|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.6.2014 17:32:23   
Duki13
Zdravo nova sum na forumot pa sakam da vi go objavam spermogramot na mazot pa da mi kazete dali ima nekoj slicen takjov i kako da go podobrime.


Koncentracija 14.2M>ml
Motilitet40%
Progresiven motilitet1%
Brz nema nisto
Baven isto nema nisto mislam 0 %
Neprogresivni isto
Imotilni 60%
Normalni formi 2%
Spermatozoidi 31.24M
Motilni a+b+c 11.22M
Progresivni a+b 0.22M
Funkcionalni M

OLIGOASTHENOTERATOZOOSPERMIA mislam deka e slaba podviznost na spermatozoidi
Pie speman ama ne sme bas zadovolni.Imam edna kerka 6 ipol god sakame 2 dete veke 2 god se macime kaj mene e se vo red imam sekakvi ispituvanja praveno.Pravev 1 inseminacija neuspesna i 2 in vitra.Sega ni go dadoa tribestan da pie soprugot pa koj ima zadovolen da mi pise.Odnapred blagodaram.

(Одговор на членот lara36)
Непосредна врска до пораките: 1026
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.6.2014 18:21:56   
Zoya
Duki дијагнозата значи намалена подвижност во комбинација со намален број на сперматозоиди и лоша морфологија (ви стои дека има нормални форми 2%) Кај нас дијагнозата е астенотератозооспермија (намалена подвижност и лоша морфологија) Првиот спермограм беше со 3% нормални форми. Му препишаа да пие спермотренд и на последниот спермограм пред 2 месеца беше 11% Не знам дали тоа помогна да има некакво подобрување (далеку од нормално), но може и со тоа да пробате. И откако ќе ги испие први резултати очекувајте после 4-6 месеци, барем нас така ни кажаа. Инаку каде правеше ивф?

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот Duki13)
Непосредна врска до пораките: 1027
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.6.2014 18:46:27   
kapina
Duki jas imam pisano kako nie go sredivme spermogramot so dijagnoza astenozoospermia so pienje vit a c e I cink I selen jadenje cist med domasen lesnici nepeceni I domati neprskani so pesticidi. sega imame65 posto normalni spermatozoidi 60 posto progresivni vkupen broj 75 mil I seuste mm prodolze da gi pie ovie vitaminI I da jade toa sto go napisav I drugo mt ima li napraveno spermokultura I bristled od uretra o te prasuvam oti kaj mene imase eserihija I mm piese so mene zinnat iako spermokulturata I brisot od uretra bea vo red

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 1028
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.6.2014 18:52:14   
Duki13
In vitro pravev vo remedika kaj Dr Makuli Hagi Lega prviot pat bese se ok i srceto pocna da raboti i se no po samo edna nedela srceva reakcija vtorata nedela koga otidov na kontrola srceto prestana da cuka.A sega pravev 2 in vitro nema ni mesec mi izvadija samo 2 jajce kletki i voopsto ne se oplodija.Od doktorot sum zadovolna nogu no toa e toa so gospod napred za 6 meseci pak e probame ako do togas ne bide normalno

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1029
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.6.2014 19:33:45   
kapina
Duki kako se leukocitite vo spermata kaj nas bea I oni pokaceni i I jas pravev edno invitro vo plodnost no za zal zavrsi so spontan vo 6 nedela I Sega spremame dokumenti za vtoro ako ne bide prirodno. posto Sega se e ok I ka j dvajcata

(Одговор на членот Duki13)
Непосредна врска до пораките: 1030
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.6.2014 19:42:45   
Duki13
Leukociti i eritrociti pisuva deka nema nisto spermogramot e od 2013 god 12 dekemvri sega ni gi kazaa Tribestan pa posle pak ke napravime spermogram i ke vidime kakvi ke bidat rezultatite

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1031
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.6.2014 22:54:32   
kapina
Neka gi pie I tie vit mt duki sto ti gi kazav mojot mm piese do pred nekoi vreme I maticen mlec

(Одговор на членот Duki13)
Непосредна врска до пораките: 1032
   RE: Стерилитет кај мажот?
5.6.2014 23:28:48   
Libra88
Ve molam za info!!
Dali vo Avicena pravat spermokultura vo sabota, i za kolku vreme izleguvaat rezultati ???

