|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
20.5.2014 20:45:15   
brm_brm
Натали, ги имам направено имунолошките и генетските на институт за имунологија, слични сме со сопругот генетски. но тоа е. терапија за тоа нема. а на трансфузиологија има ли плус испитувања, бидејки таму немам испитувано.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: генетско испитување
20.5.2014 21:00:10   
kapina
Jas neznam dali ima za neuspesni invitra no za spontani abortusi da

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: генетско испитување
20.5.2014 21:46:34   
nataly86
Има испитувања на транзфузиологија поврзани со циркулацијата на крв која е многу битна ( затоа и мислам на сите го даваат аспиринот) но кај некој треба нешто повеќе или помалку сепак консултирај се со докторот да не нагодуваме тука

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: генетско испитување
20.5.2014 22:49:38   
LoveableMe RR

брм-брм еве јас што испитав и потоа ми дадоа терапија со аспирин, фолна појачана и б-комплекс:

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

ОВДЕ најдолу ќе најдеш информации мене што ми рекоа да испитам, но по препорака на мојот гинеколог во Систина. Сепак, најдобро да се консултираш со него што точно да испиташ, па пипи, ќе ти кажеме каде и што. Прочитај од кај мене, ако треба нешто плус, тука сме? А што имаш ти проблем? Неуспешни ИВФ, спонтани или...? Позз



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: генетско испитување
20.5.2014 23:25:07   
kapina
Jas pred da pocnam so IVF ke odam pak na transfuziologija I ke mi kazat sto kako ke bide I ako ostanam bremena pak znaciI kako ke mi go dozirat aspirinot so eutirox kakoI po kolku ke pijam togas Dr mi rece ti sega pak ke ostanes bremena no pred da odes na IVF I od koga ke ostanes bremena ke dojdes ovde I jas ke ti kazam sto kako ke bide togas ke tija odredam dozataI majkata mi kaj nea na pregled oti oonaa ima tromboza I e genetski kaj NAS kaj mene rezultatot bese ok no zaradi toa stoo kaj nas e genetski trombozata ke mora da mi davat aspirin I da me sledat

< Поракaта ја уредил kapina -- 20.5.2014 23:27:25 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: генетско испитување
21.5.2014 14:14:24   
brm_brm
поради неуспешното ин витро сакам на трансфузиологија да направам испитувања: кои доктори работат на тоа??? како оди закажувањето,што треба матичната да ми напише на упатот, електронски треба така?!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: генетско испитување
21.5.2014 14:21:38   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: brm_brm

поради неуспешното ин витро сакам на трансфузиологија да направам испитувања: кои доктори работат на тоа??? како оди закажувањето,што треба матичната да ми напише на упатот, електронски треба така?!


Најубаво да се видиш со докторот кој ти правел ИВФ да ти напише што точно да испиташ и каде. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: генетско испитување
21.5.2014 17:43:56   
brm_brm
Јас на имунологија имам испитувано, но читам од постовите дека и на трансфузиологија има некои испитувања.Врз основа на резултатите од имунологија за време на ивф примав фраксипарин, па зтоа сакам да идам и на трансфузиологија да испитам и таму и да слушнам совет од трансфузиолог. затоа ме интересира како е постапката за закажување за да си закажам, бидејки не знам дали се чека многу?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: генетско испитување
21.5.2014 18:32:51   
Kvisko
Brm_brm на траснфузиологија се испитуваат АФА и Д-димери и некои други фактори на коагулација. Ама терапијата е аспирин или фраксипарин (клексан) ако се покаже дека се тие покачени. Штом веќе ја примаш таа терапија нема да добиеш ништо друго плус.
Јас после спонтаниот испитував на транфсузиологија баш тоа што пишав и ми рекоа да пијам Аспирин 100 бидејќи имав умерена хиперкоагулабилна состојба без покачени АФА и Д-димери.
Сега ќе одам пак да испитам зашто по долго пиење аспирин состојбата може да ми се променила. Оваа состојба колку што мене ми објаснија не пречи за забременување колку што е пречка при бременост.

Затоа убаво распрашај си дали со испитувањата на имунологија си ги покрила и овие што се прават на трансфузиологија да не се влечкаш џабе по лекари.

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: генетско испитување
21.5.2014 19:04:27   
brm_brm
Kvisko, во право си. тка ипланирам, комплет со сите испитувања да одам на трансфузиологија и да ми кажат дали има потреба од дополнителни испитувања, Зато преашувм како е процедурата за преглед, дали се закажува електорнски или кога сакам можам да отидам, гледам дека многу го фалат Кочо Димитровски!? Се закажува или не?!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: генетско испитување
21.5.2014 21:31:41   
kapina
Se zakazuva na transfuziologija

< Поракaта ја уредил kapina -- 21.5.2014 21:35:49 >

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: генетско испитување
21.5.2014 23:15:37   
milasteve
jas ponedelnik imam zakazano kaj Milenka Blagoevska,pa zdravje ke vidime so ke pokazat rezultatite

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: генетско испитување
26.5.2014 21:21:58   
milasteve
devojki imate li broj kaj da se javam za rezultatite vo petok dali se gotovi?sestrata rece ke mi go zapise ama zaboravila

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: генетско испитување
27.5.2014 9:34:14   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: milasteve

devojki imate li broj kaj da se javam za rezultatite vo petok dali se gotovi?sestrata rece ke mi go zapise ama zaboravila


напиши на Google, Институт за трансфузиона медицина, ќе ти го покаже нивниот сајт, имаш горе десно контакт и има мејлови на сите доктори. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: генетско испитување
4.6.2014 22:09:22   
LoveableMe RR
Информација:

