони, од кои подвижни над 50%, неподвижни 40% ама најголемиот напредок беше во морфологијата што се искачи на нормални 62 %. Терапијата ја пиев 2-3 месеца и направив нов спермограм во Авицена и резултатите беа уште подобри: нормална морфологија кај високи 75% сперматозоиди.
Цел живот се трудам да се хранам правилно и верувам дека сум ги внесувал сите витамини и минерали така што мој впечаток е дека кај мене најголем ефект имаше носењето широки пантолони.
Мојата терапија изгледа вака:

Витамини и минерали:
Spemen- 2-3 месеца 3 пати на ден по 2, а потоа постепено ги намалив и сега пијам 2 пати по една
Proxeed - 2 по една кесичка пред јадење
Vitamin E 400 IE еднаш на ден
Mg околу 400 мг на ден поделен во неколку дози (пиев Mg од Bios Line од Виола)
Ca околу 750 мг на ден поделен во неколку дози (исто од Bios Line од Виола) - минераливе ги пиев заедно 3 пати на ден за полесно дозирање
Omega 3 1000мг еднаш на ден
Во Proxeed ги има речиси сите потребни витамини и минерали за подобрување на спермата.

Начин на внесување:
Наутро- пред јадење 1 кесичка Proxeed, па една лажица смеса со мед, Spemen 2 таблети и по една таблета Ca и Mg.
Пладне - 2 таблети Spemen и по една таблета Ca и Mg
Навечер – пред јадење 1 кесичка Proxeed, 2 таблети Spemen, по една таблета Ca и Mg, Vitamin E 400 IE и Omega 3.
Вкупна цена за еден месец е околу 10 000 ден. Знам дека е многу ама бебе си е бебе user posted image
Се надевам дека ви помогнав, ви посакувам среќа и носете широка облека user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1100
Страница:   <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?