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1033
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.6.2014 12:25:41   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: Libra88

Ve molam za info!!
Dali vo Avicena pravat spermokultura vo sabota, i za kolku vreme izleguvaat rezultati ???

Libra88 mozesh da se javiish i da prashash, a shto se odnesuva za rezultatite mm beshe sabajleto i popladneto veke bea gotovi, ama ne me drzi za zbor zoshto toa beshe pred skoro dve godini. A ako sakash spermokultura isto moze da se napravi i vo JZU "Prolet" rezultatite gi davaat naredniot den do 18:00.
Pozz

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1034
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.6.2014 9:22:41   
LoveableMe RR
Lara 36, постот го префрлам во Гинеколози-препораки.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lara36)
Непосредна врска до пораките: 1035
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.6.2014 20:29:20   
sasaiciko
Devojki sakam da Ve prasam dali neka od vasite sopruzi gi ima pieno SPEMAN za podobruvanje na spermata t.e. zgolemuvanje na podviznosta i nivnata brzina

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1036
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.6.2014 12:19:24   
Libra88
Sasaiciko, mm pie Speman, nie imame slabo podvizni spermatozoidi, samo 15%. Vo avgust planirame da go povtorime spermogramot pa ke vidime rezultati.


(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 1037
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.6.2014 12:23:51   
scared RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Libra88

Ve molam za info!!
Dali vo Avicena pravat spermokultura vo sabota, i za kolku vreme izleguvaat rezultati ???

Pravat ama kaj i da pravis za spermokuiltura mora da pominat 24 casa porano nemoze da e gotov naodot tolku vreme e potrebno za da se vidi dali ima bakterii....

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1038
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.6.2014 12:23:57   
Libra88
Devojki, kako se otkriva kandida kaj mazi?? MM se somneva deka ima kandida ama neznam kade da go upatam da ispita. Isto i jas sakam da ispitam, dali so PAP testot se otkriva ili treba i drugi brisevi???

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1039
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.6.2014 12:26:02   
scared RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Libra88

Devojki, kako se otkriva kandida kaj mazi?? MM se somneva deka ima kandida ama neznam kade da go upatam da ispita. Isto i jas sakam da ispitam, dali so PAP testot se otkriva ili treba i drugi brisevi???

i so pap se otkriva ama podobro ti e so vaginalen bris..isto i kaj mazot se zima bris od uretra ( mm vo avicena a nekojpat i vo adrialab mu imaa zimano brisevi ) da ti kazam samo deka niv mnogu gi boli mojov ke zaplacese user posted image inace 900 den ti e bris za mazi vo avicena onoj od uretra za bakterii i gabicki..ostanatite ( klamidija i ureaplazma ti se poskapi)

< Поракaта ја уредил scared -- 10.6.2014 12:27:50 >

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1040
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.6.2014 20:12:25   
kapina
I so spermokultura se otkrivaat bakterii no vo spermata

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1041
   RE: Стерилитет кај мажот?
11.6.2014 23:13:32   
pepapa
devojki zdravo! nie denes go zemavme spermogramot so dijagnoza oligozoospermija a predhodniot ni bese astenozoospermija, sto bi trebalo da znaci deka ima podobruvanje neli? pisuva deka nema frukoza voopsto a ima germinativni kletki i neznam sto tocno znaci, frukozata ima vrska so sekeri ama drugoto neznam...i pisuva pregled kaj urolog, hormoski ispituvanja i mikrobioloski, uste da znaevme koj urlog da go odbereme :) pozz

