|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
2.5.2014 18:52:50   
Kvisko
Kapina секој случај е различен, затоа кажав дека треба консултација со уролог. Ако лекарите речат да се оди на ИВФ ќе се оди, ако речат може да се подобри треба да се проба. За астенозооспермија има различни параметри (четири се ако не се лажам) некои се подобруваат некои не.
Инаку лекот со медот е следниот: по 100 грама мелени или ситно сецкани непечени: бадеми, ореви, лешници, сончоглед, семки, лен, сусам, суви кајсии, суви смокви, урми, суви сливи се меша со 1 кило мед. Се меша со дрвена лажица, се чува во тегли и се јаде исто со дрвена лажица. Некои додаваат и матичен млеч и полен и прополис на мешавината.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 976
   RE: Стерилитет кај мажот?
2.5.2014 19:25:11   
Libra88
Кvisko 27мил. во 1мил.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 977
   RE: Стерилитет кај мажот?
2.5.2014 19:41:58   
kapina
Nema za zal cetiri parametri ne si imala iskustvo ne znaes kako e so nea e ako si imala iskustvo kazi go drugo e koga ke imas iskustvo so nekoj problem

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 978
   RE: Стерилитет кај мажот?
2.5.2014 21:31:04   
lara36
deneska jas go pravev ova se nadevam deka na nekoj nacin ke pomogne

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 979
   RE: Стерилитет кај мажот?
2.5.2014 21:41:18   
Libra88
Dodajte gi i indiskite orevi, dr. Stavridis mu kazal na mm deka cudo bile :)

(Одговор на членот lara36)
Непосредна врска до пораките: 980
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.5.2014 18:21:59   
Kvisko
Kapina има неколку параметри: вкупно подвижни, прогресивно подвижни, подвижни во место, неподвижни. Не е исто да се неподвижни и да се подвижни во место. Затоа и напишав да се слушаат лекари. Знам дека си огорчена од се што ти се случува, ама сите се тука за совет и барем јас сум тука за охрабрување и позитивни совети од другите членови.

Lara со среќа. Libra ај ќе додадеме и индиски ореви. Знам дека и бразилскте се добри и полни со селен. Поарно со вакви природни работи да се занимаваме барем не штетат ништо.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 3.5.2014 18:23:52 >

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 981
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.5.2014 19:58:01   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko
сите се тука за совет и барем јас сум тука за охрабрување и позитивни совети од другите членови.


Се согласувам со Квиско. Многумина од нас поминуваат низ тешки ситуации, но да не дозволиме огорченоста да надвладее над позитивните мисли.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 982
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.5.2014 20:15:33   
kapina
Samata dijagnoza znaci namalena podviznost na spermatozoidite. Znaci kaj nas ispermogramot bese vaka posledniot pred 1godina volumen 3'2 viskoznost nomalns vkupen broj 32 progresivni 25 neprogresivni 20 nepodvizni 55 leukoiti 20'25 normalni spetmatozoidi 35 abnorrmalni 65 se se toa procenti. Pred 1 i pol god e ovoj spermogram sega treba nov da prave veruvajte mi doaga da si fatam patot i vo stranstvo nekade da pravam ivf no edno mi dava uteha toa sto mojot endokrinolog go resi mojot slucaj kade sto se sirea i stitnata i hipofizata i da ne bese ivf ke mi ja prekinese terapijata i veruvajte ako ovoj pat ostanam pak bremena nema da se raduvam duri ne vidam dete vp racete non stop ke sum pod lekarski nadzor i od ginekologot i od endokrinologot

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 983
   RE: Стерилитет кај мажот?
5.5.2014 12:39:48   
Hopeful RR
Нас ни кажа докторот дека многу помага ананас, а од јатките најдобри се индиските ореви, кои подобро е да бидат живи, а не печени и солени. Од она што го најдов на нет, доста добри се и бразилските, по 2-3 на ден.

Не сфаќајте здраво за готово еден спермограм, и ајдее од одма IVF. Затоа има контроли, анализи на разни места... Само полека и позитивно user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 984
   RE: Стерилитет кај мажот?
5.5.2014 13:01:34   
Melanija RR
Затоа и се прави спермограм на 3 месеци,може многу да се смени.Треба да се вложи сила и истрајност, да се проба природно.Препорачано е на две различни места да се направи спермограм , никогаш не е на одмет и спермокултура иако ќе ви речат дека немора.
Ифв е последно нешто.Нетреба психата да се руши, туку чекор по чекор.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 985
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.5.2014 9:06:31   
Libra88
Dali znaete kade mozam da najdam Tribestan i Speman ?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 986
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.5.2014 9:25:57   
Kvisko
Tribestan има во Еурофарм, a Speman има во Зегин.

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 987
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.5.2014 10:01:20   
Libra88
Kvisko ti blagodaram na ekspresno brziot odgovor, i uste nesto mozebi znaes, kolku se dvizi cenata od prilika ???

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 988
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.5.2014 15:54:17   
Kvisko
Speman е од 400 до 500 денари зависи од пакувањето, а tribestan пред неколку години беше околу 1200 за ова не сум сигурна бидејќи само еднаш ги купивме и тоа одамна.