"ЈЗУ Универзитетска Клиника за Гинекологија и Акушерство - Скопје
С О О П Ш Т Е Н И Е
Ве известуваме за закажувањето за следните анализи на Универзитетска Клиника за Гинекологија и Акушерство - Скопје

КАРИОТИП која пациентите може да ја добијат во Цитогенетската лабораторија.
Доколку треба да се направат анализите КАРИОТИП, ХПВ-Типизација, STD-Панел, на пациентот треба преку системот Мој ТЕРМИН да му биде издаден специјалистичи/интер-специјалистички упат до Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство-Скопје.
Времето за прием за испитувањата КАРИОТИП, е во деновите Понеделник и Петок од 08:30 – 12:00 часот.
Доколку имате било какви дополнителни прашања, Ве молиме јавете се на телефонскиот број (02) 3228-440 во Клиниката за гинекологија и акушерство.

Со почит,
ЈЗУ Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство – Скопје"

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: генетско испитување
9.6.2014 19:54:36   
brm_brm
Драги РР, освен кочо димитровски, ваша препорака за добар трансфузиолог на клиника, ..не знам кај кого да закажам, а пак и слаби се со термини,...?!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: генетско испитување
9.6.2014 21:54:25   
kapina
Ivanka nikolovska jas bev kaj nea

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: генетско испитување
10.6.2014 9:07:39   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: brm_brm

Драги РР, освен кочо димитровски, ваша препорака за добар трансфузиолог на клиника, ..не знам кај кого да закажам, а пак и слаби се со термини,...?!


Јас би ти препорачала кај него, па макар и подоцна да закажеш и така имаш време до наредно ИВФ, подобро да имаш квалитетни резултати и препораки. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: генетско испитување
11.6.2014 23:36:24   
milasteve
devojki jas na 26 pravev ana,afa,la.Rezultati bile uredni,sega dr saka da ispitam Avtoantitela-sistemski i Avtoantitela-Organ specificni.Kade se pravat ispituvanja?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: генетско испитување
12.6.2014 9:18:43   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: milasteve

devojki jas na 26 pravev ana,afa,la.Rezultati bile uredni,sega dr saka da ispitam Avtoantitela-sistemski i Avtoantitela-Organ specificni.Kade se pravat ispituvanja?


А зошто не ти даде одеднаш да испиташ се? Ние правевме се во еден ден, на Имунобиологија, а мислам може и на Трансфузиологија, ќе ти кажат рингерајкиве. Имаме тема Антиспермални тела, тука можеш да прочиташ искуства.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: генетско испитување
18.6.2014 20:50:13   
sesilia
Kolku se ceka kaj Koco i dali moze popladne da se zakaze,znam imaa i 2ra smena koga idev

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: генетско испитување
19.6.2014 9:34:44   
LoveableMe RR
Провери со Мој термин, ако не може на државно, направи ги испитувањата на трансфузиологија кај било кој со упатот, а потоа мислам некоја рингерајка пиша во Авицена можело да одиш кај него само на консултација.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: генетско испитување
19.6.2014 20:27:02   
sesilia
Koчо во авицена ли е сега?нели таа хемолаб беше негова user posted image
Инаку јас направив се од испитувања ми треба само консултација со него.Порано идев кај авлина Герасимова ама жената затвори и не е достапна на телефон оддамна,па сакам да потврдам дали и тој ќе ми ја даде истата терапија.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: генетско испитување
29.7.2014 22:59:03   
butterfly 00
Zdravo, bi sakala da ve zamolam za sovet dokolku ste imale iskustvo so doctor Koco Dimitrov. Pravev ispituvanja na transfuziologija I edna vrednost mi e namalena, pa procitav deka go falat Koco Dimitrov. Doktor Lazarevski gi vide rezultatite I mi rece deka treba da gi vidi I transfuziolog I me prati kaj Gerasimovska vo Sistina. Denes bev kaj Dimitrov, me primi mi postavi mnogu prasanja gi vide rezultatite mi rece kao ne e nisto strasno deka kaj mene nema genetski problem tuku deka moram da napravam imunoloski ispituvanja. Lazarevki mi rece ne mora, a Koco mi rece deka treba. Me prasuvase I za tezinata, mi rece deka e vazno da nemam salo na stomakot, prasav za na klinika da gi napravam mi rece ne se pravat mozes tuka, mnogu jasno zosto, ne e toa problemot covek koga imam maka ke plati, go zamoliv da mi gi zapise I izleze na sestrata da I gi kaze za da gi zaokruzi na listata. Prasav kolku ke me cinat ispituvanjata mi rekoa 10 500 den se zaedno. Sega stvarno ne znam sto da pravam. Inaku Lazarevski mi dade aspitin 100, pojacana folna I b kompleks. Vo cetvrtok treba da odam I kaj Gerasimovska I da vidam sto ke mi kaze I ona. Od vase iskustvo dali da gi pravam kaj Koco vo Hemolab ili da pocekam da vidam sto ke mi kaze I Gerasimovska. Ve molam za sovet.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: генетско испитување
29.7.2014 23:17:30   
kapina
Bbuterfly izvini vaka sto te prasuvam no za koi ispituvanja stanuva zbor i neli koco rabote i na klinika za transfuziologija nelii ima klinika za imunologija pa tamu da odes da prasas dali gi pravat ispituvanja i kolku ke te cinat ako gi pravat napisi koi ispituvanja treba da ti se napravat

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?