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1042
   RE: Стерилитет кај мажот?
11.6.2014 23:48:49   
kapina
Oligospermija znaci namalen broj na spermatozoidi

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1043
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.6.2014 0:03:39   
Melanija RR
Постари постови но со информации кои се корисни

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Нормални вредности за спермограм

Волумен на ејакулатот - 2,0 мл и повеќе
PH вредност - 7,2 - 8,0
Ликвефакција - 20 минути
Концентрација на сперматозоиди - 20 милиони/мл
Вкупен број на сперматозоиди - 40 милиони/мл
Подвижност - 50% со напредна прогресија
Морфологија - 40%-50% со нормална форма
Виталност - 75% живи
Леукоцити - помалку од 1 милион/мл

Олигозооспермија - помалку од 20 милиони/мл концентрација на сперматозоиди
Астенозооспермија - помалку од 50% со напредна прогресија
Тератозооспермија - помалку од 30% со нормална морфологија
Олигоастенотератозооспермија - значајни пореметувања во сите три варијабли погоре
Азооспермија - нема сперматозоиди во ејакулатот
Аспермија - нема семена течност


ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

АСТЕНОЗООСПЕРМИЈА
- ако покретливоста на сперматозоидите  е < 40 %

ТЕРАТОЗООСПЕРМИЈА
- состојба при која правилни морфолошки сперматозоиди има < 35 %

АЗООСПЕРМИЈА
- нема сперматозоиди во ејакулатот




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 12.6.2014 9:20:12 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1044
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.6.2014 23:08:50   
pepapa
znaci ne mi se veruva deka nikade na drzavno nema sloboden termin za urologija vo narednive 4 meseci, rabotava dojde plati si na privatno ili ubi se od cekanje?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1045
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.6.2014 23:34:06   
Melanija RR
Колку што знам за мој термин ,тие се отвараат на крај или почеток на месец за месец потоа.Односно сега крај на јуни или јули се отвара за закажување за август.Матичниот треба постојано да отвара на нет и веднаш да закаже кога ќе види термин а не пцинетот кога ќе дојде.Нека си запише ви тефтер и штом има да закаже.
Треба да е така во сите клиники

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1046
   RE: Стерилитет кај мажот?
18.6.2014 21:16:22   
pepapa
neznam kako e bitno ni kazaa deka nema nisto vo narednive 4 meseci pa sega ke barame na privatno da odime kaj nekoj dobar urolog

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1047
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.6.2014 17:57:25   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Devojki soprugot vo Avicena pravese spermogram, go zemavme rezultatot pisuva deka ima zgolemeno prisustvo na leukociti, od ponedelnik ke odam kaj maticnata da go vidi Dali Toa znaci deka IMA nekoja bakterija ? Dali treba da napravime I spermokultura ?


butterfly00, лелеее не знам се надевам некоја од рингерајките ќе одговори, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1048
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.6.2014 18:49:01   
Zoya
Iskreno mene malku mi se somnitelni Avicena. I mm pravese spermogram zaedno so spermokultura kaj niv. Na spermogramot isto taka ima zgolemen broj na leukociti, a spermokulturata e uredna. Slednava nedela sakame da podnese dokumenti i iskreno ne znam sto da pravime. Ne mi e jasno kako moze da ima zgolemen broj na leukociti a spermokulturata da e vo red???

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1049
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.6.2014 20:48:10   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Procitav deka zgolemeno kolicestvo na leukociti vo spermata ukazuva na nekoja infekcija sega sakam da ve prasam kade i na koj vo fondot mozam da mu se obratam da go vidi rezultatot i da mi kaze dali da gi podnesam dokumentite zosto ako ima nekoja infekcija sigurno ke ne vratat pa sakam da prasam ke napravime i spermokultura da se potvrdi.


Батерфлај, може да направите спермокултура со упат од матичен на Институт за јавно здравје, позз, па пиши каков е резулттот.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 1050
Страница:   <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?