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 989
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.5.2014 16:00:36   
kapina
Tribestan se 1250 den

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 990
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.5.2014 20:01:19   
Anonimen
zdr jas sum od ohrid sakam da prasam za dobar urolog vo skopje nekoj koj veke bil i koj e zadovolen vo ohrid ni velat edno a vo sistina sosema drugo zatoa sakame da odime i na tret doktor da sme na cisto falavi

(Одговор на членот LoveableMe RR)
  Непосредна врска до пораките: 991
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.5.2014 10:49:24   
Libra88
Anonimen, ti gi preporacuvam dr.Aleksandar Stavridis, toj e vo RES HUMANA, a isto taka i sin mu dr. Sotir Stavridis na klinika.

Pozz.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 992
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.5.2014 12:21:48   
Libra88
Gledam na Tribestanot pisuva 2x2. Da ne e mnogu toa??? Kako gi pieja vasite mazi?

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 993
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.5.2014 13:03:34   
Milicka 30
Либра88 сопругот мој имаше дијагноза тератозооспермија и пиеше трибестан скоро 3 месеци ама немаше никако подобрување, и тоа пиење во комбинација со спимен и др витамини. Го баталивме трибестанот пошто и така е скап, пиеше и уште пие цинк и селен, витамини и минерали од а-з така некако, Ц и Б6 пешачење и еве сега му е нормален спермограмот.

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 994
   RE: Стерилитет кај мажот?
18.5.2014 16:02:47   
Libra88
Milicka30 можеш ли да ми обасниш за ова, дали се некои посебни или??? витамини и минерали од а-з

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 995
   RE: Стерилитет кај мажот?
19.5.2014 17:10:53   
Milicka 30
Ги има во зегин така се викаат витамини од а-з , ги има на повеќе фирми. Кај нас најмногу помогна зинк и селен ,мм ги пие на сабајле и навечер, ги прима тие од а-з, пие Ц, Б6, секојдневно консумира лешници или бадеми или индиски ореви, се отргна од лап топот и пешачење. И заборавив мед на сабајле и навечер. Поздрав!

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 996
   RE: Стерилитет кај мажот?
22.5.2014 13:23:58   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: lily98

Loveableme znaci vaka nemam dosega praveno ni inseminacii i ove ni e prv obid so invito nemame mnogu obidi prirodno probuvavme nekade okolu 6 meseci no problemot e posledica od zracenje postoperativno i prviot spermogram izleze samo 2% progresivno podvizni
site sto gi konsultiravme ne sovetuvaa da se odi direkno na in vitro nikako da ne pravime inseminacii,e sega poslednite dva spermogrami se mn podobreni bidejki e pod terapija........



a kakva terapija zema soprugot za podobruvanje na spermogramot???? bidejki i kaj nas e mnogu slab spermogramot.



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 22.5.2014 13:24:15 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 997
   RE: Стерилитет кај мажот?
22.5.2014 13:29:38   
kapina
Ako e pod 4 odma odobruvat ivf

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 998
   RE: Стерилитет кај мажот?
23.5.2014 13:11:22   
lara36
dragi moi eve me mene pak po podolgo vreme. posle odenjeto kaj urolog po negova preporaka napravivme uste eden spermogram spermokultura i urinokultura.spermogramot po moe mislenje ne mi e validen bidejki go nema progresivniot motalitet znaci ima samo motalitet pisano a prethodno ni e najdeno astenozoospermija i koga citas super e, urinokulturata i spermokulturata se super nema nikakvi bakterii i infekcii.ajde dajte mi nekoj sovet so da pravime

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 999
   RE: Стерилитет кај мажот?
23.5.2014 13:52:12   
LoveableMe RR
Lara36, добредојде, еве се надевам нешто од ова ќе помогнеuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

...а појачана исхрана и витамини Ц,Е, селен, цинк, фолна киселина, јаткасто овошје, протеини, избегнување газирани пијалази, масна храна, брза храна, пешачење,....мислам добро ви рекла за 3 месеци повторно да проверите, можно е да се подобри....Сопругот имаше тератозооспермија, испи една доза антибиотици, јадеше се ова што набројав погоре, пешачеше и по неколку месеци имаше не добар - туку (според докторите) одличен спермограм. Позз

ИЗВОРНА ПОРАКА: pepapa
Kaj nas pisuva leukociti ima i tolku samo nema navedeno broj
A pie veke tri meseci cink, selen, vit. C, speman, jade i od medot so jatkasti plodovi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko
Во меѓувреме може да пробаат со лекот со мед (на мм тоа најмногу му помага), цинк, селен, витамин Ц, А и Е и аминокиселнини Л-аргинин (оваа најмногу помага за бројот) и Л-карнитин (за квалитет).

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko
L-carnitin го има како посебни таблетки, а инаку во храна го има во: телешко и свинско месо, аспарагус, авокадо, полномасно млеко.
Како мешавина со Л-аргинин го има во Спермотренд суплементи по аптеки.



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1000
Страница:   <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?